Bush a folosit dezinfectant dupa ce i-a strans mana lui Obama

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2008, 11:37 Actualitate | Internaţional


Presedintele in exercitiu al Statelor Unite, George W. Bush, a folosit o solutie dezinfectanta dupa ce i-a strans mainile lui Barack Obama, in cadrul primei lor intalniri, in urma cu patru ani, relateaza Fox News, citat de Mediafax. Presedintele ales al Statelor Unite, Barack Obama, va avea luni o intalnire cu George W. Bush.

In urma cu patru ani, Obama si alti membri proaspat alesi in Senat au fost invitati la Casa Alba, pentru a lua micul dejun cu presedintele.

"Obama!", a exclamat Bush, potrivit unui al doilea volum de memorii al lui Obama intitulat "Indrazneala de a spera". "Vino aici sa o cunosti pe Laura. Laura, ti-l amintesti pe Obama. L-am vazut la televizor in noaptea alegerilor. Frumoasa familie. Iar sotia ta, o doamna impresionanta", a continuat Bush.

Cei doi politicieni si-au strans mainile, spune Obama, iar Bush s-a intors catre un adjunct al sau, "care i-a turnat multa solutie dezinfectanta pe maini". Bush i-a oferit si lui Obama dezinfectant, care a comentat in memoriile sale: "Pentru ca nu am vrut sa par neatent la igiena, am luat si eu putin".

Ulterior, presedintele l-a luat deoparte pe Obama si i-a spus: "Sper ca nu te superi ca iti dau un sfat (...). Te asteapta un viitor stralucit (...) Cand ai parte de multa atentie, cum este cazul tau, oamenii incep sa te vaneze (...). Toata lumea asteapta sa aluneci, intelegi ce vreau sa spun? Asa ca ai grija".

Cand un jurnalist i-a citit aceste pasaje in timpul unui interviu, Bush a reactionat indignat: "Credeam ca sunt amabil. Iar la final el cu asta a ramas?". Presedintele a adaugat incruntat: "Nu ma cunoaste prea bine".

















9748 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Nu prea cred (Luni, 10 noiembrie 2008, 11:47)

    Mulder Fox [anonim]

    Este imposibil ca Fox - cea care tine CLAR cu presedintele SUA - fie ca e in exercitiu fie ca trebuie investit sa fi publicat asa ceva. E ceva campanie in care sa ne arate cat de haituit era Obama ... so far . Cu riscul de a ma repeta - NU CRED IN STIREA ASTA! Parca e de la Dan Diaconescu.
  • +1 (5 voturi)    
    Hmmm de ce oare nu cred eu stirea asta (Luni, 10 noiembrie 2008, 11:52)

    Alex S [utilizator]

    Nu cred ca a facut asa ceva.
    • -4 (6 voturi)    
      Obama va guverna prin decrete (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:40)

      Mesia Global [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      John Podesta, fost consilier al lui Bill Clinton si cel numit de Obama ca sef al echipei de "tranzitie" a anuntat pe 10 noiembrie intr-un interviu televizat ca in primele saptamani de presedintie democratul Obama va emite "mai multe decrete prezidentiale prin care va anula sau bloca legi sau decrete ale administratiei Bush" !!

      Astfel, democratul intentioneaza sa stopeze explorarile si forajele noi pt. hidrocarburi (ceea ce va proteja elanul insa va face America mai dependenta de petrolul de import!). De asemenea Obama vrea ca embrionii umani sa poata fi folositi pt. cercetari privind celulele stem (partizanii miscarii "pro-life" se opun utilizarii embrionilor speciei umane pt. experiente de laborator). Viitorul presedinte (va intra in functie abia peste 2 luni si 10 zile) va sustine drepturile homosexualilor si libertatea de avort.
      • +2 (2 voturi)    
        Te-ai intors? (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:28)

        thereauristu [utilizator] i-a raspuns lui Mesia Global

        Te-ai intors, Nobrainer? Inca nu ti-ai muscat/inghitit limba? Vai de zilele voastre aplaudacilor...
  • 0 (4 voturi)    
    foarte ciudat (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:00)

    foxy [anonim]

    nici eu nu cred. Cineva incearca doar sa-si vinda ziarul. Nu stiu din ce motive. Poate lipsa de "senzatii tari"!
    • -3 (5 voturi)    
      Stire AP - Obama, de "esenta divina" (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:44)

