Al-Qaeda intentioneaza sa atace mijloacele de transport in comun din New York

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2008, 19:54 Actualitate | Internaţional


FBI a avertizat marti autoritatile new-yorkeze ca membri ai retelei teroriste al-Qaeda au discutat posibilitatea de a ataca mijloacele de transport in comun din metropola, relateaza AFP.

Politia federala a facut referire la "informatii necoroborate, dar plauzibile, potrivit carora al-Qaeda ar fi discutat posibilitatea de a ataca mijloacele de transport in comun din New York", a declarat Amy Kudwa, purtator de cuvant al departamentului american pentru securitate interna, confirmand o informatie difuzata de canalul de televiziune CNN.

"Nici FBI si nici departamentul de securitate interna nu detin informatii specifice care sa confirme ca acest complot a depasit stadiul unui simplu plan", a adaugat Kudwa.

Deocamdata, nivelul de alerta terorista nu a fost marit.

Oficialul american a avertizat insa ca pasagerii mijloacelor de transport in comun din marile orase s-ar putea confrunta, in perioada urmatoare, cu o prezenta sporita a fortelor de securitate in metrouri si in trenuri.

Potrivit avertizarii transmise de FBI fortelor de securitate locale, discutiile dintre membrii al-Qaeda au avut loc la sfarsitului lunii septembrie si faceau referire la atentate kamikaze sau la explozibili amplasati in metrouri sau in trenuri.

"Din motive de precautie, departamentul politiei din New York (NYPD) a majorat efectivele de securitate in transportul in comun. Se intampla destul de frecvent ca departamentul sa primeasca informatii de amenintare si sa-si ajusteze echipele de interventie in consecinta", a precizat, intr-un comunicat, Paul J. Browne, director adjunct al NYPD.

Intarirea masurilor de securitate vine si pe fondul sarbatorii Zilei Recunostintei, care atrage multimi imense la New York, unde magazinele ofera foarte multe discounturi.

















1068 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 20:17)

    mircea [anonim]

    e clar se pregatesc sa atace iranul, si acum cauta motive sa prosteasca oile americane, ceea ce nici nu e greu
    • 0 (6 voturi)    
      da, ma, (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 20:41)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      noroc cu desteptii romanesti, p-astia nu-i prosteste nimeni. Nu de alta, dar chiar si prostia incape intr-un creier pina la o limita. In momentul in care s-a umplut pina la marginea de sus, incepe sa dea pe-afara sub forma de comentarii ,,inteligente", corecto-stingiste, pe forumuri.
      Ai inteles, ma, ceva, sau am depasit prea mult capacitatea ta de pricepere?
    • -3 (5 voturi)    
      draga bizonasule (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 21:24)

      gigi b [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ...poate ne lamuresti si pe noi ce treaba are al-qaeda cu Iranul ... apoi iti poti termina de mancat grishuletzul in liniste
      • +1 (5 voturi)    
        Am satelit, pa bune :) (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:57)

        Ahmad din Iad [anonim] i-a raspuns lui gigi b

        Iranul, fidel strategiei sale "ridicolul nu te poate ucide", a anuntat azi alte "succesuri" in "explorarea spatiala" :))
        Potrivit televiziunii islamice de stat, cica ar fi fost lansata racheta Kavoshgar-2. TV-ul a arata doar imagini fixe si 10 secunde de video pe care se vedea fumul de la motoarele unei rachete sol-aer.
        Kavoshgar-2 ar fi compusa, potrivit site-ului internet al tv-ului iranian, din 3 parti: un lansator, un laborator spatial si o sonda recuperabila (care ar fi fost recuperata).
        In februarie, se anuntase racheta Kavoshgar-1, care se ridicase la 200 km, afirmatie dezmintita de toate puterile spatiale care dispun de sateliti :).
        Si mai ridicol, directorul Agentiei spatiale iraniene Ahmad Taleb Zahed a spus ca racheta are 2 etaje, in timp ce Ahamdinejad a zis public la tv ca aceasta are 3 etaje :))

        Periodic, Iranul anunta diferite "succesuri" spatiale, nucleare, militare, etc., probabil e propaganda destinata populatiei lovite de somaj, criza la baril, inflatie si pretul la alimente. De altfel si tv-ul a zis ca e un eveniment care "intareste mandria nationala iraniana" !!

