UPDATE Vladimir Putin: Rusia este gata sa furnizeze gaz Romaniei fara intermediari. Raspunsul Romaniei se lasa asteptat

de O.P., V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2009, 19:59 Actualitate | Internaţional


Rusia nu va impiedica realizarea proiectului Nabucco, a anuntat premierul Vladimir Putin. "Nu facem parte din acest proiect, dar nici nu vom impiedica realizarea lui. Daca sunt resurse, daca exista intelegere, sa se faca", a afirmat Putin, citat de Ria Novosti, adaugand ca el considera oportuna contruirea unei noi ramifictii la gazoductul care traverseaza Belarus spre Europa.

In ceea ce priveste criza gazelor, Vladimir Putin a afirmat ca Rusia este gata sa discute cu conducerea Ucrainei la toate nivelurile: "Niciodata nu am refuzat contactele cu partenerii nostri ucraineni", a spus el raspunzand ziaristilor straini.

Putin: Rusia nu se impotriveste participarii Romaniei la South Stream

Mai mult, premierul rus a declarat joi ca Rusia saluta participarea Romaniei in proiectul South Stream si este gata sa furnizeze gaz fara participarea intermediarilor, informeaza RIA Novosti, potrivit NewsIn.

"Nu suntem impotriva ca Romania sa participe sau sa faca parte din proiectul South Stream. Suntem de acord sa trecem la relatii directe (in furnizarea de gaze - n.r.) cu companiile de stat", a declarat premierul rus intr-o discutie purtata cu jurnalisti straini la resedinta prezidentiala de la Novo-Ogarevo.

Putin a afirmat ca Rusia este de acord sa treaca la relatii directe in relatiile din sfera gazelor naturale cu companiile de stat din Romania si l-a rugat pe corespondentul roman sa-i transmita presedintelui Romaniei ca "intreg volumul de necesar anual al Ucrainei suntem gata sa-l punem la dispozitia companiilor voastre de stat, iar voi puteti sa-l vindeti Ucrainei".

Autoritatile romane nu au inca un raspuns la oferta premierului rus

La o zi de la oferta formulata de premierul rus, Vladimir Putin, autoritatile romane nu au inca un raspuns clar.

"Cand vom avea un lucru clar si precis cu privire la acest subiect, vom informa imediat opinia publica", s-a marginit sa declare vineri premierul Emil Boc, intr-o conferinta de presa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17134 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    Ticalos ipocrit (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:26)

    mihai [anonim]

    La ce poti sa te astepti de la un fost maior de KGB ? E plin de fiere si vrea cu orice pret sa razbune infrangerea urss-ului in razboiul rece. Si-a dat arama pe fata, nu trebuie sa ne asteptam la nimic bun de la acest politruc satanic care reia cu succes polita rusa de-a lungul veacurilor: forta bruta, forta bruta, forta bruta. Ca doar asta au, minte mai putina la acesti mujici jegosi care n-au nici o urma de decenta si bun-simt si-si bat joc de toate popoarele. Iar prostii si naivii se straduiesc sa le caute calitati umane si sa le justifice actiunile acestor barbari moderni.
    • -29 (35 voturi)    
      sa mananci (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:05)

      smen [anonim] i-a raspuns lui mihai

      rahat de la cei civilizati obez cu borhot in loc de creier
      • +8 (12 voturi)    
        ce e ? (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:19)

        levi [anonim] i-a raspuns lui smen

        nu mai este carne ptr ciorba de sfecla? las-o !
        macar nu va feceti obezi,merge si o mere fiarta si varza acra...
      • +9 (15 voturi)    
        Putin este un magar (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:31)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

        Evident ca ce a spus Putin este un... "smen" care nu se va face pentru ca nu are cum.
        Cat despre "smen" si "Piитеa" (Ritea Naidusul, pe limba lui), isi fac si ei treaba pentru tatuca Putin (si mamuca Putina - desi pe aceasta din urma ar trebui s-o spele...).
        • -2 (10 voturi)    
          magar? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 8:54)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          ce-ai, vere, cu "vehiculul lui cristos"? ce ti-a facut bietul patruped, rabdator, nepretentios, si smerit, ca sa-l jicnesti in halul asta? crede-ma nici chiar animalele scatofage nu merita insulta de a fi comparate cu aratarea asta, corcitura mongoloida, conceputa prin inseminare artificiala cu cine stie ce spermatozoizi sintetici, la vremea cand ma-sa zacea in coma alcoolica! iar in legatura cu ce grohaie... de multa vreme n-ar mai fi trebuit sa facem afaceri cu rusii!
          • 0 (0 voturi)    
            Asta e parodie dupa Badea? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:50)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

            Ca stilul seamana.
        • -1 (9 voturi)    
          I agree with... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:07)

          MoldovaBestOf.com [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          trebuie de specificat ca PutIn nu poate fi magar, deoarece el este rus, iar rusii nu sunt decat PORCI (pigs).

          Conflictul gazelor o confirma in plus.........
        • +1 (1 vot)    
          Vad ca sunteti tari la opinie (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 20:16)

          Putin [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Poate NE poti explica de ce Romania a trebuit sa ia gaze si energie prin INTERMEDIARI ?
          Multumim pentru raspunsuri.
      • +9 (11 voturi)    
        Esti sub zero (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:53)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

        Ce se intampla, esti pe gaz rusesc?
        • -2 (2 voturi)    
          corect (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:27)

          smen [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          obezii nu sufera de frig ei au stratul care le tine cald
      • -8 (10 voturi)    
        Gaze (Vineri, 9 ianuarie 2009, 7:31)

        Zorro [anonim] i-a raspuns lui smen

        Corect......A devenit un concurs , cine ii pupa-n c... mai mult pe occidentali , ala este mai democrat.

        Putin tine cu tara lui Rusia nu ca betivul de Eltin..........

        La noi d'alde Monica Macovei se ducea cu paratul pe la Comisia Europeana ca domnitorii romani la Inalta Poarta doar doar va prinde ciolan mai mare.

        Foarte bine , colaborare directa fara intermediari , fara comisioane...

        Si , in final , credeati ca Ucraina si Europa vor scapa neavertizate la luarile de pozitii vis-a-vis de conflictul cu Georgia ?
    • -1 (23 voturi)    
      suntem corupti? Acum se vede! (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:07)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui mihai

      nu crezi ca afirmatia ta este usor depasita? Forta bruta zici? Si ce? Ne deranjeaza cu ceva sa avem si noi o parte din forta asta bruta? Pe mine cel putin nu. Daca putin doreste sa faca afaceri cu Romania si aceste afaceri sunt profitabile pentru romania (si sunt, cred ca nimeni nu poate nega asta) atunci este cel putin absurd sa le refuzam. Spun "cel putin" pentru ca ar putea fi mai mult, ca de ex. coruptie, interese de grup, santaj politic etc. Ar fi o prostie sa cedeze romanii la asa ceva. Se pot face afaceri profitabile si demne cu rusia, fara sa invocam permanent KGB.
      • +7 (7 voturi)    
        Esti naiv (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:53)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Poate daca administratia si clasa politica din RO ar fi altele. In conditiile actuale, ceea ce s-ar intampla ar fi ca banii rezultati din tranzitul gazului rusesc pe la noi s-ar duce la persoane care ar sustine interesele politice rusesti in RO. Cam ceea ce s-a intamplat acu' ceva vreme pe la baltici. Nu am date, dar dat fiind trendul statistic, as inclina sa cred ca in Ucraina de-aia e scandal cu gazul pt. ca se pune careva de-a curmezisul unei asemenea incercari de finantare a influentei politice.
        • 0 (4 voturi)    
          ne-am speriat ca romania ajunge prea puternica?! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:46)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Eu

          in principiu accept posibilitatea de a fi naiv. Totusi vreau sa fac unele precizari: "capcana" pe care o vedeti este in principiu ca vom ajunge sa vindem noi gaz ukrainei si sa avem aceleasi probleme cu ea. Totusi asta nu va fi o problema din simplul motiv ca noi nu vom pune in pericol restul europei daca vom opri gazul catre ukraina. Automat vom fi intr-o pozitie de forta si vom folosi aceleasi parghii pentru a ne impune "politica" noastra in ukraina. Apoi, spaima de rusia este nefondata deoarece in cazul in care am avea un parteneriat cu rusia am fi pe o pozitie de forta in negocierile cu UE dar vom putea controla si relatiile cu rusia deoarece suntem deja membri nato si UE cu trupe in irak si afganistan. A venit vremea sa cerem plata pentru romanii morti in conflictele altora. Tot ce vad eu este ca ne este teama ca nu cumva romania sa devina un stat prea important si prea puternic in regiune.
          • 0 (0 voturi)    
            Naivi (Duminică, 11 ianuarie 2009, 11:58)

            @linux [anonim] i-a raspuns lui atreus

            Nu pot sa imi imaginez ce naivi sunt si jurnalistii si cei ce comenteaza pe aici ... voi nu ati vazut ca a spus-o la misto Putin. Daca ucraina nu vrea gaz cu 205 mia de mc vezi ca nu cumva sa fie de acord sa cumpere de la Romania care din start cumpara de la rusi cu 370 sau 470 (nu mai stiu ...dar oricum mai mare) la un pret macar egal. Ce tampiti!!!
    • -9 (21 voturi)    
      ce tie nu-ti place (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:08)

      soljenitan [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Vezi, Mihaita, de ce nu are ursul coada? Daca iti ziceam ca esti plin de fiere, satanic, brutal, jegos, fara decenta si bun simt sau barbar - te-ai fi suparat? Nu, nu te-ai fi suparat, pentru ca esti chiar asa . Vorba ta:un ticalos ipocrit.
    • -10 (22 voturi)    
      Pintea: a claw scratching your petty ego... (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:26)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      20:44,stire Agerpres: "Putin: Suntem de acord sa vindem Romaniei intregul volum de gaze pe care Rusia il exporta in Ucraina".

      Ei bine,iata la ce te poti astepta de la un fost maior KGB,care--spre deosebire de ofiterii Mossad,de pilda--chiar intelege Onoarea si Prietenia intre Popoare.Cinste lui Putin,omul providential al Rusiei,care DEJA a razbunat infrangerea URSS-ului in Primul Razboi Rece! Nu e nevoie sa ne "straduim" sa-i cautam calitati umane,ele ni se infatiseaza spontan cu stralucirea unei flacari de magneziu.Si-i arunca in ridicol pe toti detractorii sai din stirpea celui caruia am catadicsit sa-i raspund acum...
      • +5 (17 voturi)    
        te credeam (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:43)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        mult mai inteligent,te dai cercetator stiintific,dar sigur ce asti numai un frustrat care nu a facut nici facultate!de fapt cati ofiteri de Mossad ai cunoscut?
        • -5 (19 voturi)    
          Ce te-ntereseaza? (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:59)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui levi

          Oricum ma desconsideri,asa ca nu merita sa-ti raspund.Eu zic--la siktir--sa iei primul avion spre Tel-Aviv si sa te inrolezi voluntar in IDF,au mai ramas cateva sute de mii de copii de omorat in Gaza...
          • +3 (11 voturi)    
            cliseuri (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:22)

            levi [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            si iarasi cliseuri..si nu sunt evreu!
            • +3 (5 voturi)    
              CLISEE (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:17)

              moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui levi

              si iar clisee

              nu cliseuri. SIC!
              • -1 (3 voturi)    
                mersi (Vineri, 9 ianuarie 2009, 8:08)

                levi [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

                mersi ptr.corectie
                • +4 (6 voturi)    
                  x (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:30)

                  x [anonim] i-a raspuns lui levi

                  Corectare, nu corectie, corectie inseamna pedeapsa.
            • 0 (6 voturi)    
              Turbatule (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:59)

              Cap limpede [anonim] i-a raspuns lui levi

              dar tu cunosti ofiteri Mossad sau esti doar un simplu turnator caruia i s-a spus ca e un geniu?
              • 0 (2 voturi)    
                sunt turbat? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 8:14)

                levi [anonim] i-a raspuns lui Cap limpede

                cand vad ca textele unora par a fi decupate din pravda!nu cunosc ofiteri Mossad,ptr ei sunt agenti de servici SECRET!nu sunt nici geniu,nici turnator,subt un om care gandeste inainte sa exprima ceva,nu ca tine care jignesti cu capul limpede!
            • 0 (4 voturi)    
              dar... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 12:32)

              ? [anonim] i-a raspuns lui levi

              Dar nici roman, dupa cum scrii..... Ii fi palestinian!
              • -2 (2 voturi)    
                ia mai ghiceste (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:46)

                levi [anonim] i-a raspuns lui ?

