Oren David: Israelul nu lupta impotriva populatiei civile din Gaza, ci impotriva organizatiei teroriste Hamas

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2008, 12:16 Actualitate | Internaţional


Prin atacurile aeriene din Fasia Gaza, Israelul nu face altceva decat sa se apere impotriva organizatiei teroriste Hamas, conform dreptului international, a declarat marti ambasadorul Israelului in Romania, Oren David.

"Razboiul nostru nu este impotriva populatiei civile, ci impotriva structurilor militare ale Hamas. Din acest motiv acceptam intrarea ajutoarelor umanitare in Fasia Gaza", a subliniat el.

Oren David a declarat ca Israelul nu isi foloseste "intreaga forta" tocmai pentru a evita pierderea de vieti in randurile civililor, in contrast "cu tehnicile Hamas, care s-au concentrat in a face rau civililor", inconjurand obiectivele militare cu populatie civila din Gaza.

De la inceputul atacurilor aeriene, peste 200 de camioane cu ajutoare umanitare au intrat in Gaza din Israel, iar civilii raniti pot fi spitalizati in Israel.

"Facem toate acestea nu pentru ca suntem presati de comunitatea internationala, ci pentru ca ne respectam valorile si virtutile noastre", a adaugat David.

Oficialul evreu a precizat ca Israelul e hotarat sa continue procesul de instalare a pacii in Fasia Gaza si sa ajunga la un acord cu Hamas, un acord de pace permanent, bazat pe formula a doua state si a doua natiuni.

El a explicat ca, incepand din iunie 2007, dupa ce Israel a evacuat Fasia Gaza, Hamas a preluat cotrolul cu forta asupra zonei. Este vorba despre "o miscare fanatica, teorista, conexata cu Iranul, cu Siria, care se opune conceptului de pace si de coexistenta pe care se bazeaza Israelul", a afirmat David.

Ambasadorul a spus ca Hamas "a facut viata cetatenilor din sudul Israelului un iad": "Responsabilitatea apartine Hamas, organizatie terorista care a facut o practica din a ataca civilii din sudul Israelului".

"Nu am fost lasati fara alta optiune decat aceea de a accesa dreptul nostru natural de a ne apara", a continuat el.

Oren David a cerut statelor democratice sa sprijine Israelul, care "lupta cu una dintre cele mai fanatice forme de terorism".

"Speram ca acesti extremisti, care nu pun in pericol doar Israelul, ci si Islamul si intreg Orientul Mijlociu, nu vor castiga si nu vor reusi sa aduca intreaga zona in Evul Mediu", a subliniat ambasadorul, adaugand ca Israelul doreste o pace permanenta cu lumea araba, in general.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1318 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    nimic gresit (Marţi, 30 decembrie 2008, 12:38)

    xxx [anonim]

    nimic gresit in declaratia, dar din pacate prea multe victime colaterale. pedeapsa colectiva ca la
    nazisti.
    • +6 (12 voturi)    
      325 obiective Hamas lovite (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:40)

      Cifrus [anonim] i-a raspuns lui xxx

      De la inceputul operatiunii "Plumb intarit", sambata, au fost lovite 325 de obiective ale gruparii islamiste Hamas. Bilantul oficial anuntat de dr. Hassanin, care coordoneaza serviciile medicale din Gaza, e de 363 de morti (din care 59 sunt civili) si circa 1.700 raniti.

      La randul lor, in acelasi interval de timp, organizatiile paramilitare palestiniene au tras spre Israel 200 de rachete artizanale si obuze. Bilantul anuntat oficial de Israel e de 5 morti (din care 4 civili si 1 soldat) si peste 30 de raniti.

      Au fost si victime de alte nationalitati, un granicer egiptean fiind ucis de membri ai Hamas care incercau sa intre cu fortza in Egipt.

      Potrivit serviciile secrete israeliene, Hamas dispunea, inainte de a fi lovit, de circa 20.000 rachete si obuze. Potrivit ministrului adjunct al apararii, Matan Vilnai, Hamas inca are "sute de rachete" si Tsahal s-a pregatit in consecinta pentru "saptamani de razboi".

      Hamas are o bransa militara numita Brigazile Ezzedine el Kassem ce numara circa 15.000 membri. Bombardamentele israeliene s-au concentrat asupra imobilelor, depozitelor de arme, centrelor de antrenament, infrastructurii de comunicatii si retelei de tuneluri intre fasia Gaza si Egipt.

