Sinuciderea asistata a unui britanic, transmisa la postul de televiziune Sky

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:58 Actualitate | Internaţional


Postul britanic de televiziune Sky prezinta, miercuri noaptea, un documentar controversat: "Right to Die", sinuciderea asistata a unui britanic suferind de sindrom de neuron motor central, informeaza Sky News. Craig Ewert, in varsta de 59 de ani, a fost filmat in urma cu doi ani in timp ce a luat o doza letala de barbiturice, la clinica elvetiana specializata pe astfel de interventii, Dignitas.

"Daca imi indeplinesc planul, voi muri, asa cum si trebuie la un moment dat. Daca nu fac asta, optiunea este de a suferi si de a-mi face si familia sa sufere, pentru ca apoi sa mor oricum. Intr-un fel asta e mai stresant si mai dureros asa", a spus Ewart, inainte de a muri.

“Right to Die” a fost realizat de John Zaritsky, regizor canadian laureat cu Oscar. Este prima persoana careia i-a fost ingaduit accesul de catre organizatia Dignitas, ce militeaza pentru dreptul oamenilor de a muri.

Vaduva lui Craig, Mary Ewert, a aparat decizia sotului sau: “Cand moartea este ascunsa si secreta, oamenii nu-si inving temerile in fata ei. Nu constientizeaza ca urmeaza sa se intample, nu reflecteaza asupra ei, nu vor sa o infrunte. Acesta este tabuul”, a explicat ea pentru The Independent, adaugand ca nu are nici un regret ca a permis camerelor sa filmeze moartea lui Craig. "E ceea ce ne-am dorit amandoi."

Premierul britanic Gordon Brown considera ca difuzarea unui asemenea documentar trebuie tratata "cu sensibilitate si nu cautand senzationalul".

Noua ani, peste 700 de sinucideri asistate

Tot miercuri a fost deschisa o ancheta privind moartea altui britanic care s-a sinucis in clinica Dignitas. Jucatorul de rugby Daniel James, in varsta de 23 de ani, a paralizat complet in urma unui accident si a ales sa moara la Dignitas.

Sinuciderea asistata este legala in doar cateva tari europene precum Belgia, Olanda, Elvetia, Scotia, Franta, Germania, Suedia, Finlanda sau in statele americane Oregon si Montana. Elvetia este singura tara in care nerezidentii isi pot pune capat vietii.

Din 1999, organizatia Dignitas a asistat peste de 700 de persoane din 25 de tari. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1554 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    demnitatea vietii (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:01)

    tyty [anonim]

    Stiu ca multe persoane apara dreptul la viata pana in panzele albe, si eu cred cu tarie ca viata trebuie traita, am avut insa in ultimii ani o situatie similara cu aceea expusa mai sus, cea mai draga fiinta in 4 ani, intre 2003 si 2007, de la starea normala de om, a ajuns la starea medicala de paralizie totala, mutism, boala degenerativa neurologica, fara a mai sti ce i se intampla. Cu toate astea chiar si la 18 luni de la urcarea intre ingeri, durerea ramane si te seaca efectiv
    Sigur as vrea sa avem un sistem medical care sa ne ajute mai mult si in astfel de situatii, nu sa ramai singur in fata bolii si sa te descurci asa cum poti, sinuciderea asistata nu e solutia, viata traita cu demnitate da.
  • +2 (8 voturi)    
    Sinucidere asistata (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:12)

    Conciliant [anonim]

    Cred ca fiecare individ are dreptul de a dispune de viatza lui asa cum crede de cuviintza. Centre de sinucidere asistata ar trebui deschise si in Ro in principalele orashe, pentru cazuri disperate, in spetza ptr paralizatzi total, bolnavi de cancer cu dureri insuportabile, etc. E mai bine sa se spanzure prin subsoluri de blocuri, sa bea soda caustica sau sa se arunce de la etaj?
    • 0 (10 voturi)    
      nu (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:45)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui Conciliant

      asa cum viata nu ti-ai dat-o tu singur, ci ti-a dat-o Dumnezeu, indiferent daca crezi sau nu acest lucru, nu exista un "drept" de a ti-o lua singur... Referitor la bolnavii cu dureri insuportabile cu cancer sau alte boli mortale in stadiu terminal, din cate stiu, exista tratamente paleative orientate special pe calmarea acestor dureri, in ideea ca altceva nu se mai poate face oricum pentru ei.
      • +1 (5 voturi)    
        Ba da (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:21)

        Goose [anonim] i-a raspuns lui Dodo

        Pentru credinciosi aceasta dilema nu exista. Viata este un dar de la Dumnezeu, sau Alah sau Budha, sau Zeus sau Iehova, sau Mos Craciun, si nu ai dreptul sa ti-o iei singur. Stiam asta, multumim pentru comentariu.

