Israelul avertizeaza Iranul sa nu mizeze pe un eventual atac-supriza

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 octombrie 2008, 17:39 Actualitate | Internaţional


Presedintele Israelului, Shimon Peres, a pus in garda, duminica, responsabilii israelieni in privinta lansarii unui eventual atac surpriza al republicii islamiste, in cadrul unui discurs sustinut la Ierusalim pentru aniversarea a 35 de ani de la razboiul arabo-israelian din octombrie 1973.

Razboiul, care a fost "o surpriza absoluta", a inceput pentru Israel ca o "catastrofa ingrozitoare care, dupa 18 zile, s-a transformat intr-o victorie extraordinara. Tsahal (armata israeliana) s-a oprit la 101 km de Cairo si la 30 km de Damasc", a afirmat Peres.

"Noul nostru inamic, aroganta conducere iraniana (...) nu ar trebui sa mizeze prea mult pe efectul de surpriza", a adaugat liderul israelian.

Razboiul, care a facut 2.689 de victime in randul evreilor, a fost declansat de un atac surpriza al armatelor egipteana si siriana in ziua de 6 octombrie 1973, cand Israelul celebra Yom Kippur, ziua cea mai sfanta a iudaismului. In aceasta zi, in Israel se intrerup toate activitatile pentru 24 de ore, inclusiv cea a aeroporturilor.

Israelul considera Iranul drept o amenintare strategica, din cauza programului nuclear dezvoltat de Teheran si a declaratiilor repetate a liderilor iranieni privind disparitia statului evreu.

Israel - singura putere nucleara din Orientul Mijlociu - si Statele Unite acuza Iranul ca incearca sa obtina bomba atomica, desi Teheranul sustine ca programul nuclear pe care il dezvolta nu urmareste decat scopuri pasnice.

















2533 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Israel e Europa (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:52)

    Khazar [anonim]

    Israel e avanpostul civilizatiei occidentale in marea aia de barbarie si feudalism arabo-islamic.
    Milioane de "evrei" sunt de fapt indo-europeni descendenti din triburile khazare de pe Volga. Ii puteti vedea in toata Europa, nu doar in Israel (pielea alba, ochii de culoare deschisa, total deosebiti de evreii sefarazi-Africa de N. si Spania- si de cei sabra).
    Israelul are un rol strategic, ii tine ocupati pe jihadisti, ca si interventiile in Irak si Afganistan.
    Daca mamele din Europa pot dormi mai linistite, e pentru ca mamele din Israel si USA au acceptat ca fiii lor sa isi riste viata in fata urlatorilor la Allah.
    USA si UE nu vor face niciodata vreun compromis privind securitatea statului Israel, Ahmadinejad e un nebun sinucigas daca isi inchipuie asta :))
    • +5 (11 voturi)    
      De acord cu tine 100% (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:36)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Khazar

      Am lucrat si intr-o tara musulmana si in Israel. Din moment ce ai ajuns la aceste concluzii, este posibil ca si tu sa fi intalnit de aproape ambele culturi.
    • -2 (12 voturi)    
      Europa nu e USA (Duminică, 12 octombrie 2008, 23:03)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Khazar

      Cu criza asta financiara prapastioasa,nu mai e mult pana ce si USA va ajunge o mare de barbarie si feudalism,parca deja vad in minte imaginea obezilor racnind de foame pe bulevardele metropolelor americane...
    • -1 (11 voturi)    
      amice esti dus (Duminică, 12 octombrie 2008, 23:58)

      tod [anonim] i-a raspuns lui Khazar

      Mama ta probabil e in Israel si o apara pe mama de arabi.
      Israelul e un stat de evrei care l-au primit pomana dupa al doilea razboi mondial pe locul unde se afla un alt stat, in majoritate, de arabi. Ce sa zic, bravo lor, nu cred ca exista un precedent in istorie in care un popor mai mult nomad sa primeasca teritoriul unde s-a format.
      • +1 (5 voturi)    
        Tziganistan (Luni, 13 octombrie 2008, 10:26)