      Insa reducerea semnificativa a nr. de combatanti antrenati ai Hamas urmeaza a fi efectuata intr-o ofensiva terestra masiva, deja in curs de pregatire.

      Fostul prim-ministru Ehud Barak (laburist, de centru-stanga) a afirmat ca "operatiunea abia incepe", iar presedintele Perez (laureat la premiului Nobel pt. pace) a afirmat ieri ca "suntem abia la prima etapa".

      Analistii considera ca Tsahal a reorganizat complet procedurile si organizarea dupa vara lui 2006 si actuala operatiune e destinata a testa "pe viu" capacitatile de lupta in vederea unui conflict de mai mare anvergura pe frontul siro-libanez. Strategii considera ca distrugerea viitoare a site-urilor nucleare iraniene va fi inevitabil urmata de atacuri ale Hezbolah si poate chiar ale Siriei !
      • +5 (7 voturi)    
        Mubarak refuza sa deschida frontiera (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:20)

        Cifrus [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

        Aflat sub presiunea altor lideri arabi sau musulmani si chiar sub amenintarea Hezbolah (liderul islamic shiit Nasralah a facut apel la populatia egipteana sa atace Rafah si sa deschida cu forta punctul de trecere), presedintele egiptean Hosni Mubarak (arab sunit) a refuzat ferm in cursul zilei de marti sa aprobe deschiderea pct. de trecere a frontierei de la Rafah spre Gaza.

        Mubarak a declarat: "Vom lua aceasta masura numai in cazul in care politia Autoritatii Palestiniene si observatorii UE vor fi prezenti si vor controla zona palestiniana a frontierei".
        Deocamdata observatorii UE sunt in nr. redus si politistii apartin Hamas si nu autoritatilor guvernamentale de la Ramalah.
        Mubarak e un aliat al presedintelui Abbas, cel care ieri a declarat ca "Hamas e de vina pt. ce se intampla, le-am spus sa prelungeasca armistitiul si sa inceteze provocarile cu rachete"!

        Ieri, un granicer egiptean a fost omorat de tiruri ale unor membri Hamas care vroiau sa fuga din Gaza spre Egipt.

        Totusi, Egiptul a permis intrarea a 36 de raniti palestinieni si plecarea spre Gaza a zeci de camioane cu ajutoare umanitare.

        De precizat ca Tzipi Livni se afla la Cairo cu cateva ore inainte de declansarea operatiunii "Plumb intarit", ceea ce intareste banuiala unei colaborari intre Israel si Egipt in combatarea islamismului din Gaza.
        • -5 (9 voturi)    
          Foarte documentat, pentru un simplu cetatean! (Marţi, 30 decembrie 2008, 17:40)

          Pintea [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

          Cifrus, scrii mult si cu multe date, pentru ceea ce se doreste, un comentariu la un articol. Adaugi si ceva din politica si interesele militare ale statului Israel.

          Intrebare: Duci cumva, o campanie informationala sau faci parte din anumite structuri ale guvernului din Israel?

          PS - Sper ca asta sa nu se numeasca manipulare.
          • 0 (2 voturi)    
            Pt.Pintea (Marţi, 30 decembrie 2008, 19:30)

            Mara [anonim] i-a raspuns lui Pintea

            Pintea, esti mai paranoic decat un evreu. Sau e musai sa faci parte din structurile guvernului din Israel ca sa fii documentat??? Crezi ca oamenii aia n-au alta treaba decat sa scrie pe forum-uri romanesti??? Sau vezi sa nu fie din Mossad, hahahahah. Doamne, cata ignoranta! Traiasca Israel! Shalom!
            • 0 (2 voturi)    
              ????? (Miercuri, 31 decembrie 2008, 21:45)

              fix [anonim] i-a raspuns lui Mara

              Desi il critici pe Pintea, apari ca partinitoare pt. Israel. Ceea ce scrii ar trebui pus sub semnul intrebarii ca si valoare obiectiva.
  • -6 (8 voturi)    
    Formula "doua state" (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:03)

    Newyorkez [anonim]

    Formula "doua state" in acelasi teritoriu nu se va realiza niciodata. Este chiar impotriva Scripturii.

