Cele trei greseli ale mandatului Bush, recunoscute in ultima conferinta de presa

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:17 Actualitate | Internaţional


In ultima conferinta de presa sustinuta la Casa Alba, presedintele George Bush s-a referit la greselile facute in timpul mandatului sau, dar si la rezultatele economice ale Statelor Unite, politica promovata de acestea pe plan international si actuala criza financiara. In opinia liderului american, au fost facute trei mari greseli cat timp a ocupat functia de presedinte al Americii. Inchisoarea Abu Ghraib si scandalul pe aceasta tema au fost "o mare dezamagire", ca si faptul ca nu s-au gasit arme de distrugere in masa in Irak.

George Bush a declarat ca o alta greseala a fost desfasurarea afisului cu "misiune indeplinita" pe un portavion american in mai 2003, dupa primele etape ale razboiului din Irak, ca si unele din declaratiile sale.

Totodata, Bush a admis ca a fost o mare eroare cererea inutila de a reforma sistemul de pensii dupa alegerile din 2004 si a adaugat ca ar fi trebuit sa incerce adoptarea unei legislatii privind imigratia.  

"Multumesc ca imi oferiti sansa de a-mi apara bilantul, pe care il consider bun si puternic" - a precizat Bush, citat de agentiile internationale de presa.

Totodata, Bush a atacat elitele si formatorii de opinie care l-au acuzat ca a adus daune pozitiei Statelor Unite in lume. Referindu-se la Barack Obama, Bush l-a catalogat "un om inteligent si ferm".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4745 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    sa apara si la otv ca sa il credem (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:03)

    un domn [anonim]

    bushulica tata...bah voi de la ambasada din bucuresti organizati un show la polivalenta (ca la cotroceni pe stadion e rece pentru ianuarie..in plus nu se arata vreun curcubeu pe acolo....) si transmisie LIVE la otv..si preluat de cnn..pentru restu posturilor romanesti de cablu...nu de alta dar asa il vom crede pe bushulica ca nu a stiut de 9/11...atunci cand era calm intr o vizita intr o scoala...sau viziona niste exercitii militare cu "oblonu' la binoclu tras...sau mai grav nu stia de guantano si de irak...bushulica tata...ia niste ..lecitina...asa poate vei deveni din nesimtit..in ceva mai bun.
    • -3 (5 voturi)    
      Bush a fost un presedinte integru (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:38)

      Pro-Life [anonim] i-a raspuns lui un domn

      E un om mai inteligent decat incearca sa sugereze anti-americanii (" a fi -anti- e o dovada de prostie si incultura" zicea un ganditor francez) si pro-islamistii.
      E un om ce stie sa asculte, e interesat de noutate, e prietenos, e credincios, e sportiv, nu consuma deloc alcool, ii place sa gospodareasca prin ranchul sau texan. Toti cei care l-au cunoscut personal au pastrat o foarte buna impresie, uimiti ca nu e cum il descriu "analistii-tonomati" din presa elitista si pro-democrata.
      8 ani dupa ce a fost ales prima oara, dupa tone de defaimari, insulte si injurii, peste un sfert din electorii americani inca l-ar vota, un scor pe care multi lideri europeni sunt incapabili sa-l obtina in tara lor.

      Dintre esecurile lui Bush:
      -eroarea serviciilor sale de informatii cu privire la Irak (trebuia recunoscut imediat si dati afara sefii CIA)
      -ezitarea in aplicarea unei strategii militare dure in Irak si Afganistan inca de la inceputul campaniei
      -unilateralismul in relatiile cu o parte din aliatii europeni (multi lideri europeni sunt infatuati, gaunosi si au ranchiuna tenace daca nu sunt "bagati in seama")
      -explicatiile insuficiente date la timp opiniei americane (propaganda stangista a fost mult mai agresiva decat cea republicana, a fost o eroare, trebuia raspuns sistematic)
      -lipsa de fermitate contra legilor iresponsabile mostenite de la Clinton (credit cu buletinul din 1995)

      Intre succesele sale:
      -infrangerea regimului saddamit si lichidarea celui mai periculos dictator arab
      -fixarea razboiului pe pamant musulman
      -ocuparea unei pozitii geo-strategice in inima islamului
      -protectia solului american contra oricarui atentat si contra tuturor eforturilor disperate ale al Qaida
      -aducerea est-europenilor in UE si NATO
      -cresterea economica continua (+21% PIB, peste zona euro din UE)

