VIDEO Un cardinal catolic sustine ca America a suferit un cutremur cultural prin alegerea lui Obama

de Adrian Novac     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2008, 15:19 Actualitate | Internaţional


Un cardinal catolic a afirmat ca, prin alegerea lui Barack Obama in functia de presedinte, "America a suferit un cutremur cultural". Cardinalul James Francis Stafford a declarat ca Obama si-a bazat campania electorala pe o "platforma extremista, impotriva vietii" si l-a caracterizat drept un politician "agresiv, distrugator si apocaliptic", transmite CNA, agentia catolica de stiri.

Stafford, care se afla in fruntea tribunalului papal al Bisericii Romano-catolice, a afirmat in cadrul unei cuvantari tinute la Catholic University of America ca viitorul presedintelui Obama va repeta agonia lui Isus in Gradina Ghetimani.

Cardinalul a vorbit despre declinul respectului pentru viata si necesitatea ca toti catolicii sa se intoarca la valorile casatoriei, familiei si demnitatii umane, criticandu-l pe Obama pentru "platforma extremista anti-viata" pe care si-a bazat campania pentru Casa Alba. Stafford a afirmat ca Barack Obama este "agresiv, distrugator si apocaliptic".

Cardinalul Stafford a comentat rezultatele alegerilor pentru presedintia, afirmand ca "America a suferit un cutremur cultural", adaugand ca "daca 1968 a fost anul tentativei de sinucidere a Americii, 2008 este anul epuizarii Americii".

Cardinalul a sustinut ca declinul Americii se datoreaza unor decizii ale Curtii Supreme, precum Roe vs. Wade, din 1973, privind dreptul la avort.

"Marsavia fara scrupule a acestei decizii a avut un efect catastrofic asupra unitatii si integritatii republicii americane", a comentat Cardinalul Stafford.

Stafford s-a referit, in discursul sau, si la starea familei, afirmand ca reflectarea cea mai autentica a relatiei dintre credincios si Dumnezeu este relatia dintre sot si sotie si ca folosirea contraceptivelor nu este inclusa in aceasta relatie.


















4472 vizualizari

  • +2 (22 voturi)    
    hmmmm (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:42)

    miau ciau [anonim]

    Declaratiile unui mosulet usor senil nu ar trebui publicate. America a votat schimbarea si a votat un presedinte care in primul rand nu sustine razboiul. Dar crestinii considera razboiul mai putin daunator decat prezervativele.
    • -8 (16 voturi)    
      Da! (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:19)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui miau ciau

      Da! Razboiul impotriva Pacatului!
      • -4 (8 voturi)    
        da! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 0:22)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Ducu

        esti dement amince
    • +1 (5 voturi)    
      Dupa minte lui (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:04)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui miau ciau

      Ar trebui sa reinviem si inchizitia ... Iar despre anticonceptionale si sex ... eu cred ca e invidios ca el nu are voie sa faca :))
    • +1 (3 voturi)    
      Observatii ! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:22)

      alex [anonim] i-a raspuns lui miau ciau

      Te rog sa ai in vedere urmatoarele:
      - esti sigur/sigura ca cel ce a dat aceste declaratii a vorbit in calitate de imputernicit al bisericii?
      - ce au votat cetatenii e posibil sa nu se regasesca pe agenda celor ce l-au propulsat pe Obama la Casa Alba;
      - ca sa pastrez un ton bisericesc, de ce arunci anatema asupra crestinilor?
  • +2 (12 voturi)    
    kkk (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:45)

    eu [anonim]

    De parca Bush nu a folosit contraceptive .... ....
    Dinnou republicanii se folosesc de orce mijloace de a denigra un presedinte democrat ....
    Jenant nu erau destul de ingropati in acuzatii de pedofilism acuma o sa vina si acuzatii de afilieri cu organizatii rasiste gen KKK ... WHITE POWER!  ... ultima lovitura ar fi sa aleaga un negru ca urmator papa :)))))))))))))))
    • 0 (4 voturi)    
      posibil (Joi, 20 noiembrie 2008, 21:16)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui eu

      tinand cont ca exista cardinali negrii nu vad de ce nu ar fi posibil sa apara si un papa negru.
    • -1 (9 voturi)    
      Cultura mortii la democrati (Joi, 20 noiembrie 2008, 21:19)

