Ahmadinejad: Israelul a ajuns la capatul drumului

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 19:03 Actualitate | Internaţional


Ahmadinejad, in timpul mitingului de la Teheran
Foto: AGERPRES
Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a afirmat ca "Israelul a ajuns la capatul drumlui" si a criticat blocada pe care statul evreu a impus-o palestinienilor in Fasia Gaza, scrie Jerusalem Post. Liderul de la Teheran a facut aceste declaratii in timpul unei demonstratii desfasurate in capitala iraniana.

"Israelul a ajuns la capatul drumului iar comportamentul anormal al evreilor se datoreaza furiei", a afirmat Ahmadinejad, adaugand ca "inclusiv sustinatorii israelienilor au devenit nesiguri".

"Prin comiterea acestor atrocitati ei vor sa puna presiune pe palestinieni si sa influenteze alegerile", a declarat Ahmadinejad.

Mii de iranieni au participat la demonstratia din Teheran, scandand "Moarte Israelului!" si "Moarte Americii!". Demonstrantii s-au indreptat spre campusul Universitatii din Teheran pentru a asculta rugaciunile.

La randul sau, ayatollahul Ahmad Khatami, care este membru al Consiliului Expertilor iranian si are legaturi cu aripa conservatoare a guvernului de la Teheran, a criticat Natiunile Unite, Organizatia Conferintei Islamice (OIC), Egiptul, Uniunea Europeana si Statele Unite pentru lipsa de actiune in Gaza.

"De ce ONU si OIC sunt mute? Unde sunt natiunile europene care, de regula, apara drepturile omului?", a afirmat Khatami, adaugand ca "putem vedea mainile lui Bush si Obama in crimele impotriva palestinenilor".

Khatami a criticat si conducerea de la Cairo pentru ca a inchis punctul de trecere a frontierei de la Rafah, acuzandu-i pe liderii egipteni ca "prin aceasta, ei coopereaza cu Israelul".

Ahmad Khatami le-a transmis palestinienilor ca "singurul mod de a se salva este sa reziste asa cum a rezistat miscarea Hezbollah".


Declaratii controversate

De la alegerea sa in 2005, Ahmadinejad a spus de mai multe ori ca Israelul este condamnat la disparitie. In urma cu trei ani, Ahmadinejad afirma ca "Israelul ar trebui sters de pe harta". A urmat, in 2006, o conferinta pe tema Holocaustului, la Teheran, unde presedintele iranian a spus ca: "Statul Israel va disparea in curand de pe harta lumii, asemenea Uniunii Sovietice!".  

In luna mai a acestui an, in ziua in care Israelul sarbatorea 60 de ani de la infiintare, Mahmoud Ahmadinejad  a calificat "regimul impostor si uzurpator al Israelului" drept "cadavru imputit".

















3377 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Ceausescu 2. (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:31)

    Stefan A. [anonim]

    Uita sa spuna ca in ziua in care o racheta iraniana va cadea in Israel , in jur de 4 ore natiunea numita IRAN va disparea de pe pamint in urma celui mai masiv atac nuclear facut de SUA si Israel, din intreaga istorie. In realitate bate cimpii ca sa ascunda marile probleme economice a acestei natiuni si deci ,are nevoie de un inamic strain. Ca si Ceausescu cu dusmanii poporului. Partea proasta e ca crede in ce spune! Ca si Ceausescu !
    • -3 (15 voturi)    
      sigur (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:13)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      Esti cam dus cu pluta amice...

      In alta ordine de idei, poate aflam intr-o zi ca Ahmadinejad e pe statul de plata al CIA. Ca si Osama bin Laden.
      • +6 (20 voturi)    
        Sunt un cadavru imputzit, dar inca vorbesc la tv (Vineri, 12 decembrie 2008, 21:12)

        Ahmad din Iad [anonim] i-a raspuns lui alex

        Care sunt "inamicii" si "cei cu sange pe maini" enumerati de presedintele islamic al Iranului si ayatolahul Khatami?
        -Israel, USA, Bush, Obama (sic!), ONU, OIC, UE, Egipt. Concret, cam toata planeta :)) genul de exagerare grotesca tipica pt. propaganda mincinoasa a regimului islamist shiit de la Teheran. Care va lua sfarsit ca si cel saddamit sau cel taliban :)

        Comportamentul anormal e al lui Ahmadinejad, care incita si provoaca permanent la confruntare si razboi, ameninta, blestema si insulta, invoca disparitii de pe harta, face apel la Mahdi si allah, etc. Un adevarat psihopat mistic !

