Berlusconi vrea ca Rusia sa intre in UE in cativa ani

de V.Marin     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2008, 21:11 Actualitate | Internaţional


Premierul italian Silvio Berlusconi a declarat miercuri ca este in favoarea aderarii Rusiei la Uniunea Europeana, aceasta fiind "o viziune" pe care o are de mai multi ani. "Consider Rusia o tara occidentala si planul meu este ca Federatia Rusa sa poata deveni membra a Uniunii Europene in urmatorii ani", le-a spus Berlusconi reporterilor din Bruxelles, potrivit AFP.

El a sustinut ca, in primul rand, UE ar trebui sa reia discutiile cu Moscova asupra unui acord de parteneriat care a fost suspendat dupa inceperea razboiului dintre Georgia si Rusia, in luna august a acestui an. "Eu vreau sa merg mai departe. Am aceasta viziune de multi ani", a declarat Berlusconi la sosirea in Belgia pentru summitul UE.

Premierul italian are o relatie de prietenie foarte buna cu omologul sau rus Vladimir Putin de mai multi ani, si chiar l-a invitat pe fostul presedinte sa stea, impreuna cu familia, la resedinta sa din Sardinia.

UE a suspendat dialogul privind acordul de parteneriat cu Moscova pe 1 septembrie, ca semn de protest la recunoasterea formala de catre Rusia a regiunilor separatiste din Georgia: Abhazia si Osetia de Sud. Relatiile sunt tensionate si din cauza altor puncte probleme, precum extinderea spre Est a UE prin integrarea, in special, a fostelor republici sovietice, planurile americane de desfasurare a unui scut anti-racheta in Polonia si Cehia si expansiunea NATO.

De cealalta parte, Rusia a fost acuzata ca foloseste statutul sau de exportator principal de hidrocarburi in scopuri politice si este criticata pentru abuzuri ale drepturilor omului sau pentru manevre nedemocratice in alegerile prezidentiale.

Presedintele francez, Nicolas Sarkozy, a carui tara detine presedintia temporara a UE si care a mijlocit un acord de incetare a focului intre Rusia si Georgia, s-a exprimat si el pentru reluarea dialogului privind cooperarea cu Rusia. Momentan, relatiile sunt guvernate de un acord de parteneriat din 1997, cand Rusia era in criza economica dupa prabusirea URSS.

Prin acest nou parteneriat se doreste aprofundarea relatiilor dintre cele doua parti, atat din punct de vedere politic cat si economic, si sa ofere garantii privind livrarile rusesti de petrol si gaze catre Europa. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1410 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    asa, dati nas lui Ivan.... (Joi, 16 octombrie 2008, 21:16)

    YFS [anonim]

    si o sa regretati amarnic.
    • -2 (4 voturi)    
      da... (Joi, 16 octombrie 2008, 21:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui YFS

      o sa ne dea cu divanul dupa ceafa de nu o sa ne vedem...
  • +1 (7 voturi)    
    Dar pe rusi nu-i intreaba nimeni ? (Joi, 16 octombrie 2008, 21:56)

    Addy [utilizator]

    Eu sunt sigur ca ei nu doresc sa intre in UE. Cel mult vor face un parteneriat. Rusia este o tara cu o mare pondere a resurselor fosile in lume. Ei nu vor accepta ca politica si economia resurselor lor sa se decida la Bruxelles.

    Norvegia si Islanda, din aceleasi motive, de control asupra propiilor lor resurse nu au intrat in UE. Norvegia este o mare tara producatoare de petrol, iar Islanda tine la resurse piscicole din jurul ei.
    • +4 (4 voturi)    
      aha (Joi, 16 octombrie 2008, 22:50)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Addy

      depinde de la caz la caz. de acord cu tine referitor la rusi (nu pun ei botu la vrajeala asta ieftina)

      insa referitor la islanda, ce bine ar fi fost acum daca era membru si lua un ajutor mic acolo de vreo cateva sute de "biliarde". in situatia actuala o sa fuga si peshtii de ei.
  • -1 (3 voturi)    
    lucrurile se leaga (Joi, 16 octombrie 2008, 22:01)

    piktor [anonim]

    neeee, se potriveste de minune cu planurile de creare a guvernului "economic" mondial
    rusia tre sa intre si ea in el...............
    • 0 (0 voturi)    
      Ai ghicit corect (Vineri, 17 octombrie 2008, 1:04)

      Voiajor Mondial [anonim] i-a raspuns lui piktor

      Ai ghicit corect, cei mari o sa ia tot.
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Joi, 16 octombrie 2008, 22:01)

    Gigi Putere [anonim]

    Capii mafiilor se inteleg intre ei, oriunde s-ar afla. Cum, de altfel, se inteleg si guvernele lumii intre ele. Mafia "legala" si mafia "ilegala". Curge la fel de mult sange in ambele cazuri.
  • -1 (3 voturi)    
    guvernul mondial (Joi, 16 octombrie 2008, 22:03)

    deraket [anonim]

    Pai nu se poate un guvern mondial si controlul total al maselor fara Rusia..... :)
  • -1 (3 voturi)    
    1 (Joi, 16 octombrie 2008, 22:10)

    un cititor [anonim]

    uitati ce am gasit, merita citit: http://halturnershow.blogspot.com/2008/10/flash-traffic-extremely-urgent.html
    • -1 (3 voturi)    
      Foarte bine (Joi, 16 octombrie 2008, 23:30)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui un cititor

