Barack Obama cere adoptarea imediata a planului de relansare a economiei SUA

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 24 noiembrie 2008, 20:05 Actualitate | Internaţional


Presedintele ales al SUA, Barack Obama, a cerut luni adoptarea "imediata" a planului de relansare a economiei americane, care va crea 2,5 milioane de locuri de munca si va rupe "cercul vicios" al crizei actuale, relateaza AFP. "Cel mai important lucru este ca exista un consens intre economistii de dreapta si cei de stanga in favoarea unui plan major de relansare, care sa ofere unda de soc necesara pentru revenirea economiei americane", a spus Obama, intr-o conferinta de presa.

"Astazi, economia noastra este prinsa intr-un cerc vicios. Nu avem niciun minut de pierdut", a afirmat Barack Obama.

"Pietele financiare se afla sub tensiune, cumpararile de locuinte noi s-au situat, in octombrie, la cel mai scazut nivel din ultima jumatate de secol, iar numarul somerilor a crescut, recent, cu peste o jumatate de milion", a continuat el.

"Daca nu actionam rapid si cu indrazneala, majoritatea expertilor estimeaza ca putem pierde milioane de locuri de munca in cursul anului viitor", a adaugat Obama.

"Stim ca nu va fi usor, ca nu vom reusi sa rezolvam problemele intr-o singura zi, ca avem nevoie sa reunim cele mai bune minti ale Americii si asta incerc sa fac in alcatuirea echipei mele de consilieri economici", a adaugat presedintele ales al SUA.

Barack Obama a avertizat insa ca, desi industria de automobile este vitala pentru SUA, guvernul nu va oferi "un cec in alb" daca marii jucatori ai pietei nu sunt de acord asupra transformarii, pe termen lung, a acestei industrii.

















1126 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Echipa de consilieri economici (Luni, 24 noiembrie 2008, 20:54)

    GWB [anonim]

    E ca bancul cu cei 4 apostoli care sunt 3: Marcu si Matei :)
    Administratia prezidentiala americana are dreptul la o "echipa de consilieri pe probleme economice". Echipa are 3 membri si 1 sef,atat.
    Un membru e domnul Summers si sefa a fost numita dna Christina Romer, o profesoara de economie casatorita tot cu un profesor de economie, amandoi la aceeasi universitate (clan familial universitar, Romania cunoaste bine fenomenul).
    Echipa are obligatia sa ofere presedintelui idei de "intiative pe probleme economice", insa avizul ei e consultativ, nu are nici un fel de putere executiva sau legislativa. Presedintele si ministrul sau de finante (mazel tov domnu Geithner) decid in ultima instanta. Eventual si Congresul daca e ceva important.
    Asa ca gargara lui Obama prinde doar la cativa inocenti, e destinata "maselor populare" care trebuie sa aiba impresia ca "domnu presedinte se ocupa de criza".
    In realitate, nici macar premii Nobel nu stiu exact cum sa rezolve problema "produselor financiare toxice".
    Obama si democratii vor mai ales colaborarea "economistilor de dreapta" pt. a nu ramane singuri in fata crizei si a atrage asupra noului presedinte nemultumirea care se va manifesta in 2009.
    Obama a promis "schimbare" la nivel de impozite, a promis 2,5 milioane locuri de munca, a promis alocatii si mai mult la salariu, a promis reforme splendide in sistemul sanitar si cel educativ.
    Si pt. toate astea trebuie sume colosale. Care acum lipsesc.
    Doar daca decide FED-ul sa tipareasca masiv dolari. Rau pt. inflatie.
    Sau daca Obama ajunge sa fie primul presedinte US care umbla cu cersitul la chinezi, japonezi si arabii din Golf :) Rau pt. imagine.
    Oricum, avea dreptate Karl Rove: bine ca n-am castigat anul asta, ca ramaneam in opozitie 20 de ani :)) Asta li se va intampla democratilor.
    • +2 (4 voturi)    
      Evanghelistii (Marţi, 25 noiembrie 2008, 8:36)

      Popa [anonim] i-a raspuns lui GWB

      Cei 4 sunt evanghelisti si nu apostoli iar Marcu nu este evanghelist.
      Zicala suna cam asa:"Cei patru evanghelisti au fost trei: Luca si Matei"
      Ai cam lipsit la religie.
      • +3 (3 voturi)    
        Mea culpa (Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:13)

