Vladimir Putin ii cere lui Barack Obama sa renunte la amplasarea scutului antiracheta in Europa de Est

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 24 noiembrie 2008, 15:29 Actualitate | Internaţional


Premierul Rusiei, Vladimir Putin, i-a cerut luni presedintelui ales al Statelor Unite, Barack Obama, sa renunte la proiectul de amplasare a scutului antiracheta in Europa de Est, avertizand ca, in caz contrar, Moscova isi rezerva dreptul de a oferi un "raspuns adecvat", relateaza AFP.

"Acest proiect vizeaza potentialul strategic al Rusiei si nu ne putem permite sa nu raspundem de o maniera adecvata", a declarat Putin, la Sankt Petersburg, in cadrul unei conferinte de presa.

"Daca noua administratie americana se va abtine de la amplasarea elementelor de aparare antiracheta in Polonia si in Cehia, problema masurilor de retorsiune nu se va mai pune", a spus el.

Presedintele Rusiei, Dmitri Medvedev, a estimat luni, la Lima, ca Barack Obama ar putea fi deschis in privinta unei noi abordari a problemei amplasarii scutului antiracheta pe care Statele Unite doresc sa-l instaleze in Europa de Est.

Medvedev declarase, in data de 5 noiembrie, ca Rusia va amplasa rachete Iskander in regiunea Kaliningrad, enclava ruseasca inconjurata de tari europene, pentru a neutraliza elementele scutului antiracheta american.

Intr-o declaratie acordata joi cotidianului francez Le Figaro, presedintele Rusiei a propus "abandonarea deciziei de amplasare a rachetelor in Kaliningrad, daca noua administratie va decide si ea sa abandoneze sistemul antiracheta".

















1273 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Incalcit tare sistemul (Luni, 24 noiembrie 2008, 15:43)

    Cristi [anonim]

    Mi se pare foarte amuzant cum unul face sistem anti-racheta si celalalt ameninta cu amplasarea de... rachete. Pai daca e anti-racheta, atunci de ce ar mai fi valabila amenintarea lui Putin? Ce mai conteaza cateva rachete in plus daca primul sistem functioneaza? :)
    Si apoi, cine e Putin asta? Din cate stiu, nu mai e presedintele Rusiei (stiu ca asa zisul presedinte e marioneta lui Putin, dar tocmai de asta mi se pare normal ca presedintele sa faca amenintari, nu?)
    • -2 (8 voturi)    
      Hai,bre,nu mai face pe prostu' ca ramai asa! (Luni, 24 noiembrie 2008, 16:31)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Sistemul anti-racheta din Polonia si Cehia a fost gandit strategic de Pentagon nu pt a apara Europa de Iran sau Coreea de Nord (rad si curcile la ideea asta!) ci pt a crea NEINCREDERE si a baga zazanie intre Rusia si UE pe principiul "divide et impera".E o gaselnita de razboi psihologic.Rusii bine fac ca reactioneaza virulent la amplasarea acestui sistem DEFENSIV generator de neincredere si animozitati,inrautatirea relatiilor ruso-europene (asa cum isi doresc americanii) e vazuta de decidentii de la Moscova ca un atentat la securitatea economica a Rusiei.Si pe buna dreptate!
      • +4 (6 voturi)    
        Crezi ca daca Rusia kgb-ista... (Luni, 24 noiembrie 2008, 16:49)

        FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        reuseste sa ia locul SUA in Europa te face mai destept? Daca rusii si-ar schimba mentalitatea si ar avea un comportament civilizat si nu ar fi interesati sa ia locul SUA in Europa si ar trata tarile europene ca parteneri ar fi corect si normal. Din pacate, insa, interesle rusilor sunt foarte parsive, la fel ca si cei care le servesc interesele.
        • -1 (1 vot)    
          Rusii au un sistem anti-racheta (Luni, 24 noiembrie 2008, 19:51)

          Addy [utilizator] i-a raspuns lui FSHO/YFS

          Atentie ! Si acesta este functional. Le protejeaza capitala.E vorba de S-400 si A-135 .

          E clar ca rusii vor sa rupa echilibrul in Europa, si vor sa isi extinda raza de influenta. Ei vor sa speculeze fragilitatea economonica a Americii si lipsa de experienta a lui Obama. E pervers ce incearca ei sa faca ...
      • +1 (3 voturi)    
        'draga' Pinteo (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:04)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        ce ar trebui sa faca SUA si Europa-daca ar fi 'barbata' si nu o prostituata pe centura Gazpromului- la refuzul Rusiei de a accepta rezolutia OSCE si sa isi retraga armata 4 din Transnistria-si atentie armata 4 nu este 'scut' ci o hoarda in calduri cu care a fost amenintata si Ro.-sa burdujeasca zona cu rachete,submarne,etc,?
        'Decidentii' de la Moscova cred ca au pitici pe creier,vad peste tot atentatori la paharu cu votca,Dudaev,Saakasvili,ziaristi,analisti politici,etc,si pentru a inlatura aceata obsesie recurg la ori ce metoda de la 'impanatul 'cu plumb la 'tratamentul' cu poloniu sau dioxina pana la a destabiliza unele regimuri 'neprietene'
        • 0 (2 voturi)    
          Raspuns pe puncte: (Luni, 24 noiembrie 2008, 18:04)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

          1.Cu privire la lipsa de "barbatie" a Europei:

          Generalul rebel Laurent Nkunda (Congo),auzind ca UE are de gand (oroare!) sa trimita trupe la Goma n-a stat mult pe ganduri si a trambitat armistitiu de buna voie si nesilit de nimenea.Apoi si-a pus ochelarii cu rame de aur,s-a tras la costum gri de cateva mii de euro si a invitat reporterii BBC sa le dea interviu,sa le explice de ce a fost nevoit sa faca pe baiatu' rau,el,victima umila a imprejurarilor...