        Guvernul fostului pasdaran Ahmad e in rahat, a pierdut ultimele alegeri locale si doar cenzurarea candidatilor de catre Comisia de virtute islamica a limitat dezastrul.
        Iranianul de rand e complet indiferent la "Satana americana" si "entitatea sionista", culmea ironiei e ca multi viseaza sa primeasca o viza si sa pledce definitv din nenorocita lor de tara islamica:))

        Iranienii sunt preocupati de inflatie (oficial la 26%), de somaj (oficial la 17%), de reducerea subventiilor la caldura (iarna trecuta au murit sute de iranieni de frig intr-o tara care musteste de gaz si petrol!!) sau la alimente, la benzina (va amintiti rascoalele de la benzinarii si cele din bazar?).

        Pt. a-si acoperi bugetul, Iranul are nevoie de un baril la minim 90$, ori acum e la jumate din minim (40-45$) si cum e criza si nimeni nu vrea sa imprumute o tara ca Iranul islamic, guvernul e obligat sa iasa periodic la tv si sa injure sionistii, cruciatii, infidelii, etc.

        Iranul va fi lovit si dezmembrat la momentul oportun, pt. ca minoritatile de acolo sunt 49% din total si vor sa se separe de dominatia persana. Kurzii, azerii, balucii, arabii din Kuzistan, turkmenii, toti viseaza la alta situatie si la "unitate nationala" cu tarile de unde persanii au rupt acele regiuni.

        Daca Ahmad vrea confruntare, o va avea, n-a invatat nimic din ce s-a intamplat cu Saddam :)
        • +3 (7 voturi)    
          pentru promotorii razboiului cu arme nucleare ... (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 1:29)

          Addy [utilizator] i-a raspuns lui Ahmad din Iad

          ... mai, ati innebunit. Am sa las pe altcineva sa-ti raspunda:

          http://www.youtube.com/watch?v=8XQan1qo8T4

          Alege orasul: Seatle ,Los Angeles, Boston, New york, Miami. Alege unul ! Care vrei sa dispara?

          Bucuresti,Cluj, Craiova, Constanta,Brasov, Timisoara. Care vrei sa dispara ?

          Caci Iranul e foarte posibil sa aiba bomba nucleara, Pakistanul are bomba nucleara, Rusia nu va fi indiferenta !
          • 0 (4 voturi)    
            HAHAHA (Duminică, 14 decembrie 2008, 0:53)

            fatman [anonim] i-a raspuns lui Addy

            Ce penibil esti! Om vedea bomba nucleara detonata la Craiova cand o zbura porcu!
            LOL
        • 0 (0 voturi)    
          de fapt a invatzat.. (Duminică, 14 decembrie 2008, 22:42)

          alin [anonim] i-a raspuns lui Ahmad din Iad

          a invatat ca in iran ar putea sa moara milioane de oameni pt ca americanii au nevoie de petrol.. cum s-a intamplat in irak
          intr-adevar e mai lejer pentru israel, poporul banilor, sa aiba in middle east doar tzarishoare mici si dezbinate..
          nu vrei ca iranul sa aiba arme nucleare? este iranul mai rau ca sua care a folosit armele nucleare impotriva japoniei desi practic japonia era invinsa?
          din pacate traim intr-o luma in care adevarul este diferit pt fiecare si cel mai puternic are intotdeauna dreptate..
          intr-adevar pt iran Ahmadinejad face acum mai mult rau decat bine, dar cat de ipocrit sa fii sa afirmi ca Israel&SUA ar ataca Iranul pentru binele umanitatii!?..
      • 0 (0 voturi)    
        Iar tu, Alex.... (Duminică, 14 decembrie 2008, 18:12)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui alex

