SUA

Directorii de la AIG au fost la vanatoare in Anglia dupa ce guvernul federal a ajutat compania cu miliarde de dolari

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2008, 11:14 Actualitate | Internaţional


Directori de la asiguratorul american AIG au plecat la o vanatoare in Anglia, pentru care compania a platit 86.000 de dolari, la doar cateva zile dupa ce grupul a fost salvat de autoritatile din SUA printr-un ajutor de 37,8 miliarde dolari, a declarat procurorul general al statului New York, Andrew Cuomo, citat de FoxNews.

Cuomo a anuntat demararea unei anchete care sa faca lumina in cheltuielile directorilor executivi de la AIG.

"Chiar dupa ce banii contribuabililor au fost folositi pentru salvarea AIG, compania a platit mii de dolari pentru vacante de lux pentru directorii sai executivi, incluzand o vanatoare in Anglia si partide de golf", sustine Cuomo intr-o scrisoare adresata asiguratorului american.
 
Procurorul a declarat ca respectivele cheltuieli ar putea fi "frauduloase" potrivit legii care reglementeaza afacerile din statul New York si a anuntat ca are autoritatea sa cerceteze cazurile unde exista suspiciuni de abuz.

Reprezentanti ai companiei au afirmat ca vanatoarea din Anglia  a fost un "eveniment anual" ce fusese programat cu luni inainte ca AIG sa aiba probleme care sa necesite interventia guvernului federal. Compania a precizat ca va lua masuri pentru ca "astfel de activitati sa inceteze imediat".

Vacante de 440.000 de dolari

Saptamana trecuta, Casa Alba s-a declarat scandalizata de "excesele" directorilor grupului AIG, care au plecat intr-o vacanta de lux la doar cateva zile dupa ce grupul a fost salvat de autoritati. Potrivit informatiilor, sefii de la AIG au petrecut o vacanta intr-un complex luxos din California la doar cateva zile de la salvarea companiei de catre autoritatile americane pentru suma de 85 de miliarde de dolari.

Factura pentru aceasta vacanta a fost de 440.000 de dolari, dintre care aproape 200.000 de dolari pentru camere (cate 1.000 de dolari sau mai mult pe noapte) si peste 150.000 dolari pentru mese, precum si 23.000 de dolari pentru tratamente de relaxare.

AIG a precizat atunci ca vacanta a fost "un eveniment de afaceri" organizat cu luni inainte pentru asiguratori independenti si nu pentru angajatii companiei. Doar 10 din cei 100 de participanti lucrau pentru AIG.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2837 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    off (Joi, 16 octombrie 2008, 11:41)

    flynt [anonim]

    m-am mai linistit, se pare ca nesimtiti sunt peste tot, nu doar in Romania, diferenta e ca acolo cei mai mari mesimtiti nu sunt doar la stat, ci si in mediul privat.
  • +2 (2 voturi)    
    tunuri (Joi, 16 octombrie 2008, 11:54)

    aij [anonim]

    ce pielea lor.. 400k e o nmica toata pe langa mld
  • +2 (2 voturi)    
    Mi se pare normal. (Joi, 16 octombrie 2008, 11:55)

    Alin [anonim]

    Oamenii care-si indeplinesc misiunile trebuie sa fie rasplatiti. Ori avea cineva impresia ca s-au pierdut 500 de trilioane de dolari?
  • +2 (2 voturi)    
    motivationale (Joi, 16 octombrie 2008, 12:12)

    silviu [anonim]

    daca acea vacanta nu ar fi fost platita de catre aig , adica daca firma nu isi platea "muncitorii" proprii era un semnal limpede pentru toti vanzatorii de asigurari si atunci chiar era semnalul sobolanilor care paraseau nava in curs de scufundare ....unele cheltuieli sunt vitale pentru a arata bogatia si mai ales pentru a arata ca totul este inca ok ....
    partea mai frumoasa este opinia casei albe la adresa unor privati -care judeca aig ca pe niste politicieni care sunt alesi si cheltuie bugetul public ....valuri de populism acasa la mama capitalismului ?!?!
    • +2 (2 voturi)    
      oare? (Joi, 16 octombrie 2008, 12:47)

      flynt [anonim] i-a raspuns lui silviu

      oare mai este privata AIG, dupa ce guvernul a pompat peste 100 mlrd $ din banii contribuabililor, Dupa rationamentul tau, "cand e greu platesc toti, dar noi trebuie sa aratam ca e bine si sa ne imbracam numai in blanuri". directorii acestor institutii trebuia demisi dupa prima escapada din California.
    • +1 (1 vot)    
      bogatie... (Joi, 16 octombrie 2008, 12:50)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Daca vroiau sa isi arate bogatia puteau sa o faca prin acte caritabile nu prin risipirea banilor (aia cheltuie intr-o zi cat altii nu isi permit sa dea pe mancare o viata intreaga).
  • 0 (2 voturi)    
    numai in Romania e nesimtzire.... (Joi, 16 octombrie 2008, 12:57)

    gigi [anonim]

    in occident e cu totul altceva......ne vor convinge romanashii diasporeni convinshi ca totul e perfect in occident......totul
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha, nu chiar toti (Joi, 16 octombrie 2008, 18:23)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui gigi

      in occident totul e......o iluzie, e ca si cum te-ai uita la un film SF. Apropo de filme de ce credeti voi ca a avut "Matrix" asha success? "Diasporenii occidentali" probabil ca inteleg la ce ma refer.
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha, nu chiar toti (Joi, 16 octombrie 2008, 18:24)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui gigi

      in occident totul e......o iluzie, e ca si cum te-ai uita la un film SF. Apropo de filme de ce credeti voi ca a avut "Matrix" asha success? "Diasporenii occidentali" probabil ca inteleg la ce ma refer.
  • +1 (1 vot)    
    Porcii ! (Joi, 16 octombrie 2008, 13:21)

    Iosif [anonim]


    si in acelasi timp sunt sunt printre "stalpii" economiei mondiale.
    deci, fara sfiala, pot spune ca stalpii economiei mondiale sunt niste porci.
    de aceea economia mondiala miroase atat de urat!