        Tot azi, asa ca din intamplare, Iranul a anuntat ca are 5.000 de centrifuge cu care imbogateste uraniu. Evident, doar in scopuri pasnice, pt. centralele alea nucleare pe care inca nici nu le are :))

        Si o veste f. proasta pt. iranieni: adjunctul lui Hillary Clinton la externe a fost numit James Steinberg, evreu american ce a scris discursul lui Obama pentru AIPAC: "amenintarea iraniana va fi eliminata"!
        De aia si oficialii iranieni au declarat acum cateva zile ca USA nu trebuie sa schimbe doar culoarea presedintelui ci si politica lui:))
      • +2 (4 voturi)    
        al-qaeda (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 23:18)

        Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui gigi b

        al-qaeda are exact aceeasi treaba cu Iranul ca si cea cu Iraqul
      • 0 (4 voturi)    
        Osama traieste :))))))) (Joi, 27 noiembrie 2008, 0:29)

        Hosama [anonim] i-a raspuns lui gigi b

        Da poate ne lamuresti tu ce treaba a avut cu Irakul?
  • 0 (6 voturi)    
    au pe cine prosti (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 20:33)

    piticulvesel [anonim]

    minciunile astea chiar prin la americani. stirea asta merge bine cu un donut si un hamburger.
    nu le-ar fi rusine!
    • +3 (3 voturi)    
      oare (Joi, 27 noiembrie 2008, 6:05)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui piticulvesel

      daca ai fi acolo te-ai gandi putin inainte de a merge cu metroul?!
  • -1 (5 voturi)    
    poate fi o problema .... (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 21:06)

    tyty [anonim]

    serioasa. Cu asa ceva nu se glumeste, de obicei reteaua asta terorista, sau altele similare, alege date simbolice, a se vedea Londra, Madrid. Acum e o perioada de trecere de la Bush la Obama, daca nu acum ii dau o tifla lui Bush, atunci cand. Cu masuri drastice de securitate momentul poate fi depasit, dar libertatile individuale sunt iar restranse din cauza unor teroristi obtuzi.
  • +3 (5 voturi)    
    ca de obicei (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:11)

    santer [anonim]

    intoxicari de sfarsit de an,de sarbatori etc.oamenii au nevoie de ceva actiune nu?nu e de ajuns intoxicarea cu "criza",dar nu strica si ceva "tero-antitero actions".
    keep going !
  • 0 (4 voturi)    
    heheyyy (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 23:26)

    aha [anonim]

    no shit???go get some coke and donuts:))))
  • -1 (5 voturi)    
    manipulati, baieti! (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 23:43)

    The Saker [utilizator]

    bai, ce drek, nu v-ati saturat de atatea manipulari cu al-qaida si terorismul , etc?
    red-necks-ii astia de americani chiar nu se trezesc, chiar asa de usor pot fi prostiti in fata de agentiile americane mana in mana cu mass-media main-stream? thuamneeee, cu asa bobor, nu vad bine USA in viitoaul apropiat; desi timp de 20 de ani am fost dezamagit de mentalitatea poporului roman, cum a votat, etc, de data asta poporul roman este umbrit de o prostie si mai mare, nascuta dintr-o ignoranta crasa a natiunii americane, bine cultivata de elita ;
    • +4 (4 voturi)    
      curat manipulare! (Joi, 27 noiembrie 2008, 0:08)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      ca si alea din Londra si Madrid.... pai da, cum de nu-si da toata lumea seama ca evreii si americanii insceneaza tot, "ce drek"?!?
      nenea guardia, asa mostre de intelepciune mai rar...
  • -2 (4 voturi)    
    Sunt alive si am iesit din pestera (Joi, 27 noiembrie 2008, 0:34)

    Hosama [anonim]

    S-ar putea sa se intample ceea de ce se tem multi si anume un atac "terorist" pe teritoriul Statelor Unite, ca deh, ar prinde bine, mai alesc cu criza asta oamenii vor avea la ce sa se gandeasca. Vor fi saracii inspaimantati de "teroristii" cei rai in timp ce baietii destepti umplu sacul. Daca atacul va fi reusit vom vedea cum Bush declara legea martiala, nu de alta dar asa vor putea sa le bage pumnul in gura la adevaratii americani care incep sa dea semne de nesupunere. Obama o ia in freza si uite asa planul cu noua ordine mondiala merge innainte.S vedem cata lume va mai pune botul la aceasta farsa.
  • -1 (1 vot)    
    Viiitorul suna bine (Vineri, 28 noiembrie 2008, 1:30)

    Hosama [anonim]

    stiti unde vor lovi teroristii la coada la supa saracului, ca pana se gandesc eii sa atace jumatate de america o sa stea la coada cu mana intinsa pentru un codru de paine si o farfurie de ciorba.

    http://www.usatoday.com/news/nation/2008-11-25-foodbanks_N.htm

    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/11/25/AR2008112502553.html?hpid=topnews

    E groasa fratilor daca si presa incepe sa publice chestii d'astea nasoale.
  • -1 (1 vot)    
    Irakul, o crima odioasa de la cap la coada (Vineri, 28 noiembrie 2008, 1:33)

    Hosama [anonim]

    Cititi si va minunati cat de mareata este democratia asta americana. Pacat ca nu s-a aplicat si pentru oamenii acestia. Misto America !!!!!!!

    http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=11187