Biserica Catolica este pregatita pentru un papa negru, sustine fostul sef al episcopilor americani

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 11:53 Actualitate | Internaţional


Dupa ce Statele Unite au ales un presedinte de culoare, Biserica Catolica este pregatita pentru a avea in fruntea sa un papa negru, considera fostul sef al conferintei episcopale americane Wilton Daniel Gregory, care este el insusi afro-american, scrie joi cotidianul italian La Stampa, citat de AFP.

Alegerea lui Barack Obama "reprezinta un mare pas pentru umanitate, semnul ca in Statele Unite problemele rasei si ale discriminarii sunt de domeniul trecutului", afirma Gregory, primul negru care a condus Biserica americana.

"Prezenta lui Obama la Casa Alba este un eveniment de aceeasi anvergura ca prezenta lui Armstrong pe Luna, si cu siguranta se poate intampla acelasi lucru si in ceea ce priveste scaunul papal al lui Petru", continua prelatul american.

"Si Biserica a facut pasi importanti", adauga Wilton Daniel Gregory, subliniind caracterul din ce in ce mai "international si cosmopolit" al guvernului de la Vatican.

Alegerea unui papa negru, in special din Africa, "este, cu siguranta, posibila". "Gratie intelepciunii cardinalilor, acest lucru ar putea deveni posibil in cadrul viitorului conclav", dupa moartea lui Benedict al XVI-lea, estimeaza el.

Wilton Daniel Gregory, in varsta de 60 de ani, originar din Chicago, a fost ales, in 2001, presedinte al conferintei episcopale americane, prezidata in prezent de cardinalul Francis George. Gregory este arhiepiscop de Atlanta din 2004. 

















1453 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Marea finanta mondiala controleaza mass-media (Joi, 6 noiembrie 2008, 12:00)

    Inteleptul din Zion [anonim]

    Si ne baga corectitudinea politica pe gat. oamenilor li se spala creierele.
  • +5 (5 voturi)    
    Articol... (Joi, 6 noiembrie 2008, 12:02)

    Bogdan [anonim]

    Din articol se intelege ca alegerea unui negru la Casa Alba ar schimba ceva in mentalitatea bisericii romano-catolice. O logica de gaga. Biserica RC functioneaza dupa alte principii si sensibilitati, nu dupa culoarea unui sef de stat.
  • +2 (4 voturi)    
    Alt (Joi, 6 noiembrie 2008, 12:08)

    Imperialistu' [anonim]

    De parca a fi negru/ alb/ verde/ rosu/ galben e un argument pentru a fi ales intr-o functie.
  • 0 (6 voturi)    
    L-a luat valul (Joi, 6 noiembrie 2008, 12:19)

    Un crestin [anonim]

    De ce cred americanii, chiar in straie preotesti, ca sunt buricul pamantului ?/A confunda America si urata ei istorie rasista cu Biserica de 2000 de ani a lui Christos, e o insulta. Culoarea n-are nicio relevanta in chestiune.
  • +1 (1 vot)    
    Urmatorul papa (Joi, 6 noiembrie 2008, 12:34)

    coins.ro [anonim]

    Francis Cardinal Arinze = Pius XIII = Petrus Romanus ;)
  • -1 (3 voturi)    
    fff BINE ... dar ..... (Joi, 6 noiembrie 2008, 12:38)

    brandy2ro [anonim]

    ma intreb cat de naivi mai suntem (tot mai putini?), daca nu vom intelege ca nimic din ce se "monteaza", ca nimic din "cea ce se arata", ca nimic din cea ce este secret ca nimic din cea ce este "minciuna repetata" ......ca nimic din cea ce este doar o aparenta prezentata ca a fii mare realizare nu este trainic, nu poate reprezenta o mare realizare.....sau calea cea dreapta , calea cea de urmat....

    omul are din nastere(chiar din primul minut..) capacitaea primara dezvoltata, o capacitate simpla care se bazeaza pe incredere si indoiala.... ptr. a intelege ce este credinta in cel care ai incredere, in cel de a proape nu poate fi o stiinta !!

    ramane sa fim sinceri cu noi insine, cu cei din jur..., sa realizam cat de penibili suntem atunci cand consideram ca suntem cei mai dintre cei mai iar smecheria este puterea absoluta....!!!

    imi permit sa spun ca: increderea este puterea absoluta , a te increde in tot mai multi , a crede tot mai multi in tine este o adevarata fericire ....??

    a te indoii de tine insuti zi de zi, de cei din jurul tau .... este o adevarata nebunie....dementa absoluta ????

    si uite de ce omul are dreptul si-si cauta/realizeaza/construieste zi de zi o viata lipsita de indoielinici......!!!!

    oare ce va urma ??? ( cand, cum si unde???)

    looollllooolllooll...........

    romania trezestete !!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    bor (Joi, 6 noiembrie 2008, 12:46)

    alpha [utilizator]

    oare BOR ar alege un tigan patriarh ? sau episcop / sau mitropolit ? exista preoti tigani ?
    • +5 (5 voturi)    
      De ce? (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:13)