      Pro Life [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nici un crestin nu se poate numi astfel decat cu de la sine putere, fara nici o justificare, daca acel "crestin" sustine avortul si omorarea celor ne-nascuti si care nu se pot apara, daca sustine casatoria intre sodomiti care prin definitie sunt sterili si nu aduc nimic perpetuarii umanitatii, daca incurajeaza miscari si partide politice care lovesc sistematic in sentimentele religioase si care incurajeaza relativismul moral.
      Ar fi in totala contradictie cu orice invatatura crestina, fie ea evanghelica, catolica, ortodoxa, etc. Nu e de ajuns sa zici "sunt crestin daca iubesc toate fiintele, animalele, copacii, sunt contra razboiului si pentru egalitatea tuturor, oriunde si oricand"!
      Asta inseamna doar ca esti un fel de hippie putin retard cu epoca, naiv, utopist si relativ periculos pentru ca deconectat de ceea ce e cu adevarat umanitatea.
      Un crestin are si niste obligatii doctrinare si morale, pe care cand le dai dracului nu mai esti decat pseudo-crestin. Esti ca un ecologist gen Gore, care polueaza cu elicopterul si SUV cat mii de alti locuitori ai planetei, care mancanca steak-uri desi crescatoriile de animale produc 20% din gazele de sera, care are becuri pana si in gradina desi asta face sa creasca efortul energetic si deci poluarea:))
      Nu toti crestinii sunt oameni cumsecade sau inteligenti, insa cei mai multi dintre ei sustin o cultura a vietii, in care fatul ne-nascut e protejat si aparat, in care morala e incurajata pt. a-i proteja pe tineri si adolescenti de droguri, prostitutie si violenta gratuita, in care familia e aparata pt. ca e stalpul ordinii sociale si educatiei micilor copii. E o mandrie ca imensa majoritate a republicanilor sustin astfel de valori si 46% din americani au votat cu Palin si McCain pt. astfel de valori.
      Exista si numerosi democrati numiti batjocoritor "conservatori" pt. ca sunt respectuosi de familie, moravuri, traditie, identitate. Ei resping cultura mortii si multi dintre ei sunt contra avortului si homosexualitatii.
      • -3 (3 voturi)    
        Question ... (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:08)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Pro Life

        Ai facut vreodata sex in viata ta? Ai folosit o metoda de contraceptie? in afara de coitus intreruptus :)) Si eu sunt impotriva homosexualitatii, e o aberatie ... dar sustin din toata inima sexul cu parteneri de sex diferit :)) Avortul e necesar in cazul unui viol. punct.
  • +7 (13 voturi)    
    Saracie de idei (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:46)

    Vlad I [anonim]

    Trebuie sa precizez ca in toate religiile, desi simpatizantii apara cu foc o ideologie sau alta, ei nu au participat la nasterea acestor idei. Pt. simplu fapt ca nu au timp sa poata aprofunda camioane intregi de carti teologice. Sa nu credeti ca talibanul analfabet pricepe prea multe din coran, si ca sa intelegi ceva cu adevarat trabuie sa mai si compari, deci orice om religios trebuie sa cunoasca si credinta vecinilor pt. a intelege pe a lui. Alegerea catolicilor sa apere viata este simplu de inteles, dar radicalizarea pozitiei nu aduce nimic bun. Apara pana si viata celor mai odiosi criminali, iar daca maine ar aparea unul de 10X mai sangeros decat am cunoscut pana acum, si acela ar fi aparat de scaunul electric. Societatea care-si consuma energie pt. toate numicurile se incurca singura si nu inainteaza. Vezi cazul cainilor comunitari. Apoi grosul problemelor globale vine si din cauza demografiei excesive, lipsa de alimente, energie, teren, materie prima, apa, etc, deci avortul este destul de practic.
    • -1 (7 voturi)    
      agreed (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:35)

      dezGusty [utilizator] i-a raspuns lui Vlad I

      Bun comentariu Vlad. Ma scutesti de nevoia de a mai comenta si eu :-).
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:47)

    Opposite [anonim]