        Iar tu, Alex, esti pe statul de plata al Mossadului, pe post de forumist cu misiuni speciale.
    • 0 (8 voturi)    
      mai citeste.. (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:22)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      Ce stii despre istoria Israelului si conflictul cu Iranul? Pune mana si citeste inainte sa debitezi asemenea ineptii.
      In plus, daca ai arunca o privire pe harta o sa intelegi ca n-au nevoie de mai mult de 4 ore si e aberant sa presupui ca americanii vor folosi arme nucleare atat de aproape de europa..
      • 0 (12 voturi)    
        Ultima varianta a politicii ! (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:01)

        Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui alin

        Nu sint un fanatic militar ! Vezi ce garantii militare se pregateste SUA sa deie la Israel si vei ajunge la aceiasi concluzie. Armele nucleare de azi sint mult mai "eficiente" de cele de acum 60 de ani.De arme nucleare cu neutroni ati auzit ? Nu trebuie sa razi o tara intreaga ! Distrugi sistemul energetic, de alimentare cu apa potabila, distrugi centrele de comunicatii si comanda si haosul este asigurat. Problema cu Iran este ca vrea sa faca bomba atomica si mai putin centrala electrica nucleara.Conducerea Iranului este paranoica ca si cea din Corea de Nord cu diferenta ca coreanii sint morti de foame.(aia din nord)
    • +1 (13 voturi)    
      civilizatii nostri (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:55)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      nu stiu ce te excita imaginile apocaliptice cu natiuni intregi care ar disparea in atacuri nucleare
      mi se pare incredibil pentru un om civilizat...
      esti la fel de barbar ca cei pe care pretinzi ca ii condamni
      • +1 (9 voturi)    
        Realitatea e mai dura decit visurile. (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:21)

        Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui piktor

        Daca eu sint barbar de ce SUA are permanet doua submarine nucleare in zona golfului Persic ?
        Uitam ca fiecare din aceste submarine are 18 rachete MIRV. Adica fiecare racheta transporta intre 3 si 6 incarcaturi nucleare. Civilizatia noastra a inventat armele nucleare. Sint in dotarea SUA, Rusia,Franta,Anglia,India,Pachistan,Israel. Astia sint barbari ? Cred ca traiti in o lume paralela,plina de idealuri si cunoasterea realitatii ar face rau modului vostru de a vedea lumea.
        • +3 (5 voturi)    
          nu fi asa de... dur (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 0:53)

          piktor [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

          eu nu vorbesc aici de cate submarine are SUA in Golful Persic ci de excitarea cu care unii (inclusiv tu) invoca imagini apocaliptice fara sa se gandeasca ce ar insemna cu adevarat ele in realitate...

          ca sa raspund la intrebarea ta, da, consider armele nucleare o barbarie si barbar pe oricine le-ar folosi impotriva populatiei,impotriva unui oras, si tot asa

          si nu traiesc intr-o lume paralela, ci doar incerc s-o fac pe asta mai umana; e dreptul meu, nu? pentru ca sunt mai realist decat tine si stiu, desi n-am experimentat personal, ce efecte are un razboi, o arma (nucleara)
          sunt curios cum ar fi sa-ti vezi propriul copil mutilat din cauza unor "distrugeri colaterale"... acum inmulteste cu un milion....
          incearca sa imaginezi asta si apoi mai vorbim de disparitia unei natiuni
    • -3 (9 voturi)    
      aceea va fi ziua cand sua va disparea (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:15)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      deoarece radiatiile nucleare cauzate de un atac masiv asupra Iranului vor afecta Rusia care se afla la o distanta foarte mica de Iran,nici chiar grandomanii americani care se lauda ca armata lor e extraterestra nu se pot pune cu cele 7000 de bombe nucleare rusesti
      • +2 (8 voturi)    
        Scenarii de strategie mondiala. (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:36)

        Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui smen

        Atacurile nucleare moderne nu au nevoie de mega bombe cu efecte enorme !Se ataca cu rachete care au incarcaturi nucleare de mica putere dar suficiente sa distruga un baraj, un cartier intreg, o centrala electrica (sau nucleara). Daca sint si de tip cu neutroni, radiatia emisa si durata in timp sint reduse. In acest caz, Iranul nu mai vinde petrol (nu mai are cum ), pretul creste enorm la petrol si deci Rusia cistiga o gramada de valuta. Pare un scenariu de balamuc dar fi sigur ca la nivele inalte se studiaza situatia.
      • -3 (7 voturi)    
        bolsmen (Vineri, 12 decembrie 2008, 23:57)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

        bolsmenule, lasa-ne cu bolsevicismele tale!
        De la Romania pana la Canada, toata lumea vrea sa i-o traga Rusiei!
        Stii cat ne pasa de nuclearele rusesti? Cam cat de mujicii ca tine. Adica zero absolut.
        Cand va ataca Rusia SUA, Rusia va disparea ca popor, ca tara pe harta, si vei disparea si tu mujicul care comenteaza pe-aici!
        • 0 (6 voturi)    
          stiu ca adevarul doare drogatule (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 13:21)

          smen [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Dar tu probabil nu ai auzit de MAD e normal pentru mintea ta dar stai linistit la mcdonaldsu unde lucrezi tu vad ca se discuta politica,acum unde esti scii pe un laptop in timp ce gonflezi un mcmuffin
  • +1 (7 voturi)    
    israelul (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:42)

    luchi [anonim]

    degeaba incearca lhmadinejad sa distruga Israelul,pentru ca este ceva imposibil.spatele care il are Israelul nu il mai are nici un popor al lumii contemporane,si sa nu uitam ca toate confesiunile crestine predica istoria acestu-i popor!Hai Israel!
    • 0 (2 voturi)    
      Spre aducere aminte: (Duminică, 14 decembrie 2008, 14:20)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui luchi

      Cand au inceput problemele dintre Israel si Iran?In 1979,dupa Revolutia Iraniana.Israelul a avut atunci tot interesul in a trage sfori ca SUA sa-l incite pe Saddam sa atace Iranul,si asta s-a si intamplat.Opt ani de razboi inutil,un milion de morti de ambele parti,distrugeri incalculabile,satisfactie maxima la Tel-Aviv.Cand Saddam nu s-a mai dovedit util,el a fost incurajat tacit de SUA sa invadeze Kuweitul pt ca armatele americane sa poata fi definitiv cantonate in Golf,pt intimidarea regimului incontrolabil de la Teheran.Cui prodest?Israelului,of course!!In 1991,Iraq-ul putea fi zdrobit,dar Tel-Aviv-ul se temea de intensificarea atacurilor cu rachete Scud asupra teritoriului israelian,asa ca a fost adoptata strategia hartuielii indelungate si a atacurilor aeriene chirurgicale(motiv de razboi cu Iranul inca nu se putea fabrica incat sa fie CREDIBIL pe plan international).Odata castrat Iraq-ul,el a fost si invadat in 2003,pt ca armatele SUA sa fie cantonate EXACT interliminar intre Iran si Israel,ca un "scut" de protectie.Cui prodest?Israelului,de buna seama,dar si SUA,care au putut un timp controla pretul petrolului.Rezultatul?Inca un milion de morti,o natiune sfartecata,umilirea ONU,renasterea Razboiului Rece.Se pare ca pt a-si asigura securitatea,Israelul nu s-a dat in laturi sa calce pe munti de cadavre.Dar justitia lui Dumnezeu--nu cea a Diavolului caruia i se inchina rabinii!--exista si actioneaza in mod nevazut.Vom trai si o vom vedea.
  • +5 (9 voturi)    
    Nici o zi fara Jerusalem Post, Haaretz s.a.m.d. ? (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:43)

    Addy [utilizator]

    Cine are interesul asta ?

