Sondaj Gallup: Obama este cel mai admirat barbat in America. Bush e pe locul doi

de Adrian Novac     HotNews.ro
Vineri, 26 decembrie 2008, 18:36 Actualitate | Internaţional


Presedintele ales al Statelor Unite, Barack Obama, este Cel mai admirat barbat in America, fiind urmat de actualul lider de la Casa Alba, George W. Bush, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Gallup si publicat de USA Today. Obama i-a luat locul presedintelui Bush in clasament dupa sapte ani in care republicanul s-a aflat pe prima pozitie.

O treime din cele 1008 persoane chestionate l-au ales pe Obama pe primul loc in clasamentul anual al celor mai admirati barbati in Statele Unite. Barack Obama a strans voturile a 32% dintre respondenti, in timp ce Bush a fost ales de 5%.

Pe locul trei s-a situat republicanul John McCain, in timp ce locul patru a fost ocupat, la egalitate, de Papa Benedict al XVI-lea, reverendul Billy Graham si fostul presedinte Bill Clinton.

USA Today precizeaza ca presedintele George W. Bush a fost cel care a obtinut cel mai mare punctaj in clasamentul Gallup, in 2001, cand a primit 39% optiunile respondentilor.

In acelasi timp, secretarul de stat desemnat Hillary Clinton a ocupat prima pozitie in clasamentul Celor mai admirate femei in America, cu 20% din voturile celor chestionati. In ultimii 16 ani, fosta Prima Doamna a SUA a fost aleasa de 13 ori pe primul loc in sondajul Gallup.

Pe locurile urmatoare s-au clasat guvernatoarea de Alaska, Sarah Palin, regina talk-show-ului american, Oprah Winfrey, sefa diplomatiei de la Washington, Condoleezza Rice, precum si viitoarea Prima Doamna a SUA, Michelle Obama.

Sondajul Gallup a fost realizat prin telefon in perioada 12-14 decembrie. Organizatia a produs prima ancheta de opinie de acest fel in 1948.


Cei mai admirati barbati

1. Barack Obama - 32%
2. George W. Bush - 5%
3. John McCain - 3%
4. Papa Benedict al XVI-lea - 2%
5. reverendul Billy Graham - 2%
6. Bill Clinton - 2%
7. Colin Powell - 2%
8. Nelson Mandela - 1%
9. Bill Gates - 1%
10. Dalai Lama - 1%


Cele mai admirate femei

1. Hillary Clinton - 20%
2. Sarah Palin - 11%
3. Oprah Winfrey - 8%
4. Condoleezza Rice - 7%
5. Michelle Obama - 5%
6. Margaret Thatcher - 2%
7. Laura Bush - 2%
8. Angelina Jolie - 2%
9. Barbara Bush - 1%
10. Madeleine Albright - 1%
11. Ellen DeGeneres - 1%








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















943 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Excelent rezultat pt. Bush si Palin (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:12)

    Takfir [anonim]

    Masina de propaganda pro-democrata functioneaza din plin si spalarea creierelor cu ajuutorul mass-mediei complezente sau chiar partizane fara jena (NY Times, LA Times, Chicago Tribune, din fericire, toate in situatie de quasi-faliment:)) merge, mai ales ca Obama n-a luat nici o decizie, a produs doar discursuri pline de retorica gaunoasa si promisiuni.
    Totul se va prabusi cand alegatorii vor vedea politica externa si de securitate a "alesului" mesianic, cand vor observa ca Obama nu e dumnezeu sa poata sterge cu buretele criza ca o pata pe o tabla, cand vor asista la bataia pe ciolan intre lobby-urile minoritatilor etnice si sexuale, sindicate, extremisti ecologisti si stangisti, etc.