    Israelul greseste fundamental prin incercarea de a-i ingenunchea pe arabi pana a-i face sa accepte orice compromis. Chiar daca palestinienii accepta compromisul si recunosc Israelul, ura si teroarea nu vor dispare.

    Plus - separatismul inseamna fascism, pana la urma.

    Singura modalitate de coexistenta va fi aceea ca Israelul sa incorporeze tot teritoriul in granitele sale si de a-i accepta pe palestinieni ca cetateni ai statului Israel, chiarsi ca cetateni de rang inferior, oferindu-le beneficii si a sprijini refacerea infrastructurii distruse.

    Si asta va fi greu de inghitit pentru generatiile mature, dar tinerii vor privi lucrurile altfel. Accesul gradual la institutiile israeliene si educatia ii vor motiva mai mult decat terorismul.

    Este pacat ca Statele Unite au sprijinit teoria separatismului atatia ani in Israel ca si in Balcani. In Iraq, unde ideea separatismului etnic nu a a fost acceptata - s-a vazut insa succesul. Sa speram ca noua administratie Obama va veni cu aceasta schimbare fundamentala de viziune.

    Iminenta unei posibile schimbari de atitudine a dus la disperarea liderilor israelieni actuali de a-i mai umili pe palestinieni inca o data, cat mai este Adminstratia Bush, cat si din interese politicianiste interne - dorinta de a parea duri si a ramane la putere dupa alegerile de anul viitor.
    • +5 (5 voturi)    
      2 state: Israel si Palestina (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:54)

      Dambovitzean [anonim] i-a raspuns lui Newyorkez

      1. Nu e vorba de "acelasi teritoriu", altfel palestinienii nu ar vorbi de Israel pe de o parte si "teritoriile ocupate" pe de alta parte:)

      2.Un acord de pace (pacea e mai buna ca razboiul in general) se obtine prin negociere. O negociere inseamna compromis de ambele parti. Deci si palestinienii, daca vor pace, vor face compromis, privind Ierusalimul (pot face capitala la periferia araba din Est) sau refugiatii (care se vor putea intoarce in viitoarea Palestina). Israelienii la fel, vor abandona definitiv ideea de "Eretz Israel" si se vor retrage din 97% din Cisiordania, dupa cum s-au retras din 100% din Gaza.

      3.Daca separatismul inseamna "fascism", atunci avem puzderie de fascisti secui in Romania, iar Europa e plina de "fascisti" basci, catalani, corsicani, scotieni, irlandezi, flamanzi, lombarzi, sarbi, croati, rusofoni, armeni, etc.. E o imagine extrem de simplista, eu cred ca orice etnie/popor are dreptul la un stat national daca nu il are inca!

      4.Anexarea definitiva de catre Israel a teritoriilor arabe ar fi o nebunie sinucigasa si ar declansa o reactie de furie distrugatoare in lumea araba, e genul de propunere care dovedeste o profunda ignoranta a mentalitatii din regiune :)

      5.Chiar si multi arabi din Israel nu sunt deloc "mandri" ca sunt cetateni israelieni si daca n-ar fi avantajele materiale create de societatea evreiasca, de care arabii israelini profita fara nici o jena de "victima a ocupatiei":)), numerosi arabi de acolo ar vrea sa fie cetateni "palestinieni".

      6.Exemplul Irakului e cel mai prost:), acolo ura etnica si religioasa e la apogeu si doar prezenta US Army ii tine mai calmi pe suniti, shiiti, kurzi, turkmeni, etc. Vom vedea consecintele retragerii dorite de Obama:)

      7.Solutia acceptata majoritar e aceea a 2 state, unul evreiesc si unul arab. Eu cred ca Israel ar trebui sa renunte chiar si la teritorii interne unde locuiesc peste 1 milion de arabi! Israel va fi mai mic decat Palestina si nu e o drama, importanta e pacea!
      • +1 (1 vot)    
        ISRAEL - PALESTINA (Joi, 1 ianuarie 2009, 10:19)

        buiadas [anonim] i-a raspuns lui Dambovitzean

        PACE?? nu exista asa ceva exista doar oameni neevoluati mintal folosesc < minciuna drept adevar > si < adevarul drept minciuna > de ai toate problemele iar vinovatii sant CONDUCATORII RELIGIOSI rusine pentru noi toti nu santem demni de noi insine .
  • -8 (16 voturi)    
    Ce scarba imi e de natia asta (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:03)