                :)
          • +3 (7 voturi)    
            ?!?! (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:44)

            eu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            si copiii evreilor omorati de arabi, care TRAG CU RACHETE, din Gaza, unde sunt, ma?!?!?!...Ma, votezi Hamas, cand aveai Fatah, de Hamas ai parte!!!!!!!!!!
            • -3 (7 voturi)    
              Nu sunt. (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:15)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui eu

              N-a existat nici un caz,mincinosule! IDF s-a dezonorat pe vecie.Ucigasii de copii trebuie deferiti TPI pt Crime impotriva Umanitatii si asa va fi.Clar?Aloha!
              • +2 (4 voturi)    
                normal.... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:51)

                mariuss [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                raketele hamas erau din burete cu smantana si oricum explodau in spatiul cosmic.....
        • -6 (8 voturi)    
          probabil nu esti evreu (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:42)

          smen [anonim] i-a raspuns lui levi

          dar prost si obez sigur esti
          • +5 (7 voturi)    
            ai dreptate (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:31)

            levi [anonim] i-a raspuns lui smen

            daca sa fi destept inseamna sa ai un vocabular de 5 cuvinte,sigur sunt prost!si daca sunt obez ce te doare pe tine nu pe banii tai maninc!Macar eu maninc sarmale ,fripturi,ciorba de vacute!Si acumacand citesc inaptiile unor rusofili prostii beau un vin portughez excelent !,nu tu ciorba de sfecla,mere fierte,si vodca la borcan de 200 ml cum se bea la voi...
            • -1 (3 voturi)    
              esti sigur ca e vin portughez (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:31)

              smen [anonim] i-a raspuns lui levi

              nu cumva e mai galben si inodor,aoleu vezi ca e seva obezului la care slugaresti
              • -1 (1 vot)    
                cine se aseamana se aduna (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:45)

                levi [anonim] i-a raspuns lui smen

                e indiferent ca rusii sunt ca tine,sau tu esti ca rusii!sunt convins ca nu va vreau nici pe tine si nici pe ei!
      • +4 (10 voturi)    
        pintea...... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:26)

        mariusss [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        ...matale ori esti din serviciu de propaganda, ori nu stii exact pe ce lume traiesti....... si ti se pare Urssul asa un personaj foarte interesant si chiar exotic si e foarte fancy, trendy, cool sa te joci cu el.......
        • +4 (6 voturi)    
          Pintea ... (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:33)

          Marse [anonim] i-a raspuns lui mariusss

          ... eu nu pricep un lucru: ce face Romania cu atata amar de gaze ? PLus ca stirea ta si nobilu ala caghebist care ardea dizidentzii cu flacara, nu, nu de magneziu, ci de oxiacetilena, nu mai e citat pe nicaieri cu stirea asta mirobolanta ....
          • -3 (7 voturi)    
            Ce stiu eu?Sunt doar un amarat,nu un bashtan. (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:56)

            Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Marse

            Stirea exista pe Agerpres,verifica.Vom afla mai multe zilele urmatoare,sa speram.Dar ma asteptam la anuntul D-lui Putin,te rog nu ma intreba de ce,dezbaterea noastra ar deveni mult prea socanta de la un punct incolo pt ca va trebui sa spun tot Adevarul.Prefer sa ma abtin pt moment...Iarta-ma...
          • 0 (0 voturi)    
            a mea? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:13)

            mariuss [anonim] i-a raspuns lui Marse

            ;;)
            amice, cred k confunzi.....
            • +4 (4 voturi)    
              Da, scuze ... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:25)

              Marse [anonim] i-a raspuns lui mariuss

              ... cu Pintea vorbeam, de fapt.
      • +2 (2 voturi)    
        ce pupic zemos! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 8:58)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        iar ti-a facut nen-tu putin cinste cu vodca? vezi ca nu pe obraji il saruti!
      • -1 (3 voturi)    
        Singura diferenta intre KGB/FSB si Mossad ... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:56)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        ... e ca Mossad-ul e mult mai mic, dar incomparabil mai bine pregatit si mai eficient.

        Nici una din organizatii nu are notiunea de onoare si prietenie intre popoare. Ambele promoveaza doar prin mijloace specifice (mergand fara probleme pana la asasinat) interesele natiei din care provin.

        Cat despre interesele Rusiei de a vinde in RO gazul lor: vor sa-si creeze aici o organizatie din care sa poata finanta sustinatori politici. Voi ce parere aveti, cum de a ajuns Patriciu de la arhitect sef de firma de decoratiuni in varful ditamai firmei petroliere, la care actionar important mai era si Lukoil?
    • +2 (12 voturi)    
      îţi faci portretul pe aici ? (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:42)

      altul [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Măi, omul îşi vinde marfa ... GAZE NATURALE ... le cumperi? plăteşti ... ce, eu dacă mă duc la mall-ul american şi nu-mi dă nimeni nimic de pomană, ce rost are să-i fac securişti, CIA-isti ?
      Apoi, dacă vând, nu le pasă ce fac cu gazele cei ce cumpără ... pot să-l vândă şi Ucrainei, vorba lui Putin, ştie el că ăia nu au cu ce să-l plătească ...
      • +2 (6 voturi)    
        Nu mai vine el nimic .... (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:44)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui altul

        ... dupa pozna asta. Nici cei mai tampitzi rusofili din UE nu vor mai cumpara un fas de gaz macar de la el, daca asa intelege sa onoreze contractele. Oricum e prost: in 2006 a facut figura intr-o iarna neobisnuit de calda, iar acum e criza si industria consumatoare tocmai luase o pauza. Probabil s-a luat de bautura si mai rau, in ultima vreme, si nici nu duce, ca Baselu'. Ce mult le mai pasa romanilor de gazele lui !...
    • +1 (3 voturi)    
      Ne lasi?! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 9:49)

      Alexia [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ce sa-ti zic, urla "calitatea umana" in tine. Rusia are gazul, deci puterea. E dreptul ei sa decida ce si cui vinde! Asta e, in viata trebuie sa faci niste alegeri, tu, cel mic si dependent, vezi Romania. Si cu asta basta. S-au dus vremurile romantice "jos bolsevicii". Cine are energia, are puterea.
    • -1 (1 vot)    
      politica. (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:38)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui mihai

      simt cum trece momentul pe langa noi... bine ca nu am fost noi la carma in 1919. E un moment cheie acum si e pacat ca-l ratam. http://www.deea-k.ro/blog/?p=49
    • -1 (1 vot)    
      si pana la urma de ce sa ne burzuluim asa?? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:13)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mihai

      adica de ce sa cumpar gazu rusesc de la francezi si mai stiu eu cat intermediari cand pot sa-l iau de la sursa .. (ca ar fi frumos sa fie o bursa a gazului .. e departe ... deocamdata pe conducta scrie russia ) asa ca de ce sa umflam noi buzunarele altor intermediari???
    • 0 (0 voturi)    
      ce nu iti place? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 17:24)

      george [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ce nu iti place? Probabil ca vrei mafioti intermediari ca deh, romanului i se va lua si pielea in beneficiul baietilor destepti intermediari!
    • 0 (0 voturi)    
      intermediar ipocrit (Duminică, 11 ianuarie 2009, 8:34)

      intermediar ipocrit [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Se pare ca tie iti plac intermediarii mesieu Mihai ! Macar fi cinstit si spune de-a dreptu ca nu suntem handicapati sa intelegem.
  • -4 (20 voturi)    
    intrebari intrebatoare (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:32)

    hamlet [anonim]

    Ce vor zice handicapatii cu porniri antirusesti? Cum vor mai manipula ei opinia publica? Cum vor mai da ei vina pe rusi pentru ce fura Videanu sau Tariceanu?
    • +10 (16 voturi)    
      Handicapatzi? (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:04)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui hamlet

      Domnule draga,

      Daca dumneata chiar crezi ce spune Putin, care a dat dovada de "buna-credinta" in suficient de multe imprejurari, poate ar fi bine sa te intrebi cine e handicapat. Pardon, ca sa fiu "politically correct", persoana cu dizabilitatzi.
  • +14 (22 voturi)    
    Strategia Romaniei : renuntarea la gazul rusesc ! (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:32)

    Eneas [anonim]

    la un metru cub de gaz rusii iti dau 2 metrii cubi de politica !In mijlocul iernii de lasa fara gaz sub pretexte diverse :nu ne intelege Ucraina, nu avem presiune in retea ,etc !De fapt la productia actuala gazul rusesc pentru export mai dureaza 15 ani -productia se diminueaza an de an cu 2-3% din cauza secatuirii rezervelor !
    Romania trebuie sa accelereze programul nuclear -minim alti 3000 MW capacitate in 15 ani - trebuie sa dezvolte eolienele -minim 4000 MW in urmatorii 15 ani ,programul constructiei hidrocentralelor trebuie revazut ca o freaca la rece de 25 de ani si prin atragerea de capital privat sa mai adaugam 3000 MW in urmatorii 15 ani
    viitorul bucatariei romanesti si incalzirii pe timp de iarna este energia electrica !
    o strategie energetica nationala adevarata este in sarcina noului guvern !
    • -13 (21 voturi)    
      le ai cu energia! (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:11)

      cadristul-sef [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      E un post liber de consilier pe politici energetice. Te intereseaza, to'arasu Eneas? Ca vad ca le ai cu directivele. La cati prosti sunt in minister, ce mai conteaza inca unul
      • +3 (11 voturi)    
        multumesc, tovuler, pentru increderea acordata (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:55)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui cadristul-sef

        daca citesti si esti informat te prinzi usor incotro bate vantul,tovarase revolutionar !daca esti o glanda liberala si ai lecturat geniala stategie energetica a lui vosganian ,dupa care nu ai plans de ras ,inseamna ca liberalismul este sinonim cu dragostea de patrie, in mintea ta putina -as emigra dar am bunicii bolnavi si tin la ei, tovarasu kadristu !poate mai tarziu,dar nu prea tarziu ca se taie maioneza , cand ai timp , ne intinim la o cafea sa vezi cum arati pe partea cealalta !ai intors vreodata o manuse pe dos ?
      • +6 (8 voturi)    
        kadristule ,e o provocare,eu iti vreau binele (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:18)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui cadristul-sef

        sunt subiecte la care poti sa te bagi ,sunt subiecte la care nu poti -ex Pintea Haiducul se pricepe la istorie ,bravo lui
        mie chiar in place materia asta ,astronomia de ex.recunosc ca nu o cunosc ! Te superi ?...
        sunt mai multi Eneas ,ca remarca
    • -4 (6 voturi)    
      o fi si cum zici tu (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:49)

      sharpe [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      dar pentru a face electricitatea viitorul bucatariei, pe langa sursele alea de energie iti trebuie si infrastructura! adica sa aduci in fiecare apartament o linie de mare putere, de obicei trifazat pentru a alimenta un "aragaz" electric. La fel pentru incalzire.
      Deci ar cam trebui sa ne apucam de pe acum de spart peretii...
      • +8 (8 voturi)    
        Trifazat !!! (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:47)

        dede [anonim] i-a raspuns lui sharpe

        "Linie de mare putere" pentru bucatarie :))) Suntem in secolul 21, nea sharpe ! Chiar nu ai auzit de cuptoare si plite electrice care functioneaza la 220 V? In vest sunt foarte comune si din punctul meu de vedere chiar mai avantajoase decat aragazul traditional...
        • +2 (4 voturi)    
          pt. dede (Vineri, 9 ianuarie 2009, 12:31)

          dami365 [utilizator] i-a raspuns lui dede

          da dede trifazat ,pt ca pe o faza nu poti pune toti consumatorii:boiler pt apa calda,masina electrica de gatit,aer conditionat,etc. astea se impart pe faze. pe cele 3,dar ai grija sunt 4 fire, sa nu tai vreunul ca e in plus si nici sa nu le incurci ca daca iti conectezi plita electrica la 2 faze te-ai ars!!! mai simplu e sa citesti un manual de fizica.da parca aici era vorba de bgaze si de rusi,nu?
    • +5 (5 voturi)    
      + (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:59)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Eneas, nu pot sa-ti dau plus ca n-am user. Dar ti-l dau prin comentariul asta. Total de acord cu comentariul.
    • +2 (2 voturi)    
      O mare prostie... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 12:03)

      Rali [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Cea de la sfarsit legata de incalzirea cu energie electrica. Randamentul in cogenerare este de peste 80% si tu vrei sa te apuci sa incalzesti casele cu energie electrica ce are un randament maxim, la noi, de 35%??? Adica preferi sa arunci caldura la pasarele decat sa o folosesti pt incalzire.
      Off, off, mai mai a mai aparut un strateg pe aici!!!
      • +1 (1 vot)    
        Cred ca esti prea optimista cu 80 % in cogenerare (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:45)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Rali

        ..sau nu ai lucrat intro centrala termioelectrica in viata ta ! Discutam sisteme de apartament ,sisteme de incalzire pe baza de energie electrica pe care orice vila nou construita trebuie obligatoriu sa le aiba ! gazul pentru bucatarie si gicacaloria pentru calorifere , ,exact datorita randamentelor scazute ale cogenerarii si costurile mari ale gazului ! Nu mai insista ianinte de ate pune la punct tehnic !
  • +4 (14 voturi)    
    multe intrebari (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:35)

    atreus [anonim]

    deci, daca ei sunt de acord cine se opune? Romania? De ce? Cine anume? Cine a facut sa fie altfel, adica sa primim gaz prin intermediari? Cine a semnat contractul atunci? Oare vom fi capabili sa gasim o pozitie unitara? Oare vom putea fi parteneri de incredere? Oare suntem capabili sa intelegem notiunea de respect reciproc si de interes comun?
    • 0 (8 voturi)    
      Excelent punctat (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:22)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      Foarte bine pusa problema, daca rusii sunt de accord sa ne vanda fara intremediari dece mai avem intermediari?!