        Nu sunt de acord insa cu faptul ca nici cei care nu cred in Dumnezeu nu au acest drept.

        Parerea mea e ca daca te uiti suficient de atent, viata merita traita cam in orice situatie. Exista si cazuri extreme probabil. Dar ce stiu eu....
      • +1 (5 voturi)    
        dumnezeu e un basm pentru copii intarziati (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:31)

        alexandriu [utilizator] i-a raspuns lui Dodo

        cine crede in dumnezeu n-are decat sa sufere ca un prost si sa-i faca si pe cei din jur sa sfere
        Eu unul cer DREPTUL MEU DE A DISPUNE DE PROPRIA-MI VIATA.
        De ce sa ma arunc de pe bloc cand ,cu o sticluta de nembutal pot sa hotarasc eu singur daca si cand voi muri.
        Inexistenta unei legi a sinuciderii asistate in Romanie este o grava incalcare a dreptului meu, si implicit o grava incalcare a drepturilor omului
      • +1 (5 voturi)    
        Nu va mai agitati ca D-zeu nu exista (Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:48)

        V [anonim] i-a raspuns lui Dodo

        ha ha.. tare faza cu "indiferent daca crezi sau nu" :)) "Spre deosebire de alti detergenti... al nostru nu lasa nici o pata pe creier!" ;)
      • +2 (6 voturi)    
        ... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 23:26)

        -Myth- [anonim] i-a raspuns lui Dodo

        care Dumnezeu ti-a dat viata? Daca chiar crezi in El nu crezi ca e putin cinic? Nu crezi ca sunt prea multi oameni care cred in El si sufera enorm? Asta e rasplata? Cu cat crezi mai mult cu atat suferi mai tare? Imi pare rau dar in asa Dumnezeu eu nu vreau sa cred. Si o a doua chestie: pentru un bolnav in faza terminala care sta tot timpul sub durere, crezi ca e mai decent sa-l ti drogat 24 ore din 24 decat sa moara? Pentru ca asa crezi tu? El crede ca moartea ii aduce alinare, tu crezi ca Dumnezeu o aduce. De ce credinta ta e mai buna decat a lui? Cine sau ce iti da acest drept?
        • -1 (3 voturi)    
          nu (Joi, 11 decembrie 2008, 2:15)

          dodo [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

          ceea ce insiri aici nu e altceva decat vechea dilema a ateului "de ocazie"... pt ca majoritatea ateilor asta sunt, foarte putini sunt cei care au intr-adevar convingeri fundamentate si argumentate puternic. Omule, nu Dumnezeu e de vina daca suferi, sau daca suferim, pentru ca in viata asta mai devreme sau mai tarziu, toti ajungem sa suferim, ci suferintele oamenilor sunt practic o consecinta a alegerilor gresite facute de catre ei, a "pacatului" incrustat in fiinta omeneasca, asa cum este denumit in Biblie,. Daca ai fi cat de putin interesat si de o parere contrara ateismului tau de suprafata, ai "sapa" putin mai adanc, si sunt convins ca ai gasi raspuns la multe din intrebarile tale.
          • 0 (2 voturi)    
            ... (Joi, 11 decembrie 2008, 9:57)

            -Myth- [anonim] i-a raspuns lui dodo

            am zis eu ca sunt ateist? am zis simplu ca refuz sa cred in Dumnezeul care vi-l imaginati voi. Si apropo de pacatul tau incrustat: ce vina are un copil nou-nascut care moare sau se naste cu malformatii sau mai stiu eu ce boli? Nu-mi zice ca e vina parintilor ca daca ar fi un Dumnezeu corect nu ar condamna o fiinta pentru vina altora, deoarece din nou nu ar fi un Dumnezeu drept.
  • 0 (2 voturi)    
    eutanasia (Miercuri, 10 decembrie 2008, 20:56)

    alex [anonim]