    Pongo [anonim]

    Poate sa zica ce-o zice, tot niste asasini se cheama ca sunt.
    Cand e vorba de Holocaust, nimeni nu-i intrece la vociferare, dar cand omoara sute de oameni, multi dintre ei civili nevinovati, au tupeul sa zica ca de fapt ei se apara.
    • -8 (12 voturi)    
      si mie imi e scarba (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:54)

      royo [anonim] i-a raspuns lui Pongo

      Ei conduc lume. Finantele lumi sunt la ei: bancheri, senatori, afaceristi.. etc. Majoritatea aflati in State. Din cauza aceasta SUA nu ia atitudine In Gaza se produce un Holocaust acum, o exteminare, nu cu gaz ci cu bombe.
      • +7 (7 voturi)    
        Lui Pongo, Royo si altor nazisti. (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:48)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui royo

        Desigur ca voua nu va pasa intr-adevar de palestinieni, cum nu va pasa nici de indieni, sudanezi, curzi, nici macat de concetatenii vostri care ajung sa cereseasca in Europa.
        Va interesaza grozav evreii, pentruca ii uratzi din strafundul sufletului vostru monstruos.
        Bineinteles ca nu va intereseaza nici adevarul a ceeace se petrece acolo, pentruca scopul vostru e sa va varsati veninul intr-un orgasm de ura animalica.
        Sunteti nazisti, deci pe cea mai primitiva treapta de evolutie umana.
        Sarmanii de voi!
    • +7 (11 voturi)    
      Hai sa schimbam termenii (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:04)

      Bongo [anonim] i-a raspuns lui Pongo

      Si sa vedem cum ar suna textul tau daca vorbim de arabo-musulmani. S-ar putea sa fii surprins de ce bine li se potriveste arabilor acuzatiile aduse de tine "evreilor".

      "Ce scarba imi e de natia asta araba!"
      "Poate sa zica ce-o zice, cei care taie capete si care pun bombe in metrouri si trenuri tot niste asasini se cheama ca sunt."
      "Cand e vorba de invazia din Irak, nimeni nu-i intrece la vociferare, dar cand omoara sute de oameni prin pietele din Bagdad, multi dintre ei civili nevinovati, au tupeul sa zica ca de fapt ei se apara."

      Observi? Poate o fi din cauza rudeniei, probabil stii ca evreii nascuti in regiunea aia, adica cei "sabra", sunt veri buni cu arabii, tot neam semit. Cat despre evreii imigrati in Israel din Europa, majoritatea lor nu sunt evrei, ci descendenti din europeni si khazari. Daca ii compari cu "sabra" sau cu "sefarazii" veniti din Magreb, se vad diferentele imediat!

      Milioane de "evrei" sunt de fapt europeni asimilati unei culturi si unei limbi non-europene. Poate ca si asta e drama, ei vor sa construiasca in Orientul Mijlociu o societate de tip european, in mijlocul unor salbatici pt. care chiar si Turcia islamistilor din AKP pare "decadenta" si "insuficient de islamica" !

      Evreii, ca orice etnie/popor, au dreptul sa aiba un stat national. Si cel mai bun loc e cel unde aveau deja un stat national pana in vremea romanilor.
      Arabii au deja vreo 20 de state si cred ca in viitor vor si mai multe.
      • 0 (0 voturi)    
        "... in mijlocul nuor salbatici" (Vineri, 2 ianuarie 2009, 13:05)

        Aisha [anonim] i-a raspuns lui Bongo

        Salbaticii astia, "natia asta araba" a reusit sa construiasca in desert (Dubai) in 20 de ani ce nu a reusit Europa in 2000 de ani!!! Tot teroristi sunt si ei?Daca arab=terorist de ce toata lumea viseaza la Dubai?
  • -3 (7 voturi)    
    se pare ca au invatat lectia! (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:23)

    Nicky [anonim]

    Se pare ca intre '33 si ,45 au invata perfect lectia!
  • -7 (13 voturi)    
    CAT II MAI SUPORTA CERUL PE EVREI !!! (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:26)

    EU [anonim]