      Cine mulge tara la importul de gaz?!

      PS: Cine ti-a dat "-" ? Asta chiar nu inteleg.
    • 0 (0 voturi)    
      take it or leave it (Vineri, 9 ianuarie 2009, 19:32)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

      O asemenea decizie ne-ar pune intr-o pozitie de forta. Basescu se consulta cu europenii? Nu seamana cu Basescu pe care il cunosteam. Poate decizia de a se consulta este buna dar in asemenea cazuri nu se asteapta prea mult cu raspunsul : Take it or leave it. Romania ar juca un rol mult mai important in cadrul UE. Este o prostie sa se refuze o asemenea oferta. Cred ca suntem capabili sa controlam toate situatiile care vor rezulta. Ca ne place sau nu avem o pozitie strategica! Ne temem de mai multa putere?!
  • +7 (7 voturi)    
    south stream (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:40)

    corina [anonim]

    south stream este proiect rusesc, intocmit de gigantul Gazprom impreuna cu italienii de la Eni tocmai pentru a contracara proiectul nabucco, facut de UE, pentru a scapa de dependenta gazului rusesc. romania e singura tara membra nabucco care a refuzat south stream
    • +1 (1 vot)    
      corina (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:01)

      serghei [anonim] i-a raspuns lui corina

      Da cine crezi ca a invitat-o la South Streem? Poate Ucraina!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • -4 (10 voturi)    
      Pai normal (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:23)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui corina

      Ca doar ceilalti nu-s prosti ca si Baselul care nu are decat dusmani inafara tarii si pe americanii care sunt total dezinteresati de existenta lui si a noastra.
  • -3 (11 voturi)    
    esternele sa traiasca (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:08)

    Bogdan [anonim]

    Prost ne mai vindem .Ca tara ,ca resurse,ca relatii externe.Inteleg de ce este admirat Putin.Si cateodata si eu il simpatizez.Desi a hotarat sa ne inchida robinetul.Ceea ce face Putin acum ar trebui sa constituie un exemplu de diplomatie pentru politicienii nostri.E drept ca noi nu suntem exportatori de resurse energetice,dar oare ce s-ar intampla daca am avea in functiune la capacitate maxima toate cele 4(cred) reactoare de la Cernavoda?Cred ca ne-am acoperi necesarul de energie pentru consumul intern,daca nu chiar am inregistra un excedent la acest capitol.Si genul asta de marfa cred ca s-ar vinde destul de binisor.Independenta energetica te face mai competitiv pe piata europeana si nu numai.Dar noi nu facem din astea,noi facem autostrazi.Pe hartie.
    Daca va mai aduceti aminte de Beslan si de luarea de ostateci in marea lor majoritate copii , constituie un alt exemplu de comportament intransigent la adresa celor care vor sa obtina cu forta de la Rusia diverse compromisuri.Cum raspunde Putin acestei provocari: asa cum am anticipat,adica fara mila la adresa atentatorilor.Nu se creaza precedent in Rusia.Cine greseste plateste destul de scump.Acum simtim si noi acest lucru.Daca ar candida la pres.Romaniei eu l-as vota cu ambele maine,poate astfel scapam de ciocoi si se face o nationalizare a resurselor naturale care apartin romanilor in viata cat si celor care inca nu s-au nascut.
    • +3 (11 voturi)    
      daca am avea in functiune toate reactoarele (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:22)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      am avea nevoie de paltoni de plumb,guvernanti nostri nu pot sa faca o H.G. ca lumea,nicidecum sa gestioneze problema deseurilor!
      • +4 (4 voturi)    
        Guvernantii Romaniei ... (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:53)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui levi

        ... actuali sau mai vechi, de dupa Ceausescu, au fost mai sanatoshi la cap decat cei ai tzarilor din jur si nu numai. Acum putem constata asta, vazand cum plang altii.
        • +8 (8 voturi)    
          faptul ca avem zacaminte de gaz (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:24)

          levi [anonim] i-a raspuns lui Marse

          ne face mai bogati,dar nu inevitabil mai destepti
    • +4 (4 voturi)    
      x (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:37)

      x [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      putin e ciocoiul sef din rusia, e mai rau decat ce avem noi aici, ca e crud nu inseamna ca e drept.. nu fii copil
      noua nu ne trebuie unu rau de tot, ci unu bun da rau, eu personal ias ucide fara mila pe ciocoii nostrii in timp ce as da tara toata pentru a salva o situatie similara celei de ostatici din rusia..
  • +7 (11 voturi)    
    Eu zic sa constatam... (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:16)

    Marse [anonim]

    ... ce patzesc in acest moment bunii prieteni ai Rusiei, adica Bulgaria si Serbia, tocmai ca s-au bazat pe marele lor frate slav. Este bine, de asemenea, sa ne amintim ce a spus P.P. Carp ("Nimic cu Rusia."), un principiu de politica externa oricand valabil, si sa ne implicam in proiecte cu parteneri mai seriosi si mai sanatosi.
    • -3 (11 voturi)    
      Eu zic sa dispari. (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:49)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      P.P.Carp a fost un mosneag sifilitic si deraiat,el a fost singurul care la Consiliul de Coroana reunit la Sinaia in zilele declansarii Primului Razboi Mondial a sustinut cu o vehementa patetica demna de o cauza mai buna ca Romania trebuie sa intre in razboi de partea Germaniei si Austro-Ungariei,cu care aveam (surpriza momentului!) un tratat secret de alianta tinut la sertar de aproape trei decade si total nebanuit de nici un guvern roman.Doar Regele Carol si un demnitar apropiat Casei Regale stiau de existenta lui.Noroc ca ceilalti ministri,dupa ce s-au dezmeticit din surpriza,l-au convins pe Rege sa ne abtinem pentru moment si sa asteptam decizia Italiei.Dupa ce italienii au optat pentru neutralitate,noi i-am imitat si s-a dovedit optiunea corecta,altfel adio Unirea de la Alba-Iulia!!!
      • +6 (8 voturi)    
        Lasand de o parte... (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:55)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        ... exprimarea ta de manelist, informatiile sunt aproape corecte. In plus, pot adauga ca a fost cel mai onest politician din istoria Romaniei moderne. Si nu, n-a avut sifilis.
        • -5 (9 voturi)    
          Onest,dar prost (nu datorita onestitatii!) (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:17)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Marse

          Iar expresia "sifilitic" era o dovada de dispret. Aloha!
          • +5 (7 voturi)    
            ai gresit cumva site-ul nene? (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:41)

            mariuss [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            cautai site-ul cu dedicatii pentru taraf si ai ajuns aici.....?
            • -5 (7 voturi)    
              "De gustibus non disputandum",spuneau latinii (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:11)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui mariuss

              Mie chiar imi plac acum la nebunie hiturile lui Nicolae Guta,Denisa,Mr Juve,Susanu & company! De fapt,candva eram rocker inrait (metalist) dar iubita mea mi-a corupt gusturile muzicale,ea iubeste manelele si cum eu o iubesc pe ea,sunt o victima inocenta a Principiului Tranzitivitatii pare-se...Dragostea e mare lucru!
              • +6 (8 voturi)    
                "panarama" (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:35)

                dodo [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                ca sa iti spun pe limba astora de care-ti place... asta esti, o "panarama". Dar recunosc ca probabil ar fi mult mai plictisitoare discutiile si comentariile de pe hotnews fara accesele tale pro-ruse, anti-americane si anti-evreiesti.. aa, si cireasa de pe tort, pretinsa cultura generala si citatele din "surse "istorice"
              • 0 (2 voturi)    
                intrebare (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:47)

                clujean [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                dupa ce ai devenit manelist ai devenit si bisnitar? bemeveu ti-ai lat? dai maneaua la maxx? ptiu, ce cauti pe un site de discutii serioase, baragladina?
                • +1 (1 vot)    
                  Baragladina? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:17)

                  Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui clujean

                  Habar n-am in ce limba vorbesti.Seamana cu grobiana veche,dar am dubii...Probabil ca esti picat recent din Luna daca ai tupeul sa ma acuzi de neseriozitate,pe mine--seriozitatea intruchipata...Asa ridicol,mai rar.
                  • -1 (1 vot)    
                    serios si manelar? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:24)

                    clujean [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                    fugi d-aci! astea sunt notiuni incompatibile!
  • -3 (11 voturi)    
    Asta e (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:33)

    Florin_Oradea [anonim]

    Relatiile economice cu Rusia au fost neglijate in ultimii 19 ani. Rusia este o mare putere si o mare piata de desfacere. Nu trebuie s-o neglijam.
  • +3 (9 voturi)    
    umor siberian? (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:33)

    spedy [anonim]

    a-ncins bine plita,a aruncat si castanele si acu ete cum vrea s-o traga pe academiei si-i zice p-aia cu scoate-le tu ca mie mi-e lene ,ba chiar ma distreaza sa vad c-o faci....si daca esti in stare.
    hahahahahahahaha.
    umor(negru?)zbarlit de siberia?
    oare ce stie de zice ca " Daca sunt resurse, daca exista intelegere, sa se faca"????
    da oricum nu se pune.....
    @pentru toti inflacaratii,
    si ce va iese voua daca va zburliti asa aici?
    mare-i gradina lui dumnezeu......
  • +10 (10 voturi)    
    putina atentie (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:41)

    MS [anonim]

    Vrea sa creeze si mai mari scandaluri intre noi si Ucraina. Asta urmareste prn declaratia lui. El vrea o tara marisoara din 2 sa fie cu el la granita de vest....si ia ghiciti?
    • +6 (10 voturi)    
      romania-ukraina (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:20)

      aliosa [anonim] i-a raspuns lui MS

      Asa e... si mie mi see pare ca urmareste sa bage raca intre noi si ucraina:
      "intreg volumul de necesar anual al Ucrainei suntem gata sa-l punem la dispozitia companiilor voastre de stat, iar voi puteti sa-l vindeti Ucrainei"
      • +3 (3 voturi)    
        Romania + Ucraina = deja raca! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:49)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui aliosa

        ati uitat Bastroe? tratamentul la care sunt supusi romanii din Ucraina? faptul ca, pt ucraineni, dusmanul nr. 1 sunt rusii si apoi romanii inseamna ceva pt voi? ia sa si gandim, inainte de a flegma pe forumuri!
    • 0 (0 voturi)    
      Asa, si ce daca? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:34)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui MS

      Atat timp cat noi oricum avem probleme cu Ucraina, nu-i mai bine daca avem noi gzaul intain si nu invers?
      Sau noi suntem pre aprosti ca sa strangem pe altii cu usa in miex de iarna?
      Uiti ca toata treaba asta e vina Ucrainei care nu vrea sa plateasca gazul si il fura?!

