VIDEO Printul Harry, in centrul unui scandal rasist, dupa ce isi numeste un coleg raghead

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 11 ianuarie 2009, 10:30 Actualitate | Internaţional


Printul Harry, al treilea in ordinea succesiunii la Coroana britanica, este din nou in centrul unei polemici, de data aceasta cu tenta rasista. O inregistrare video il prezinta pe tanarul print, in varsta de 24 de ani, calificand un militar drept "micul nostru prieten Paki" iar pe altul "raghead" - cap invelit in turban, un termen rasist, ofensator, care desemneaza arabii, relateaza AFP.

Inregistrarea, obtinuta de saptamanalul News of the World, apare la patru ani dupa ce o alta publicatie a prezentat fotografii cu printul Harry deghizat in nazist, arborand o zvastica, la o petrecere.

Imaginile au fost filmate chiar de Harry, in 2006, in timp ce era ridicat la gradul de ofiter.

Adresandu-se unui ofiter de origine asiatica, el spune" "Ah, micul nostru prieten Paki, Ahmed". "Paki" este un termen peiorativ folosit pentru desemnarea indienilor si a pakistanezilor, fosti supusi ai imperiului britanic.

A doua remarca este facuta in timpul unui exercitiu. Si de aceasta fata, printul se afla in spatele camerei, iar cand vede unul dintre camarazii sai purtand o panza de camuflaj in jurul capului, Harry remarca: “F*** me, you look like a raghead".

Familia regala si-a cerut scuze public, subliniind ca printul a folosit termenul "Paki" "fara premeditare, drept porecla pentru un membru foarte apreciat al unitatii sale", asigurand, totodata, ca "sub nicio forma nu a vrut sa-si insulte prietenul".
 
"Printul Harry intelege perfect cat de insultator poate fi acest termen si ii pare extrem de rau daca in acest fel a facut cuiva rau", explica familia regala, intr-un comunicat.

Harry a luptat 10 saptamani in Afganistan, de la sfarsitul anului 2007, dar a fost retras de pe front din ratiuni de securitate. In prezent, el este locotenent si urmeaza sa inceapa in curand un curs de pilot de elicopter.
  
Organismul care se ocupa de supravegherea discriminarii in Marea Britanie a calificat aceste afirmatii drept "deranjante" si a cerut ministerului Apararii sa declanseze o ancheta.

 







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2651 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Nimeni nu este perfect ! (Duminică, 11 ianuarie 2009, 11:58)

    STEFAN A. [utilizator]

    Am vazut reportajul, intareste concluzia ca a fi de singe nobil nu inseamna a fi si cu o buna cultura .
    Este a citea prostie combinata de unu care aspira sa devina rege ?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu e prostie sa faci o constatare... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 17:50)

      Harry [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      ...Poate doar sa o spui public atunci cand esti un persnaj cuoscut :))
      Insa Harry, un tanar care, spre deosebire de 95% din romanii de pe forum, a trait alaturi de arabi si pakistanezi, stie ce spune.
      Orice britanic spune "paki" si e satula lumea prin UK de "inturbanati", retarzi mental cu barbi si prosoape in cap care urla isteric prin fata moscheilor contra Occidentului si pentru Sharya.

      Pakistanezii nu vor fi niciodata europeni, ei sunt si raman niste asiatici imigrati in Europa.
  • -5 (9 voturi)    
    printul Harry "Belafonte",alt prost cu pedigree (Duminică, 11 ianuarie 2009, 11:59)

    Itic 'Ochi de Shloim' [anonim]

    prea aglomerati forumul cu toate stirile 'caricatura' !!
    • 0 (2 voturi)    
      Pedigree-ul vinde ziarul :) (Duminică, 11 ianuarie 2009, 17:52)

      Omul de pe strada [anonim] i-a raspuns lui Itic 'Ochi de Shloim'

      The Sun, ziar de scandal, are de ales intre prosti fara pedigree si prosti cu pedigree! Pe cine va alege, pe tine sau pe printul Harry? Intrebare retorica:)
  • +3 (5 voturi)    
    lol!! (Duminică, 11 ianuarie 2009, 12:07)

    cocosila [utilizator]

    -"any other questions?"