    Propun ca si noi sa facem un embargou pasnic si sa scoatem tot ce inseamna Israel din cotinentul european.
    Dece in fotbal in patinaj artistic etc, la tot ce inseamna EUROPENE sunt si ei acolo?
    Sa faca parte din Asia sau din Africa sa invete ce este toleranta si egalitatea.
    Asta trebuie sa fie un embargou fata de nesimtirea unora!!
    Acesta nu este un mesaj de ura ci un mesaj de disperare, fata de nedreptatea pe care o mana de oameni o face intregului glob.
    • +9 (11 voturi)    
      Embargouri si succesuri (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:56)

      TU [anonim] i-a raspuns lui EU

      Ar fi mult mai util si mai de impact pozitiv pt. economia si cultura europeana daca am face embargou contra santajului petrolier arab si contra statelor africane sau asiatice care nu acorda reciprocitate de tratament pt. religia crestina si europeni la nivelul a ce se face in UE pt. islam si musulmani !! Asta ar fi o buna idee!

      De acord sa scoatem Israel din UEFA si alte foruri sportive europene, cu conditia sa scoatem si Turcia, Kazahstanul, Azerbaidjanul, ca nu sunt absolut deloc state europen, nici macar prin traditie culturala sau etnie!

      Nu stiu cine poate invata egalitatea si toleranta in "Africa si Asia" :))) Sunt exact zonele unde e cea mai putina toleranta si egalitate.
      Care "intregul glob"? Poate intregul "blob" al celor care nu suporta ca mai exista un stat care din cand in cand mai da peste ceafa alora care isi ridica fundul spre cer de 5 ori pe zi !

      Cerul ii va suporta pe evrei in functie de planurile divine, nu de vaicarelile tale:)) Gandeste putin la asta !
  • -2 (8 voturi)    
    represalii anti Hamas (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:34)

    alvaro [anonim]

    Jocul cu focul din totdeauna al Israelului, încercări jenante de disculpare al oficialilior pentru distrugerile produse asupra civililor, nu fac decât să scadă simpatia lumii pentru statul Israelian. Riposta trebuia să vizeze doar grupurile teroriste. Soluția este separarea strictă a teritoriilor statelor sub control internațional al frontierelor.
    • +8 (8 voturi)    
      Simpatia lumii nu te apara de terorism (Marţi, 30 decembrie 2008, 15:02)

      suarez [anonim] i-a raspuns lui alvaro

      Poti sa fii un stat foarte pasnic, sa nu ai picior de soldat in vreun teritoriu islamic si tot poti fi atacat de jihadistii mahomedani, sub diverse pretexte. Jihadul se justifica prin el insusi, n-are nevoie de aprobarea cuiva.
      Israel vrea sa supravietuiasca, nu sa fie simpatic.
      Tibetanii sunt foarte simpatici, pasnici, au un lider ce propovaduieste non-violenta, e popular in lumea intreaga si cu toate astea, China a colonizat Tibetul, a exterminat mii de calugari, a adus milioane de coloni han si in maxim 3-4 decenii tibetanii vor fi doar niste straini in tara stramosilor lor! La ce le foloseste ca au simpatia lumii? Mananca mai bine? Sunt mai protejati? Au tara lor? Nu !

      Israel si Palestina pot coexista pasnic daca sunt eliminati extremistii. fanaticii lui allah sunt singurii care n-au nici un fel de interes sa fie pace, pt. ca isi pierd obiectul propagandei, "rezistenta" lor e destinata disparitiei.
      • 0 (0 voturi)    
        chiar crezi? (Vineri, 2 ianuarie 2009, 15:08)

        goe [anonim] i-a raspuns lui suarez

        Tu crezi ca dupa 50 de ani de asuprire, crime, blocade, bombardamente si atrocitati de tot felul, palestinienii vor uita pur si simplu trecutul si vor face pace cu evreii?
        Cheia problemei sta la ONU. Cata vreme SUA abuzeaza de dreptul de veto si blocheaza orice rezolutie ONU impotriva Israelului, va fi razboi in zona. Cand ONU va putea intreprinde ceva, va fi nevoie de 20-25 de ani de prezenta a unor forte de mentinere a pacii in zona pentru a dezamorsa conflictul, plus alte concesii. Eu alta varianta nu cred ca exista, realist vorbind.
  • -9 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:37)

    cocosila [utilizator]

    cea mai nenorocita natie de pe planeta ... daca as fi religios as spune ca jidanii sunt fiii satanei... ambitia si vointa cu care jidanii isi urmaresc scopurile sunt diabolice ...jidanii reprezinta 1/4 din 1% din populatia planetei... insa au in mana politica,economia si religia lumii (crestinismul tot jidanesc este) ,hollywodd-ul,etc.