      De fapt ce-mi mai pierd eu timpul cu toti fraierii care nu pricep nimic?!
  • +1 (13 voturi)    
    Daca era... (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:45)

    Adrian [anonim]

    .. SUA in locul Rusiei mesajul ar fi fost clar, luptam pentru democratie in lume, nu o sa lasam Ucraina sa submineze dreptul celorlati sa isi... bla, bla, bla... Mai mult, ar fi fost aplaudati, romanii ar fi iesit pe strazi si un nou curcubeu ar fi luminat cerul patriei iar Bechtel ar mai fi avut inca un contract foarte "profitabil" pentru Romania.... E, daca e vorba de rusi insa... astia sunt niste betivi stricati care nu vor altceva decat sa isi bata joc de popoarele vestice, ca de, ei nu au altceva de facut. Una peste alta, oricine in locul Rusiei ar fi facut la fel si ar fi profitat la maxim de avantajul pe care il avea. Problema noastra, a romanilor, este ca ii pupam pe americani, cu UE suntem asa si asa dar pe rusi ii injuram la greu cand de fapt ar trebui sa fim cu toti la fel, sa negociem si sa avem situatii win-win cu toti. Americanii ne fac autostrada cu o caruta de bani, UE ne da 30 de miliarde pana in 2013 dar cu multa birocratie si daca nu stim sa-i accesam o sa platim mai mult decat o sa luam iar rusii nu ne dau gaz pentru ca suntem tampiti. Cu ungurii suntem in relatii proaste, cu bulgarii la fel, cu ucrainienii ce sa mai vorbim, pe moldoveni ii tratam ca pe rudele sarace, adica de sus iar pe sarbi i-am cam pierdut de prieteni... tot rusii sunt de vina? Nu cumva noi chiar avem o problema si nu acceptam asta?
    • +4 (6 voturi)    
      istoria asta....... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:35)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      K sa intelegi matale lucrurile mai bine.......
      -americanii nu ti-au dat, nu ti-au luat nik...
      -UE iti dau aproape totu (in ideea k esti stat membru si vb cu ei de la egal la egal), si nu tre sa (iti) dai decat interesul....
      - ramane la rusi sa faci tu suma la ce ai primit si ce ti-au luat k sa gasesti singurel raspuns la intrebarea cu injuratu la geu......
    • +7 (11 voturi)    
      my friend... (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:09)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Vezi tu? americanii nu au violat femei romance la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial. Rusii DA!
      Era o vorba: avem relatii echitabile cu Uniunea Sovietica. Noi le dam graul si in schimb ei ne iau porumbul.
      Stiai ca Stalin a omorat mai multi rusi decat au murit in al doilea razboi mondial? Si stii ce tara a avut cele mai multe pierderi in acelasi razboi?
      Mai tii minte submarinul Kursk cand si-au lasat oamenii sa crape sufocati ca sa le afle altii secretele militare?
      Cand auzi de ziaristii care se imbolnavesc de gloante in cap nu e asa ca gandul la Rusia e comfortabil pentru tine?
      Stii care e poanta? Cat de tampit o fi Bush (si e no doubt about it), dar pana la urma tot au venit alegerile. La Putin nu conteaza. E vesnic. Te-ai prins? Actioneaza fara consecinte. Si asta pe mine unul ma sperie.
      • +5 (7 voturi)    
        degeaba zici (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:38)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui ddd

        stai ca vine Pintea imediat sa iti explice ca soldatii rusi care faceau tot felul de porcarii la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial erau de fapt soldati americani deghizati.... aaa, si desigur, oricum nu se pot compara cu "crimele de razboi" savarsite de soldatii israelieni in Gaza...
      • -3 (9 voturi)    
        Aha! (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:49)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui ddd

        Militarii americanii violeaza in schimb si astazi fara jena si in mod repetat adolescente japoneze,daca USA ar fi deschis in WW2 un front si in Dobrogea atunci ai fi avut ce sa le reprosezi astazi din punct de vedere al abuzurilor sexuale.Cat despre crimele lui Stalin,slabeste-ma: Stalin a practicat cu buna stiinta ceea ce englezii,parca,au numit "canibalism industrial",ca sa-i forteze pe mujicii rusi sa migreze la orase pt a deveni muncitori,idiotii traditionalisti care s-au incapatanat sa ramana la sate cu sutele de mii au murit--naturally!--de foame,din pura prostie.Desteptii n-au ezitat sa plece la oras si au supravietuit.Stalin a avut o intuitie rara in Istorie,el a prevazut ca daca URSS nu-si va dezvolta rapid industria,dusmanii externi o vor nimici.Era cat pe ce sa se intample asta in timpul invaziei hitleriste,bine ca nu s-a intamplat,altfel nebunul de Hitler ar fi subjugat toata Europa,jumatate din Ardeal ar fi fost al Ungariei si Anglia ar fi cazut.Anglia a facut tot posibilul in acei ani sa sprijine URSS,chiar daca era perfect constienta de riscul postbelic al comunizarii Europei de Est.Nazismul era diabolic,socialismul stalinist doar malefic: am avut sansa istorica a raului cel mai mic...
        • +5 (7 voturi)    
          Nene, esti caghebist isteric .... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:05)

          Marse [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          Daca si pe Stalin il scotzi mare om, esti fara sperantza. Sper sa nu ajungi sa fii mancat de foame, sau mai rau, sa-ti mananci rudele, de altfel, sper sa nu ajungi decat intr-un sanatoriu decent, unde sa primesti ingrijirea adecvata ....
          • -3 (7 voturi)    
            KGB-ist?No way! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:25)

            Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Marse

            Ce am afirmat mai sus nu e original,unii intelectuali europeni occidentali au sustinut acest punct de vedere,mie mi se pare de bun simt dar poate ma insel...Nu ma condamna,sunt un intelectual,eu admit doar ipotezele si interpretarile cele mai probabile dar ele se pot schimba cu timpul,se intampla frecvent.Istoricii din anul 2100 vor fi mai obiectivi decat noi,de asta sunt convins.
        • +1 (7 voturi)    
          nene, esti doar isteric.... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:39)

          mariuss [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          si ma intreb de ce nu emigrezi matale sub aripa mult admiratului tau conducator.....
          sa migrezi tu de la sat la oras...... k sa nu mori naturally de foame, poate si prin siberia sa vezi cum se moare naturally pe acolo .....
          si eventual sa probezi si canibalismul, nu in forma industrial-britanica, ci in forma naturally (cine stie la ce ma refer, va rog, discretie...)
    • +3 (3 voturi)    
      suntem manipulati (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:22)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Ai dreptate. Afacerile nu se fac cu inima. Business is business. Si suntem asa de naclaiti in istorie antica (1945) incat nu mai suntem capabili sa vedem ce se intampla astazi. Vorbesc despre noi, cei care comentam si care votam. politicienii sunt convins ca vad ce se intampla dar folosesc prostia noastra ca arma impotriva noastra si mai ales o folosesc pentru a profita cat mai mult. Cand aud pe cineva ca intr-o problema de cumparat gaz invoca istoria de acum 50 de ani sau state care nu mai exista (urss) mi se face rau. Planificam acum pentru ca sa fie bine maine. Ieri nu mai poate fi schimbat deci nu ma intereseaza. In schimb decizia de azi poate aduce profit maine. Sper ca nu suntem asa de prosti...
      • +1 (1 vot)    
        antichitatea de la 1945.... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:01)

        mariuss [anonim] i-a raspuns lui atreus

        "Istoria se repeta pentru ca se uita.."
        Asta se intampla si in cazul crizei mondiale actuale (Doamne, au trecut 80 de ani dejaba....) si cam asta e si cu Rusia....
        Te simti mai in siguranta ca si partener doar pentru ca URSS nu mai exista? Sau te gandesti k desfiintarea CCCP-ului a fost o palma pe oricare obraz rusesc, care trebuie stearsa......
        Poate dezvolti putin cat de prosti speri sa nu fim.... si in ce directie...?
        • +1 (1 vot)    
          istoria NU se repeta! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:00)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui mariuss

          Sigur ca da! In cazul in care observi forta armata nu mai este la fel de importanta ca cea economica. O putere economica poate deveni foarte usor una militara daca isi doreste dar o putere militara nu poate deveni asa de usor una economica. In analiza situatiei de azi nu poate intra URSS si razboiul rece si rachetele din cuba etc. pentru ca aceste elemente nu mai exista. Istoria la fel ca evenimentele istorice nu se repeta in mod identic. Cine are impresia ca poate folosi aceleasi metode pentru a rezolva doua situatii politice decalate cu 50 de ani face o greseala enorma. Noi privim ce se intampla azi, acum : rusia are o problema, anume ukraina nu are substratul economic si politic necesar pentru a fi un partener viabil in exportul de resurse (este prea saraca, este politic instabila etc). Asadar rusia are nevoie de un nou partener. Romania este partenerul ideal datorita pozitiei geografice si resurselor pe care inca le detine. In schimb primim putere politica mai mare in regiune si gaz la un pret mai mic. Cate miliarde de euro ar economisi Romania in urmatorii 10 ani? Asadar, avem de profitat? DA!
          • -1 (1 vot)    
            niste repere.... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 15:19)

            mariuss [anonim] i-a raspuns lui atreus

            In analiza situatiei de azi pot intra :
            - razboiul din Georgia de ast-vara...

            - disputa aparent economica, dar de fapt pur politica, intre Rusia si Ukraina...(sper k te intrebi ce pret se cere de la Belarus, jucator de pe acelasi pozitie cu Ukraina.....)

            - faptul k Rusia si-a permis sa lase jumatate de Europa fara gaze in plina iarna..... doar pentru ambitii politice (in caz ca se gaseste vreunul sa imi explice k "asa e in bussiness", rementionez Belarus)

            Motivarea trimiterii la CCCP ?
            Rusia nu e "inoportuna" pentru k a fost sovietica, ci a fost sovietica pentru k e "inoportuna"....
    • +3 (3 voturi)    
      suntem manipulati (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:34)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Ai dreptate. Afacerile nu se fac cu inima. Business is business. Si suntem asa de naclaiti in istorie antica (1945) incat nu mai suntem capabili sa vedem ce se intampla astazi. Vorbesc despre noi, cei care comentam si care votam. politicienii sunt convins ca vad ce se intampla dar folosesc prostia noastra ca arma impotriva noastra si mai ales o folosesc pentru a profita cat mai mult. Cand aud pe cineva ca intr-o problema de cumparat gaz invoca istoria de acum 50 de ani sau state care nu mai exista (urss) mi se face rau. Planificam acum pentru ca sa fie bine maine. Ieri nu mai poate fi schimbat deci nu ma intereseaza. In schimb decizia de azi poate aduce profit maine. Sper ca nu suntem asa de prosti...
  • +5 (11 voturi)    
    Cine crede un kgb-ist ori e bou ori e kgb-ist (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:02)

    gigel [anonim]

    Numai aberatii pe aici. Deci Putin zice ca ne vinde direct si nu prin intermediarii ruso-ucrainieni sau ruso-germani care castiga enorm din asta. Gazul va veni tot prin Ucraina care va cere taxa de tranzit pe care banuiesc ca o s-o platim tot noi. Per total pot sa pun pariu ca o sa coste mai mult sau la fel cum ne costa acum.
  • +6 (6 voturi)    
    ???? (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:04)

    cohan [anonim]

    Daca ma poate ajuta cineva...Nu prea inteleg .
    Cum poate Rusia furniza gaze direct Romaniei?
    • +5 (5 voturi)    
      e oleak confuzie.... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:53)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui cohan

      de fapt trebuie o nuantare:
      schimbarea nu consta in furnizarea efectiva a gazelor, ci in cea a banilor...... de la Romania la Rossia...... direct....fara intermediari
    • +6 (6 voturi)    
      sau.... (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:00)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui cohan

      varianta II :
      - pentru a asigura securitatea gazului din conducta, Rossia invadeaza Ucraina, (poate folosi pretextul cum k fiecare soldat rus a fost desemnat observator international....bla);
      - corpul principal al armatei ruse......face jonctiunea cu aramata a 14-a din Transnistria.... in 4-5 ore e ocupata si Moldova (observarea conductei deh....)
      Si dupa o rapida sedinta politica privind chestiunile administrative ale noii entitati statale ..... na ca esti vecin cu rusu si iti da el gaz direct....
    • +6 (8 voturi)    
      sau (2) (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:03)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui cohan

      varianta III:
      Pe motiv de mare inertie, marea armata russa face hop peste Prut....... si uite k iti furnizeaza Putin gaze direct, si inca la tarif de consumator casnic......


      Imi cer scuze, dar nu m-am putut abtine..... :))))))
      • 0 (2 voturi)    
        :))) (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:45)

        cohan [anonim] i-a raspuns lui mariuss

        Multumesc pentru ajutor.
        Dar...sa stii ca eu tot n-am inteles.
      • +3 (5 voturi)    
        si uite-asa... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 2:58)

        ddd [anonim] i-a raspuns lui mariuss

        poporul sovietic eliberator te elibereaza inca o data (deh, o data pe secol), de data asta te elibereaza de bruma de liberalizare a societatii la care am ajuns dupa chinuri si chinuri si care ar fi bine sa nu uitam ca se poate anula intr-o clipa - cum ni s-a mai intamplat
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:29)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui cohan

      Asa cum le furnizeaza si nemtilor de cativa ani, prin conducta construita special care trece din Rusia in germania pe sub Marea Nordului!

