Pactul de securitate intre Irak si SUA, aprobat de Parlamentul de la Bagdad. Soldatii americani se vor retrage din Irak pana la sfarsitul anului 2011

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2008, 16:14 Actualitate | Internaţional


Trupele americane in Irak
Foto: AGERPRES
Parlamentul de la Bagdad a aprobat un document referitor la prezenta trupelor americane pe teritoriul irakian, informeaza BBC.

Potrivit presedintelui Parlamentului irakian, Mahmoud al-Mashhadani, documentul a fost aprobat de catre "majoritatea covarsitoare" a parlamentarilor de la Bagdad.

Potrivit acordului, trupele americane se vor retrage de pe strazile oraselor irakiene pana la mijlocul anului viitor si vor parasi complet Irakul pana la sfarsitul anului 2011.

Acordul a fost obtinut la sfarsitul unor negocieri care au durat un an, timp in care irakienii au solicitat mai multe modificari ale textului.

Potrivit unui comunicat al Casei Albe, presedintele George W. Bush a laudat aprobarea documentului "istoric".

Documentul a fost contestat de diferite grupari irakiene si mii de persoane au participat la proteste.

Ultima demonstratie de amploare a avut loc saptamana trecuta, cand mii de irakieni au protestat la Bagdad impotriva acordului de securitate cu Statele Unite. Demonstratia a fost organizata la solicitarea clericului siit Moqtada Sadr, care se opune oricarui acord cu Statele Unite.

Mandatul ONU pentru trupele internationale aflate in Irak expira la sfarsitul lui decembrie. Daca mandatul nu va fi reinnoit sau daca acordul de securitate nu ar fi fost ratificat, operatiunile militare ale trupelor internationale ar fi trebuit sa fie suspendate.



















819 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Nashpa, mi-a luat Bush acordul ! (Joi, 27 noiembrie 2008, 16:42)

    Obamastietot [anonim]

    E un succes diplomatic si politic important pt. presedintele Bush, in Irak, dupa cel militar.
    Democratii sperau cu disperare ca Obama va fi cel care va negocia si semna retragerea din Irak. Era un argument simbolic cu "priza la mase".
    Insa Bush, dupa ce a invins militar regimul saddamit, dupa ce a exterminat al Qaeda din Irak, dupa ce a reusit in planul "surge", acum reuseste sa termine si acordul de securitate cu irakienii.
    Etapele sunt f. importante.
    Trupele US se vor retrage din orase si sate irakiene (acum mai patruleaza doar in 5 provincii din 18) pana in iunie 2009. Ele se vor instala in baze pe termen lung, acum sunt 22 de astfel de baze, planurile Pentagonului prevad reducerea la 8-12 mari baze strategice, la frontiera cu Siria, Iran.

    Referendumul irakian a fost stabilit pentru iulie 2009, pt. ca in momentul votului sa nu mai fie nici un soldat US pe strazi. In iulie 2009, vor mai fi in Irak doar 80-100.000 soldati US si practic f. putini alti aliati, guvernul irakian preluand controlul militar asupra tuturor regiunilor.
    O parte din suniti (15% din populatie) si o parte din shiiti (55%) se opun oricarui acord strategic cu USA, insa nu e sigur ca vor obtine o majoritate la referendum.
    In caz de refuz al acordului, fie se renegociaza de catre Obama, fie trupele se retrag complet in 2 ani si jumate, pana in decembrie 2011, fara renegociere.
    Pentagonul recomanda mentinerea a minim 40.000 soldati US in cateva mari baze aero-terestre. Vom vedea daca Obama va intelege chestiunile pragmatice de strategie regionala sau va prefera ideologia mai populista.
    • -1 (3 voturi)    
      "dupa ce a exterminat al Qaeda din Irak" ?? (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:30)

      slv [anonim] i-a raspuns lui Obamastietot

      Wake up !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Bush Alcoholicus Maximus Bagdadicus Afganoctonul (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:22)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Obamastietot

      Succese peste succese!!!Cel mai bine se vad in plan economic,fireste.Cat priveste retragerea trupelor US din Iraq,ea se va efectua pana la 1 martie 2009,in caz ca nu te-a mai updatat nimenea.Dar banii vad ca-ti vin totusi la timp...Sau nu??Te-agiti atata de frica sa nu te lase CIA de izbeliste?
      • +1 (3 voturi)    
        Bush Maximus Jihadoctonul (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:45)