    -"are your pubes ginger too?"


    :)))
  • +8 (10 voturi)    
    LONDON (Duminică, 11 ianuarie 2009, 12:38)

    jetset-LONDON [anonim]

    Daca ati trai in Londra si in Marea Britanie, ati stii de ce are Printul Harry dreptate, atita timp cit acesti Pakistanezi vin aici in tara, si numai pleaca dupa ce le expira visa stau si muncesc ilegal aici, plus ca daca ramin legal nu stiu sa se integreze in societatea britanica. Asadar micul print stie ce spune si are dreptate, iar comentari de genul singe nobil nu inseamna cultura, sint aberante atita timp cit persoanele in cauza nu au cultura si respect fata de tara in care locuiesc si poporul printre care traiesc.
    • -1 (5 voturi)    
      cine e de vina jetset ? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 18:01)

      Itic 'Ochi de Shloim' [anonim] i-a raspuns lui jetset-LONDON

      nu tot conducatorii Angliei de la casa Regala aristocratie si pana la ultimul parlamentar ?
      au avut un imperiu colonial pe care l-au abandonat numai cu forta -au facut atata caz de azil si de pasaportul britanic incat aveti acum 15%populatie musulmana, 10 % populatie neagra etc!
      cand aud ca numai bulgarii si romanii nu au drept de munca, ramaneti acolo cu toate ciorile voastre pe pari !
      • -1 (5 voturi)    
        @shloim (Duminică, 11 ianuarie 2009, 19:58)

        Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui Itic 'Ochi de Shloim'

        Cum remarcam mai devreme... ai probleme serioase, baiete! ratiunea ta este ... zero...
        greu la deal cu logica mica
  • +11 (13 voturi)    
    Sorry (Duminică, 11 ianuarie 2009, 12:40)

    Adi [anonim]

    Imi pare rau dar nu vad nici un comentariu rasist spus cu intentia de a jigni in filmulet. "You look like a raghead" ? Asta e marele comentariu? Este ca si cum as spune unuia cu o palarie mare in cap ca arata ca un tigan. Vai ce defaimator si rasist este comentariul meu !
    Asta e o stire mult exagerata pentru a vinde un ziar de 2 lei de la ei.
  • -4 (8 voturi)    
    intrebare... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 13:09)

    gogu [anonim]

    are cineva o poza cu print harry trecind strada?
    • -3 (3 voturi)    
      ai si tu aceeasi impresie? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 20:05)

      lol [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ca printul nu e in stare nici macar sa treaca strada singur?
  • +7 (9 voturi)    
    exagerari (Duminică, 11 ianuarie 2009, 13:24)

    PaulR [utilizator]

    Cred ca subiectului acestuia i se da o importanta mai mare decat e cazul. Faptul ca acum cativa ani s-a imbracat in nazist e intr-adevar de condamnat si arata ca Harry nu stie prea multe.
    Dar faptul ca intr-un mediu cazon i-a spus unuia "micul nostru prieten Paki" sau altui coleg "raghead" nu mi se pare rasist. Nici macar nu le zicea ca injurii. Mult zgomot pentru nimic.
    • 0 (8 voturi)    
      intrebare (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:18)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      daca in loc de nazist se imbraca in NKVD-ist era onorabil? ca vad ca ii dati inainte cu nazismul rau- comunismul bun!
  • +2 (4 voturi)    
    how low can you go ? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:35)

    colonistul [anonim]

    Penibil. era o vorba: if you can't beat'em , join'em. Ma tem ca a ajuns sa fie folosita in sens opus intentiei initiale.
  • +1 (7 voturi)    
    Trebuie sa se vanda ... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 15:03)

    Marse [anonim]

    ... si jegul asta jurnalistic numit "The Sun", nu ? Toate mizeriile savarsite intr-un an de media romaneasca nu se compara cu ce comite "soarele" intr-o luna.
  • -1 (3 voturi)    
    I-auzi... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 19:47)

    hahalera [anonim]

    da' vreun lant la gat n-avea printzu' asta? :D Pacat, ca daca-l vedeau analistii de la BBC aceste glume ar fi trecut sigur neobservate, ei fiind ocupati sa afle ce-i cu lantul respectiv...