    Partidul Republican ataca. Nimic nou.
  • +5 (13 voturi)    
    cardinal bezmetic (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:07)

    danielcoil [anonim]

    catolici ar trebuie sa shut the f..... up au uitat extrema dreapta pe care au sustinuto (fascismul)si ca in timpul celui de al doilea razboi mondial au inchis ochii la crime incredibile in frunte cu pius al 12lea care il sprijinea pe ante pavelic (croat fascist)si multe alte exemple iar acum ei vorbesc de extremism ,mie scirba de biserica catolica iar cine se simte ofensat ar face bine sa se informeze de ce timpenii au facut si inca mai fac .personal cred ca catolici sint vinovati de crime impotriva humanitati.imi pare rau ca spun toate aceste cuvinte grele dar e adevarat si inca ceva nu sint protestant de fapt urasc tot ce este religie organizata.
    • +3 (13 voturi)    
      The faithful Witness(2) (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:55)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui danielcoil

      Rusine Bisericii Catolice!!! Aluziile la adresa Presedintelui Obama cum ca ar fi Antihristul sunt nedemne de o congregatie a credinciosilor lui Iisus Christos! "Platforma extremista anti-viata"???O asemenea rea-credinta frizeaza diabolicul!!!Cat de tare s-au opus acesti cardinali catolici atunci cand GW Bush--un criminal de razboi care chiar merita a fi comparat cu miticul Antihrist--declansa invazia Iraq-ului,soldata pana in prezent cu un milion de victime?Nu s-au opus,ba chiar i-au dat girul!!! Un credincios crestin ar trebui sa fie un luptator spiritual necrutator cu propriile prejudecati,nu un comod care sa se complaca in ceea ce se numeste “lenea mintii”,adica in convingerea tampa ca adevarul absolut este deja la indemana,accesibil printr-o buchiseala de doi lei (cum e cea a Bibliei).Biblia e valoroasa EXCLUSIV ca document istoric,nu e cu nimic mai pretioasa decat o carte de Stiinta. Iisus a spus “Eu sunt Calea,Adevarul si Viata” dar prin aceste cuvinte el nu voia sa spuna ca Adevarul este personificat de el sau de umila lui existenta efemera ci ca Dumnezeu este Realitatea ultima,fata de care totul pare iluzie (sau minciuna): Iisus vorbea in numele entitatii divine transcendentale,era pe aceeasi lungime de unda cu ea!!!Calea Adevarului este calea Iubirii devotate Lumii,este calea lui Iisus,pe care unii dintre apostolii sai (manipulati de Diavol) au denigrat-o dintr-o inspaimantatoare prostie(”Nu iubiti lumea si nici lucrurile din lume!”).In toata religia crestina,singurele adevaruri eterne infailibile au fost rostite de Iisus,restul asertiunilor sunt failibile si nu merita ABSOLUT nici o atentie daca nu sunt ecoul cuvintelor Lui. Iisus Christos e Inima iradianta a Umanitatii,el traieste vesnic in Hiperconstiinta Omenirii de unde ne calauzeste duios si imperceptibil spre Viitorul promis,Imparatia de lumina a Cerurilor!Slavit fie numele lui Iisus si amintirea faptelor sale prometeice,acum si-n veci de veci! Amin!
      • +1 (9 voturi)    
        Nu stii ce spui! (Joi, 20 noiembrie 2008, 17:34)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Sunt aproape sigur ca nu ai citit Biblia, sau, daca ai citit cate ceva din ea, atunci ai citit numai cautand sa o desfiintezi. Si sigur ca gasesti prin Vechiul Testament masuri violente, extremiste, cum ar fi pedeapsa capitala pt anumite fapte. Dar ceea ce spune Legea data prin Moise era regula pentru poporul Israel atunci, in tara pe care le-o dadea Dumnezeu.
        In schimb pentru crestini nu se pune problema sa recurga la violenta atunci cand nu sunt de acord cu cineva.
        Si Biserica Catolica a facut in mod voit greseala de a aplica masurile violente indicate de Vechiul Testament, de parca Isus nu i-ar fi spus lui Pilat: "imparatia Mea nu este din lumea aceasta, ca daca ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat sa nu fiu dat in mainile tale".
        Si minunea este ca tocmai acest Isus, omul crucificat, este una cu Dumnezeu, este viu, si va veni sa guverneze pe pamant. Nu va veni sa candideze ca Obama sau alt candidat, ci sa-si ia ceea ce este al lui de drept, El fiind in acelasi timp si Creator si om perfect. Si atunci va fi dreptate perfecta pe pamant.
        Si cred Obama nu va aduce schimbari extraordinare, ci va fi o dezamagire pt cei care l-au votat. Ca de fapt mai toti alesii.
        • -2 (2 voturi)    
          corect (Vineri, 21 noiembrie 2008, 8:17)