        Pinta lu' Haydu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Bush nu mai consuma deloc alcool de peste 20 de ani, a avut excese in tinerete si a renuntat la astfel de toxine. Nu e fumator si nu bea cafea. Cu siguranta are o dieta mai sanatoasa decat a marii majoritati a romanilor, carora le place porcul gras, alcoolul tare, tigara si cafeaua de dimineata. E un fapt, nu o presupunere.
        In plan economic, sub mandat Bush, PIB-ul american a crescut permanent si ce e si mai important, a crescut peste media UE. Astfel ca in acest moment venitul pe cap de american e mai mare cu peste 50% decat cel pe cap de european (la acelasi PIB, USA are 300 milioane loc., iar UE are circa 500 de milioane. De aia UE nu-si permite militar/economic nici macar sa-si invadeze propriile ghetouri de arabi, nu mai zicem de o tara cu zeci de milioane de musulmani ostili :)) China ii da peste bot, Rusia ii da peste ceafa si africanii ii cer socoteala. UE e proasta satului mondial, plateste pt. protectie la americani, altfel era demult ocupata de rusnaci :)
        Bus va ramane in istorie ca cel care a exterminat sute de mii de dusmani ai umanitatii libere, a umilit Islamul jihadist si a dus la apogeu leadershipul american. Obama va ramane cunoscut pentru lashitatea si iresponsabilitatea cu care va ceda in fata agresivitatii islamice si pentru faptul ca sub mandatul sau USA va pierde locul de putere regulatoare a relatiilor internationale, Obama va transforma USA intr-o putere oarecare, banala.
        • -1 (3 voturi)    
          Hai,bre,las-o moarta! (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:08)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Pinta lu' Haydu

          Cine-ti inchipui ca te mai crede?Bush va ramane in istorie ca cel care a ingenuncheat America in fata UE,asta s-a intamplat deja,este un fait accompli,degeaba te bati tu cu pumnii in piept ca nu-mi provoci decat un ranjet de satisfactie.Eu nu mint in public,stii prea bine.Cat priveste UE,poate ca pana prin toamna anului trecut ea era total supusa hegemoniei americane,dar nu mai e cazul,nu-mi vine sa cred ca habar n-ai de asta.Putin se declara cu emfaza si pe buna dreptate in octombrie 2007 drept "protectorul Europei".Pana si Japonia s-a debarasat de tutela americana,a trecut sub protectorat chinez inca din noiembrie anul trecut,plateste de un an de zile taxa de protectie Beijingului.UE este acum independenta si a preluat de la USA inainte de alegeri controlul FMI si al Bancii Mondiale.Doar Presedintele Obama mai poate sa repare ce a distrus babuinul de Bush si sper sa reuseasca in proiectele Domniei Sale de redresare a economiei,nu-i timp de pierdut,fara actiuni ferme recesiunea se poate transforma rapid in Depresiune.Propun sa incetezi cu dezinformarile astea puerile,iti faci pacate de neiertat in fata propriei tale constiinte.Hai pa! Doamne-ajuta!
        • -1 (3 voturi)    
          Ia un Xanax baiatule ca delirezi!!! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 1:42)

          Hosama [anonim] i-a raspuns lui Pinta lu' Haydu

          BA da tu nu mai obosesti dracului? Frate ,spune-le la sefii tai sa te trimita in concediu ca si asa iti bati gura de pomana. Explica-le si faptul ca nu suntem toti oi si boi asa cum ne cred ei. Multumiti-va doar cu tv-ul si cu presa scrisa nu mai innundati si internetul cu ineptiile vostre. America este GATA, MOARTA, KAPUT, THERE IS NO MORE!!!!! Cu cat vor intelege sefii tai mai repede acest lucru cu atat va fi mai bine pentru poporul american. De la vara vom lua lumina de la Beijing, asta este, what goes up must come down!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Sorry (Vineri, 28 noiembrie 2008, 2:46)

          Hosama [anonim] i-a raspuns lui Pinta lu' Haydu

          NU era pentru tine ce am scris mai sus ci pentru "formatorul de opinie" care ne oboseste cu cat de mare,tare si prospera e USA.
  • 0 (2 voturi)    
    Mare natiune si USA asta!!! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 1:36)

    Hosama [anonim]

    Si cu astia ce-au avut? sigur faceau si ei bombe nu? Cat de pervers sa fi sa asasinezi atatia oameni educati doar ca sa poti pune laba pe petrol, culmea in numele democratiei.

    http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=11187