      Ca si pentru Reagan sau Tatcher, recunostinta istorica va veni mai tarziu pentru conservatorul GW Bush. Insa va veni, pt. ca a fost un presedinte puternic si curajos.
      • +2 (4 voturi)    
        touche (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:51)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui Pro-Life

        frumos ai scris. Esti convins ca gesturile lui nu pot trada un alt scor ? ai 6 puncte "tari" si 5 "weak".In acele puncte weak ai mentionat ceea ce afecteaza un mapamond. e adevarat ca bushulica a fost presedintele americanilor...insa te intreb de ce trebuie ca actiunile lui sa fecteze o planeta ? mandatul de jandarm mondial cine l a incredintat ? nu tu, nu eu..l a luat asa cu japca.E corect ca noi sa tragem ponoasele datorita spiritului lui "gospodaresc, texan" de a conduce o natiune ?.Nu ca avem noi altii mai breji, insa mai exsita o farma de bun simt la opozitie sau chiar intre sfatuitorii lui zeus..care il mai trag cateodata de maneca.Bushulica a vrut sa fie singur pe terenul de joaca...sau cei care l au finantat ? Hallyburton ?sau ...hai ca stii si tu ...en fin nu sunt islamist....
      • -1 (1 vot)    
        Administratia Bush (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:18)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Pro-Life

        Punctul, temeinic, excelent comentariul lui "Pro-Life". Ma bucura si trimiterea discreta la Jean-Francoise Revel privind radacinile antiamericanismului. Felicitari domnule!
  • +1 (5 voturi)    
    Americanii (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:14)

    Ioan [anonim]

    Pe vremuri nu intelegeam de ce exista sentimente anti-americane atat de puternice.
    Bush m-a ajutat sa inteleg si chiar sa subscriu.
    Trebuie sa ii multumesc pentru asta?
    • 0 (4 voturi)    
      Subscrii la prostie si ignoranta (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:42)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Ca toti cei care sunt "anti" orice, faimosii si bine numitii pe romaneste, "Gica-contra".
      Insa poti multumi Americii ca a creat Internetul, poti multumi capitalismului ca iti aduce Internetul in casa si poti multumi democratiei ca te lasa sa aiurezi pe Internet :)))
      Daca erai intr-o tara islamo-fascista sau comunista, te uitati ca boul la 2 ore de tv de propaganda a partidului unic, primeai bastoane in cap daca aveai idei prea originale si erai batut cu pietre daca faceai sex cu vecina ! dar sigur erai mai fericit :)))))
      • 0 (2 voturi)    
        Despre limbaj (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:39)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        De ce atata vehementa, domnule Marcu?
        Fi bun si fa un rezumat al comentariilor si vezi in ce parte se inclina balanta...
        Cu o incredere de putin peste 30% la el acasa, cu doua razboaie fara obiect si as putea continua cu "realizarile" 'mnealui.
        Dar ca roman vorbind, umilinta pe care am inghit-o de la legendarul soldat american, beat fiind, a omorat oameni aici si a primit mustrari scrise dincolo sau umilita vizelor sau cum ne-au amanat la primirea in NATO.
        Mai vezi si Bechtel aducatoare de corectitudine in afaceri capitaliste.
        Au devenit, in special in ultimi 8 ani, homo sovieticus sau 1984, daca asta iti spune ceva.
        Dar poate sunt prea pretentios si as vrea sa ma intelegi si tu asa ca pupa-i tu in cur!
    • -2 (2 voturi)    
      tot a facut ceva bun Bush, (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:17)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      a reust sa te faca s a' intelegi' 8 ani de guv. la carma celui mai important stat de pe mapamond,lucru ce o s a rapeasca mult timp unor istorici, care spre deosebire de d-v, au si pregatirea si competenta necesara ,iar peste cateva zeci de ani vor avea si acces la documente clasificate deocamdata, care pt multi muritori de rand vor ramane total inaccesibile si de neanteles,asa ca daca Marcu te a promovat la categoria 'Gica-Contra' ,d-v ati reusit prin forte proprii s a accedeti la categoria 'Gica-Priceputu' ,sau ma rog cu putin ajutor din partea lui Bush
      • 0 (2 voturi)    
        33333 greseli (Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:57)

        gica-contra double U [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Tot a facut ceva double U-ul.A reusit sa faca din SUA cea mai antipatizata tara din lume.In god we trust.
        Il asteptam pe nr. 3 al clanului...cu mult drag.Ceva blocuri din alea inalte mai sunt de demolat?Preferabil cu avionu'.
  • -1 (3 voturi)    
    i-a cam trecut vremea (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:34)

    mircea [anonim]