    Legat de declaratiile controversate, ati trunchiat niste declaratii si le-ati transformat in propaganda.Iata ce spun niste oameni mai luminati din SUA:
    http://www.youtube.com/watch?v=4mScWWtRfGQ
    http://www.youtube.com/watch?v=onNzrNEFs1E

    Iata ce spune un fost presedinte american:
    http://www.youtube.com/watch?v=FYvJuWKq2jE

    Totusi am gasit niste comentarii interesante pe pagina lui Jerusalem Post:
    "
    8. end of the road for ISLAMIC REPUBLIC
    the 68 million Iranians are fed up with the ISLAMIC REPUBLIC of theirs,. ruling the oil rich coiuntry for 29 years with IRON FIST. no freedom, no democracy, no hope, no future. only rhetoric that can sway ppl from their misery is about fictional Enemies, Israel and USA and the plight of palestinians. it looks like IRI is coming to its end. down with ISLAM of any form. LONG LIVE SHAH PAHLAVI
    a true persian - USA (12/12/2008 16:21) "

    Cine era acest monarh:
    http://www.youtube.com/watch?v=hQgZ3oLp_WY
    Dupa cum vedeti acest monarh era unul foarte inteligent, foarte profund. Din pacate opiniile sale au deranjat. Au deranjat asa de mult incat i-au facut pe americani sa-l dea la o parte. Cine a venit in locul lor ? Acest regim aberant de fundamentalisti si personaje aberante. Acest regim inca supravietuieste datorita discursurilor lor anti-SUA, anti-Israel. Amenintarile Americii ,Israelului la adresa Iranului dau apa la moara acestor fundamentalisti cocotati la conducerea statului iranian...
    • +3 (11 voturi)    
      Istoria nu se invata cu 4 video pe youtube! (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:15)

      Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui Addy

      Monarhul era mare prieten cu Ceausescu. Este adevarat ca a vrut sa modernizeze Iranul . Din pacate, a creat un sistem de putere corupt pina in maduva oaselor. Banii din petrol erau cheltuiti pentru luxul clasei politice si pentru armament. In acel timp, Iranul (Persia) cumpara cel mai scump avion de vinatoare ( din acele timpuri) F-14 (made in USA). Revolutia a venit pentru enormul decalaj in distribuirea bogatiei create de petrol, saracii erau majoritari si bogatii traiau in un lux enorm. Comunismul nu a pus piciorul niciodata in acea tara ! Actualmente, gardianii revolutiei au privilegii mari,firme cu contracte grase la stat si statul face o enorma pomana economica pentru a tine in friu poporul. Deci ,fundamentalismul a fost unica arma ideologica impotriva regimului anterior si cu timpul a ajuns la aceleasi rezultate.
      • +1 (3 voturi)    
        Platforma de la Navodari (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 12:04)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

        Platforma petrochimica de la Navodari construita in anii 70 se baza pe petrol ieftin iranian.
        A venit 1979 cu revolutia islamica in Iran si astfel a inceput declinul lui Ceausescu.
  • -2 (10 voturi)    
    Bai Ahma sau cum iti mai zice... (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:11)

    Claude [anonim]

    ..... daca ai singe in instalatie pune-o de o batalie cu Israelul. De demagogi de astia sintem satui ! Nu ne mai bate la cap cu visurile tale erotice. Ai oo, da-i drumu' la treaba. Altfel stai in banca ta!
  • -2 (8 voturi)    
    Razboi... (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:15)

    Rhadoo [utilizator]

    Numaram deja ziele pana la razboi... Ma intreb Rusia de partea cui va fi? Deocamdata tace.
  • +3 (7 voturi)    
    nu este atat de prost presedintele iranului (Vineri, 12 decembrie 2008, 21:45)

    andrei [anonim]

    nu este atat de prost presedintele iranului ca sa declanseze un atac nuclear asupra israelului. statele unite sunt mult mai puternice decat iranul... nu le trebuie decat un motiv serios ca sa se implice in destabilizarea iranului si, mai ales, a liderului acestuia... sigur, este curajos sa reziste si sa infrunte SUA, insa, trecand peste o linie rosie (cum ar fi un atac nuclear) ... ar fi nebunesc... ar reprezenta un pariu pe care l-ar pierde
  • +1 (7 voturi)    
    Vorbe goale (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:02)