    e ceva neomenesc in rasa asta...
    • -1 (1 vot)    
      Bai Cocosila... (Miercuri, 31 decembrie 2008, 7:50)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      ...deci tu te rogi la biserica la sfinti jidani !
      De fapt, crestin fiind, esti jidanit complet si definitiv, laolalta cu inca vreo doua miliarde de oameni. Acestea sunt faptele. Retine ca in perioada de inceput a crestinismului in imperiul roman crestinii erau considerati "evrei noi".
      De fapt asa si era, caci preceptele crestinismului sunt in marea majoritate preluate in crestinism. Difera doar unele legende si ritualurile.
      Atunci, mai lasa-i pe jidanii originari in pace, ca-mi amintesti o vorba: cand tiganul a ajuns imparat intai l-a omorat pe tat-su.
      Cat despre rasa, tu personal nu prea te poti lauda.
      Bai jidane, ciocu' mic !
  • +7 (9 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:59)

    eu [anonim]

    Sa presupunem ca Romania ar recunoaste automomia ungurilor din Covasna, le-ar da judetul sa si-l organizeze cum vor ei, sa si faca o tara a lor: Ungaria mica. Si dupa aia, acei locuitori ar incepe sa faca acte de terorism. Sa atace asezari Romanesti. Sa arunce cu rachete/bombe in orasele la care ajung. Daca oameni, romani nevinovati, ar muri din cauza asta, daca asezari intregi ar fi terorizate de asta, cum ati privi atunci o interventie militara romana in locul respectiv? Si cum ati privi o neinterventie?
    E usor de vorbit din afara. In Romania, teoretic, nu sunt conflicte intre Romani si minoritati. Insa cand un tigan face ceva nasol in Italia (sau spania) si toti roamanii sunt pedepsiti pt asta, se aud multe glasuri care cer pedepsirea (omorarea, de multe ori) a tiganilor.
    • -4 (10 voturi)    
      nu se aseamana Covasna cu Gaza (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:12)

      tincuta [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu e la fel.Palestina a fost ocupata de Israel .Li s-a dat un teritoriu pt a scapa de ei din toata lumea , mai ales din Europa.Ai uitat ce le-a facut Hitler.
      • +2 (4 voturi)    
        Harghita/Covasna si Gaza (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:36)

        lenutza [anonim] i-a raspuns lui tincuta

        E la fel tincutzo.
        Separatistii secui sustin ca romanii au venit peste ei in Transilvania, ca acolo nu erau valahi, ca ei nu au gasit pe nimeni cand au imigrat in zona aceea !
        Exact ce sustin si arabii, care spun ca acolo nu era nici un evreu cand au venit ei !

        E ca si cum Romania ar face prostia sa se retraga din "Harcov" (Gaza secuilor), dar separatistii ar cere "otonomie" pt. "toti" maghiarii din Transilvania, adica "eliberarea Ungariei de est" cum zic cei care nu recunosc Trianonul. Asa cum arabii cer "eliberarea teritoriilor ocupate".

        Si ar profita sa geama pe la ONU si UE ca romanii ii tin in tinutul secuiesc ca intr-o puscarie in aer liber, ca ii controleaza cand "trec granita", ca nu lasa secuii sa mearga la munca "in Romania", etc.
        In timp ce organizatii paramilitare secuiesti ar ataca cu rachete si bombe sate romanesti din apropiere, iar Ungaria (cum face Iranul pt. Hamas sau Hezbolah) le-ar trimite arme, bani, consilieri.