    Si-a "facut plinul" si a plecat... oricum nici acum nu cred ca realizeaza car rau a facut prin afacerile cu petrol desfasurate in orientul mijlociu... problema este ca dupa ce a plecat, s-a spart "buba", problemele mutandu-se la un nivel superior (vezi razboiul din Fasia Gaza). Se pare ca cine a inteles faptul ca NU petrolul va fi viitorul, investind in descoperirea de tehnologii alternative (vezi UE - prin experimentul LHC - etc) si modalitatea de lansare a acestora pe piata, va castiga enorm. Oricum chestia cu petrolul se pare ca nu va mai dura multi ani insa odata cu asta exista riscul de a asista la evenimente dramatice...
    • 0 (2 voturi)    
      Ce legatura cu LHC... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:21)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ce legatura are experimentul LHC cu surse alternative de energie....Mai ales ca Statele Unite au deja unul demult de dimensiuni mai mici... Si mai ales ca s-au gasit probleme la el....
    • +1 (3 voturi)    
      Sa traiti domnu Bush si sa-nfloreasca Amriqya (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:49)

      Babu al Baril [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Arabilor din Golf le-a mers bine cu petro-dolarii pe vremea lui Bush, egiptenii si iordanienii primeau impreuna in fiecare an 5 miliarde$, Marocul a devenit "partener privilegiat", Algeria a creat o baza militara americana in Sahara, iar Libia s-a dezarmat si a deschis prima ei ambasada americana!
      Se bucurau unii mai prostanaci dintre ciuhapi cand a inceput criza economica in America, si-au repede seama ca ei sunt loviti in ce au mai scump, parazitismul petrolier :)) Si regreta deja "barilul lui Bush" :)
      Obama ii va baga si mai tare in nisip pe arabi si sub pretext de "energii alternative" si "ecologie" va lovi dur in cei care s-au bucurat cel mai tare de venirea lui la putere :)
      Asa ca dragi idioti arabi si pro-islamici, nu v-a placut Bush cu barilul la 100$, o sa va placa Obama cu barilul la 30$ :))) pregatiti-va sa munciti !
  • +1 (3 voturi)    
    o sa mori tu si petrol tot o sa fie (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:23)

    george [anonim]

    mai sunt rezerve in lume pt inca 100 de ani de acuma incolo ..
  • 0 (2 voturi)    
    cine este bush (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:42)

    Doru Cireasa [anonim]

    acest domn Bush este un scamator periculos
  • +1 (1 vot)    
    Se va intampla asa ceva la noi? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:47)

    meridi [anonim]

    Nu comentez politica Bush, dar ati vazut un presedinte roman care sa vina si sa spuna punctual la sfarsit de mandat 2-3 greseli pe care le-a facut?
  • +1 (3 voturi)    
    Ha! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:09)

    Vuck [utilizator]

    Bush a fost un fel de Tariceanu al americanilor:
    L-a durut in cur de natie dar si-a urmarit interesele de clan privind accesul la petrol si a gasit pretexte ca sa se justifice.
    A blocat reducerea poluarii la nivel mondial spijinind aceleasi interese de clan petrolier.
    A reusit sa puna amprenta de tortionar asupra poporului american prin inchisorile unde au fost schinguiti si oameni vinovati doar de faptul ca sunt arabi desfiintand astfel practic notiunea de democratie (una din regulile de baza ale justir=tiei democratice este ca mai degraba scapa nepedepsit un vinovat decat sa fie pedepsit un nevinovat).
    A prostit cu "pisica" terorismului intreg poporul punand astfel bazele "noii ordini mondiale" ducand concepul de "big brother" pe noi culmi.
    Pe termen scurt va fi insa adulat asa cum a fost si Ceusescu pe timpul cat a durat comunismul, insa vremurile se vor schimba si va ajunge la lada de gunoi a istoriei acolo unde-i este locul !
    • -1 (3 voturi)    
      Bush a protejat America ! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:53)