        GWB [anonim] i-a raspuns lui Popa

        E corect cum ziceti, m-am interesat si asa e. Evanghelisti (apostoli au fost 12) si e vorba efectiv de Luca si Matei. Asta e, sunt eu insumi un exemplu ca traim vremuri de regres moral!
  • -2 (6 voturi)    
    Succes,D-le Presedinte Obama! (Luni, 24 noiembrie 2008, 22:56)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Pare o munca sisifica sa repari tot ce a stricat imbecilul de Bush,dar sanse sunt daca se actioneaza cu fermitate.Cu FOARTE multa fermitate! In primul rand trebuie identificati vinovatii de dezastrul financiar al tarii,si in primul rand gangsterii de la Goldman Sachs,care trebuie "ajutati" insistent sa falimenteze.Oamenii lor din Fed si Ministerul de Finante (US Treasury) trebuie indepartati si hartuiti in procese epuizante,ca sa n-aiba timp nici sa respire pana la consolidarea noului sistem.In jurul unei singure banci mari (cum e Bank of America) se poate recristaliza un sistem financiar sanatos si in intregime controlat de stat,ceea ce va reduce la zero sansele unei noi crize de asemenea anvergura in viitor. Armata si Serviciile Secrete vor sprijini un asemenea plan nu doar pentru ca e fezabil ci si pentru ca ii vor aproba spiritul centralist care reduce variabilele impredictibile la un grad convenabil de management,fara riscuri de parcurs.Pentru ca riscurile de parcurs sunt problema,nu riscul ca planul sa nu reuseasca: acest risc e neglijabil in conditiile unei hotarari ferme si angajate.Inca o data,succes! America renaste!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Sarcu,e si el o marioneta (Luni, 24 noiembrie 2008, 23:39)

    Hosama [anonim]

    Cea mai simpla solutie ar fi sa scoata FED-ul din schema si USA sa-si imprime moneda singuri, in felul acesta boborul nu va mai trage pe plantatia Goldman Sachs si compania. Dar nu cred ca se va intampla asa ceva. Daca Obama va misca ceva il vor asasina ca si pe Kenedy asa ca saracu face ce ii spun ''expertii'' evrei si se roaga sa fie bine. Problema esta insa atat de mare incat pana si stapanii universului cred ca se vor arde pentru ca au creat un monstru care nu poate fi controlat de nimeni, pentru simplul motiv ca tembelii care au programat toata mascarada nu au luat suficient in calcu factorul uman si internetul care raspandeste informatia in timp reala.
    In alt ordine de idei pana la mijlocul lui 2009 USA se va numi The Banana States of America si vor face comert utilizand scoicila in loc de moneda pentru ca nici dracu nu va mai dori dolarii lor depreciati. Wait and see!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Sarcu,e si el o marioneta (Luni, 24 noiembrie 2008, 23:39)

    Hosama [anonim]

    Cea mai simpla solutie ar fi sa scoata FED-ul din schema si USA sa-si imprime moneda singuri, in felul acesta boborul nu va mai trage pe plantatia Goldman Sachs si compania. Dar nu cred ca se va intampla asa ceva. Daca Obama va misca ceva il vor asasina ca si pe Kenedy asa ca saracu face ce ii spun ''expertii'' evrei si se roaga sa fie bine. Problema esta insa atat de mare incat pana si stapanii universului cred ca se vor arde pentru ca au creat un monstru care nu poate fi controlat de nimeni, pentru simplul motiv ca tembelii care au programat toata mascarada nu au luat suficient in calcu factorul uman si internetul care raspandeste informatia in timp reala.
    In alt ordine de idei pana la mijlocul lui 2009 USA se va numi The Banana States of America si vor face comert utilizand scoicila in loc de moneda pentru ca nici dracu nu va mai dori dolarii lor depreciati. Wait and see!!!
    • -3 (3 voturi)    
      re: criza (Marţi, 25 noiembrie 2008, 9:35)

      unroman [anonim] i-a raspuns lui Hosama

      Ai dreptate Hosama. Daca Obama va misca in front il asasineaza . Deja populatia e intoxicata de posibila asasinare, deci terenul e pregatit sa dea vina pe un Gheorghe cum a fost si in cazul lui JFK cand a fost....Oswald .