    Consider ca dreptul de a alege este un drept fundamental al omului, indiferent ca alege intre moarte sau viata. Ceea ce unii catalogheaza drept sfintenie sau sanctitatea vietii umane eu consider ca este nimic altceva decat egoism pur. Sa te tii de viata prin orice mijloace este o priveliste destul de jalnica. Dreptul la viata este doar teorie la fel ca si alte drepturi care sunt stipulate undeva intr-un document cu nume frumos sau intr-un text sacru. Atunci cand esti pus in fata alegerii intre a trai ca o leguma sau a muri demn prefer sa aleg a doua varianta. Bineinteles ca depinde de alegerea fiecaruia! Nu impun parerea mea nimanui!
  • 0 (2 voturi)    
    religia (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:00)

    Iohan9001 [anonim]

    Si totusi se invarte...
    Religia si in numele ei, razboaie, crime... asa se limiteaza omul...
    Cine se vrea liber, e liber !
    (ps: nu stiu ce cauta religia in institutiile statului in sec 21, de ce nu avem tribunale religioase ?!)
  • 0 (2 voturi)    
    - (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:01)

    rontzaila [utilizator]

    nu stiu, eu nu i-am cerut lui Dumnezeu viata. ca atare nu ma simt dator fata de el in vreun fel.
  • -1 (1 vot)    
    :)) (Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:59)

    viitorul [anonim]

    De urmarit pe Google video "George Carlin-Life is worth loosing"
  • -2 (4 voturi)    
    subiect (Miercuri, 10 decembrie 2008, 23:07)

    paul [anonim]

    pesonal cred ca cei de la dignitas ar putea sa infunde puscaria lejer.

    daca vrei sa mori nu te mai intereseaza consecintele asa ca cumva cumva tot reusesti sa iti iei viata. daca nu poti de unul singur nu ii obliga pe altii sa te aiba pe constiinta. e o decizie pe care trebuie sa o iei singur si fara "ajutor".
  • 0 (2 voturi)    
    ,,dreptul la moarte?'' (Joi, 11 decembrie 2008, 11:14)

    ingerul vietii,exorcistul. [anonim]

    Pentru copiii astia,ne-copti la minte si dornici sa aiba de-a face cu ,,ingerul mortii'' as vrea sa le zic:

    Voi nu stiti ce vorbiti dragilor,cei care vorbiti de moarte ca si cum ati vorbit despre joaca in nisip.
    Voi sunteti satanisti de-a dreptul si slujiti dracilor,celor uratori de oameni,care oricum doresc desfiintarea creaturii lui Dumnezeu.
    Pocaiti-va caci altfel,oricum va ia necuratul.
    Cereti moartea? nici habar nu aveti ce spuneti.
    Banuiesc ca oricum sunteti retardati mintal sau cel putin ne-educati de niciun fel.
    Intoarceti-va la viata,nu cautati moartea si nu cautati sa-i convingeti pe altii ca moartea este o solutie,caci in acest fel deveniti satanisti.Sau slujitoriii dracilor.

    Deci pocaiti-va cu adevarat si lasati slujirea dracilor.
    Intoarceti-va la Hristos-Izvorul vietii si al mantuirii,al Binelui.
    Nu va injugati cu dracii la plug,caci chiar veti avea parte de ei daca continuati.Si nu va doresc asta.
    Va asigur ca stiu ce zic.
    • 0 (2 voturi)    
      fiule (Joi, 11 decembrie 2008, 11:49)

      Rigor Mortis [anonim] i-a raspuns lui ingerul vietii,exorcistul.

      "Va asigur ca stiu ce zic. "
      Sa inteleg ca ne scrii de pe lumea cealalta de ITI PERMITI sa fii atat de sigur ?

      Nici un om destept nu v-a fi sigur pe el intreaga lui viata.. pentru ca totul e relativ, totul e subiectiv, etc.

      Eu cred in oameni iar conform sistemului meu de credinte tu nu esti om... piei soparla.

      Sunt ateu si am fost de cand ma stiu, insa mereu am respectat religiile pentru forta si sensul pe care o dau in unii, insa cu oameni ca tine incep sa inclin spre partea cealalta.
      Crestine!, nu ma face sa cad in partea cealalta, sa devin anti-crestin din cauza unora ca tine.. te va bate Dumnezeul tau. :))
  • 0 (0 voturi)    
    un raspuns crestinesc (Joi, 11 decembrie 2008, 18:55)

    un crestin [anonim]

    Catre ,,fiul'',

    un crestin este sigur nu pe el insusi,ci pe invatatura lui Hristos-Mantuitorul,dar cum tu esti redus in credinta crestina,e normal sa nu ti se ceara asta.