    Idolatria pentru Obama a atins cote patologice si trezirea va fi cu atat mai brutala:)

    Remarcabil, Bush e mai admirat decat Bill Clinton :))), probabil ca sexofonistul stagiarelor "plateste" ostilitatea fata de noul Mesia democrat:)).
    Si nici macar Obama nu e atat de admirat pe cat a fost Bush in 2001! Inca o palma pe ceafa propagandei democrate anti-bushiste:))

    Foarte impresionant ca Sarah Palin e mai populara si mai admirata decat Oprah. Mai ales ca Oprah a dat si bani pt. a o combate pe Palin:) Cred ca dupa ce a vazut sondajul Gallup a facut o criza de nervi si a aruncat cu ziarele in cainii care-i umplu casa aia kitch de "jdamilioane" :))

    In schimb e normal ca republicana afro-americana Rice sa fie mai admirata decat afro-americana Michelle Obama, nevasta lui Barack Hussein n-are nici pe departe inteligenta, cultura, studiile si experienta lui Rice!

    Pe ansamblu, la barbati, in top 10 sunt 3 republicani, 2 religiosi conservatori de dreapta, 2 democrati, 1 religios centrist, 1 miliardar si 1 "simbol african" :)

    Pe ansamblu, la femei, in top 10 sunt 4 republicane, 1 conservatoare britanica, 3 democrate, 1 animatoare tv si 1 actrita ! Locul 11 nu face parte din top 10 :) De observat la dame, primele 2 locuri revin unor sioniste sau conservatoare dure !
    • 0 (4 voturi)    
      stai linistit nu democratii sunt devina (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:53)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Takfir

      ci naivitatea si prostia americanului care crede tot ce i se da pe goarna,daca apare maine o reclama la coca cola in care se spune ca obama e dumnezeu vor aparea culte probabil in sua
    • 0 (4 voturi)    
      Frumos comentariu (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:14)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui Takfir

      Dar uiti ca un sondaj e facut de cineva si platit de altcineva. Oricum e de kkt. Spor
      • +3 (3 voturi)    
        Lista cu cine plateste pt. Obama !! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 3:11)

        Tony Rezko [anonim] i-a raspuns lui DanOprea

        A fost data publicitatii lista cu cei care au donat bani pt. a aduna milioanele ce vor fi cheltuite pt. investitura lui Obama. Investitura care se pare ca va fi o culme a idolatriei si isteriei, un cult a personalitatii de tip maoist.

        Donatiile sunt limitate la 50.000$ de persoana(suma foarte mare chiar si in USA, e venitul mediu a zeci de milioane de americani obisnuiti).

        Primul loc e ocupat de miliardarul evreu George Soros, familia sa a donat 250.000$ pe numele a 5 membri!
        La fel a procedat familia producatorului evreu Spielberg, care a donat 100.000$. Si familia Katzenberg (asociatul lui Spielberg in Dreamworks) a donat tot 100.000$. Robert Zemeckis, regizor, 50.000$.
        Familia Rockfeller a donat 38.000$.
        Donatorii evrei (cei mai multi au dat cate 50.000) sunt foarte numerosi pe lista, mult peste ponderea demografica sau electorala a acestei comunitati (2%).

        Actori afro-americani, ca Hale Berry si Jamie Foxx , sau sportivi afro-americani ca baschetbalistul "Magic" Johnson au donat cate 50.000$ fiecare.

        Si mai interesant, tinand cont de ideea lui Obama de a pune accent pe "reforma si modernizarea informaticii din scoli", e prezenta pe lista a unor responsabili de la Microsoft (familia Ballmer cu 100.000$) si Google, fiecare cu donatii de 50.000 sau 25.000$ !

        O avocata din Chicago, numita Susan Hassan, a donat si ea 50.000$, la fel ca o Sara Abassi "not employed", sunt printre putinele nume cu origini "islamice", staff-ul Obama a evitat pe cat posibil astfel de asocieri!

