VIDEO Mii de irakieni au cerut eliberarea ziaristului erou care a aruncat cu pantofii in presedintele Bush

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 15 decembrie 2008, 17:34 Actualitate | Internaţional


Demonstratii la Bagdad
Foto: AGERPRES
Mii de irakieni au demonstrat, luni, pe strazile din Bagdad, cerand eliberarea din inchisoare a unui jurnalist care a aruncat cu pantofii in presedintele Bush, transmite BBC. Demonstrantii au afirmat ca Muntadar al-Zaidi este un erou si au solicitat eliberarea sa din arest.

Manifestatiile de sustinere a jurnalistului irakian au avut loc in Sadr City, in fieful suporterilor clericului siit Moqtada Sadr, dar si in Basra si Najaf. Demonstratii au avut loc si in alte tari arabe.

La randul sau, conducerea postului de televizune al-Baghdadia, unde este angajat jurnalistul, a solicitat eliberarea sa din arest, afirmand ca Muntadar al-Zaidi nu a facut decat sa-si exercite "libertatea de exprimare".

Directorul de programe de la al-Baghdadia, Muzhir al-Khafaji, l-a descris pe ziarist drept "un arab mandru si un om deschis la minte". Potrivit informatiilor, al-Zaidi a fost rapit anul trecut de militiile siite si a fost arestat de doua ori de soldatii americani.

Oficialii irakieni au afirmat insa ca incidentul este "rusinos" si ca "a afectat reputatia ziaristilor irakieni si a jurnalismului irakian in general". Guvernul irakian a solicitat ca postul de televiziune sa prezinte scuze oficiale.


Jurnalistul si-a aruncat pantofii inspre Bush

Muntadar al-Zaidi este anchetat in prezent pentru a se determina daca a fost platit sa-si arunce pantofii in presedintele George W. Bush, in timpul unei conferinte de presa desfasurata la Bagdad.

Muntadar al-Zaidi a strigat: "Este sarutul de adio, caine" si si-a aruncat pantofii, unul cate unul, inspre presedintele american. Bush a scapat neatins.

Jurnalistul irakian a fost evacuat de fortele de ordine in timp ce striga inspre Bush: "Sunteti responsabil de moartea a mii de irakieni".

Initial, presedintele american a zambit, dar ulterior a abordat o mina serioasa, dupa ce a vazut numarul agentilor de securitate mobilizati in urma incidentului.

Jurnalistii irakieni s-au ridicat in picioare pentru a se scuza pentru incident.

"Nu va ingrijorati. Va multumesc pentru ca va scuzati in numele poporului irakian. Acest gest nu m-a deranjat. Si, daca vreti sa stiti tot, e vorba de un pantof de masura 10 (44 in Romania, n.r.)", a glumit Bush.

Liderul american a afirmat ca nu a simtit nici cea mai mica amenintare. "Pana la urma, acest om a aruncat cu un pantof in mine ... Este o maniera de a atrage atentia", a adaugat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2398 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Cand si la noi astfel de (Luni, 15 decembrie 2008, 18:59)

    ixulescovici [anonim]

    luari de pozitie. Ca jegurile de politicieni merita mult mai mult decat aia... !
    • -1 (3 voturi)    
      Erou pentru cine? (Luni, 15 decembrie 2008, 20:22)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui ixulescovici

      Este erou pentru 85% din populatia Irakului care considera ca yankeii ar trebui sa-si ia talpasita de acolo. Este erou pentru 50% din populatia Irakului care considera ca actiunile insurgentilor anti-americani sunt justificate.

      Dar oare este erou, pentru noi romanii ? Bush de bine de rau, ne-a bagat in NATO(chiar daca am ploconit la greu) si a grabit absortia Romaniei de catre UE.

      Ori nu cred ca, noi romanii, ar trebui sa-l percepem pe acest jurnalist ( mai mult decat militant) drept erou.
      • +3 (3 voturi)    
        Addy si perceptia (Luni, 15 decembrie 2008, 22:04)

        the [anonim] i-a raspuns lui Addy

        Nu cred ca trebuie sa percepi ceva , addy cu doi d si igrec saxoroman ...
        câta vreme s-a plimbat rusul prin Bucale nu s-a gasit nici un erou sa-i arunce macar o sandala de toval de la fabrica Dâmbovitza
        majoritatea cântau în parc serile lânga moscova si înjurau rusii când dadeau pe razatoare hrean la gura sobei
        Ia da-te tu erou si scrie-i lui Wush o felicitare emotiva de Craciun ...
  • +4 (10 voturi)    
    La streang cu el (Luni, 15 decembrie 2008, 19:07)