      E greu sa intelegi cand nu vrei sa o faci.
      • 0 (0 voturi)    
        Deocamdata... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 3:52)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        ...conducta aia, aka North Stream, nu exista, necum sa functioneze de ani de zile.
        Te referi probabil la Yamal, care trece prin Belarus si Polonia si sfarseste, intr-adevar, in Germania, si exista de niste ani.
        North Stream e menita sa evite transformarea Poloniei intr-o noua Ucraina in ceea ce priveste comertul cu gaz rusesc.
        • 0 (0 voturi)    
          Poate Bielorusia sa nu se transforma intr-o (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 19:37)

          releu [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Ucraina, Polonia e membra UE....
          • 0 (0 voturi)    
            N-are prea mare importanta... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 3:29)

            Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui releu

            ...ca e membra UE.
            E vorba de niste relatii (comerciale) bilaterale (in cazul de fata Ucraina-Rusia, sau Polonia-Rusia), nu la nivel de Uniune.
            Asa incat, la o adica, polonezii ar putea intrerupe gazele la fel ca ucrainenii.
            De altfel, au si amenintat cu asta, ba chiar de mai multe ori (e drept ca n-au facut-o insa); si ei, si balticii. De unde si "monstruoasa coalitie ruso-germana" pentru North Stream.
            Putem vorbi inca 80 de zile (catmai avem gaze ;-)) despre valori morale, UE si-alte alea, dar in ultima instanta si rusii si nemtii isi spun cam asa -- Fiecare parte are ceva ce ailalta parte vrea (nemtii bani si rusii gaze). De ce trebuie sa stam la mana altora?
            E simplu. Doar "analistii neamului", cum ii numeste un bun prieten de-al meu, complica lucrurile, ca sa aiba o paine de mancat.
            Si politicienii, ca sa dea impresia ca intr-adevar fac ceva.
  • 0 (4 voturi)    
    Poate tu sa fii ... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:04)

    Marse [anonim]

    ... in relatii proaste cu vreun ungur, dar e problema ta si trebuie sa o accepti. Romania are relatii exemplare cu Ungaria si nu stau aici sa insir lucruri pe care le stie toata lumea. Serbia ne iubeste la infinit de cand n-am reconoscut Kossovo (ca si Rusia, de altfel, doar ca noi nu le-am cerut cea mai mare rafinarie a lor la schimb), cu Ucraina si Moldova problemele sunt mostenite de la minunata URSS, iar cu USA si UE, scuze, dar chiar nu comentez toate tampeniile. Ah, si Bulgaria ne ruga de niste gaze, nu ?...
    • +2 (2 voturi)    
      ...politica intenrationala (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:41)

      emil [anonim] i-a raspuns lui Marse

      politica internationala functioneaza pe cu totul alte principii decat cele care fac obiectul politicii interne ale statelor care interactioneaza pe scena mondiala. mai precis, politica internationala functioneaza cam ca mafia, cu taxa de protectie, cu santaj, cu dublu standard, cu forta bruta. vecinii nostri nu ne sunt prieteni. in afara de moldoveni, dar ei nu ne sunt vecini, ei sunt una si acelasi lucru cu noi, o parte din noi rupta - si tinuta ostatica - de catre "bunii nostri vecini".
  • +1 (3 voturi)    
    unii se fac ... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:20)

    abatele [anonim]

    Citind eu unele din maretele afirmatii de mai sus , stau si ma minunez.
  • +4 (8 voturi)    
    KGB-ist darnic (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:26)

    Leo [anonim]

    Ce darnic se crede el, auziti ce zice: "Nu vom impiedica ralizarea proiectului Nabucco" URAAAAA. De parca ar avea el sau Rusia vreo tangenta cu Nabucco. Cum oare ar putea sa opreasca? Sau ce o fi vrut sa spuna?
    • +5 (7 voturi)    
      rusul.... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:46)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui Leo

      a vrut sa spuna ca nu faci decat cam ceea ce ii convine lui.......
      .....ca asa a cam fo in totdeauna prin partea asta de lume .....
      .....si ca asa va mai fi o perioada in buna de timp.....
  • +4 (6 voturi)    
    part two (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:27)

    abatele [anonim]

    Asdar, tare mirat suntem de faptul ca:
    1.iubitorii de straini isi permit sa scrie cu un aplomb demn de niste destoinici kgb-sti;
    2.altii se fac ca nu pricep ca este vorba doar de o incordare de muschi din partea Moscovei , adica bate saua sa priceapa manjii rebeli din estul si centrul Europei !
    3.altii o mai tin cu relatiile internationale , cu " las ca nu-i dracul asa de rau" si multe alte baloane mentale !
    P.S. Ne pare rau pentru ei , dar noi tot nu ne lasam pacaliti , nu de vulpe , ci de ursul rusesc !
  • +4 (8 voturi)    
    cati mc de gaz.... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:36)

    mariuss [anonim]

    ..... ne-ar vinde in contu tezaurului......? (Franta garanteaza, k de obicei.:)) )
  • +4 (8 voturi)    
    Da dle Putin! Vrem Southstream! (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:52)

    Piedone [anonim]

    Bine rusildle Putin, suntem de acord sa renuntam la Nabucco si sa mergem pe mana Southstream, cu voi si cu fratii nostri de ginta latina, italienii, tzuca-i tata de fratzi occidentali iubitori de urs

    ...dar cu doua conditii
    1. retrageti trupele din Transnistria
    2. returnati tezaurul pana la ultimul banut
    pe urma mai discutam
  • +3 (9 voturi)    
    Intrebari .... (Joi, 8 ianuarie 2009, 22:53)

    Ana [anonim]

    1. Sa zicem ca de maine, subit, trece conducta spre Europa direct prin Romania ("sarim" Ucraina).
    Bun. Doar ca ai nostri, ca brazii, chiar fura. Then, what?

    2. Cum ne si avem tare bine cu Ucraina, nu doar de la Bistroe cetire...ci de multisor... o conducta de gaze la interval ne mai trebe. Aveti un chibrit? Da, rusesc?
    • 0 (0 voturi)    
      Gazul (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:24)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      ca vine prin Ucraina sau direct del a rusi prin Marea Neagra to Putin il inchide cand are chef.
      Diferenta este ca daca il luam direct del Putin il luam mai ieftin si scapam si de mofturile Ucrainienilor.

      Ne-ar strica cateva miliarde de Euro economisite la Buget?!
      Ne-ar strica mai multi bani pentru spitale si scoli?!
      N-aud?

      In rest, bine ca nu doare prostia ca altfel ai urla din toti rarunchii!

      Romanii ca de obicei, si saraci, si prosti si fudlui!
  • -2 (6 voturi)    
    Tovarasi !!!! (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:03)

    moroshanK [anonim]

    RUSINE!
    RUSINE!

    RUSII NE ...!!!
  • 0 (8 voturi)    
    Proiecte de amploare (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:43)

    Vlad [anonim]

    Romania trebuie sa finalizeze Nabuco, si daca are ocazia de a se afila si la proiectul South Strem, si sa luam direct gaz de la rusi, foarte bine, s-o facem, vom avea numai de castigat. Ma bucura faptul ca rusii, dupa ce si-au stricat relatiile cu Ucraina, vad in Romania un posibil partener de afaceri, nu trebuiesc neglijate relatiile cu rusii, nu exista orgolii in afaceri.

    Eu unu aplaud initiativa lui Putin, si as aplauda si daca guvernul s-ar indrepta spre finalizarea ambelor proiecte. E necesar sa avem planuri de rezerva.
  • +4 (8 voturi)    
    ce au facut RUSII pt noi? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:12)

    Lucianmotzul [anonim]

    Ne-au luat Basarabia ,ne-au luat toata seva tari mai bine de 25 de ani ,petrol, aur ,uraniu, ceriale TOT CE SA PUTUT , cea mai mare agresiune si furturi le-am dat rusilor am pierdut 30% din teritoriu,si acum cu aceasta conducere care a fost tot rusesca 18 ani sa distrus toata economia romaneasca .Mai vreti rusi si relati cu ei mai care scrieti pe side sa va fie risine citzi romani au omorit acesti nemernici de rusi MILIOANE cu razboiul si cu comunismul floarea intelectualitati ROMANE puneti mina si cititi si va documentati s-au sinteti vinduti lor ca Iliescu si sleata lui de banditi si tradatori de neam si tara,ne faceu ca ne tragem din slavi la scoala cind eu invatam limba rusa cintind dupa 9 ani de aceasta limba dura si care nu are nimic cu latina noastra nu m-am ales cu nimic pt ca ei au venit la noi ca si cotropitori cu tradarea care a facuto acest rege Mihai si ar mai fi multe de scris dar nu e timp si spatiu ,ar fi bine pt generatile viitoare sa stie DAVAI CEAS DAVAI PALTON etc.
  • +4 (8 voturi)    
    coloana vertebrala (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:15)

    r [anonim]

    Oare nu se observa ca e vorba de o manipulare: se acorda Romaniei gazul care se vinde Ucrainei! Adica se arunca o saminta de scandal intre Romania si Ucraina.
    Ma uit la mesajele de mai sus, la ce se intimpla in Basarabia. Ce e si cu neamul asta romanesc! I-au exterminat rusi, i-au trimis in Siberia si ei tot cu rusii o tin langa.
    Romania are nevoie si are dreptul la o relatie comerciala corecta. Un pret corect. La fel cu celelate state, fara discriminare. Atita tot.
    • 0 (4 voturi)    
      Asta e becalism (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:32)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui r

      Sa pocnesti din degete si sa spui "dau Romaniei ce dadeam Ucrainei" (dar a intrebat Guvernul roman daca chiar cumpara ? ca poate e cu nu, mai ales avand in vedere despre ce furnizor onorabil si de cuvant vorbim) chiar e atitudine de Gigi Becali. Mai bine Putin s-ar apuca sa-l vanda pe Radoi la inter Milano, poate lui o sa-i iasa tranzactia.... :))))
    • 0 (2 voturi)    
      cam hormonal, batrane! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 9:30)

      fierar betonist [anonim] i-a raspuns lui r

      Prea multi hormoni in capul tau! Pana la neamul romanesc, mai bine ia matale o pastila-doua, poate ti se mai indreapta mintea aia ruginita.
      • 0 (4 voturi)    
        rusofili ruginiti v-a trecut vremea (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:17)

        r [anonim] i-a raspuns lui fierar betonist

        constat cu surprindere citi agenti pasivi asteapta un pocnet din deget rusesc pentru reactivare
        rusofili ruginiti v-a trecut vremea - mai bine treceti in solda chinezilor, viitorul rusiei
        • 0 (2 voturi)    
          Esti nebun (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:19)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui r

          dar grav rau. sa mergi pe la doctor ca cine stie, esti un pericol pentru societate.
    • +2 (4 voturi)    
      manipulare? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:52)

      Wallah [anonim] i-a raspuns lui r

      Cred ca Putin vorbeste serios:ne arata si noua si Ucrainei ca gazele vin de la est.Si ca soarele tot acolo rasare.Deocamdata.....
  • +2 (6 voturi)    
    plus, minus, innmultit, impartit (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:24)

    verestoy atilla [anonim]

    si daca ai plus, si daca ai minus la comentarii, tot aia e. in rest, pe cit e de frig acum , pe atit o sa fie de cald peste 6 luni. noapte buna Romania, oriunde te-ai afla!
    • 0 (2 voturi)    
      Daca ti-e frig ... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 0:36)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui verestoy atilla

      ... eu zic sa iei un Nurofen. Cauza nu poate fi decat o raceala puternica. Sau e pe fond nervos. Sau, poate stai in bloc debranshat, stiu eu ? Oricum, n-are legatura cu subiectul articolului ....
  • +1 (3 voturi)    
    pragmatism infocat si mercantilism neabatut, (Vineri, 9 ianuarie 2009, 2:22)

    hamrin [anonim]

    iata ce caracterizeaza acum "relatziili", candva intitulate "fratesti", dintre noile democratii postgorbacioviste! Domnul Putin a "punctat" ca un mare maestru sahist la ultima conferinta de presa de joi seara, cand aproape ca i-a luat graiul sau, cum as zice, mai ca nu l-a amutzit pe jurnalistul american, repezindu-l cu ceva in stilul "adica, noi, rusii, ca doar n-om fi mai lipsiti de pragmatism ca voi, americanii..!!! Iar altadata zicea ca ei, rusii au invatat toate schepsisurile astea financiar-scabroase, chitzibushar-infecte, irespirabil-exasperante (evident, nu el le-a denumit asa, le-am denumit eu, caci lui ii convine un limbaj discret-enervant, inca "ci-vi-li-zat'!) taman de la americani, fata de care are o netzarmurita admiratzie, etc...Sunt de parere ca de asta il iubeste pe dl.Putin domnu'Base al nostru, fiindca mercantilismul si pragmatismul cel mai inversunat ori nerusinat constituie un model nec plus ultra in noile democratii estice, ceva, o grozavie chiar in natura lucrurilor, filozofic zis...
  • 0 (6 voturi)    
    teme-te de rusi cand fac daruri... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 9:02)

    mirceA [anonim]

    Cadoul otravit al lui Putin comunicat lui Basescu prin intermediul presei!!!:
    1. creaza dependenta Romaniei de gazul rusesc
    2. transfera conflictul ruso-ucrainian intr-unul romano-ucrainian
    3. il avertizeaza informal pe Basescu, deci, se pare, nu e tocmai prietenul sau...