        Principalii donatori vor fi invitati in sala principala, vor putea intra in contact direct cu Obama, vor avea dreptul sa se pozeze cu el.
  • +6 (8 voturi)    
    prostie patologica (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:44)

    mihai [anonim]

    Obama inca nu si-a luat in functia in primire, n-a facut inca nimic bun sau rau dar iata-l cocotat intr-un clasament dubios si prostesc fara nici o baza in realitate.
  • +2 (4 voturi)    
    Interesant sondaj...:))) (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:00)

    Doru BARBU [anonim]

    Asa cum spuneam in alte postari (chiar daca i-am scos din minti pe fanaticii pro-Obama) actualul presedinte american este creatia presei, a lobby-ului evreiesc (care voteaza constant cu democratii) si a fami(g)liei Kennedy! Cam asta e! Fanaticii pro-Obama se vor trezi imediat din isteria ce i-a cuprins in timpul campaniei cand Obama si alesii lui democrati le vor goli buzunarele prin cresterea taxelor. Atunci vor vedea ce poate acest "mesia de duminica seara"!!! :)))
    Pana atunci...n-au decat sa "savureze" criza si sa viseze la caii verzi pe peretii albastri promisi de Obama prin sloganul "A change we need!" si "Hope!" :)))
    Fara sa comentez clasamentul rezultat din sondaj as dori sa reamintesc 2 aspecte privind campaniile din presa!
    1) atacarea extrem de meschina a candidatei republicane Sarah PALIN cu apropouri si insinuari josnice de genul "curvulita de provincie". Iata ca in ciuda acestor atacuri penibile Sarah PALIN e in topul celor mai admirate femei! :))) Interesant, nu?
    2) presa americana a jucat la cacialma in momentul in care a speriat bizonul american cu ideea razboiului (Iran, Irak, Afganistan, etc) de care ii face responsabili DOAR PE REPUBLICANI!!! Cata ipocrizie ieftina...Sa nu uitam campaniile militare din fosta RSF Yugoslavia (in timpul presedintelui democrat Bill CLINTON) si, mai mult, MENTINEREA TRUPELOR AMERICANE IN IRAK PE DURATA PRESENTINIEI ACELUIASI CLINTON - 1992 - 2000!!!
    NO COMMENT!
  • +4 (6 voturi)    
    Ce penibil... (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:13)

    dorubarbu [utilizator]

    Americanii vor cu orice pret sa reinventeze cultul personalitatii? Maine-poimaine ii vad pe americani pe stadioane cum ii dedica ode si calde omagii lui Obama, in spectacole grotesti, cum faceam noi pe timpul "iepocii de aur" a pantofarului analfabet Ceausescu! Ce penibil....
    • 0 (4 voturi)    
      replica (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 1:24)

      Sectoristu [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

      Dorule, daca nea` Ceashca ar fi avut pregtirea lu` Obama, atunci am fi fost o tara superdezvoltata. Comparatia e una totalmente deplasata, asa ca...., hai sa ne imaginam cum stau acasa americanii si nu merg pe stadioane cu asemenea ocazii inexistente.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa e.... (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 2:15)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Sectoristu

        Cu siguranta comparatia mea e putin deplasata insa am exagerat tocmai pentru a scoate in evidenta o stare de fapt pe care, din pacate, nu prea o poate nega nimeni: isteria pro-Obama, care, iata, nu se opreste dupa campania electorala. Totusi, pentru o tara cu experienta democratica a SUA (unde, by the way, se alege judecatorul si seriful pe county) e destul de penibil ce se intampla in legatura cu Obama! Parerea mea! Nu tin minte nici macar Reagan (care a fost un model de presedinte, nu?) sa fi fost atat de adulat! Ba dimpotriva! Gresesc? Raman la parerea ca e o campanie de presa gretoasa! Se va dezumfla si Obama, mai putin! :)
  • -2 (4 voturi)    
    Nu va mirati (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:15)

    DanOprea [utilizator]

    Asa tara asa sondaje... ca la noi =))
    Spor
  • -2 (2 voturi)    
    Obama (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 16:44)

    gigiberlogea [anonim]

    Conservatorii au terminat economia nord americana in ultimii 8 ani.Baietii care ar participa la actiunile KKK cu coolere pline de bere si scaune pliante sunt in spume.
    Orice ar face nu pot oprii acest moment istoric:)))),USA merge inainte.Bush (vorba lui Chris Tuker) a facut foarte dificila participarea unui white male in alegerile pentru presedintia USA.