Ehud Olmert propune revenirea Israelului la granitele din 1967

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2008, 20:23 Actualitate | Internaţional


Premierul in exercitiu al Israelului, Ehud Olmert, a declarat luni - in cursul ceremoniilor care au marcat asasinarea lui Yitzhak Rabin - ca statul evreu trebuie sa fie pregatit sa renunte la unele zone din Ierusalim si sa revina la granitele din 1967, anunta Mediafax, citand editia electronica a Jerusalem Post.

"Daca dorim sa avem in continuare un Israel al evreilor si un stat democratic, trebuie sa renuntam la parti din patrie la care am visat si ne-am rugat cateva generatii, chiar si la cartierele arabe din Ierusalim, pentru a reveni, cu unele modificari, la frontierele din 1967", a spus Olmert.

"Decizia trebuie luata acum. A venit momentul adevarului. Nu trebuie sa pierdem oportunitatea. Daca, Doamne fereste, gresim, vom pierde sustinerea pentru ideea existentei a doua state. Nu putem cauta alternativa. Putem amana cativa ani in care va mai curge sange. Dar trebuie sa analizam situatia cu onestitate, mandrie si responsabilitate. Gloantele care l-au ucis pe Rabin nu pot inchide calea istorica pe care a deschis-o. Chiar si dupa moarte, Rabin va fi victorios", a explicat Olmert.

Premierul in exercitiu a facut aceste declaratii in cursul ceremoniilor organizate in memoria fostului premier Yitzhak Rabin, de la a carui asasinare se implinesc 13 ani.

















1091 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Afirmatii de om responsabil in fata istoriei (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:37)

    Addy [utilizator]

    De laudat ceea ce spune. Nu se mai fereste de ceea ce este evident. Amanarea va duce la a curge mai mult sange, si de-o parte, si de alta.

    Ocupatia de catre Israel a Palestinei aduce grave prejudicii ambelor parti. Ideea ce a enuntat-o e una caruia nu-i trebuie cautata cusur. Ideea reconcilierii nu trebuie negata de niciuna dintre parti.
    • 0 (0 voturi)    
      Addy, nu te contrazic, dar... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 7:32)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui Addy

      ...faci o confuzie dealfel foarte raspandita.
      Ma simt dator s-o lamuresc in folosul neinformatilor.
      Palestina este un mic teritoriu geografic situat intre raul Iordan si Marea Mediterana, de marimea a cam 5 judete romanesti. Atata tot. Uita-te intr-un atlas ca lumea.
      Aceasta e patria evreilor din totdeauna.
      Pe cam 80% se afla Israelul, cu 7.4 milioane de locuitori.
      Din confuzia ce faci rezulta interpretarea ca Israelul n-are ce cauta in Palestina. E o contradictie in termeni. E ca si cum ai zice ca ungurii n-au ce cauta in campia Panonica. Sau ca si cum ai cere Israelului sa se autodesfiinteze.
      Aceasta confuzie nu e intamplatoare. Arabii palestinieni isi denumesc statul-fantoma "Palestina" pentru a sugera ideea pretentiei asupra intregului teritoriu. Si de fapt chiar au o asemenea pretentie. Aceasta gaselnita a prins bine in lume datorita ignorantei, a propagandei arabe si a traditiei de ostilitate impotriva evreilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Faci afirmatii incoerente (Marţi, 11 noiembrie 2008, 13:00)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui Iosif

        E clar ca eu vorbeam in contextul geografiei politice a regiunii stabilite la Acordurile de la Oslo. In acel acord, statul israelian si statul palestinian se recunosteau reciproc.
      • 0 (0 voturi)    
        Faci afirmatii incoerente (Marţi, 11 noiembrie 2008, 13:00)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui Iosif

        E clar ca eu vorbeam in contextul geografiei politice a regiunii stabilite la Acordurile de la Oslo. In acel acord, statul israelian si statul palestinian se recunosteau reciproc.
        • 0 (0 voturi)    
          Addy, iar esti inexact... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 13:50)

