Criza financiara - subiectul central al Consiliului European de la Bruxelles

Traian Basescu: Vom respinge energic crearea unei Autoritati unice de supraveghere bancara, la nivelul UE

de D.M., R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:00 Actualitate | Internaţional


Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, inaintea plecarii la Bruxelles, la Consiliul European, ca Romania va respinge energic orice incercare de creare a unei Autoritari Unice de Supraveghere a Bancilor, la nivel european, BNR fiind responsabila pentru sistemul national bancar, relateaza Mediafax.

Sefii de stat si de guvern din Uniunea Europeana se intrunesc la Bruxelles in Consiliul European de toamna, discutiile urmad sa fie dominate de actuala criza financiara. Masurile avute in vedere pentru a contracara instabilitatea preturilor la produsele petroliere, protejarea categoriilor sociale vulnerabile, securitatea energetica - sunt cateva dintre chestiunile care vor fi discutate. Romania va fi reprezentata de presedintele Traian Basescu si de premierul Calin Popescu Tariceanu.

Presedintele Traian Basescu a declarat, la Aeroportul Otopeni, ca la nivelul statelor UE exista propunerea privind crerea unui sistem de Autoritate Unica de supraveghere a Bancilor, la nivel european.

"Romania va respinge energic orice incercare de creare a unei astfel de autoritati la nivel European", a precizat seful statului, adaugand ca, potrivit Constitutiei si legilor tarii, Banca Nationala a Romaniei este "institutia responsabila de sistemul bancar national".

"Nu avem nevoie de un tutore din acest punct de vedere", a spus Traian Basescu.

Seful statului a aratat ca Romania va sustine in cadrul Consiliului de la Bruxelles "imbunatatirea suravegherii financiare la nivelul UE".

"Punctul nostru de vedere este ca se pot injecta bani publici in sistemul bancar si costurile sunt enorme pentru statele care au probleme, dar asta nu inseamna ca sunt create conditiile de crestere economica a acestor state", a mentionat Basescu, precizand ca o astfel de crestere economica are loc pe baza unui proces amplu de restructurare.

"Nu avem solutii aici, dar vom atrage atentia asupra necesitatii unei analize privind trecerea la stat a unui mare numar de banci, o adevarata nationalizare a bancilor, intr-un sistem comercial si legal. Nu este o acuza, dar avem experienta sistemelor bancare gestionate de stat, iar performantele lor sunt destul de scazute", a mai spus Basescu.

Pe agenda reuniunii figureaza si domeniul energiei, cu dezbateri referitoare la pachetul legislativ "Energie, schimbari climatice".

"Este timpul ca la nivelul UE sa se semneze acordurile pentru realizarea acestui proiect si vom insista pe necesitatea ca in politica energetica, Uniunea sa vorbeasca pe o singura voce, pentru ca o fragmentare a pozitiei UE prin realizarea de acorduri bilaterale excesive slabeste capacitatea UE de a negocia cu principalii furnizori, cantitatile si preturile de achizitie", a spus Basescu, referindu-se la impulsionarea proiectului Nabucco.

Situatia Republicii Moldova va fi prezenta, de asemenea, pe agenda Consiliului, fiind asteptat un mesaj de consolidare a relatiilor cu Uniunea Europeana.

In ceea ce priveste migratia, sefii de stat si de guvern se vor pronunta asupra pachetului european pentru migratie si azil, dand un nou impuls demersului de creare a unei politici comune in acest domeniu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2112 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Tariceanu - Agent rus? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:10)

    Ovidiu [anonim]

    Ieri, dupa sedinta CSAT Calin Popescu Tariceanu a inceput sa citeze in fata camerelor citate din ce a spus Traian Basescu, printre care:" Daca nu dotam armata si nu securizam granita, servim interesele Rusiei"

    Ce motiv ar avea un prim ministru roman, care este ales de Romani sa spuna asa ceva dupa o sedinta a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii?

    Evident, a facut-o din cauza ca era nerabdator sa iti informeze sefii serviciului de spionaj rus despre ultimele idei ale lui Basescu.

    Un om normal, cu o inteligenta medie, nu ar fi spus asa ceva, constient ca ceea ce se discuta in sedinta CSAT este strict secret.