      In sfarsit ceva util in toata informatica asta
  • 0 (2 voturi)    
    Doamne fereste (Joi, 16 octombrie 2008, 22:15)

    Auras [anonim]

    Rusia e un cal troian pentru UE. Se vede ca vesticii au cam uitat ori nu s-au interesat in istorie despre caracterul ei. De exemplu la inceputul secolului 18 georgienii au solicitat ajutorul si protectoratul Rusiei impotriva invaziilor turcilor. Rusii l-au acceptat si i-au ajutat. Pe la inceputul secolului 19 rusii au detronat monarhul georgienilor sub pretextul ca a fost cererea lui si au anexat oficial Georgia.
  • +1 (1 vot)    
    Italiano vero (Joi, 16 octombrie 2008, 22:38)

    Peste [anonim]

    Caracter de italian. Nu stiu cat de 'rentabili' sunt americanii ca prieteni la ora asta, dar daca s-a dublat pretul la petrol in ultimele 6 ani e logic sa uite de ultimii 40 de ani si sa mearga la baut cu Putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e un argument bun ... (Joi, 16 octombrie 2008, 22:44)

    Marse [anonim]

    ... care ne ajuta sa nu ne mai jenam ca suntem romani. Se poate, dupa cum vedeti, si mult mai rau ...
  • 0 (0 voturi)    
    America (Joi, 16 octombrie 2008, 22:52)

    Pestisorul auriu [anonim]

    Numai bine o sa aiba america nevoie de prieteni. Ne oferim noi si castigam ceva real pe plan economic. Poate niste investitori mai seriosi decat gli amici sau mai multa demnitate in raporturile cu UE. ( Ex.: Ungaria nu a dat dreptul la strainii sa cumpere pamant pana acum si a mai cerut inca 3 ani, subventioneaza agricultura)
  • +3 (3 voturi)    
    relativitate... (Joi, 16 octombrie 2008, 22:58)

    atreus [anonim]

    cine in cine intra: daca rusia adera la UE spunem ca rusia a intrat in ue sau ue in rusia?
    • +1 (1 vot)    
      exact (Vineri, 17 octombrie 2008, 9:00)

      aceeasi parere [anonim] i-a raspuns lui atreus

      da,asa se pune problema,mai degraba intra ue in rusia
  • +1 (1 vot)    
    mde (Joi, 16 octombrie 2008, 23:42)

    the [anonim]

    toti penalii se pun bine cu Putin
    sperând ca o sa aiba cine sa-i scoata de la pârnaie când o sa intre acolosha cu dosar de patru cincinale ...
    sper sa apuc si ziua asta ...
  • +1 (3 voturi)    
    zdrazvuite (Vineri, 17 octombrie 2008, 14:20)

    kronk [anonim]

    Ideea e buna.S-ar elimina multe conflicte.Si decat sa intre turcii care nu au nimic de-a face cu UE mai bine cu rusii.Geografic si politic s-ar intari UE.Nu stiu cum reactioneaza americanii.Problema e ca rusii sunt parsivi.Din istorie am invatat ca nu e bine sa ne incredem in ei.
  • +1 (1 vot)    
    Poza e de milioane (Vineri, 17 octombrie 2008, 18:00)

    Stai Asasinumisca [anonim]

    L-a prins fotografu pe asta la fix.
    Super poza, felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    O fi sau nu Rusia coapta de EU ... (Vineri, 17 octombrie 2008, 23:44)

    Eu [anonim]

    ... da' si eu la fel vad problema. EU nu va fi intreaga pana nu va fi si Rusia parte din EU. Pe de alta parte, e clar ca EU nu va accepta integrarea Rusiei prea devreme, dat fiind conditii politice si economice pe care Rusia inca nu le indeplineste, dupa ce EU s-a prajit cu RO si BG. Pe de-a treia parte, e clar pt. toata lumea, inclusiv pt. Berusconi, ca o data intrati in EU, Rusia va fi statul cu cea mai mare influenta politica in EU. Dar asta e inevitabil, si si justificat: ca ne place sau nu, rusii sunt o natie mare, cu exact aceleasi drepturi de reprezentare in EU ca orie alt stat, pe cirterii de proportionalitate.

    Eu cred ca daca mai avem rabdare cativa ani, o sa vedem clar ca Rusia va avea nevoie sa intre in EU, si atunci o sa se schimbe regulile jocului. De ce zic asta: data fiind abundenta resurselor de care dispune, Rusia pare incapabila de a redirectiona castigurile din exportul de resurse spre altceva decat imbuibarea oligarhilor. In cativa ani, cand dependenta economiei globale de materii prime va scadea, Rusia nu va mai avea asa mare succes cu rezervele ei de petrol si gaze, dar nici nu va fi evoluat spre o economie sanatoasa, cu un sector industrial si de servicii dezvoltat. Si atunci, ca sa nu dea inapoi, va avea nevoie de ajutor. Pe care, data fiind situatia geopolitica, nu-l va capata nici de la SUA nici de la China. Si ghici cine ramane disponibil? :D
    • 0 (0 voturi)    
      Ursul in colivie (Marţi, 21 octombrie 2008, 0:17)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Intrarea Rusiei in UE ar fi cam acelasi lucru cu intrarea Americii sau a Chinei in UE.
      Nu ar mai exista echilibru de influenta in UE.
      Dar poate unii membrii UE accepta spaga de la rusi sa aiba un loc mai privilegiat in viitorul UE.