          Iosif [anonim] i-a raspuns lui Addy

          ...pentruca Israelul nu recunoaste "statul" palestinian nici in acordul de la Oslo decat ca o optiune de viitor.
          Israelul recunoaste "Autoritatea palestiniana" ca pe un partener de tratative, care nu are prerogativele unui stat, dar care s-a si impopotonat cu ambasade in toata lumea, inclusiv in Bucuresti. Pe banii cui?
          Si pentru lamurirea ta definitiva, iata o treaba despre care nu se vorbeste in gura mare: "palestinienii" isi vor considera atins telul doar daca vor putea distruge Israelul.
          Intreaba pe orice arab, la intamplare si-ti va spune "marele secret". De aceea si avanseaza aceste tratative in ritm de melc.
          Dar nu mor caii cand vor cainii !
          Addy draga, mai ai multe de invatat si ai stofa de elev bun.
  • 0 (2 voturi)    
    rabin & olmert (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:49)

    moi [anonim]

    Tot ce pot sa ii doresc lui Olmert e sa nu aiba aceeasi soarta cu Rabin. un mic amanunt picant. un profesor de la facultate ne zicea ca agentii mossad sunt antrenati sa scoata pistolul, sa tinteasca si sa traga un glont mortal in 0,7 secunde. a fost imposibila asasinarea lui rabin fara cooperarea Mossad. Sa nu ne facem iluzii, nu cred ca vor ceda nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      interesant (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:29)

      sfinx [anonim] i-a raspuns lui moi

      ... poate ne spui si noua ce facultate urmezi ...
  • +3 (3 voturi)    
    greu totusi (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:56)

    minos [utilizator]

    E o declaratie tare si daca s-ar intampla asa, pacea este posibila. Dar nu vad situatia ca fiind roza. Sunt extremisti de amblele parti care vor cauta sa saboteze orice incercare de pace.
  • +3 (3 voturi)    
    sper... (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:59)

    Octavian Ion [utilizator]

    fiecare cu extremistii lui, unii se arunca in aer, altii isi impusca liderul.
    chiar daca palestinienii sunt in minoritate (oare?), chiar daca istoric vorbind Israelul este al evreilor , democratia inseamna sa respecti drepturile tuturor. nu cred ca palestinienii au dezvoltat manifestari teroriste din senin.
    sper sa fie pace pana la urma.
    si sper sa nu il impuste perciunatii si pe Olmert...
    • +3 (3 voturi)    
      Al cui e "Israelul"? (Luni, 10 noiembrie 2008, 21:33)

      Martens [utilizator] i-a raspuns lui Octavian Ion

      E foarte discutabil daca "Israelul" e al evreilor. Vechiul Israel a fost facut praf in anul 70 dH. Pana in secolul 20, acolo era o tara pustie locuita, din primul mileniu, de arabi. Incepand abia dupa primul razboi mondial evreii au inceput sa se reaseze acolo, in numele unui drept istoric. Dar, tara era populata de arabi, nu era no man's land! Prin actiuni militare, au dislocat populatia araba bastinasa si in decurs de cateva decenii au schimbat situatia demografica. Dar chiar si asa, arabii nu sunt chiar atat de minoritari in ceea ce se cheama azi Israel, per ansamblu. Arabii izgoniti in Egipt, Siria si Iordania incepand din 1948 inca pastreaza cheile caselor din care au fost alungati atunci, sperand sa se poata intoarce intr-o buna zi acasa. Daca evreii vor da, macar o parte din tara inapoi celor de la care au luat-o, nu poate fi decat un gest de dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        Martens, amice, nu e discutabil... (Luni, 10 noiembrie 2008, 23:55)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui Martens

