Arabia Saudita, scandalizata de deturnarea de catre pirati a unui supertanc petrolier. Vasul este ancorat in Somalia

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:31 Actualitate | Internaţional


Sirius Star are marimea unui portavion
Foto: AGERPRES
Ministrul saudit de externe a declarat ca deturnarea, sambata, a unui supertanc petrolier de catre piratii somalezi este "un act scandalos", relateaza AP. Vasul Sirius Star, detinut de compania saudita Aramco, a fost deturnat de pirati si se pare ca este ancorat in prezent in largul coastelor Somaliei, in apropiere de portul Harardhere.

Seful diplomatiei saudite, printul Saud Al-Faisal, a afirmat ca trebuie luptat impotriva pirateriei, care, "precum terorismul, este o boala ce ii ameninta pe toti".

Marina americana a anuntat luni ca piratii somalezi au deturnat un supertanc petrolier in largul coastelor Kenyei.

Vasul Sirius Star, detinut de compania saudita Aramco, a fost deturnat de pirati, fiind pentru prima data cand un supertanc petrolier, de marimea unui portavion (330 metri lungime), cade in mainile raufacatorilor.

Vasul transporta doua milioane de barili de petrol, ce valoreaza 100 de milioane de dolari.

Sirius Star se afla sub pavilion liberian si are un echipaj de 25 de marinari din Croatia, Marea Britanie, Filipine, Polonia si Arabia Saudita. Potrivit informatiilor, toti membrii echipajului sunt in stare buna. Capitanul navei este un polonez.

Marina militara americana si vasele NATO ce patruleaza in zona au anuntat ca nu intentioneaza deocamdata sa intervina impotriva piratilor care au deturnat Sirius Star, care se indrepta spre Statele Unite.

Piratii somalezi au atacat in acest an 92 de vase, reusind sa captureze 36. In acest moment, 14 vapoare sunt inca sub controlul raufacatorilor, conform informatiilor furnizate de Biroul Maritim International.



















2239 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    era chiar culmea! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:39)

    Nicky [anonim]

    Asta ar fi chiar culmea ca US Navy sau Royal Navy sa atace piratiii, sa elibereze vasul si tina marile curate! Unde ne credem, in secolul XVIII?
    • 0 (0 voturi)    
      India ataca piratii (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:49)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui Nicky

      Ei au inceput sa faca fapte de bine comun .

      http://www.nytimes.com/2008/11/20/world/africa/20pirate.html?hp

      Asta cu toate ca nave ale marinei americane erau in zona, India a actionat.
  • 0 (2 voturi)    
    hmm (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:18)

    ileana cosanzeana [anonim]

    Sa le dea o ghiulea in cap de prosti ce sunt. Sa trimita portavionu nuclear dupa ei sa vedem daca mai caraie vreunu.
    • 0 (2 voturi)    
      Yeaaah! Good girl! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:29)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui ileana cosanzeana

      Zi-le,fetito,ca le zici bine!!!Cat nerv,cata personalitate! Parca ai fi eu...Esti noua pe forum? Nu conteaza,e un debut in forta de cea mai inalta clasa!
    • -1 (1 vot)    
      Go ahead papusa mica (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:50)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui ileana cosanzeana

      Bine ai venit papusa mica, intotdeauna ma amuza stupiditatea americanofililor.

      Mai sint citiva ca tine pe forum: Directia5, Mda, Bec care cirie pe stil american.
      • +2 (2 voturi)    
        Take it easy,Tantza! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:46)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        Ce-ai cu fata,amice?Mitocania ta e respingatoare,vreau sa cred ca nu e semn de neam prost.Si eu sunt rusofil ca tine dar acum chiar ca exagerezi,USA ar trebui sa ramana "jandarmul" planetei,asta nu ma deranjeaza cata vreme "ministrul de interne" e ONU (Rusia si China avand in continuare drept de veto in Consiliul de Securitate) iar "ministrul de finante"--UE. Eu m-am opus in mod consecvent abuzurilor militariste ale USA cata vreme ONU a fost la cheremul intereselor americane,dar acum nu mai e cazul,mai informeaza-te si tu,tipul de anti-americanism pe care-l sustii a expirat de cateva saptamani...
        • 0 (0 voturi)    
          Altceva? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 1:46)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          Altceva?
          Am inteles mesajul, dar nu te crede stapinul forumului.
      • -1 (1 vot)    
        rusofil= (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 9:48)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        loseri fara un gind original,fara initiativa care asteapta un "conducator slavit "sa le de pe "gratis mancare si circ"
  • +1 (3 voturi)    
    ehhhe! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:54)