          emilos [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          BEDE, ai perfecta dreptate!
      • +2 (8 voturi)    
        Pintea vs. Vatican (Joi, 20 noiembrie 2008, 21:02)

        Pinta lu'Haydu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Pintea, daca Biblia ar fi document "istoric" ar insemna sa considrema ad literam tot ce e scris in ea. Adica vei fi nevoit sa recunosti ca Isus a fost rastignit, ca a inviat, ca sustinand homosexualitatea sau avortul esti condamnat la iad, ca evreii sunt poporul ales, etc, etc. Delirul tau pseudo-mistic (sau quasi-dement) nu te absolva de ipocrizia pacatoasa cu care il sustii pe Antihrist.
        Vaticanul are o stiinta acumulata de vreo 2.000 de ani, tu abia de vreo cateva zeci (poate) si sunt convins ca IQ-ul multor cardinali il depaseste pe al tau. Daca un cardinal de un asemenea rang ajunge sa sugereze ca Obama e Antihristul (ce-ti spuneam eu deunazi), e ca are si Vaticanul sursele lui de informare.
        Sincer, in materie de religie, tind sa acord credit celor de la Roma, nu unuia care bantuie pe un forum! Asa e rezonabil.

        Si inca ceva, mai omule. A fi crestin nu inseamna sa fii un idiot fara cojones, ciuca batailor oricui de pe planeta. Nu inseamna ca daca demonii pagani te lovesc si vor sa iti copue tara, tu de exemplu trebuie sa stai capra si sa te rogi pt. ei, ata, ca cica asa face un crestin. genul asta de culpabilizare imbecila tine doar la slabi la minte si babe proaste.

        Eu personal nu cred in chestia cu Antihristul, insa Obama va fi cel care va ingenunchea America in fata dusmanilor ei de moarte! Asa va ramane in istorie!
        • 0 (6 voturi)    
          IQ-ul insumat al intregului conclav... (Joi, 20 noiembrie 2008, 22:09)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Pinta lu'Haydu

          ...nu cred ca-l egaleaza nici macar pe al tau,preopinentul meu neinspirat (dar demn de respect totusi!).Cat priveste invierea lui Iisus,ea a avut loc cu certitudine,Dumnezeu,la "rugaciunile" nerostite ale scepticilor de pretutindeni,a mai ocazionat un eveniment similar--de fapt mult mai impresionant!--in cazul Simeon Toko,predicator crestin angolez persecutat de autoritatile coloniale portugheze.Invierea lui Toko e un episod scos parca din filmele horror: incatusat,anesteziat total si biopsiat pe o masa de operatie,cu inima extrasa din piept si aruncata intr-un vas,el s-a ridicat brusc tipand catre pseudo-medicii ce incercau sa-l ucida:"Dati-mi inima inapoi!",si-a rupt legaturile,si-a pus inima la loc in piept iar rana i s-a inchis instantaneu.Cand,multi ani mai tarziu,a murit de batranete in tara sa natala,o furtuna diluviana,cu traznete si grindina,a cazut peste tinutul care nu mai vazuse ploaie de ani de zile.Un vechi tortionar al lui Toko,Comandante Paiva,ofiter angolez,auzind ca el a murit,a alergat ca din pusca la casa defunctului,imbrancind lumea adunata si tipand ca descreieratul:"Nuuu,e imposibil,Simeon Toko nu poate sa moara!!!"

          Innebunise subit.

