VIDEO Putin i-a pus cainelui sau zgarda cu monitorizare prin satelit

de V.Marin     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2008, 21:17 Actualitate | Internaţional


Animalul de companie al premierului rus Vladimir Putin, un labrador negru pe nume Koni, a fost echipat cu o zgarda speciala, cu monitorizare prin satelit, pentru a promova sistemul rusesc de localizare globala GLONASS, cu care Rusia spera sa rivalizeze GPS-ul american.

Putin a intrerupt vineri o intalnire a oficialilor care discutau despre calitatile noului sistem rusesc de pozitionare prin satelit GLONASS, folosit la monitorizarea cirezilor si animalelor salbatice, relateaza Reuters.

"Pot sa-l folosesc pentru cainele meu?", a intrebat acesta, potrivit transcrierii declaratiilor de la intrevedere, postate pe site-ul guvernamental www.gov.ru.

Vicepremierul Serghei Ivanov, prieten apropiat a lui Putin, a spus ca zgarda, care cantareste 170 de grame (6 uncii) si este echipata cu transmitatori, era gata pentru Koni de ceva vreme, iar acum venise momentul sa fie testata.

"Pare trista. S-a dus cu viata ei libera", a comentat Ivanov dupa ce a atasat zgarda cainelui.

"Da din coada. Asta inseamna ca ii place", a replicat Putin.

Guvernul rus a promis ca GLONASS, initial destinat numai armatei, va fi pus la dispozitia civililor. Insa, deocamdata, doar cateva dintre dispozitivele necesare sunt disponibile pe piata.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1064 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    vad ca a pus zgarda, dar cu cloptei.... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 8:57)

    YFS [anonim]

    si kgb-istilor care mai posteaza pe aceste site-uri. Cum e stapanu...si sluga!
    • -1 (3 voturi)    
      Mare ti-e prostia ta YFS (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:01)

      Voiajor Mondial [anonim] i-a raspuns lui YFS

      Mare ti-e prostia ta YFS.
      • +2 (4 voturi)    
        te simti cumva jignit? (Duminică, 19 octombrie 2008, 11:00)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui Voiajor Mondial

        Asa este, adevarul deranjeaza intotdeauna !!!
  • 0 (2 voturi)    
    interesnii, (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 11:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si tovarasul ceasca avea labradori negri, ii chema corbu si sharona, ce coincidenta, putin si ceasca au aceleasi gusturi, oare ce-or mai avea in comun?
    • +1 (3 voturi)    
      cine stie? (Duminică, 19 octombrie 2008, 6:58)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      gustu' pentru plumb. sau un drum (numai dus) pana la targoviste
  • 0 (2 voturi)    
    si stapanului cine-i pune... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 12:36)

    eeeuuuu [anonim]

    ...botnita? ca musca!
  • 0 (4 voturi)    
    . (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 13:05)

    Ivanu [utilizator]

    si chiar ma gandeam ca nu a sarit nimeni sa intrebe de labradorul lui Putin. doamne ce preocupati mai sunt romanii de rusi :))
    • +2 (4 voturi)    
      Ivanule, fara nici o intentie de a te jigni,.... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 16:50)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      mai umbla si tu prin lumea occidentala putin, mai viziteaza si tu cateva monumente ale civilizatiei europene sa mai vezi si tu ce inseamna lumea adevarata. Am impresia ca ai un orizont foarte ingust ! Scuze !