      Mesia Global [anonim] i-a raspuns lui foxy

      Liderul islamist american Luis Farakhan, un afro-american extremist ce conduce organizatia musulmana "Natiunea Islamului" pt. a converti USA, s-a bucurat public de victoria lui Obama in alegeri. Farakhan e evitat de liderii politici datorita discursului rasist si incurajarii violentei (dupa asasinarea lui Malcom X in februarie 1965 a declarat ca "un astfel de om merita sa fie omorat"!), iar Barack Hussein Obama a incercat sa se distanteze de el in timpul campaniei electorale, asa cum a fost obligat sa rupa legaturile cu pastorul rasist Jeremiah Wright.

      Duminica 10 noiembrie, in cartierul South Side din Chicago, unde Obama a fost organizator comunitar, Farrakhan a celebrat o ceremonie la moscheea Miryam in onoarea lui Obama, in prezenta a 1.000 de musulmani. Liderul extremist a declarat ca "Obama are o capacitate de esenta dumnezeiasca in fata obstacolelor" si ca victoria acestuia i-a produs o mare satisfactie. "Nu am facut multe declaratii in timpul campaniei pentru ca stiam ca ar pierde voturi", a spus Farakhan.

      Mai multi lideri islamici si-au exprimat multumirea pt. victoria lui Obama, cea mai agresiva declaratie venind din partea liderului libian Ghadafi, adept al unei viziuni rasiale: "e victoria sclavilor negri contra albilor" !

      Rog Hotnews sa nu mai cenzureze informatia asta, e pe prompterele agentiilor, e difuzata international, e o dovada de profesionalism, multumesc!
  • +4 (4 voturi)    
    Hm... (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:10)

    Justy [anonim]

    Asta ar insemna ca si dupa Condoleezza isi da cu dezinfectant...
  • +3 (5 voturi)    
    fox news (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:19)

    Alias [anonim]

    pai fox news are o reputatie indoielnica in State, nu e o televiziune profi ca CNN. avem si noi fox news in Romania...
    • -5 (7 voturi)    
      fox cea mai profi (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:51)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Alias

      Fox isi asuma puncte de vede conservatoare si are cele mai echilibrate dezbateri, fiind reprezentate ambele tabere. dat fiind ca e singura televiziune majora unde jurnalistii nu simpatizeaza cu democratii, e acuzata de partizanat, pentru ca e exceptie. De fapt, Fox este ce ar trebui sa fie orice televiziune: sa isi asume punctele de vedere si sa echilibreze dezbaterile.
      Aveti aici cifre despre cit de pro-Obama a fost presa americana: http://elections.foxnews.com/2008/10/22/study-shows-mccain-media-coverage-negative/
      • +2 (2 voturi)    
        Rad si curcile (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:31)

        thereauristu [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Fugi ma dane de-aicea cu "echilibrate dezbateri" la faux news ca rid si curcile de tine! In seara alegerilor toata lumea plingea pe acolo, o atmosfera mortuara. Cum explici asta la niste "echilibrati"? O tara intreaga ride de neghiobia lor noroc ca te-ai gasit tu sa-i aperi. Spune si mie cum poate fi echilibrat Karl Rove, arhitectul #1 al lui bush si al republicanilor care e invitat de onoare mai toata ziua acolo? Du-te si fugi tare ca macaie...
      • 0 (0 voturi)    
        Zi-mi si mie ce ai luat? ca pare tare buna. (Marţi, 11 noiembrie 2008, 11:35)

        lasa-ma ca sa te las [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Serios .. take me to your dealer.
  • 0 (2 voturi)    
    traducere de kko a mediafax? (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:51)

    georgeb [utilizator]

    Bush then offered some to Obama, who recalled: "Not wanting to seem unhygienic, I took a squirt."

    Bush i-a oferit si lui Obama, spunandu-i: "Nu am vrut sa fiu neigienic si am dat cu solutie".