      StarBuck [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      George William Bush e un presedinte conservator care a adus USA la statutul de unica super-putere mondiala. Ceea ce a creat o evidenta antipatie din partea celor ramasi pe tusa.
      A redus dependenta americana de petrolul de import si a sustinut permanent politici de sporire a resurselor energetice nationale. Politici la care s-au opus democratii din politicianism si ecologistii din extremism.
      Administratia Bush a creat cele mai multe parcuri, rezervatii si zone protejate de dupa al doilea razboi mondial, ultima fiind o zona in Pacific echivalenta cu suprafata intregii Frante !
      Dar adversarii lui Bush s-au concentrat exclusiv pe "protocolul Kyoto", unde domina de fapt interese economice si financiare si nu ecologia.
      Bush a reusit sa loveasca foarte dur terorismul arabo-islamic, al Qaida a fost decimata si sute de suspecti au fost arestati si inchisi in regim special. Acestia sunt atat de "nevinovati" incat nici macar tarile lor de origine nu-i vor inapoi:)) iar multi dintre ei refuza sa se intoarca "la bashtina" pentru ca le e mai frica de barbaria concetatenilor arabi decat de americani.
      In 1998, la Peshawar, arabul bin Laden punea bazele Fundatiei Islamice pentru Jihad (cunoscuta ca "baza" in limba araba, sau al Qaida) si decreta "razboiul sfant" contra intregii lumi infidele.
      Rand pe rand, Rusia, USA, UK, Spania, Indonezia, India, China, Algeria, Maroc, Pakistan, Afganistan, Liban, Somalia, Sudan, au fost lovite de teroarea islamica jihadista.
      Bush a avut curajul sa ia masuri impopulare, in ciuda sondajelor, masuri care au impiedicat orice atentat, cat de mic, pe sol american.
      Bush va fi admirat de americani in viitor pentru inteligenta de a muta razboiul pe pamant musulman, acasa la cei care vor Jihadul !
      • +1 (3 voturi)    
        o intrebare (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:41)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui StarBuck

        de ce in ziua investirii lui bush, parca si a depunerii juramantului...limuzina prezidentiala a fost atacata cu oua ? cumva moore a regizat asta ? cumva au venit americanii multumiti de cine a iesit sa il elogieze ? este lipsa de democratie sa dai cu oua ? bush este atat de nociv cat este petrolul..pus ca aroma in mancare....
  • 0 (2 voturi)    
    Conservatorul Bush influentat de neoconservatori (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:21)

    Kagan [anonim]

    Numerosi sunt cei care confunda cele 2 tendinte alte dreptei republicane americane (care are inca una, reprezentata de oameni ca McCain, de centru-dreapta).

    Bush e un conservator, un politician de dreapta "culturalist", care crede in valorile traditionale ale culturii sale de origine: valori religioase, valori ale familiei si vietii, valori de patriotism, principii morale si de responsabilitate individuala. E un om care apara si promoveaza tipul de societate care l-a format si in care el a reusit. Sarah Palin e o conservatoare, McCain nu.

    Neoconservatorii sunt politicieni sau ideologi de dreapta "universalisti", pentru ei nu are importanta cultura locala sau religia, conteaza doar tipul de regim politic.
    De aceea si in timpul campaniei electorale americane, neoconservatorii republicani (Charles Krauthammer, Ken Adelman, David Brooks, Max Boot, David Frum) au atacat-o puternic pe Sarah Palin, o conservatoare prea legata de identitatea americana si prea putin interesata de restul lumii.
    Pentru neoconservatori exista tiranii si democratii, atat. Si primele trebuiesc distruse si inlocuite cu democratii, singurele care pot asigura o lume mai buna si mai unita.

    Bush e un conservator care s-a lasat influentat de neoconservatori. Acestia l-au convins sa intervina unilateral pe scena mondiala, sa promoveze democratia cu orice pret si chiar prin razboi daca e nevoie.
    In acel moment, republicani ca Mccain s-au desolidarizat si au atacat pozitia lui Bush (McCain a candidat contra lui Bush). De aceea a fost ridicol si trist sa vezi cat de usor s-a adoptat sloganul mincinos "McCain=Bush", e una din cele mai grosolane neadevaruri din campanie si Obama a subscris constient la aceasta inselaciune (pentru ca vroia puterea mai mult decat adevarul si asta se va vedea si in politica sa viitoare si se vede deja in nominalizarile facute oportunist si in dispret fata de promisiunile campaniei).