        ...pentruca chiar daca nu vrei, Israelul e statul si patria evreilor. Cu toate ca in acel loc ramasesera o minoritate, au intretinut timp de 2 milenii speranta revenirii si recladirii statului.
        Nu exista un precedent similar in istorie si aceasta nu reduce cu nimic legitimitatea Israelului renascut.
        Si cum ai fi vazut altfel dreptatea, amice? Poate ca israelienii sa-si ia catrafusele si sa plece intr-un nou exil de milenii? Nicio speranta, nu se va intampla!
        Mai tine cont ca arabii au 22 de state. Sper ca le e deajuns.
        • +1 (1 vot)    
          Si cand te gandesti unde erau arabii i.e.n. (Marţi, 11 noiembrie 2008, 13:47)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Iosif

          ... iti dai seama ca arabii sunt un fel de slavi ai zonelor... neocupate de slavi :-) (de fapt mai ceva ca slavii).
          In curand o sa vezi Uniunea Europeana Araba si Statele Unite ale Arabilor (pe langa cele deja existente). Cat despre numele "Palestina" pentru o tara araba, cred ca arabii ar trebui sa-i intrebe pe romani daca sunt de acord, ca este marca lor inregistrata.
          • 0 (0 voturi)    
            Nici nu stii cata dreptate ai... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 15:00)

            Iosif [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

            ...caci denumirea de Palestina a fost introdusa de Imperiul Roman pentru schimba numele teritoriului Iudeii antice dupa rezistenta sa apriga la expansiunea Romei.
            Deci e marca inregistrata a romanilor !
            Pe vremea aceea arabii erau niste nomazi primitivi, in genul beduinilor. Nici azi mentalitatea lor nu e cu mult mai evoluata.
            Cat despre uniunea europeana, dupa ritmul actual, se contureaza ceeace ai scris.
            • 0 (0 voturi)    
              intrebare (Marţi, 11 noiembrie 2008, 16:15)

              CelCeCiteste [anonim] i-a raspuns lui Iosif

              care este proiectia demografica a zonei pentru urmatoarele decenii?
              Ai tot dreptul sa sustii ca Israelul este patria evreilor, e punctul tau de vedere, insa acest fapt a fost sustinut si este sustinut cu arma. Si nu se poate sta cu arma in mana fiind evident ultra-minoritar! Personal, respect Israelul pentru modul cum obtine si gestioneaza performanta fiecarui individ, acolo este in mod cert o chestiune de metoda! Dar, din nou, nu se poate sta la infinit intr-o mare de inamici.
            • 0 (0 voturi)    
              tara sfantaa (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 0:45)

              waffens [anonim] i-a raspuns lui Iosif

              Israelul este pamantul imprumutat palestinienilor cu dobanda:))) cea mai tare fraza, se stie ca jidanii pot sa dea bani cu dobanda goimi-lor( adica vitele, animalele, toti non-evreii) .Hitler era evreu ca prea seamana in comportament -si asta e tare Sunt postari ale cititorilor HN ceea ce denota ca lobbyul evreiesc la Casa Alba este pe sfarsite!!!
        • 0 (0 voturi)    
          pt Iosif (Marţi, 11 noiembrie 2008, 19:29)

          didi [anonim] i-a raspuns lui Iosif

          si americanii au 50 si nu le e de ajuns
      • 0 (0 voturi)    
        the juws (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 0:59)

        jonelu [anonim] i-a raspuns lui Martens

        arabii izgoniti pastreaza cheile caselor??Care case , cele distruse cu buldozerul?Care familii cele ucise cu cu sange rece???Facand pe victimele , evreii au luat despagubiri de miliarde de la statul german , si sa fereasca D-zeu sa nu ia si de la noi, ca sa -si construiasca tara sfanta prin varsare de sange.
        Cum ar fi sa vina cineva sa-ti ia cu japca casa , sa-ti omoare familia, pentru ca ei sunt poporul ales????Niste clipuri despre ce fac prin Tara sfanta:http://www.youtube.com/watch?v=Vpw-h6WY8As sau http://www.youtube.com/watch?v=eQoWJt5wfJ8