    Spot the difference :D
    • 0 (2 voturi)    
      . (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:25)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      asta e nivelul profesionalitatii in Romania :))
  • 0 (0 voturi)    
    link (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:11)

    ioan timisoara [anonim]

    articolul exista pe foxnews:
    http://elections.foxnews.com/2008/11/09/bush-obama-meeting-hard-feelings-hand-sanitier/#

    se pare ca e adevarat. Exista o greseala de traducere importanta.
    Hotnews:"Bush i-a oferit si lui Obama, spunandu-i: "Nu am vrut sa fiu neigienic si am dat cu solutie"."
    In original Obama relateaza in carte, ca "nu a vrut sa fie neigienic" si a dat si el cu solutia oferita de Bush, nerefuzandul.

    poate cea mai remarcabila treaba e cum vorbeste Bush cu altii, fara nici un pic de de politete. "Obama" in loc de "Senator Obama". Cunoscut e si episodul cu "Yo, Blair!" in loc de "Mr. Blair", sau "Tony"
  • -2 (2 voturi)    
    nu de grija curateniei..... (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:26)

    aurel [anonim]

    Cred ca si-a dat cu dezifectant dupa stirea cu cele 50 incercari de atentate asupra lui Obama. Nu stia daca nu a fost unul recent..........
  • -1 (3 voturi)    
    Hai las-o dracu de treaba (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:55)

    Bobo1 [utilizator]

    ma, eu lucru cu americanii si mai bine de juma dintre ei se dau cu dezinfectant si bine fac. Ba, am luat si eu deprinderea asta si cu siguranta Bush are destui bani sa isi cumpere. Ma gandesc oare Obama nu s-o spala cu dezinfectant? Ba eu cred ca da.
    Nu cred ca e scoasa de Obama stirea, numai daca nu o fi obsedat cu rasismul si atunci orice i se pare ca se datoreaza faptului ca e negru. Dar mai ales in institutii si universitati, toti angajatii si studentii au in geanta un mic dezinfectant pt ca birourile si computerele sunt pline de microbi, mai stranuta careva pe ele si iti iei si gripa si tot felul de microbi.
    Ba chiar la Universitati au dezinfectant la orice colt in butoiase ca si sapunul la baie si oricine trece pe acolo, se poate spala gratis cu un pic de dezinfectant. Asta e educatia in SUA, sa te dai cu dezinfectant si cred ca si Obama il foloseste, mai ales inainte de masa.
    Chiar e ciudata stirea, nu cred ca Obama a zis asa ceva, probabil republicanii de la FOX vor sa scoata in evidenta altceva rau despre Obama.
    Too late...folks, fox
  • -1 (1 vot)    
    D.G. (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:06)

    costica [anonim]

    Nu esti sanatos la cap, daca gandesti asa!...Iti distrugi reputatia cu mana ta!...daca ai avut vreuna!
  • -1 (3 voturi)    
    Dezinfectant (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:32)

    Cadillac [anonim]

    traiesc in america din 1984 !

    sincer sa fiu, as dori sa fie adevarat; dar din pacate - asa cum zice un alt intelept proverb rominesc - "maninca lumea kkt"
  • -2 (2 voturi)    
    sters pe maini (Luni, 10 noiembrie 2008, 18:31)

    pusy [anonim]

    Multi americani in cel mult doi ani se vor "sterge" pe maini de Obama,cand o sa-i vada prestatia de presedinte.Nu cred ca Busc a facut aceasta afirmati,este o gaseala a mediei
  • -1 (1 vot)    
    Dilema (Luni, 10 noiembrie 2008, 18:31)

    dizzzie [anonim]

    Mi se pare grozav dezinfectantul ala, e chiar f bun....dar am si eu o intrebare unde dispare tot jegul care acest dezinfectant il curata???Atata timp cat nu trebuie sa folosesti apa, si nici nu te stergi cu vreun servetel, ci pur si simplu se usca dupa cateva secunde...
    • +1 (1 vot)    
      dilema (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:05)

      little bee [anonim] i-a raspuns lui dizzzie

      mare dilema intr-adevar...doh,,, pai dezinfectantul ala nu e facut sa curete jegul, ci sa distruga germenii, bacteriile, pt "jeg" folosesti apa si sapun
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine (Marţi, 11 noiembrie 2008, 2:24)

    MirceaA [utilizator]

    Bush mai bine ar fi luat niste cianura.. ar fi dezinfectat o lume intreaga.