    Psiho [anonim]

    Gaze, petrol, aur, pietre pretioase...si un regim fundamentalist. O tara cat un continent.
    Razboiul a inceput de mult: embargou,petrol f.ieftin.
  • -11 (11 voturi)    
    Sa arunce in acelasi timp (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:04)

    Felix motanul [anonim]

    Sa isi arunce in acelasi timp cate o bomba sa se curete una pe alta tarisoarele astea. SA DISPARA SI POPORUL IRANIAN DAR SI CEL ISRAELIAN ;)
    Toata lumea ar fi mai linistita.
  • +2 (10 voturi)    
    Inca o sansa pierduta pt. Ahmadinejad de a tace (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:17)

    Tantza si Costel [anonim]

    Inca o sansa pierduta pt. Ahmadinejad de a-si tzine inchis pliscul si un risc marit de a se declansa un nou conflict armat.
    • +2 (6 voturi)    
      totusi... (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 15:17)

      Rhadoo [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      Si ce sa faca? Sa plece capul si sa-i lase pe americani si pe evrei sa le termine iranienilor toate resursele si apoi sa lase tara asta in ruina, asa cum au facut cu Irakul? Chiar Bush a recunoscut ca treaba cu armele de distrugere in masa ale Irakului a fost o gluma buna.
      Daca era Romania in pozitia Iranului, atacata mediatic si diplomatic din toate partile, cred ca si noi am fi avut aceleasi reactii de revolta.
      Stiti vorba aia, cea mai buna aparare e atacul. Intrebarea buna e, pe teritoriul cui se va da batalia?
      • 0 (0 voturi)    
        @ Rhadoo (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 19:41)

        confuz [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Rhadoo,
        Te-ai nascut in Medias? Imi pari cunoscut....
      • +2 (2 voturi)    
        Din 1979 si pina acum se putea face pace (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 20:11)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Poate gresesc eu: din 1979 si pina acum se puteau solutii de pace intre iranieni, evrei si americani fara a se ameninta unii pe altzi.
        Si azi s-ar putea diminua de o parte si de alta amenintarile cu cine este mai tare in focoase nucleare sau stergerea unei tzarii sau alteia de pe suprafata pamintului.
        • +2 (4 voturi)    
          Asa este, dar... (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 23:09)

          Rhadoo [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

          Problema e mai simpla decat pare. Resursele Iranului sunt ravnite de evrei si americani. Ar trebui sa fim si fraieri sa consideram ca americanii si israelienii sunt baietii buni in povestea asta.
          Iranul nu face decat sa se apere. Ma uimeste insa tupeul, baietii astia chiar au facut cercetare in domeniul nuclear pentru a avea totusi o replica serioasa la amenintare.
          Da, se puteau gasi solutii, insa cei care se considera mai "destepti":si mai "corecti", americanii si israelienii, nu au facut-o, ba chiar au intretinut aceasta stare de tensiune. E clar ca interesele economice pe termen lung primeaza si in acest caz.
        • -2 (4 voturi)    
          Prietene "Tantza si Costel"... (Duminică, 14 decembrie 2008, 7:35)

          Iosif [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

          ...nu gresesti in dorinta ta de pace, dar nu cunosti amanuntele.
          Intre Israel si Iran n-a existat vreun conflict sau vreo problema in litigiu de 2500 de ani incoace (ai citit bine). Nici acum nu exista. Aceste 2 tari nu sunt vecine si le despart vreo 1200 km.
          Problemele au inceput cu aparitia regimului islamic fanatic in Iran, care a decis ca una din misiunile sale este pur si simplu sa distruga israelul, in deplinul inteles al cuvantului.
          Actualul presedinte iranian a exacerbat acest obiectiv, si pe langa declaratiile sale zilnice in acest sens, s-a angajat in pregatirea efectiva a realizarii lui. Pregatirile includ si construirea propriei capacitati nucleare si a unui sistem adecvat de rachete. Nu sunt vorbe goale, ci fapte care evolueaza zi de zi.
          In ochii Iranului nu exista niciun compromis in aceasta problema.
          Israelul n-a amenintat niciodata Iranul. Conducatorii sai au atentionat numai ca nu vor accepta un atac asupra sa, care ar putea fi fatal. E normal, nu?
  • +3 (5 voturi)    
    Hai Ahmadinejad! (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:31)