          2.Cu privire la armata rusa din Transnistria:

          Prezenta ei e o reminiscenta a unui vechi conflict (razboiul moldoveano-transnistrean),rusii nu fac decat sa-si protejeze compatriotii.Daca Snegur n-ar fi declansat razboiul,acea armata ar fi fost retrasa demult,cum a fost retrasa si cea din Lituania,permitand aderarea mai rapida a tarii la UE.

          3.Cu privire la "tratamentul" cu plumb:

          Are traditie veche,inclusiv in USA,unde nu doar celebri dizidenti au fost asasinati (Martin Luther King,Malcolm X s.a.),ci chiar si presedinti.

          4.Cu privire la destabilizarea regimurilor neprietene:

          Ia da un google pe "Salvador Allende" si cauta la wikipedia,ce-o sa citesti la capitolul "The coup" o sa te ingrozeasca...

          Cam atat,sper ca raspunsurile sa-ti satisfaca criteriile de exigenta...Stii doar ca suntem adversari vechi (sa tot fie vreo juma' de an?),Nietzsche spunea "Iubeste-ti dusmanul,el iti implineste fiinta".Or something like that,anyway...Toate bune!
          • +1 (1 vot)    
            tot pe puncte (Luni, 24 noiembrie 2008, 20:26)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            1] congolezu sta bine cu auzu' in schimb regimul de la Kigali si Miloseveci din inima Europei au avut 'dopuri' in urechi-si exemple sunt in toata Africa
            2] conflict 'vechi 'moldoveano-transnistrea ? de cand acest conflict se poate aplana cu o amenintare directa la securitatea Ro-vezi' in 4 ore suntem la Bucuresti'
            3]puntul asta este corect,nimic de comentat,consens ca intre 2 buni prieteni
            4]cat priveste cazul 'Allende' parca am mai avut un schimb de opinii pe acest subiect,deci opinia mea este ca Allende a dus Chile la un pas de razboiul civil ,nu mai avea nici o sustinere politica ,chiar si sindicatele l au parasit,asa ca fara a scuza dictatura lui Pinochet -salbatica si criminala-consider ca a salvat multe vieti ,si puteti avea o 'fotografie' trecand Anzii in Argentina si studia efectele dictaturii peroniste.
            PS atentie iubirea fara masura dauneaza grav sanatatii
      • +3 (3 voturi)    
        ... ciudata logica ... (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:05)

        Consonant [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Ciudata logica aveti, domnule Pintea Haiducul! Iar chestia cu "atentat la securitatea economica a Rusiei" chiar ca m-a dat gata. Poate aveti ceva informatii de la prietenii rusi pe care noi, muritorii de rand, nu le avem?
        • 0 (2 voturi)    
          Am informatiile mele. (Luni, 24 noiembrie 2008, 18:09)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

          Dar nu pot sa spun mai multe,si sa mint nu vreau.E sigur,oricum.Termenul de "securitate economica" exista,s-a introdus de ceva vreme prin extensia conceptului de "securitate nationala",chiar si CSAT al nostru l-a preluat.
          • 0 (2 voturi)    
            info (Luni, 24 noiembrie 2008, 20:10)

            dodo [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            Pai bineinteles ca amicii din KGB te informeaza din plin, asa personaj important ca Pintea nu poate sa nu fie bagat in seama de "prietenii" de la est... Postarile tale pe hotnews sunt tragi-comice, caracterizate intotdeauna printr-un anti-americanism bolnavicios, din fericire nu cred ca exista prea multi care sa te ia in serios
            • 0 (2 voturi)    
              O,ba da,chiar foarte multi! (Luni, 24 noiembrie 2008, 20:24)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui dodo

              Zilele trecute Papa de la Roma era sa faca infarct in urma unei postari pe care am intitulat-o "The faithful Witness".Asa am auzit,nu pot sa confirm.
  • -2 (4 voturi)    
    antiracheta (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:26)

    a [anonim]

    functioneaza sistemul ptr orice racheta inafara de unele mai smechere rusesti. au rusii ac de cojocul lui sam.
    • 0 (2 voturi)    
      . (Luni, 24 noiembrie 2008, 23:40)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui a

      desigur. hahaha. alo, domnu, dod, pentagon, nasa si altele, sunt in sua nu in rusia ;)
      • 0 (2 voturi)    
        hahaha ce se oftica (Marţi, 25 noiembrie 2008, 12:36)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Mda

        Hamburgeristu de serviciu,ti-am mai zis nu mai crede ca SUA sunt dumnezeu ca deocamdata le duc rusii provizii pe statia spatiala,halal nasa