    Dar, Calin Popescu Tariceanu are o inteligenta mult peste medie, si asta ne duce la intrebarea....O fi Tariceanu agent rus?
    • -4 (4 voturi)    
      esti dus cu pluta (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:23)

      BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      ///
      Chiar in eventualitatea ca ar fi agent secret crezi ca nu ar avea alte canale de comunicare cu FSB, serviciile secrete ruse? Crezi ca ar avea nevoie de mass-media pt a divulga un secret de stat? Cat crezi ca mai valoreaza un secret de stat divulgat daca stie toata lumea ca a fost divulgat?
      Si in plus ce a spus Tariceanu reprezinta un secret de stat?
      ///
      • -2 (2 voturi)    
        ce e gresit? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 17:45)

        dan [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

        3 persoane au dat vot negativ, poate explica si unde a gresit autorul celor spuse mai sus...
        • +1 (1 vot)    
          ai oarecum dreptate (Miercuri, 15 octombrie 2008, 23:51)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui dan

          si eu cred ca tariceanu e doar prost.
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:39)

    Marius [anonim]

    Tariceanu este agent al haosului.
    Agent al intereselor.
    Nimic din ce spune nu e calculat
  • +1 (1 vot)    
    Vom respinge energic. (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:11)

    Alin [anonim]

    Presupun ca si in cazul in care vom decide batand in podea cu picioarele, majoritatea va decide si tot se va infiinta.
    • -3 (5 voturi)    
      sper sa se infiinteze (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:25)

      BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      poate dupa ce se infiinteaza o astfel de autoritate nu-si vor mai permite bancile sa-si bata joc de cei care fac un credit pt o casa sau o masina...
      • 0 (0 voturi)    
        ptr BASESCUegalBECALI (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:54)

        sile [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

        Din pacate Basescu nu poate fi egalul lui Becali pentru simplu motiv ca acesta din urma este miliardarul No.1 al tarii.
      • +2 (2 voturi)    
        speri mata... dar (Miercuri, 15 octombrie 2008, 14:01)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

        Realitatea e urmatoarea:

        Unele natii mai hraparetze si care cred ca le stiu pe toate au facut investitii proaste si acum platesc pentru asta.
        Unele state s-au gandit ca ar fi bine sa nu plateasca oalele sparte de la buget ci cu fonduri europene.
        Asta e miza ascunsa, crede-ma si de asta Romania si alte state nu vor: de ce sa platim noi oalele sparte de altii?
  • 0 (2 voturi)    
    pt tovarasu basescu (Miercuri, 15 octombrie 2008, 18:08)

    valentin rusu [anonim]

    tovarase basescu cine va inavatat sa spuneti asa ceva ???? pt ma indoiesc k stiti despre ce este vorb a :))dar ce sa spun "nu avem nevoie de tutore"??? serios pai nu stiu ce sa zic ,f,m,i???din cate stiu eu ei iau deciziile pana ne platim datoria
    dar ce stiu eu
  • +1 (1 vot)    
    nu a fost consiliat cum trebuie (Miercuri, 15 octombrie 2008, 20:28)

    oarga [anonim]

    A inceput pregatirea campaniei electorale de la anul. In aceasta idee, Traian Basescu trebuie sa devina discordant cu factorii de putere UE. Pentru a nu fi sprijinit de acestia in campanie.
    • 0 (0 voturi)    
      respingerea lui Basescu (Joi, 16 octombrie 2008, 11:24)

      george [anonim] i-a raspuns lui oarga

      E normal sa respinga, ca doar pe vas e un singur capitan; la noi in Romania economia duduie, somaj 0, inflatie 0 si nu depindem deloc de contextul international ( avem economie inchisa).
      Noi , Romanii, vom cumpara in urmatoarele zile, pe fondul crizei, Islanda, apoi Germania apoi tot USA !!!
      ca la noi e tot capitalul si restul depind de noi !!!
  • +1 (1 vot)    
    bine bah (Miercuri, 15 octombrie 2008, 23:18)

    Gabbone [anonim]

    nea traiane, tre sa iesim cat mai repede cu putinta din UE, acu cat nu suntem bagati prea adanc.
    Ashtia vor sa faca experimente economice pe noi, n-ai auzit la Sarkozy, cica sa controlam mai bine economiile emergente!?!?!?!? Probabil pentru ca ele sunt singurele care inca mai functioneaza in momentu asta si chiar nu e frumos sa-si bage toate lumea banii in ele.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ? (Joi, 16 octombrie 2008, 8:23)

    sven [anonim]

    Basescu statuteaza ceva, dar nu da nici o explicatie. De ce sa nu existe respectivul organism ? ca ce ? nu inteleg. Bun, o fi Banca Nationala instrumentul de umblat la economia romaneasca. Si ? ce-i cu asta ? nonsensuri