Vatican - Papa Benedict a adresat mesajul de Craciun si a rostit binecuvantarea "Urbi et Orbi" in 60 de limbi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 25 decembrie 2008, 15:38 Actualitate | Internaţional


Papa Benedict al XVI-lea a adresat joi mesajul de Craciun de la Balconul Bazilicii Sfantul Petru din Vatican si a rostit traditionala binecuvantare "Urbi et Orbi" in peste 60 de limbi, inclusiv in romana, anunta agentiile de stiri.

Mii de credinciosi au venit la Vatican pentru a asculta mesajul Papei, iar alte milioane de credinciosi l-au urmarit la televizor, mesajul fiind transmis de zeci de posturi de televiziune din intreaga lume.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















817 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Iisus a fost si intrupare? (Joi, 25 decembrie 2008, 22:55)

    OBSERVATORUL [anonim]

    Dincolo de frumoasa traditie crestina si umanismul generat de aceasta, care practic a format profilul spiritual al Europei... mai exista vreo persoana care crede ca Iisus este fiul lui Dumnezeu? Nu, nu in mod simbolic si nici mitic. Ci la modul pe care taina impartasaniei il presupune.

    Sunt curios, pentru ca eu nu cred si nu cunosc pe nimeni care sa creada ca Iisus a fost altceva decat un invatator din Orientul Mijlociu, de acum 2000 de ani.

    Craciun fericit... si celor ce cred, si celor ce nu cred!
    • +1 (1 vot)    
      RE (Joi, 25 decembrie 2008, 23:25)

      credincios [anonim] i-a raspuns lui OBSERVATORUL

      Nu numai o persoana, ci multe... Daca n-ar fi asa sarbatoarea Nasterii Domnului ar fi disparut...
      • -1 (1 vot)    
        "papa" (Vineri, 26 decembrie 2008, 4:28)

        Adrian US [anonim] i-a raspuns lui credincios

        Isus Cristos este fiul Dumnezeului celui viu, Domnul ostirilor, El e stanca veacurilor. Prin El, din El si pentru El sunt toate lucrurile. Cititi Ioan 1:1, Geneza 1:1-3. Prin Cuvant a fost facut pamantul, cerul, luna si stelele. El sa dezbracat de slava Lui, a luat chip se rob si sa facut asemenea noua. Sa nascut intr-o iesle cu toate ca putea sa se nasca in palate. (Isaia 53) A venit in lume pentru pacatul meu si al tau draga prietene. A venit si a murit pe o cruce pentru noi. El in care nu era pacat, sa facut pacat pentru noi si asta pentru ca sa isi rascumpere o semintie se copii pentru Dumnezeu tatal.

        A Tatalui, a Fiului si a Duhului Sfant sa fie slava in veci. Amin.

        Adrian US
  • -1 (1 vot)    
    da, stai linistit (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:33)

    om obisnuit [anonim]

    da, stai linistit. sute de milioane inca marturisesc ca Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat si om adevarat, si nu doar un "iluminat" (precum budha, mahomed si alti cativa). spor la cautat!
  • -1 (1 vot)    
    urbi et orbi (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:09)

    nationalistul [anonim]

    Ce inseamna urbi et orbi? Orbi de la oras?
    • +1 (1 vot)    
      traducerea exacta (Vineri, 26 decembrie 2008, 5:34)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui nationalistul

      catre lume si oras, sau cetate (sigur, asta e o expresie pe care n-o gasesti in lyricsurile manelelor, tovarase)
  • +1 (1 vot)    
    Link audio la mesaj in lb.romana (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:17)

    ioan [anonim]

    Mesajul in limba romana este rezumat aici pe site-ul radio Vatican (care are o intreaga sectiune dedicata limbii romane!):
    http://www.radiovaticana.org/rom/Articolo.asp?c=254733
    Ptr. fisierul audio http://62.77.60.84/audio/ra/00143528.RM
    Spre sfarsit se poate auzi si urarea in limba romana a Sf. Parinte