        Eu cred ca Romania ar avea obligatia sa protejeze cetatenii si dreptul sa intervina militar si sa lichideze organizatiile separatiste maghiare din acea zona. Evident ca ar fi tot felul de proteste, dar strategic nu poate fi evitat, nu poti lasa sarpele la san.
  • -7 (11 voturi)    
    Jidanii (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:05)

    Tincuta [anonim]

    Nu e normal ca unui sat sa-i fie recunoscuta independenta in 15 minute de catre marile puteri in cazul Israelului.Este o greseala pe care marile puteri o vor plati sai chiar o platesc.Cine a jumulit toate lichiditatile SUA , nu tot jidanii?Sa speram ca in ajutorul palestinienilor vin Iran-ul.
    • 0 (0 voturi)    
      Of, Tincutzo, stincutzo... (Miercuri, 31 decembrie 2008, 9:00)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui Tincuta

      ...ei au asteptat 2000 de ani, si nu 15 minute, desteapto !
  • +1 (3 voturi)    
    riposta israeliană anti Hamas (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:14)

    Alvaro [anonim]

    Amestecul de populații naște sigur fricțiuni, israelienii fiind desigur demult hârșiiți de conviețuirea "pașnică" cu poporul palestinian, am mai spus și o repet, separarea de teritorii sub control internațional este singura soluție.
  • -6 (8 voturi)    
    De cand cu excrocul evreu Madoff ... (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:38)

    Antisemit [anonim]

    ... cel cu teapa recenta de 50 miliarde $, o sa le mai scada din influneta evreilor in America.
    Poate ca Obama nu o sa mai fie pupincuristul intereselor evreiesti, desi ma tem ca l-au cumparat si pe asta.
    Oricum, avea dreptate Mel Gibson cand spunea ca evreii sunt sursa tuturor razboaielor de pe pamant.
    Sa nu aud de ei si de Israelul lor.
    • +2 (2 voturi)    
      Lashitatea lui Obama (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:29)

      Emanuel Israel Rahm [anonim] i-a raspuns lui Antisemit

      Aflat in vacanta in Hawai, pt. surf si pentru intarirea bronzajului, viitorul presedinte Barack Hussein Obama Jr. a refuzat sa faca orice declaratie cu privire la situatia din Gaza.
      David Axelrod a declarat: "presedintele ales are respect pt. presedintele Bush care e singura voce autorizata a Americii pana pe 20 ianuarie 2009."
      "Vreau sa reamintesc, a spus Axelrod, ca Israel e cel mai important aliat al nostru in acea regiune"!

      Secretarul personal al lui Hussein Obama e un evreu american care a facut serviciul militar in Tsahal, domnul Emanuel Israel Rahm. Parintii sai locuiesc si acum in Israel.
      Rahm va fi seful consilierilor de la Casa Alba, cel care ii face agenda lui Obama si ii pune pe birou toate dosarele !
      Numirea sa a starnit consternare in lumea arabo-musulmana si printre stangistii anti-sionisti americani.

      La ceremonia de investitura a lui Obama principalii contribuitori sunt familiile Soros (250.000), Spielberg (100.000), Katzenberg (100.000), Rockfeller (38.000). Toti sunt evrei americani si principali donatori ai partidului democrat.

      Ministra de externe a lui Obama va fi Hillary Clinton, sionista ferma, care a amenintat Iranul cu un bombardament atomic in cazul in care Iranul ameninta Israelul :) Sotul lui Hillary, fostul presedinte Bill, a fost desemnat in Israel ca "cel mai bun prieten al Israel" si i s-a oferit chiar cetatenie pt. a deveni "presedinte al Israel"!

      Obama e doar o marioneta, un demagog care a pacalit o multime de disperati si asistati social, dar care va lua numai decizii oportuniste, in functie de ce vrea "clientul" si cine da mai mult!
  • -6 (8 voturi)    
    nu zau (Marţi, 30 decembrie 2008, 15:28)

    roman [anonim]

    Nu zau ! Nu lupta impotriva civililor dau au murit peste 350 Palestinieni in timp ce perderile lor au fost de 5 persoane. Deci ai draku teroristi !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Dreptul international ? (Marţi, 30 decembrie 2008, 17:30)

    Corian B [anonim]