    Artaxerxes [anonim]

    Desigur, el e "tiranul,odiosul" samd.Israelul care taie si spanzura prin zona cu sprijinul yankeului e basma curata.Faptul ca bush a invadat Irakul si a umilit un popor intreg iarasi trebuie trecut cu vederea.Dar cand o tara incearca sa scoata putin capul ,trebuie terminata repede.Mai ales prin intoxicarea prostimii.Cei care sariti repede la gatul lui Ahmadinejad - mai terminati de molfait al zecelea hamburger de la McDonald's, goliti a zecea sticla de coca-cola ,apoi faceti niste exercitii de memorie si de logica.
    • -1 (3 voturi)    
      Maria Ta, Artaxesxes... (Duminică, 14 decembrie 2008, 13:57)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui Artaxerxes

      ...tu faci parte dintre aceia care stiu una si buna: Israelul taie si spanzura, etc., etc., etc. Habar nu ai de realitate si nici nu vrei sa intri pe o alta pista de gandire, ca ti s-ar putea zdruncina increderea in balivernele pe care le debitezi. Nu esti singur, mai sunt inca multi alti igoranti de rea credinta.
      Oricum, citeste postarea mea de dinainte, asa, pentru cultura generala.
      Israelul isi apara existenta impotriva celor ce vor sa-l distruga (inamicii sai nici nu-si propun mai putin de atat, te poti informa singur) si nu poate sa faca compromisuri la capitolul existentei.
      Si mai e o vorba, n-o uita: nu mor caii cand vor cainii. Nici cainele de Ahmadinejad, nici alti latratori.
    • +1 (1 vot)    
      CAUZA (Duminică, 14 decembrie 2008, 21:25)

      jonelu [anonim] i-a raspuns lui Artaxerxes

      Israelul va fi lasat in pace atunci cand ii va lasa in pace pe palestinieni.Toate ura vecinor, chiar si terorismul au aparut pt ca evreii asupresc palestinienii, cladesc un stat pe crime!!!!!! '''Palestina is still the issue'' de pe youtube este un clip interesant despre ce se intampla acolo!!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Jonelule, (Duminică, 14 decembrie 2008, 23:27)

        haril [anonim] i-a raspuns lui jonelu

        de unde ai aceste informatii,ai fost macar o singura data in Israel?Tu nu faci altceva decat de a repeta niste afirmatii calomnioase facute de antisemiti si de site-urile islamice,deoarece este mult mai comod sa stai in fata computerului si sa patinezi pe internet fara nici o noima.Schimba-ti metodele de informare si vei constata ca te-ai lasat,din comoditate,prostit de cei care vor sa distruga Israelul si mai apoi restul lumii civilizate,care este de alta religie decat cea islamica.De ce vor acestia sa termine mai intai cu existenta Israelului?Raspunsul la aceasta intrebare este ca se stie ca lumea crestina este pornita impotriva evreilor si ca va fi mult mai usor sa lupte impotriva unui Israel lipsit de apararea celorlalti.Dar,ca de obicei,socoteala de acasa nu se potriveste cu socoteala din targ.
        • 0 (0 voturi)    
          Harile, (Joi, 18 decembrie 2008, 3:20)

          jonelu [anonim] i-a raspuns lui haril

          pai sunt informatii stiute de toata lumea, chiar Itzak Rabin (care a fost ucis pt ideile lui pacificatoare), apoi Ehud Olmert au afirmat ca singura cale pt a convietui este pacea , si nu umilirea unui popor!!O simpla comparatie intre teritoriului Palestinei din 1968 si cel din din ziua de azi este indeajuns...