          Ma opresc aici.Cat priveste "demonii pagani" care lovesc America,ei au fost practic "invitati" sa produca episodul 9/11,asa cum si japonezii au fost "invitati" sa atace Pearl Harbour.Tu insa crezi ca oamenii lui Bush sunt de buna credinta,ca n-au avut perfidia cancelarului Palpatine din "Star Wars" si nu au cautat razboiul cu lumanarea.Explica-mi atunci si mie,te rog,de ce ieri Dick Cheney si Alberto Gonzales au fost inculpati in Texas intr-un caz de abuz comis in inchisorile care detin teroristi?Doar sunt total nevinovati,nu-i asa?Sunt curati ca Lacrima Christi...Aaaaa,poate ca din cauza Presedintelui Obama care a-nceput,chipurile,sa-i persecute pe adevaratii patrioti americani.Iata ca mi-am oferit singur raspunsul...Amice,eu inchei aici,am simtul penibilului,tu daca vrei mai continua.Toate cele bune!
          • 0 (4 voturi)    
            OMFG (Vineri, 21 noiembrie 2008, 0:09)

            fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            Man, really?
            Una la mana:Simeon Toko, new Jesus? Hai ba da-o dracu! Exista vreo dovada, vre-un indiciu, ceva? E doar o anecdota.

            A doua la mana: nu vad legatura intre 9/11 si cazul de abuz; pe bune, ce are are sula cu prefectura? Crezi ca daca DC si/sau AG sunt vinovati de abus, atunci sunt sunt vinovati si de 9/11? Esti paralel, man.

            Hai sa-ti zic eu o teorie despre 9/11 si de ce a existat. Aparent spre sfarsitul anilor '90 (multumita lui Clinton si partidului democrat) CIA si FBI au suferit mari reduceri bugetare; in consecinta, desi erau informati despre planul arabilor, nu au facut nimic sa-l previna, cu asta dand de inteles cui trebuie ca nu au fonduri, etc si ca ar fi bine sa scuipe banu.
            Ca a iesit mai baban decat or fi crezut ei c-o sa iasa, asta e alta poveste.
            Consider ca asta e cel mai plauzibil dintre toate scenariile astea holywoodiene despre 911.

            Vorba lu' Valentin Darie:
            "Cetateni, ganditi!"
          • 0 (2 voturi)    
            da (Vineri, 21 noiembrie 2008, 11:43)

            Cosmin1970 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            de-acord cu ce zici, cu erata ca nu au invitat pe nimeni la 9/11, si-au facut-o singuri ;)
        • +1 (3 voturi)    
          Ezoterism aplicat: (Vineri, 21 noiembrie 2008, 7:04)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Pinta lu'Haydu

          1.Profetiile medievale spun ca Antihristul--lider mondial--va face un legamant cu Israelul,apoi vor urma 7 ani de "necaz",in cursul carora vor fi ucisi milioane de credinciosi: razboaiele din Iraq si Afganistan au cauzat in perioada 2001-2008 milioane de victime civile,credinciosi intru Dumnezeu in religia islamica (Islamul il recunoaste pe Iisus ca profet).

          2.Aceleasi profetii medievale spun ca Imparatia Antihristului va fi pedepsita de Oastea Domnului cu "munti de foc" cazuti din cer,foamete,disperare,haos si revolte,dar ca oamenii nu se vor pocai: criza economica din USA e o dovada in acest sens,cat priveste "muntii de foc" cazuti din cer (bombardament cu asteroizi pitici?) nu ma pronunt pt ca--evident--nu am date precise.Ar fi culmea ca si acest aspect sa corespunda vechilor profetii!

          3.Tot profetiile din Evul Mediu timpuriu spun ca Antihristul se va purta ca un "bufon" nerusinat si ca regimul lui va fi distrus exclusiv de "cuvintele" lui Iisus la a doua lui venire.Si aici se pot face comparatii pertinente,ca tot se vorbeste atata de "Mesia Global"...

          4.Antihristul va fi vazut de evrei ca un Salvator national,ca un Mesia. [ Ehud Olmert,premier in exercitiu al Israelului: "Numele lui Bush va ramane scris cu litere de aur in istoria Israelului" ].Dar altii--putini la numar-- il vor vedea in adevarata lumina.