      RanFan [anonim] i-a raspuns lui alpha

      De ce ar trebui sa aleaga un preot/? Crezi a biserica ar fi alta? Aceeasi intrebare este valabila si vis-a-vis de articol. De ce ar fi benefic pentru lumea crestina catolica, un papa negru? E mai destept daca e negru? E mai tolerant? Mai lipsit de prejudecati?
    • 0 (2 voturi)    
      Preoti, da. (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:36)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Stiu sigur intr-o eparhie ortodoxa din Ardeal de existenta a catorva preoti tzigani, dar sunt cam luati la "mishto'" de ceilalti preoti. Dar episcopi, nu.
      Si daca ar fi preoti f. buni, doar ptr. ca sunt tzigani cred ca (deocamdata) e imposibil in BOR sa fie promovati.
    • +1 (1 vot)    
      preoti tigani (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:52)

      cris [anonim] i-a raspuns lui alpha

      exista
  • -4 (4 voturi)    
    discriminarea in sanul bisericii (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:06)

    medusa [anonim]

    Papii au fost dintotdeauna de rasa alba si barbati.
    Adica s-a facut o dubla discriminare, una rasiala si cealalta de gen, femeile avand in biserica un statut inferior fata de barbati.
    Un pas important ar fi alegerea unui papa negru, dar ideea unui papa - femeie e imposibila, ceea ce dovedeste inca odata ca discriminarea de gen e mai adanca decat discriminarea rasiala. De fapt, negrii in SUA au obtinut inaintea femeilor dreptul de vot. Q.E.D.
    • +3 (5 voturi)    
      explicatie (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:39)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui medusa

      IISUS HRISTOS a fost barbat alb. La fel si apostolii sai. De ce crezi tu ca a ales Dumnezeu un barbat alb si nu o negresa care sa -l reprezinte? La nivel global catolicii sunt majoritar albi. Nu vad ca pe un mare pacat alegerea unui papa negru, dar acesta ar trebui sa reprezinte comunitatea catolica din toata lumea si de asta cred ca ar fi mai potrivit sa fie tot alb. Femeie insa.....mai gandeste-te. Preotia nu e o simpla meserie. Femeile trebuie sa aiba drepturi egale de a lucra in aproape orice meserie. Dar nu doar in preotie femeilor nu li se ingaduie sa munceasca. A fost mai de mult in stat un caz cu o fabrica a carei activitati desfasurate afecta posibilitatea unei femei de a mai naste. Un mare scandal apoi in care ele isi cereau drepturile. Parerea mea, femeia nu are ce cauta in santier sau in fabrici. Revenind la religie....daca ai auzit de Adam si Eva atunci stii ca ea a muscat dintr-un mar si din cauza ei noi nu traim in paradis. Asta este una dintre explicatii. Din pacate societatea umana intelege gresit drepturile femeii. Femeia din ziua de azi nu mai vrea sa gateasca, vrea menajera sau vrea sa speli vasele si rufele cot la cot cu ea, te lasa sa intri tu primul pe usa sau merge la agatat. trist......foarte trist.
    • 0 (0 voturi)    
      Papa negru (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:02)

      coins.ro [anonim] i-a raspuns lui medusa

      In primele secole ale crestinismului, au existat o gramada de papi negri ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Papi africani (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:07)

      coins.ro [anonim] i-a raspuns lui medusa

      http://www.nbccongress.org/black-catholics/african-popes.asp
  • +1 (3 voturi)    
    d c se tot specifica culoarea??? (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:14)

    liviu [anonim]

    cand faci lucrul asta e o forma de discriminare. un om trebuie pus intr-o functie pentru ca e cel mai merituos pentru acea functie nu pentru ca e alb/negru/galben/maro/femeie/barbat/hermafrodit/roman/tigan etc etc

    cu corectul asta politic o sa ajungem sa fie ajutati sub o forma sau alta cei "discriminati"
  • +2 (4 voturi)    
    Viitorul Papa (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:39)

    Conciliant [anonim]

    Viitorul Papa ar trebui sa fie din America de sud (predominant catolica), indiferent de culoare.
  • 0 (0 voturi)    
    ce tot atatea dezbateri? (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:03)

    cojo [anonim]

    Tot european o sa fie... indiferent de ce ziceti voi sau wilton de mai sus... probabil wilton doreste de fapt ca sa nu mai fie alesi doar papi europeni si vrea sa sensibilizeze opinia publica si Vaticanu... de fapt probabil se vrea aducere unui papa de origine americana ... k noa americanii trebuie sa fie peste tot in lume si sa-si bage nasul in toate prostiile... dar Vaticanu va ramane al europenilor.... oricat ar vrea frustratii de americanii...
  • 0 (2 voturi)    
    MDA (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:30)

    robert [anonim]

    sa ne vopsim cu totii negrii, iar albii sa fie exterminati..ce porcarie..
  • 0 (0 voturi)    
    Proverb (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:27)

    george [anonim]

    De unde si proverbul: lasa, ca n-o fi papa chiar asa de negru.