    Mai bine nu, domnule Putin.
    • 0 (6 voturi)    
      teme-te de prosti cand se baga in vorba (Vineri, 9 ianuarie 2009, 9:28)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mirceA

      Baiete! Mai adu o halba si stai aici in picioare. sa te fac sa intelegi cum vine treaba. Chestia cu o posibila dependenta de gazul rusesc este o tampenie. Dependenta exista de decenii. Chestia cu conflictul m-a daramat. Credeam ca e ceva de capul tau. Dar e vid, un vid abisal. Du-te la culcare, mestere, si lasa politica.
  • +2 (6 voturi)    
    sunt dezamagit (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:01)

    sebastian72 [utilizator]

    Sunt un cititor fidel al hotnews, insa acest articol ma dezamageste pentru ca autorul a provocat reactia dura a cititorilor prin imaginea atasata la articol (apropo nu e prima oara cand aceasta imaginea e folosita cu scop de denigrare). Dragi cititori nu va lasati manipulati asa usor. Cred ca majoritatea celor care au postat nici macar nu au citit cu atentie articolul desi cred ca majoritatea sunt oameni cu studii. Putin desigur incearca sa gaseasca aliati si doreste sa ne vanda noua gaz mai ieftin si ucrainenilor mai scump. Ce-i rau in asta? De ce nu putem si noi ca Bulgarii sau Maghiarii, sa colaboram economic cu rusii, sa ne vindem productia pe piata lor asa cum fac vecinii nostri? De ce nu putem fi pragmatici si nu ne intereseaza viitorul nostru? De ce nu putem sa uitam trecutul si sa invatam din greseli? Ganditi-va ca noi platim gazul cu 500 dolari iar Ucraina cu 178. Noi platim de de 2.5 ori mai scum prin intermediari obscuri care ne fac la buzunare. Hai sa folosim aceasta oportunitate. Vorba spune: doi se bat si al treilea castiga. De ce sa nu castigam noi din aceasta disputa a slavilor care e clar ca are un substrat politic dar si economic (pretul)?
    • -2 (6 voturi)    
      Pentru ca ... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:56)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui sebastian72

      1. Ce promit Putin si Gigi Becali, nu conteaza, pentru ca se schimba imediat ce-si rezolva problema.
      2. Atata ne trebuie sa se realizeze si sa avem gaz ieftin din belshug: asta insemana ca o lasam mai moale cu reactoarele nuclare si energiile alternative: data viitoare Romania va inghetza cum patzeste azi Bulgaria.
      3. Pentru ca politica ROmaniai si a UE este SA REDUCA DEPENDENTZA DE GAZELE RUSESTI, nu sa o accentueze in mod iresponsabil.

      E suficient ? Mai sunt argumente, vorbesc serios ...
    • +2 (4 voturi)    
      sunt dezamagit (Vineri, 9 ianuarie 2009, 12:04)

      Wallah [anonim] i-a raspuns lui sebastian72

      Sunt intru totul de acord cu faptul ca o relatie economica normala si stabila cu Rusia ar insemna mult pentru economia Romaniei;Rusia are multe de oferit si are si multe nevoi!Evident insa cineva a avut tot interesul sa bage zazanie intre noi,tocmai ca mai apoi sa se poata erija in ,,intermediar".
    • 0 (4 voturi)    
      Ai patit ceva?? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui sebastian72

      Esti bolnav, ai patit ceva la cap?

      Nici dupa ce o sa dovedeasca Rusia 200 de ani ca este democrata si ca si respecta intelegerile nu e bine sa facem busniess cu ei.

      Piata de desfacere? Pai ce produse vrei sa le dam, avem noi ceva interesant pentru ei ce nu pot lua din alta parte mai ieftin si mai bun?
      crezi ca mai suntem ca acum 20 de ani?
  • +3 (3 voturi)    
    gazul, romania si rusia, via Ucraina (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:17)

    cezar [anonim]

    ConductaSouth Stream nu poate fi construita fara acordul Romaniei, deoarece trece prin apele sale teritoriale. Daca Romania spune niet, niema conducta. Este normal ca din moment ce n-a sarit in schema de la inceput ca si ceilalti, Rusia sa inceapa sa umble cu petitul.
    Ucraina este santajabila, fiind dependenta total de gazul rusesc , pe cand noi nu.
    Tineti minte, niciodata Rusii nu au facut cadouri!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu zau (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:15)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui cezar

      da conducta aia nu poate sa treaca prin Marea neagra direct in Bulgaria?
      Are cumva Romania ape teritorial si in fata plajelor bulgaresti?!
  • +2 (4 voturi)    
    atitudine externa a tarii (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:37)

    Silviu Viorel [anonim]

    Schimbarea de atitudine care o afiseaza dl Putin atesta ca pe plan international Romania este un pivot important si nu mai cerem indicatii de la Rusia prin telefonul rosu cum odinioara dl Iliescu cand a luat puterea .
    Daca Basescu nu schimba pozitia noastra internationala prin afirmarea mult hulitei Axe , prin sfaturile date lui Bush despre Marea Neagra ,
    prin politica Marii Negre .
    Incidentele din Georgia au confirmat pozitia corecta a lui Basescu si atitudinea Romaniei echilibrata si vs Rusia si vs UE au dus la pozitia dlui Putin de azi - fapt care certifica un lucru important - ca tara sa-ti mentii directia si angajamentele (vezi Irak si pozitiile aplecate rau ale dlui Melescanu si ai sai liberali ) si sa nu ne mai consideram tara de "capul plecat sabia nu-l taie" cum ne-a invatat dl Iliescu stand in genunchi in fata cancelariilor europene , cersind acceptul in randul acestora prin spagi oficializate prin contracte de privatizare .... Haideti sa stam in picioare si sa ne indreptam coloana crescuta stramb de comunism ..
    • 0 (2 voturi)    
      Nu ne lasi cu Basescu asta (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:14)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Silviu Viorel

      Maine poimaine o sa ne spui ca e noul Mesia pe pamant, special pentru romani.

      daca tu crezi ca Putin neface oferta asta din cauza lui Basescu atunci esti cazut in cap.
  • +2 (4 voturi)    
    g a z ..sa fie (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:39)

    agora [anonim]

    DA . Vrem sa cumparam gaz de la rusi fara intermediari Am vazut cum a fost pana acum si cat am platit din prostie si fudulie Se pare ca tot fudulia /mandria prost educata/ ne face sa deviem in fel de fel de "judecati" Depinde doar de cei care vor sti sa se foloseasca de oportunitati Economia nu se bazeaza pe sentimentalisme Nu ne incalzim cu ura fata de Putin sau cu dragoste fata de Ucraina Ne incalzim cu gaz rusesc platit la pret fara specula
    Restul sunt discutii sterile
  • +1 (3 voturi)    
    bani si putere (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:58)

    c [anonim]

    Intradevar, sunt interese...dar si Romania a avut o politica moderata cu Republica Moldova si Transnistria, ba chiar am fost in proces cu Ucraina...adica nu prea i-am suparat pe rusi. Nu cred ca au motive sa ne pedepseasca cu gazul...ne-au pedepsit doar putin asa ca sa tinem minte cine e mai tare prin zona.
  • +2 (6 voturi)    
    cadou otrăvit (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:12)

    stranum53 [utilizator]

    toată povestea asta e de fapt între Rusia şi Ucraina. ruşii vor să destabilizeze Kievul, care trece printr-o conjunctură puţin spus proastă, ştiu că suntem şi noi în ceartă cu ucrainenii la Haga şi se gândesc să îi mai destabilizeze puţin.

    că nouă, de bine de rău, nu prea au ce să ne facă - deja plătim cele mai mari preţuri la gaz şi în plus avem producţie internă de 70 % din consum. a, da, şi avem bază NATO la Constanţa..... fix vis-a-vis de Sevastopol...

    dacă am face mişcări de astea acum, am putea nimeri la mijloc. şi chiar nu îmi place cu ucraineni în dreapta şi ruşi în stânga. mai ales în vremuri de criză, mai ales când şi ruşii şi ucrainenii o duc mult mai rău ca noi şi ştiu asta prea bine.

    până nu vine verdictul de la Haga, nu avem ce răspuns să dăm, iar după aia trebuie să fim şi mai atenţi. sunt convins că o să se întâmple chestii urâte în Răsărit. şi prefer să plătim ceva mai mult decât să ne ia ruşii de datori.

    plus că mă tem de politicienii ruşi mai ales când fac daruri.
  • 0 (4 voturi)    
    For Mother Russia (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:19)

    Smoky [anonim]

    Putin, este cel care a scos Russia din mocirla, asa cum il tot caracterizati voi,....a fost si este un patriot, e adevarat cu interesele lui, iar declaratia facuta de el privind parteneriatul intre Rusia si Romania cred ca ar putea stabiliza Romania, cel putin o perioada, OMV-ul ne fura gazele iar noi evident, trebuie sa cumparam de la rusi .....
    • -1 (3 voturi)    
      IA FII ATENT AICI (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui Smoky

      omv a fost cumparat de rusi recent, probabil chiar de putin.

      kapisci?
  • 0 (4 voturi)    
    avem gaze oameni buni (Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:33)

    smen [anonim]

    prietenii nostri stefan 2008,levi si ceilalti pupinamericani ne-au promis ca ne aduc gaz la punga din SUA cica e foarte ieftin,cica populatia americii elimina mai multe gaze decat rezervele lumii,nu e de mirare doarece volumul unui american este superior celorlalti pamanteni
  • +1 (3 voturi)    
    Mare om (Vineri, 9 ianuarie 2009, 12:09)

    hsl [utilizator]

    Putin, pe bune ca il admir in mod sincer.
    Romania are o sansa imensa daca accepta sa cumpere direct:
    1. Castiga pentru ca plateste un pret mai mic (dispar intermediarii);
    2. Rusia castiga de 2 ori pentru ca nu mai livreaza prin nemti si italieni;
    3. Se pot reface rezervele intr-un timp record, si un eventual un proiect comun cu Moldova si/sau Bulgaria de creara a unor depozite ne asigura o independenta mai indelungata in situatii similare (si ne mai pastram si rezervele de gaze interne) si ii mai scoatem din rahat si pe astia, moldovenii o sa ne fie vesnic recunoscatori (desi nu au bani sa o faca am avea totusi un sprijin neconditionat in cazul unui conflict cu Ucraina - Moldova pe uscat, Bulgaria pe mare) daca le mai dam si ungurilor care-s in foame mare mai bagam un junghi in coasta Ucrainei;
    4. Vindem NOI iar din diferenta de preturi putem investi in continuare (mai bine zis putem incepe sa investim) in eoliene, unde mai pui ca va creste importanta si puterea Romaniei in Europa;
    5. Nu te obliga rusu sa-i dai Ucrainei nimic, el zice ca iti pune la dispozitie cantitatea necesara; Ucraina aproape ca da faliment asa ca poti sa faci exact ceea ce fac americanii: niste banci, niste investitii in regiile lor de stat (Electrika Est - Ukraina ;)) si le iei banii, eventual iei in cesiune niste terenuri in zona marii si faci bani grei si cu southstream (care va trece pe oriunde prin MN stiind ca avem 100 ani cesiune pe platforma);
    6. Rusii nu mai au puterea sa ne rupa (Nato, UE, prietenii americanilor) Ucraina nici atata, la summit a venit putin cu nasul pe sus dar parca tin minte ca nu la- intampinat decat min de externe, deci nu tu presedinte, nu tu premier, a fost normala atitudinea sa.
    Ma opresc pentru ca poate parea ca visez cu ochii deschisi; pfui, de ce nu m-ai facut, mama, presedinte in anul 2009?
    Tv Iliescu, imi pare bine sa o spun: ai devenit una din persoanele inutile, mai nou politica poate stoarce bani de la ala de te-a aplecat si te-a uns cu alifie!
    • +1 (3 voturi)    
      Calul troian! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 14:12)

      papillon [anonim] i-a raspuns lui hsl

      Ai perfecta dreptate ! Al dracului de tentant suna afirmatia "tarului" de la rasarit. Imi aduc aminte de o maxima :"Timeo danao et dona ferentes"
      ( teme-te de greci vhiar si cind acestia iti fac daruri) As zice astazi in loc de greci RUSI.
      As intreba ,retoric, care este pretul pentru aceasta tentanta oferta pe care ne-o face tarul Putin?
      Nu cumva umbla la mai vechiul principiu politic :"Imparte si satapineste"!
      Nu ne asmute impotriva Ucrainei? Pentru un viitor indepartat pare sa fie numai avantaje.Dar ma scurma inca o intrebare : cind ne-au avut pe noi rusii la inima? Pragmatic ar fi sa incepem imediat
      stringerea relatiilor cu ei.Au facut-o nemtii care au dus doua razboaie grele cu ei. Ce mai ,interesul poarta fesul.
    • 0 (2 voturi)    
      SI STALIN (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:03)

      levi [anonim] i-a raspuns lui hsl

      a fost un om mare!Oferta lui Putin este o oferta reala si suna astfel:
      eu va dau gaze la pretul pietei mi le platiti la termen,voi le dati Ucrainei si recuperati banii cand puteti adica la "sfantul asteapta"mie imi convine!Voua?
  • +3 (3 voturi)    
    RUSINE (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:27)

    RUSINE [anonim]

    RUSINE ! Sa ajunga Russia sa spuna sa luam gaz fara intermediari ! Asta e maxima RUSINE a Romanilor si Politicienilor !
  • 0 (2 voturi)    
    V,Putin (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:09)

    Dora [anonim]

    Am toata admiratia fata de V.Putin mi-as dorii si la noi in Romania sa vina un asemenera presedinte care sa termine totii hotii si sa tina cu tara lui.La noi ne conduc toti neghiobii pusi numai pe capatuiala .Asa ne-ar trebuii un Vladimir Putin care impreuna cu T,Basescu ar curata tara de neispraviti.
    • -1 (1 vot)    
      gresesti (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:57)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Dora

      rusii sunt mai corupti ca noi,Putin are o avere de 4o de miliarde de dolari,cel mai sarac parlamentar rus are o avere de 3.5 miliarde de dolari!
    • 0 (0 voturi)    
      Cu Basescu?! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:45)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Dora

      pai daca ar trebui Putin sa faca ordine in Romania, primul pe care l-ar trage in teapa ar fi Basescu, si pe buna dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    Excelent (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:10)

    un roman [utilizator]

    Alo, guvernul? S-a auzit si la palatul Victoria ca e rost de a economisii miliarde de Euro cumparand gzaul fara intermediari?!