          5.Alte profetii cu privire la Antihrist sunt de data recenta (secolul XX),cum ar fi aceea ca el va fi,chipurile,de origine...romana("Nicolae Carpathia"),o gaselnita rauvoitoare aparuta--logic--unde altundeva decat peste ocean,in tara adevaratului Antihrist.Ea a fost scornita de minti perverse antihristice adepte ale satanizarii Romaniei pe linia Dracula vs Nicolae Ceausescu.Ei bine,daca antihristii americani intoxica lumea ca Antihristul va fi roman(cum e cazul in filmul "Left Behind"),acest aspect imi e suficient sa ma incredinteze ca Iisus Christos va fi roman la a doua lui venire. Triumfa asupra perversilor din USA,Doamne Iisuse! Imparatia te asteapta!
          • -1 (1 vot)    
            AntiChrist va veni din Romania (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 16:48)

            Flit lui Pintea [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            Este suficient de observat cultura violentei zilnice din Romania ultimelor 2 decenii si a exportului romanesc de infractionalitate la nivel mondial.
            Singurul popor care-si elimina un mod extrem de brutal conducatorii politici si rastoarna sistemele politice fara nici cel mai interes fatza de viatza oamenilor.
            Vlad Tepes a fost un monstru sanguinar care a ramas in memoria colectiva si dupa 500 de ani ca unul din cei mai cruzi oameni.

            AntiChrist va veni din Romania, asta este sigur.
            • +1 (1 vot)    
              By the way,nici n-a venit c-a si plecat! (Duminică, 23 noiembrie 2008, 17:19)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Flit lui Pintea

              Daaa,stai sa-ti explic cum stau lucrurile in plan "underworld",mai Flit,Antihristul a fost de fapt "my evil twin" da' zilele trecute a dat ortu' ,tzac-pac,din senin,ca prea isi tinea nasu' pe sus,eu faceam toata treaba,un chin,munceam ca un sclav si el profita--porc hain!--de pe urma mea.Asa ca m-am ofticat,nene,din plin,am facut niste incantatii magice din prea mult venin si am aruncat o vraja asupra-i,un voodoo meschin,de l-a luat Doamna cu Coasa la plimbare putzin...Ce tragic destin! Deloc anodin...Greatest ever seen!!!
      • -1 (3 voturi)    
        adevarul (Vineri, 21 noiembrie 2008, 8:14)

        emilos [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        pintea, adevarul este ca esti total pe langa. nu comentez vreun meci de fotbal pentru ca nu ma pricep. Dar tu comentezi o gramada de chestii despre Isus si esti chiar pe langa. Te rog, daca nu stii, nu comenta. ....si, se vede clar ca nu stii.
    • +3 (3 voturi)    
      Corectie ... (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:12)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui danielcoil

      Nu catolicii ... ca multi dintre ei s-au nascut mult dupa razboi si nu au nici o vina de ce s-a intamplat atunci ... Vina o au LIDERII catolicitatii (papa, cardinali, etc) nu eu sau bunica-mea ... care ne-am nascut in dogma asta ... intelegi tu?
      • +2 (2 voturi)    
        CORECTIE (Vineri, 21 noiembrie 2008, 11:42)

        DANIELCOIL [anonim] i-a raspuns lui Dan

        sper ca intelegi ca nu am absolut nimic impotriva omului simplu (de orice credinta) problema mea e cu biserica ca institutie care are agenda ei si nu da 2 bani pe omul simplu ba chiar se foloseste de naivitatea si suferinta lui cu alte cuvinte sint niste sarlatani
  • +1 (9 voturi)    
    ce surpriza (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:09)

    C C [anonim]

    Pai cum sa nu-si dea cu parerea si violatorii de copii...... Doar America este o tara libera.....
    • +2 (8 voturi)    
      Analogia la deficienti (Joi, 20 noiembrie 2008, 21:06)

      ce logica [anonim] i-a raspuns lui C C

      Unii preoti au fost si sunt pedofili. Ei reprezinta o minoritate extrem de redusa. In consecinta, afirmatia ta e incorecta si mincinoasa. Daca ea ar fi corecta si adevarata, atunci Mailat fiind cetatean roman si un criminal (precum si alti zeci ca el), CCe un roman, ar rezulta ca Cc e un criminal si-si permite sa-si dea cu parerea. Am facut un efort sa-ti explic, fa si tu unul sa intelegi, dupa ce termini counterstrike-ul sau te stergi la nas!
  • +3 (9 voturi)    
    dus cu pluta (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:14)

    hbunny [utilizator]

    ce sa-i faci unii chiar sufera, rau de tot...
  • 0 (4 voturi)    
    America e terminata pe veci! (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:55)

    nume [anonim]

    orice imperiu are un sfarsit. SUA a deviat de la idealul libertatii la prostia tolerantei fata de orice aberatie. cei care idolatrizati SUA sunteti cumva apatrizi?
  • +8 (10 voturi)    
    paparazzinger (Joi, 20 noiembrie 2008, 21:03)