    Tufis'friend [anonim]

    Ziaristul acela criminal ar trebui sa primeasca intre 3 si 6 picioare in dos pentru ca a ratat. Ar trebui obligat la antrenament silnic la handbal!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Daca nu stii (Luni, 15 decembrie 2008, 19:43)

      Trent [utilizator] i-a raspuns lui Tufis'friend

      In cultura araba a arunca in cinvea/spre cineva cu incaltarile este o forma destul de serioasa de manifestare a dispretului. NU stiu daca iti mai aduci aminte cand au dat jos statuile lui Saddam, cum il plezneau cu slapii peste fata .
    • +3 (5 voturi)    
      lasa-l ca a dat bine (Luni, 15 decembrie 2008, 20:39)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Tufis'friend

      omu a aruncat exceptional de bine tinand cont ca a imprimat destul de multa forta pantofului zburator. de remarcat este reflexul de matrix a lu georgica. crezi ca nu l-au antrenat si pe el putin pentru situatii de-astea?

      oricum daca il lua primu pantof era cu borshu la nas sigur.....si cu zambetu pe buze ca intotdeauna.
  • +1 (5 voturi)    
    Scena pantofului (Luni, 15 decembrie 2008, 20:17)

    Conciliant [anonim]

    Si eu cred ca ar trebui eliberat, n-a pus in joc viatza nimanui. Dar Presedintele Bush ar trebui sa primeasca o medalie pentru eschiva, a dat dovada de reflexe neobisnuite pentru varsta lui.
    • -1 (1 vot)    
      chiar.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:40)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui Conciliant

      nu cumva l-o fi pus chiar el sa arunce?
  • +2 (2 voturi)    
    Libertate de exprimare (Luni, 15 decembrie 2008, 22:31)

    Gigel [anonim]

    "Manifestatiile de sustinere a jurnalistului irakian au avut loc in Sadr City"
    Sunt curios daca arunca cu papucu dupa clericul ala daca mai era libertate de exprimare si mai apuca sa ajunga in inchisoare. Cred ca-l spintecau pe loc.
  • +1 (1 vot)    
    Exista alte forme de protest (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:34)

    AndreiSe [utilizator]

    Daca cineva ar arunca cu un pantof in voi vi s-ar parea un gest normal? Numai ca omul nu e de acord cu voi?
    • -1 (3 voturi)    
      Gest extrem (Marţi, 16 decembrie 2008, 11:18)

      Trent [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      Omul acela nu a avut altfel cum sa isi arate dispretul fata de o vietate care i-a nenorocit tara "in numele democratiei" ... Daca mai tin bine minte , la inceputul celui de-al doilea razboi in Irak era o pancarda care spunea ca sa faci un razboi in numele pacii e ca si cum ai face sex in numele virginitatii. GW Bush a inceput un razoi impotriva terorismului in Afghanistan, apoi l-a mutat in Irak , fiindca acolo se spunea ca sunt arme de distrugere in masa, a nenorocit tara , au pus guvernul pro american , imediat vor duce petrol de acolo , arme de distrugere nu au gasit , au bombardat doar scoli si fabrici de medicamente si spitale. Acum vor sa se retraga - asta cel putin este una dintre problemele atinse de Obama, dar nu o vor face decat in momentul in care olitia irakiana este capabila sa tina o oarecare ordine impusa si NEFIREASCA , dar prietenoasa americanilor. Pune-te in locul unui civil irakian , si vezi cam ce sentimente ai avea in momentul in care ai fi fata in fata cu omul care ti-a nenorocit tara , si poate si familia. Eu am astfel de sentimente vis-a-vis de dl. Iliescu - si in mod direct nu mi-a facut nimic.
    • -1 (1 vot)    
      Asta-i o forma foarte bine aleasa... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:48)

      lst [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      Normalitatea/anormalitatea trebuie cautata in contextul evenimentelor datorate lui Bush si prin prisma obiceiurilor locale:
      - este normal sa-l considere pe Bush vinovat pentru forma extrem de originala de democratie din tara lui;
      - mai citeste articolul si vezi semnificatia gestului de protest. Crezi ca trebuia sa-i inmaneze un plic, sau sa-i trimita un mail? Sau preferi metodele radicale, tip centuri explozive? Apreciez ca prin metoda aleasa si-a atins scopul.