    Pai si ce dracu asteptati bai guvernantii lu' peshte? credeti ca asteapta rusii dupa voi pana la pashtele cailor?!

    In loc sa va cacaiti cu ordonante de rasul curcilor mai bine profitati de adevaratele ocazii care va sunt oferite pe tava, ca astea nu apar in fiecare zi!

    Sau poate inca nu ati reusit sa decideti care cat isi trage din afacerea asta. Pai va spun eu, nimic e doar spre binele poporului roman!

    La treaba lenesilor ca isi schimba rusul parerea si iar veti fi de rasul curcilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa radem...Putin! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:43)

    criss [anonim]

    Mie-mi plac,sincer,postarile unora mai mult sau mai putin naivi de p'aci.De o naivitate debordanta...Altii chiar cred ca e reala oferta asta.Mai sunt unii care ajung prin Fasia Gaza, Ungaria,sau chiar Kosova. Globetrotters, ce sa mai zici.Pot spune in final ca sunt de acord cu cei, (Putin)i ce-i drept,care nu au vazut in aceasta replica a rusului decat un mishto la adresa lui Base si implicit a noastra a romanilor. Parerea mea!
  • +1 (1 vot)    
    Misu satelitul (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:45)

    Gogu [anonim]

    Ce ai patit Mihai, gaze rusesti?
    Nimeni nu obliga pe nimeni la nimic. Zici ca ce fac Rusia e forta bruta? De unde si pana unde? Americanii sunt cei care traverseaza jumate de lume sa intre cu tancul in casa omului, rusii isi exploateaza resursele in propriul interes.
    Daca tu ai mere in gradina, faci ce vrei cu ele, le dai cu vrei la ce pret vrei, iar ceilalti decid daca cumpara sau nu. Asta e.
    Daca nu-ti place Putin, nu fa afaceri cu el. Pana una alta, e chiar foarte oportuna intrarea Romaniei in joc, ca intermediar pt gaze. Asa ne putem umple rezervele si putem scoate niste bani in plus, ceea ce e absolut necesar in vremea crizei.
    • -1 (1 vot)    
      cand am avut noi ceva de castigat de la rusi? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:30)

      emil [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      nu uita ca noi ne-am ales deja barca in care stam: cu americanii, cu UE, cu occidentul. Romania e implicata in proiectul Nabucco, care zice cam asa: da de ce sa stau io la cheremul rusilor care azi zic una, maine inchid robinetu? nu mai bine ocoloesc eu si ucraina dar si rusia! si fac rost de gaze din Asia centrala si orientul mijlociu, la pret jumate cat cel rusesc? si atunci cand cadem de acord cu partenerii din occident cu care de bine de rau am avut si noi de castigat ceva nu doar de pierdut (In relatia cu Rusia noi totdeauna am avut de pierdut), ee, atunci noi ne sucim si ii vindem de fapt pe aiai din vest, pe ce are de oferit dusmanu din est. pai noi suntem o natiune de oameni cu bun simt sau suntem niste fatalai si pupincuristi la care da mai mult? pai cum sa dam mana mai cu criminalii aia din cauza carora si azi avem de suferit? rusii ne sunt datori cu gaz gratuit pentru totdeauna si tot n-ar putea sa ne rascumpere toate pagubele pe care ni le-au provocat numai in ultimii 100 de ani, daramite de la furtul Basarabiei incoace.
  • +3 (3 voturi)    
    Ziua de azi (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:03)

    semaca [anonim]

    Un pic de istorie am studiat si eu la scoala ca toata lumea. Doar ca unii dintre noi, pe care nu reusesc sa-i inteleg, se incapataneaza sa traiasca cu 60 de ani in urma. Domnilor, treziti-va. Tzara asta nu se incalzeste cu ce am fi putut sa avem in urma cu 60 de ani ci cu ce este disponibil din situatia de astazi , maine si poimaine. Daca raspoimaine Romania ar ramane fara gazul din import nu ar fi bine deloc. In ciuda a ceea ce decalara aburicii astia ai nostri cum ca avem rezerve si bla bla. Avem pe dracu, aia avem, intr-o luna maxim doua, am fi la pamant, asta-i realitatea. Si mai avem doua reactoare neterminate la Cernavoda, un os de ros pentru urmatoarea generatie de soareci care or sa faca politica la palatul Victoria. Noua ar trebui sa ne pese de tzara noastra astazi , nu acum juma de secol. Ucrainenilor, de a lor. Daca Ucraina e o problema in obtinerea gazului rusesc, ar trebui scoasa din ecuatie si cu asta basta. Au o problema, sa si-o rezolve, e a lor. Cam greu sa te gandesti la democratie cand esti in pericol sa faci frigul toata iarna. Noi cam in situatia asta suntem.
    • -1 (1 vot)    
      hotaraste-te de partea cui stai! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:19)

      martin [anonim] i-a raspuns lui semaca

      Bine si cum crezi ca va trimite Rusia gazul direct Romaniei? pe unde? ca n-are pe altundeva decat prin Ucraina. Ah...printr-o conducta care inca trebuie construita si nu se stie cand va fi gata. deci cum acceptam oferta lor acum? ah, dar stai. Romania s-a angajat pe langa aliatii sai ca sustine o alta conducta, nu aia pe care o vor rusii, ci una mai la sud, si care ocoleste si Ucraina si Rusia. hm. pai si cum facem nene ca Romania nu traieste numai pe gaz, traieste pe tot restul care vine din occident, de la aliatii sai. daca noi facem pe prostii, aia se sucesc si pe urma n-avem decat sa dam drumul la gaz rusesc ieftin si sa facem friptura de urs, ca nu mai pupam restul. deci hotaraste-te, de ce parte stai, ca nu poti sa stai in ambele. vrei gaz direct acum, alegi sa te alaturi proiectului Southstream cu rusii si italienii. vrei Nabucco cu UE, NATO, SUA, ii refuzi pe rusi.
      • +1 (1 vot)    
        gandesti gresit (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 19:06)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui martin

        De ce n-ar putea Romania sprijini ambele proiecte? Nu-s italienii singurii din UE care sprijina Southstream. Si 2 conducte pe teritoriul Romaniei ar insemna mai multi bani pt noi. Southstream chiar are sanse sa se realizeze, Nabucco e doar un vis. Rusii n-o sa permita niciodata realizarea lui si au o gramada de variante sa-l blocheze. Eu chiar nu mi-as dori sa le vad. Razboiul din Georgia a fost un avertisment (Nabucco va trece prin Georgia). Se poate repeta oricand.
  • +1 (1 vot)    
    autoritatile romane (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:56)

    Anonimus [anonim]

    traduand declaratia lui Boc intelegeam ca ai nostri habar n-au de fapt de subiect. Daca aveau, comentau sigur mai mult, ca de vorbit la place sa vorbesca.
  • +3 (3 voturi)    
    in sfarsit rusii nu mai sunt sovietici (Vineri, 9 ianuarie 2009, 19:06)

    negociator [anonim]

    propunerile sunt acceptabile.
    daca si numai un acord se incheie,
    acesta devine lectie de politica.
    la romani insa prea putini stiu de este politica,
    desi multi o fac la nivele foarte inalte.
    alde monsieuer jourdain.
    • -1 (1 vot)    
      deloc.... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 2:20)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui negociator

      hai sa ne povesteasca Georgia cat de ne-sovietici is rusii.....
      Sunt pe aici unii care cred k sovietizarea asta a venit pe capul rusilor din cosmos, dar ei intre timp au luat o aspirina si le-a trecut......
      UFFFF..........
  • 0 (2 voturi)    
    silogism incornorat (Vineri, 9 ianuarie 2009, 19:18)

    unul [anonim]

    unii rusi sunt sovietici
    nu mai este nici un sovietic,nici maca la kgb
    ergo:
    1.nu mai sunt rusi .... fals.
    2.etc.
  • -1 (1 vot)    
    toti urmasi ai primei rome (Vineri, 9 ianuarie 2009, 19:57)

    fata catre fata [anonim]

    si ai drepturilor omului pe capitoliu.
    ce-ar cugeta printul cantemir de-ar fi viu ?
    dar comntele tolstoi al carui nepot
    a fost ziarist in cecenia ?
    cate omuri are dreptul la moscova...
    sau viceversa:cate drepturi are un om la moscova...
    succes lui kasparov,lider european din urali!
  • 0 (0 voturi)    
    a fost priceput in dubii leonardiene (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:21)

    cine-a ales poza lui putin [anonim]

    ori/si;ori/fara;etc.
    de-al lui ioan,saracul.
    cand,unde,cum,a fost surclasat,profetul de cel pe care el insusi l-a botezat ?
    cand,unde,ca mane in zori,ar fi avut loc
    batalia de la podul inalt,vaslui,etc.
    n-a fost turcit pe pamant sa nu stearga urmele rusinii sale la moldova.
    cum grigore o schimbat calindarul dupa aceea,
    data,data adevarata a bataliei dupa cer,da' si dupa purtarea pamantului tre' sa fi fost pe la vreo 24 ianuarie pe stil nou
  • +3 (5 voturi)    
    declaratia (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:18)

    vasile oprea [anonim]

    Daca cunosteati bine rusa intelegeati si luati in consideratie tonalitatea cu care Putin a spus, vedeati altefel lucrurile. Propunerea a fost spusa cu ironie, chiar as fi spus cu rautate. Prin aceasta a arata ce mare respect la adresa romaniei are si la conducerii ei. Insa jurnalsitii nostri au interpretat cu totul diametral. Avem jurnalisti slabi.Ca si analisti politici pe la TV, care prezinta nu realitatea ci cum ar vrea ei sa o vada
    Conducerea tarii din lipsa de reactie se vede ca a inteles corect mesajul. Si bravo ei ca a reactionat asa. Astfel de mesaje de afaceri nu se transmit prin oricare si nu public. Daca vroia sa ne faca oferta de ce nu a spus-o direct lui Base la telefon si nu unui jurnalist necunoscut practic de nimeni.
    Insa cateii lui Voiculescu fac mare haz din necaz si prezinta ca stire bomba
    • 0 (2 voturi)    
      Cam asha... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 3:38)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui vasile oprea

      Cred ca suntem vreo 3-4 din aproape 200 de comentatori care credem asta.
      Propunerea e facuta in bataie de joc -- "luati voi gaz la pretul nostru [lasam la o parte ca n-avem/n-aveti cum sa-l luati], vindeti-l voi ucrainenilor cu cat vreti, si vedem pe urma cum va luati banii pe el, daca tot sunteti asa de tari cum pretindeti..."
      E o plata pentru unele limbi slobode din Romania care-au facut remarci stupide si inutile. Putin are si autocontrol, dar si tinere de minte, a dovedit-o in numeroase randuri.
      A-l injura e lipsit de sens; nu zice nimeni sa-i iubim, pe el si pe-ai lui, dar poate ca n-ar fi rau sa-i ascultam cu atentie. Si, de ce nu, sa-i respectam. La noi pare sa predomine ideea ca, din motive istorice, noi avem dreptul sa-i porcaim cat vrem, iar ei trebuie sa accepte orice. Teoria asta e minunata, n-are decat o singura slabiciune, anume ca nu prea pare sa fie confirmata de realitate.
      Ultima chestie care-ar trebui facuta ar fi ca aceasta propunere sa fie bagata in seama la nivel oficial -- ar fi umilinta suprema. Ar trebui luata si tratata ca o gluma, cu lejeritate, "ha, ha, ha, ce spiritual sunteti, domnu' Putin, dar totusi, haideti sa vedem, chiar nu putem gasi o cale de compromis???"