    Eu cred ca fiecare evreu are dreptul sa traiasca in pace si in o tara independenta !
    Nu pot sa accept scuza dreptului international cind Gaza, Cisiordania, Sinai ,sint teritorii ocupate cu forta de statul Israel. Gaza a fost ani de zile sub ocupatie militara cu zeci de posturi de control israelian . Cum Israel a refuzat sa faca pacea cu OLP,a slabit acest partid si inevitabil a fost inlocuit de noii veniti. Adica de fanatismul religios numit Hamas.
    Mai bine ar explica domnul ambasador in baza carui drept international 100 de evrei traiesc abuziv ( au gasit scuza bibliei ? ) in orasul Hebron ,paziti de 1.000 de militari, in un oras ocupat , cu o populatie de 100.000 de arabi !
    • -1 (1 vot)    
      Dreptul International (Marţi, 30 decembrie 2008, 20:09)

      Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui Corian B

      Se cheama dreptul de smecher sau shmenar. Unele state sint mai shmechere si au drept de veto.. adica nu dau 2 bani pe ce zic altele.
      Dupa cum ai vazut si in Ro la circulatia rutiera exista acest drept de shmecher. Daca un politician are drept de shmecher si soferul lui are.
      Israel datorita faptului ca SUA e condusa de evrei iar sua are drept de shmecher are si el drept de shmecher.
      Restul asa cum spunea evreul Madox este "smoke and mirrors" facut de mas media. Totul este rescris in functie de "cerinte".

      Apropo.. ar fi interesant sa se vada IP-urile ca s-ar vedea cum multe postinguri sint de fapt de la aceeasi persoana.
  • -1 (1 vot)    
    holocaust!!!!!! (Miercuri, 31 decembrie 2008, 21:30)

    jonelu [anonim]

    evreii nu mai sunt poporul ales.Divinitatea nu va proteja evreii pt ca ei l-au ucis pe Isus cu toate ca era unul de-al lor.Hamas are partea de vina dar nu-i putm compatimi IDF pt victimele colaterale facute cu buna stiinta!!Statul Israel s-a construit abuziv prin crime impotruva palestinienilor este o afirmatie cit de poate de corecta!O simpla privire pe harta si vom vedea cum s-a micsorat teritoriul palestinian incepand din 1948....
  • 0 (0 voturi)    
    titlul articolului spune multe... (Vineri, 2 ianuarie 2009, 0:31)

    goe [anonim]

    Nici hamas nu cred ca lupta impotriva populatiei ci impotriva unui stat. Insa blocada israeliana este un atac direct asupra populatiei din gaza. Se petrece un holocaust acolo. Istoria ii va pune pana la urma pe toti la locul lor...
    • 0 (0 voturi)    
      Morti:400-5 (Vineri, 2 ianuarie 2009, 12:46)

      Aisha [anonim] i-a raspuns lui goe

      Israelul ataca HAMAS?Atunci de ce bombardeaza scoli si moscheii?1.500.000 de oameni printre care sunt si copii, femei si batrani traiesc intr-un teritoriu cat Pitestiul probabil. Cati dintre ei fac parte din HAMAS?Cum separa Israelul toti nevinovatii? Daca au ca obiectiv doar HAMAS de ce nu dau voie camoianelor cu ajutoare sau de ce nu lasa ranitii sa ajunga la spitale?Cati nevinovati mai trebuie sa moara?400 de palestinieni morti fata de 5 israelieni! Acest bilant nu spune nimic? De ce a fost creat Israelul in mijlocul Palestinei?
      • 0 (0 voturi)    
        nu-i separa ei (Vineri, 2 ianuarie 2009, 13:17)

        goe [anonim] i-a raspuns lui Aisha

        Ei omoara tot ce misca, D-zeu ii separa pe lumea cealalta. Iar 400:5 e o cifra mult subestimata, pentru ca nu tine cont de victimele blocadei (de luni de zile nu mai exista medicamente, mancare, apa, canalizare, etc). Blocada este totala: pe uscat, pe apa si in aer. ONU nu poate face nimic, pentru ca evreii sunt protejati de SUA (tara cu drept de veto). Exista de asemenea si o lista foarte lunga de rezolutii ONU pe care Israelul le-a ignorat cu nesimtirea caracteristica mafiotului care stie ca a mituit deja toti politistii.
        Nu ne ramane decat sa ne minunam in ce lume traim si sa speram ca maine va fi mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    habar nu aveti (Marţi, 12 mai 2009, 10:13)

    eu [anonim]

    chiar ma amuza toate cometarile voastre...pt simplu fapt ca vb in lipsa de cauza si habar nu aveti pe ce lume traiti
  • 0 (0 voturi)