    Conform sistemului tau de dobitocie,e normal sa ti se para ca altii nu sunt oameni.Doar tu existi si in rest,nimic.
    Poti inclina si spre ....Marea Neagra,daca vrei,din partea mea.
    Nici in cot nu ma doare.
    Ete le el....
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU (Joi, 11 decembrie 2008, 19:06)

    mike [anonim]

    sunt uimit si revoltat sa citesc asemenea comentarii. in adevar fiecare are dreptul la replica dar fiecare va fi judecat dupa ceea ce spune.
    eu cred in dumnezeu nu am nici un dubiu ca el exista si m a creat, la fel si cei care nu cred am dreptul acesta de a crede ce vreau. pentru ce trebuie atata polemica?
    lasati fiecare sa aleaga ce vrea si v a da fiecare socoteala in dreptul sau. amin
  • 0 (0 voturi)    
    dragoste (Joi, 11 decembrie 2008, 20:46)

    credincios [anonim]

    Doamne ajuta!
    Dragostea este jertfelnica. Nu spun nici ca ar trebui sa fie, nici ca exista si o astfel de dragoste, deorece daca nu este jertfelnica nu este dragoste; poate fi egoism. Este dragostea pe care o are Dumnezeu pentru noi oamenii si datorita careia noi suntem liberi sa spunem "nu" lui Dumnezeu. "Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, incat pe Fiul Sau cel Unul-Nascut L-a dat, ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica"(In 3,16). Este modelul dragostei: "Barbatilor, iubiti pe femeile voastre, dupa cum si Hristos a iubit Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea"(Ef 5,25). Dar este foarte greu sa ajungi sa ai o iubire jertfelnica fara Hristos, chiar nici nu stiu daca este posibil, deoarece Dumnezeu este iubire, iar fara izvorul iubirii nu poate exista iubire. Iubirea este un dar de la Dumnezeu de aceea ea trebuie sa-ti aduca pace si bucurie. Insa de multe ori dragostea noastra nu aduce asa ceva. Asta pentru ca nu am ajuns inca la masura iubirii desavarsite a lui Hristos. Si atunci avem nevoie de ajutor, deoarece inca mai avem de lucru in ogorul sufletului nostru. Trebuie sa dam fuguta la parintele duhovnic si sa ne ajute. Dumnezeu ingaduie aceste suferinte ca sa ne aduca la El. Iar daca un om sufera atat pentru respingerea dragostei lui de catre un alt om, oare Dumnezeu a carei dragoste este respinsa zilnic de majoritatea oamenilor cum va fi? Intr-o vesnica rastignire. Dumnezeu sa ne ajute sa ne iubim unii pe altii, iar pe mine sa ma iertati!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Unde vom ajunge? (Joi, 11 decembrie 2008, 22:08)

    Teo [anonim]

    Dupa sex cu toate perversiunile, decapitari, crime si alte grozavii, nu stiu de ce ne mai mira ca se filmeaza si sinucideri. Incep sa cred ca morala oamenilor este apa de ploaie si ca dreptul la libera exprimare este supraevaluat, unele lucruri n-ar trebui sa fie transformate in circ mediatic. Sau poate cine stie, trebuie sa ajungem la limita de jos ca sa ne dam seama cat de mult gresim.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns lui Teo (Vineri, 12 decembrie 2008, 18:35)

      parere [anonim] i-a raspuns lui Teo

      Teo,
      stii cum se spune in Apocalipsa?
      Zice asa:Cap 22.
      ,,11.Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă.
      12. Iată, vin curând şi plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui.
      13. Eu sunt Alfa şi Omega, cel dintâi şi cel de pe urmă, începutul şi sfârşitul.
      14. Fericiţi cei ce spală veşmintele lor ca să aibă stăpânire peste pomul vieţii şi prin porţi să intre în cetate!
      15. Afară câinii şi vrăjitorii şi desfrânaţii şi ucigaşii şi închinătorii de idoli şi toţi cei ce lucrează şi iubesc minciuna!
      16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa. ''.

      Deci sa nu ne mire,ca se vor inmulti cainii si vrajitorii(sau ce care vrajesc mintea cu tot felul..).