    Obama e si el un conservator, insa "rasa" l-a impins in bratele democratilor.
  • +1 (3 voturi)    
    bye (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:19)

    me [anonim]

    Bush a reuşit să coalizeze - ca nimeni până acum - poziţia anti-americană mondială! Cu toate mijloacele de care a dispus&uzat, nu s-au putut deghiza&acoperi adevaratele intenţii&planuri americane.
  • 0 (2 voturi)    
    Doar timpul va clasifica presedentia lui GW Bush (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:19)

    Tantza si Costel [anonim]

    Doar timpul va clasifica presedentia lui GW Bush.

    Din pacate dl. Bush este mult prea modest cind a spus ca a facut doar 3 grave greseli.

    Alta greseala (majora) este managementul total deficient a crizei umanitare ce a rezultat de pe urma trecerii uraganului Katrina in Louisiana.
  • 0 (2 voturi)    
    Slava Domnului (Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:56)

    Alui [anonim]

    Ca pleaca!
    Viperelor care il pupa in dos le-as aduce aminte de cateva chestii facute de Bush:
    Tradare: Deconspirarea unein agente CIA pentru a se razbuna pe sotul ei.
    Crime de razboi: Razboiul din Irak a fost declarat pe motiv ca Saddam ar fi fost asociat cu Osama, si ca ar fi fost implicat in 9/11. Unii uita cam repede. Faza cu armele de distrugere in masa de stia de la inceput ca e o minciuna, vezi cazul agentei CIA.
    In Irak s-au folosit arme interzise de conventia de la Geneva (fosfor, uraniu slab imbogatit, etc).
    Abuz in serviciu: Firmei Haliburton i s-au incredintat fara licitatie, cum ar fi fost legal, contracte de miliarde de dolari.
    Incalcarea drepturilor omului si a constitutiei americane: Patriot act (va mai amintiti de interceptarea telefoanelor fara mandat?), extraordinary rendition, tortura la abu-Gharib si Guantanamo, rapiri de cetateni europeni si straini si trimiterea lor in inchisori din Afganistan, Egipt, etc.
    Cum poate fi Bush considerat, dupa toate astea, un presedinte/lider bun, iar Hitler, Stalin si Ceausescu nu? Doar cei spalati pe creier, sau tampitii pot sa il sustina.
    • -1 (1 vot)    
      P.S. (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:19)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Incomptetenta crasa: Katrina.
    • 0 (0 voturi)    
      Democratie in America (Marţi, 13 ianuarie 2009, 22:12)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Bush "pleaca" pentru ca asa prevede Constitutia acestei mari democratii: un presedinte are maxim 2 mandate.
      Felul in care se face tranzitia, colaborarea intre staff-ul Obama si cel al lui Bush, discursurile celor doi presedinti, sunt un model si un exemplu de democratie si libertate.
      Pleacrea lui Bush e cea mai buna dovada ca acuzatiile prostanacilor anti-americani de "dictatura" si "stat militarist" e doar o isterie debila.
      America e o democratie si un exemplu de libertate. Bush a fost ales si reales in mod democratic. Acum preda mandatul la fel de democratic succesorului sau, e alternanta politica intr-o democratie parlamentara de tip european!
      • 0 (0 voturi)    
        Si... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 0:32)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Alina

        ...cui i se datoreaza asta? Lui Bush?
        A fi anti Bush inseamna a fi anti-american? Asta numai daca Bush reprezinta America,iar America e de acord cu Bush. Din cate stiu eu nu e cazul. Insa unii cu IQ mic cred ca daca esti impotriva lui Bush esti impotriva Americii. Cum ziceam, spalatii pe creier si tampitii...
      • 0 (0 voturi)    
        BTW (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:28)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Alina

        Ce democratie e aia in care presedintele e ales desi are cu un milion de voturi mai putine decat contracandidatul sau (bush vs. Gore)?
        Ce democratie e aia in care presedintele poate sa isi bata joc de lege si de constitutie, cum a facut bush, fara a fi tras la raspundere? (asta nu e definitia dictaturii?).
        Ce democratie e aia in care presa e controlata, iar populatia mintita si manipulata (vezi demolarea statuii lui Saddam, si protestele impotriva razboiului din Irak din orasele din SUA)?