    Giordano Bruno [anonim]

    Diavolii cu sutana au fost intotdeauna impotriva libertatii de orice fel.Este de inteles.Nu e vorba numai de biserica catolica ,patata de sangele nevinovat al atator oameni de valoare....Orice biserica este in esenta DIN PRINCIPIU "pentru viata" pentru ca orice om este un posibil contribuabil pentru ei.In realitate,i-au masacrat cu nepasare pe cei care li s-au opus.Trebuie sa mai treaca ani,decenii,secole pana cand oamenii vor intelege imensa manipulare de care au parte din partea acestor talhari cu aparenta de mielusei.
  • 0 (4 voturi)    
    "In God we trust" (Vineri, 21 noiembrie 2008, 8:17)

    lion [anonim]

    Buna! Nu trebuie sa fim chiar asa de acuzatori fata de toate afirmatiile preotului. Pe ici pe colo merge cam departe, dar sa fim realisti. In ceea ce tine de inceputul declinului americii, puteti spudia, ca problemele au inceput cand a intors spatele Scripturii (avortul care este crima inaintea lui Dumnezeu, si mai tarziu in zilele noastre legiferarea minoritatilor sexuale (homosexualitatea, etc.) nu cred ca e bine sa inchidem ochii la aceste lucruri. Ne uitam si in UE si vedem aceleas fel de probleme. America a avut ca si moto "Nepriharirea este ceea ce inalta pe un popor". Uitati-va de curiozitate ce scrie si pe dolari " In God we trust" (In Dumnezeu ne incredem". Totul merge de rapa decand au refuzat sa se increada in Dumnezeu, si o sa mearga tot asa. Cand Obana este pentru aceste lucruri mizerabile. V a intreb: va fi oare mai bine de America?
  • +1 (3 voturi)    
    KOREKT (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:26)

    gatacenzurat [anonim]

    Dupa atata antisemitism se cuvenea & putzin anticatolicism. Inainte tovarashi!
  • 0 (0 voturi)    
    ignoranta romanilor (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 11:04)

    mike [anonim]

    sunt stupefiat de nivelul ignorantei domniilor dumneavoastra. un discurs aproape schizoid al unui cardinal cu veleitati de figura politica. Ma surpinde ca in 2008 oamenii inca mai cred in premonitii medievale. Dragilor, in primul rand, un simplu cardinal nu poate reprezenta intreaga biserica catalonica, iar biserica catolica nu este executivul "cartii albe" a crestinismului. Regret ca discutiile despre Isus genereaza de cele mai multe ori un discurs antisemitist, de instigare la violenta, la poliloghii apoase despre moralitate, si nu in ultimul rand, multa paranoia. Dragilor, crestinismul, dupa umila mea parere, prin figura sacra a lui Isus, ar trebui sa promoveze iubirea fata de aproape, sacrificiul fata de aproape, toleranta fata de ceilalti si credinta totala in Dumnezeu. Ma indoiesc ca cei care isi aroga dreptul de a-i judeca pe ceilalti, de a dezbate ore intregi despre antichrist, de a arata ura fata de evrei, sau femei nevoite sa apeleze la avort, au vreo legatura cu Isus, cu respectul fata tot ce El a insemnat pentru umanitate. Reiterez cu tristete usurinta cu care oamenii pot emite judecati de valoare pline de subiectivism si apriori cinice. Cumva am pierdut, in mod iremediabil, esenta crestinismului, iar asta ar trebui sa ne dea de gandit mai mult decat orice scenariu cospirativ si paranoic. Poate cu timpul o sa invatati sa nu fiti primii care dati cu piatra si sa-l primiti in casa pentru a-l hrani si pe cel ce il considerati dusman.