      In schimb, mesajul important e in cealalta parte a articolului -- aceea care se refera la South Stream. Sa speram ca l-o fi receptionat cineva.
  • +2 (2 voturi)    
    sunteti praf (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:21)

    rody [anonim]

    destept putin asta, stie sa-si urmareasca interesele cu noile arme ale razboiului, cele economice:)) daca am fi in locul lui, am proceda la fel...dar cum nu suntem, e misto sa continuam ipocriziile de genu, kgb,comunistii, etc. Baietii s-au adaptat rapid la ec de piata, am-dau-la pretul asta-vrei-cumperi-nu, next!:))
    ce filozofam noi aici?!?? rusia e smechera, are cu ce si si-o arata, iar noi fraierii ii tot pupam pe americani care iata sunt praf, pornesc razboaie nefondata (pt. resurse evident), sustin cu nonsalanta pe altii in cruciadele lor (israel vs palest) dar nici un deontolog nu "sare ars", libertatea cuvantului, a alegerii, a modului de trai..fraieri suntem, puteam profita de o relatie mai stransa cu rusia (vb aia e peste gard) si ar trebui sa ne vedem interesul nostru (acu ca tot suntem din UE)
    • -1 (1 vot)    
      cruciada evreilor impotriva arabilor? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 11:43)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui rody

      hai ca asta-i tare, prietene! ma duc la Vatican sa citesc Tora si Talmudul, daca-i asa! hahahahahaha!
  • -1 (1 vot)    
    adorabile aceste forumuri! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:28)

    clujean [anonim]

    imi place grozav sa citesc ce scriu unii si altii! ba aflu lucruri noi, ba ma distrez, ba ma uluieste cate unul, e oricum un mod minunat de a-ti petrece timpul.
  • -1 (1 vot)    
    Mini me (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 9:24)

    nume [anonim]

    mai dar nu s-a prins nici unul ca Putin a facut misto de Base si de romania ? Vai, i-a dat Base telefon lui Putin si asta s-a udat tot cand l-a auzit iar a doua zi a declarat ca Rusia da gaze la tot poporul roman...ba chiar ne da mai multe...sa livram si la vecini :))
    Base vrea sa nu mai fie intermediari in relatie Romaniei cu Rusia...Putin raspunde a doua zi la televizor (umilinta maxima pentru che guevara al nostru) si spune, Romania nu vrea intermediari ? OK, dam romaniei gaz si apoi Romania il trimite mai departe vecinilor...adica se transforma in intermediar :)) Sarcasm :))
    Iar Mini Me spune la televizor a doua zi...:"pai stiti, este rezultatul discutiei de 45 de minute pe care imparatul a purtat-o cu tovarasul, romanii au gaz datorita acestui fapt"
    :)) Tara de basm
    • -1 (1 vot)    
      are dreptate rusu' (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:56)

      robert [anonim] i-a raspuns lui nume

      ... sa faca mishto de autobagatoru-n seama
      • +1 (1 vot)    
        bravo Putin (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 17:54)

        "anastasia" [anonim] i-a raspuns lui robert

        si noua ne treb. un Putin prim ministru
  • -1 (1 vot)    
    Gaze de esapament!!! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 17:16)

    Trompetistu' [anonim]

    Chiar nu vede nimeni ca Putin isi baga ... picioarele in ea democratie si alte principii, auzi sa dam noi gaz la ucrainieni . Pai pe el nu-l intereseaza decat sa incaseze banii de pe gaz lasa pe romani daca sunt tari sa se certe ei cu Ucraina si sa DEA banii PE GAZ la rusi, SE PARE CA BASE A LUAT-O IN FREZA!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Putin (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 18:59)

    elis [anonim]

    Cacialma.Rusii si au batut mereu joc de noi asa ca nu este de mirare ca inca o mai face.Ne foloseste drept speritoare pentru Ucraina.Are o privire cand amesteca Romania in problema gazului cu Ucraina de iti inghiata sangele.Deh! maior KGB.
  • 0 (0 voturi)    
    gaze si intermediari (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 20:14)

    George [anonim]

    Voi astia pe aici care sugerati ca intermediarii sunt buni, poate explicati ce cauta intermediarii in gaze si energie ? Aaaa ? Puteti ?
  • 0 (0 voturi)    
    intermediari (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 22:53)

    george [anonim]

    vad ca aparati cat puteti intermediarii din sistemul energetic. Cu cat sunteti platiti ?
  • +1 (1 vot)    
    o oportunitate pentru noi (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 23:02)

    mihai [anonim]

    Parerea mea este ca ce propune Putin este o oportunitate pe termen mediu pentru noi. Lasand deoparte intriga si mesajele politice din spatele acestei propuneri, Romania are o sansa sa aiba costuri mai mici la achizitia gazelor din Rusia. Majoritatea oamenilor de rand vor spune ca nu e adevarat, ca guvernul o sa pape profitul, etc. Eu as spune ca nu e adevarat, privit pretul la combustibil. care a scazut foarte mult dar nici un romana nu spune mersi de situatie, ca suntem tare frustrati. Strategia lui Putin care pe deoparte ne avantajeaza economic ne pune si intr-o situatie de decizie. Daca acceptam propunerea lui Putin, atunci UE se uita cu ciuda si va face galagie. Daca refuzam oferta lui Putin, atunci insemna ca noi refuzam un gaz mai ieftin, care ar irita majoritatea romanilor la buzunar dar totodata ar insemna ca urmatorul contract cu Gazprom va fi pe bani mai multi. Deci ce facem?
  • -1 (1 vot)    
    prostia la cote alarmante (Duminică, 11 ianuarie 2009, 1:13)

    Sorin [anonim]

    Oferta lui Putin facuta catre Basescu , PRIN INTERMEDIUL UNOR ZIARISTI , este ce-am mai mare palma pe care si-a luato presedintele jucator , ca raspuns la cea mai mare idiotenie pe care a facut-o Basescu , de al suna pe Putin ca sa ce? Sa reglementeze el treaba in europa ? Probabil ca datorita reusitelor pe plan intern si-a pierdut contactul cu realitatea si a uitat ca face parte dintr-o comunitate , care functioneaza unitar in baza unor strategi comune si s-a gasit domnu nimeni (pe plan international) sa-l sune pe unul dintre cei mai puternici de pe planeta sa ce ?
    Sint uimit ce usor a adormit vigilenta presei domnu boc cu acea abureala ieftina precum ca ar fi niste discutii pe aceasta tema. Nu domnilor ./ Putin a facut misto de domnu presedinte jucator in cel mai umilitor mod cu putinta , daca a-ti fi urmarit atent dialogul cu putin a-ti fi vazut ca in momentul in care incheie mesajul catre Basescu , pe doamna din stinga lui o buseste risu , si o tara pli8na de analisti aparuti ca ciupercile dupa ploaie puen botu la vrajeasla lui Boc . Efectele acestei gafe sint incalculabile pe plan extern ne-am delimitat de comunitatea din care facem parte ,iar cu Putin , daca aveam ceva palide sanse sa participam la vreun gazoduct , acestea s-au diminuat considerabil. Astazi in a fost ziua in care dl Basescu V-a aratat vrabia din mina (Virgil Ardelean)
    si ati trecut cu vederea cea ma grava eroare pe care a comis-o presedintele Romaniei.
    O sa vede-ti ce amiabil se va rezolva treaba cu Ardelean , ptr ca defapt nu e nici o neintelegere acolo este defapt o actiune menita sa mascheze o gafa monumentala. Am putea spune ca e genial Basescu , dar ma tem ca media Romaneasca e plina de amatori.
  • +2 (2 voturi)    
    Pragmatism (Duminică, 11 ianuarie 2009, 10:51)

    MR [anonim]

    Dupa anii 90 cand am luat ceva gaze de la ucrainieni , Gazprom nu a mai vrut sa discute cu noi. Acum ar vrea ( cu siguranta doreste ceva la schimb). Vom trai si vom vedea !
    Se comenteaza prea mult acest subiect : strategic , comercial ,politic , psihologic. Incercati sa analizati numai din punct de vedere comercial.
    Ca Gazpromul nu mai poate sa vanda Ucrainei la 170 $ /mc( decat daca primeste ceva la schimb).
  • +1 (1 vot)    
    Raspunde Rusiei (Duminică, 11 ianuarie 2009, 12:15)

    Diana [anonim]

    Romania sa se miste repede pana nu se raygandeste Putin!
  • +1 (1 vot)    
    Unu care care gaz pt alte tari (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:30)

    696557 [utilizator]

    Asa ca fapt divers. Cea mai buna solutie pentru Romania in momentul de fata e sa importe LNG cu nave de tip Exmar (cu sistem re regasificare). E o modificare mica caare tre s-a o faca pentru interconectare la reteaua de distributie. Dar astia sunt prosti si habarnuaua ce inseamna conducte si intretinere pentru conducte (proiecte de tip nabuco). Ce crezi ca in aceste proiecte nu o sa fie o gramada de capuse cum sunt la noi in sistemul energetic?Cred ca se inseala.Mai bine Romania ar incepe proiecte de stocare LNG si sa inceapa sa importe LNG din Qatar care are o groaza si ar putea sa semneze contracte pe perioade de 20-25 de ani.Ar putea sa faca un terminal ca in venetia unde sunt 3 nave special construite pentru terminal (Al Marrouna, Al Dayan, Al Areesh). Astea 3 o sa aprovizioneze Italia pentru 25 de ani. Pretul gazelor pe contracte lungi se regularizeaza de obicei la fiecare 3-5 ani. Dar de ce sa nu ne scarpinam la urechea stinga cu mina dreapta. Multi fac comentarii din fotoliu fara sa aiba harbar ce inseamna piata gazelor si nic macar cum se masoara si transforma unitatile de comercializare a gazelor (mmbtu). Un exemplu in favoarea importurilor de gaze cu LNG-urile este Spania care are independenta 100% fata de gazele rusesti si au terminale proprii interconectate la reteaua nationala de distributie.
  • +1 (1 vot)    
    Unu care care gaz pt alte tari partea 2 (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:30)

    696557 [utilizator]

    Ei cumpara gaze de unde vor si la preturi negociate, nu la preturi bagate pe git. Noi ar trebuie sa investim bani in tancuri de stocare (ca nu avem resurse), sa le umplem si apoi sa le vindem mai departe la diverse tari (Bulgaria, Ungaria, Serbia, etc.). Pe termen lung e cel mai avantajos. De ce sa bagam 30-40 miliarde de dolari in proiecte gen Nabucco?, Cind cu banii astia poti sa faci 30-40 de tancuri de stocare, fiecare la capacitatea unui LNG (155,000 m3 x 600=90 000 000 m3 de gaz ~ 3 500 000 mmbtu ~ ). Qatar ar fi de acord sa investeasca bani in tari ca Romania, dupa modelul din Croatia si Italia, unde si-au facut terminale proprii RasGas.
  • +1 (1 vot)    
    unu care care gaz pt altii partea 3 (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:31)

    696557 [utilizator]

    Dar noi suntem prea fuduli si prea bagati in viziunile impletite frumos de comunistii de la putere.Basescu cind a fost acum 5 luni in Qatar, Arabia Saudita si in alte tari producatoare de gaz a fost acuzat de propaganda.Dar cred ca stia el ceva. Nici versiunea rusilor nu e de refuzat. Cind poti sa faci bani din ceva nu refuza.Am citit comentarii de genul "Buna vecinatate si stabilitate". Stabilitatea ti-o creezi singur prin independenta energetica (stocuri suficiente sa treci cu usurinta peste crize de genul asta si chiar sa faci ceva banii).Cind ai resurse toti te pupa in 'guru' si incerca sa cumpere. Si atunci vi si spui ca cooperam bine si ca am avea resurse sa vindem, dar nu putem sa le vindem sub pretul pietei si iaca citeva miliarede de dolari/euro in plus.Ceausescu a fost criticat ca s-a apropiat de tarile arabe si ca vindea armament la tigani in africa. Dar uite asa a reusit sa salveze o parte din resurse si sa faca gusa mare la smecherii dupa revolutie.politica energetica dinnainte de "revolutie" era de mii de ori mai bine pusa la punct, dar noi nu vrem sa "invatam din istorie".Cei care fac comentarii nefondate in prifinta gazelor, citind doar articole din ziare si comentarii de colo-colo ar trebui sa se documteze.
  • 0 (0 voturi)    
    despre rusia (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 9:24)

    amurg [anonim]

    ar fi cazul sa-i vad p escrocii care conduc romania,sa-si mai indrepte atentia si spre nevoile romanilor.nu agreez politica rusiei,dar nici nu am vazut ceva bun in cea occidentala asa ca ar trebui sa ne indreptam atentia mai mult spre rusia,.stiu de la batrani ca e mai indicat sa cauti sa t intelegi bine cu vecinii.sunt mai aproape decat americanii,germanii si altii..inanii 4o-50,crema romaniei suferea in puscarii asteptand salvarea din vest,iar vestu ne-a vandut nu rusilor,ca si ei sufereau ci criminalilor comunisti.popoarele lumii oricum sunt considerate slugi netrebnice in fata celor care le conduc iar acestia din urma sunt parte a unui sistem de stors vlaga oamenilor..e destul de vizibila asta.atata timp cat lor le merge bine, vor face politica impusa cu forta de cei puternici ai lumii.noi vorbim,ei fac.noi strigam,ei ne bat,ne inchid,ne ucid.ce ceste viata unui sclav?s-a murit pt abolirea sclaviei,dar ce traim noi astazi cum se numeste?ce mi-e sua,ce mi-e rusia.asa ca ar trebui sa n apropiem mai mult de rusia,dar nu sub conducatorii actuali ca sunt slabi si lingusitori..