    Nicky [anonim]

    S-au dus vremurile astea! Acum guverneaza alte principii! Intra negrul peste tine in cabina cu flinta, trebuie sa-l rogi frumos sa te jefuiasca, sa-l servesti cu o bere.... mie sila de lumea asta!
  • +2 (2 voturi)    
    . (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:09)

    Ivanu [utilizator]

    pai vezi ce se intampla daca nu ii lasa pe rusi sa ii pacifice pe somalezi :))
    acum serios, oare de ce nu se intra in ei, omori 50.000 de ciori pirate si gata??
  • -2 (2 voturi)    
    asa e! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:34)

    Nicky [anonim]

    Vezi tu, alte principii guverneaza acum lumea: omul alb nu mai e stapan, aia au si ei drepturile lor, Somaila nu prea are petrol..... etc, etc! E ca naiba, stam ca fraieri si ne uitam cum ne distrug WTC, cum cresc petrul petrolului, cum distrug planeta, cum fac ce vor ei..... si arme de mii de miliarde de dolari ruginesc degeaba!
  • +3 (3 voturi)    
    daca nu v-ati saturat de mine! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:42)

    tot eu [anonim]

    Dau 2 citate, nu cred ca mai trebuie si comentate:
    1. "La inceputul acestui an, Ministerul britanic al Afacerilor Externe a recomandat Fortelor Navale Regale sa nu captureze pirati pentru ca astfel de masuri pot incalca drepturile omului."
    2. "Astfel, Ministerul Afacerilor Externe a explicat ca, in cazul in care piratii capturati ar fi trimisi in Somalia, drepturile lor ar fi incalcate, in contextul in care autoritatile de la Mogadishu i-ar executa prin decapitare sau le-ar taia mainile pentru furt. "
  • +2 (4 voturi)    
    Chiar zunt idignatt (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:51)

    Printsul Taric al Baril [anonim]

    Pai cand vroia si io sami iau un Ferrari, unu normal la 500 da mii, pa roshu la culoarea da par a lu nevasta 4, ca sa salvez industria auto, vine niste pirati somalinezi simi pune mie sechestru pe salariu pe luna asta. Pai betrolieru il am de la bunicu Aziz, e valoare sentimentala si inanutru e drepturile mele salarile da functionar la guvern, ca muncesc chiar si la 40 da grade si chiar 5 ore pe zi. Aoleu, ma lasa piratii in fundu gol pe camila, rade ceilanti printsi da mine. alo, domnu Bush, va rog eu frumos, zunt Taric, vam votat si eu si tribu, dati cu niste gaz in ciorile alea sami dea betrolu ca daca mai asteptam scade la 30 da parai si nu-l mai vrea nimeni, va rog, sa traiti ! ca dupa ce vine obama sa terminat cu betrolu meu, chiar ca trebuie sa ma duc la birou sa muncesc, nashpa.
  • +3 (3 voturi)    
    voia lu'alaah! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:26)

    Nicky [anonim]

    Asta-i voia lui Allah Taric!
    Sgoadem alt betrol zi vindem, vacem bani la loc!
  • 0 (0 voturi)    
    Cat era de mare....?? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 23:51)

    jooo [utilizator]

    Die „Sirius Star" sei dreimal so groß wie ein US-Flugzeugträger, so der Offizier.
    ...or fi existand ,pt nemti, portavioane de dimensiuni mai mici......?
    ..chestia ca sunt TARI la cap piratii!!
  • +1 (1 vot)    
    Momente vesele cu clownul Bush (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 1:52)

    Tantza si Costel [anonim]

    Momente vesele cu clownul (pardon presedintele) Bush:
    http://desourcesure.com/politiqueaffaires/2008/11/special_usa_bye_bye_bush.php
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:40)

    Lucian [anonim]

    Doar n-or fi tampiti sa-i anunte pe pirati ca or sa-i atace. Ar cam trebui sa o faca, doar e petrolul lor. Si pedepsele pentru astfel de acte ar trebui sa fie ca acum 300 de ani, adica spanzuratoarea. La naiba cu "drepturile omului". Slabiciunea de care da dovada acum Occidentul il va costa amarnic mai tarziu. Uitati-va ce a fost Anglia si ce a ajuns.