        Andrian Copilu Minune & Maestru Gutza [anonim] i-a raspuns lui tod

        Cred ca va mai apare un astfel de exemplu, pe malurile Indusului, dupa ce se va destrama Pakistanul in urma unui razboi cu India.
        Se va crea o tara si pt. alt popor "nomad" si lovit de genociduri, tiganii.
        Ca acum s-au sedentarizat majoritar, au si ei niste intelectuali si clasa politica, sunt destul de capabili sa isi autoadministreze un stat propriu.
        Ei ar castiga in demnitate si influenta internationala, Europa ar castiga in curatenie si liniste.
        Viitorul stat tigan ar deveni fie neutru, fie stat asociat la federatia India.
      • +2 (2 voturi)    
        nomad (Luni, 13 octombrie 2008, 19:50)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tod

        e probabil tatal tau, si cam brunetzel, nu?
        Israelul a existat acolo intotdeauna, ciuhapii, pardon arabii au emigrat acolo, iar de stat ce sa maI vorbim. Studiul istoriei e mult mai interesant decit mincatul de kko-sub forma de clisee, sabloane si platitudini- comunist pe forumuri.
        Nici studiul limbii romane nu e de lepadat, se spune ,, pe care ". nu ,,care", ca doara nu esti tzaraceanu.
        Capisci, little boi?
    • +1 (5 voturi)    
      Israelul si Arabii (Iranienii nu-s arabi) (Luni, 13 octombrie 2008, 1:38)

      itzic [anonim] i-a raspuns lui Khazar

      http://www.mideastweb.org/arabic_hebrew_eng.htm

      meh, ca sa vezi...

      Adevarul este ca Israelul este avanpost occidental si ca Arabii si Iranienii traiesc un Ev Mediu mai de iarna, dar multe din problemele de acolo sunt simple probleme de familie, de ce trebuie sa ne batem noi astia din Europa pentru ele? Nu vorbesc de SUA ca nu traiesc acolo..
    • 0 (14 voturi)    
      hm... (Luni, 13 octombrie 2008, 2:44)

      VAV [anonim] i-a raspuns lui Khazar

      Raspuns pentru Khazar:

      "Marea aia de barbarie" a adus de fapt stiinta in civilizatia occidentala a evului mediu, care era inchistata de 1000 de ani de invataturi crestine. Lumea araba era mult mai evoluata stiintific, aveau traduceri ale manuscriselor Greciei antice, Aristotel si altii, de care lumea crestina din Europa habar nu avea. Toata cultura si stiinta europeana era bazata pe Biblie si Imperiul Roman... Infuzia de matematica, fizica si chimie pe care a adus-o lumea araba a contribuit enorm la societatea occidentala moderna, cum o stim noi in ziua de azi...
      • +5 (11 voturi)    
        arabii si cultura europeana si alte cite ceva (Luni, 13 octombrie 2008, 3:46)

        Careva [anonim] i-a raspuns lui VAV

        Se exagereaza mult influenta si contributia araba asupra Europei. Cultura greco-romana nu a disparut din Europa niciodata. Doar din Europa de vest. Unde de fapt nu penetrase niciodata! In Europa de est imperiul Bizantin a continuat sa raspindeasca lumina greaca si latina. Arabii au continuat pentru un timp sa transfere cultura Asiei in Europa, dar pe fondul elenismului, cultura care a facut acest lucru pina atunci. Cit despre musulmani sint pe unde erau crestinii -vest europeni- pe la ani 1200-1400, in plin fundamentalism riligios. Singura tara musulmana care a depasit stadiul acesta este Turcia. Sa speram ca nu se vor intorce in trecut. O enigma este Egiptul, majoritar musulman azi, care si-a pierdut radacinile egiptene, pastrate dor de copti - copt este corupt din gipt - Egypt.
        Israelul este si el un stat fundamentalist - motivul pentru care o majoritate a evreilor, care nu sint bigoti , traiesc si continua sa plece sa traiasca in alte tari.
        • +1 (1 vot)    
          Bai tata, ai spus o gogomanie... (Luni, 13 octombrie 2008, 22:30)

          Iosif [anonim] i-a raspuns lui Careva

          ...de proportii !
          De unde ai scos-o ca Israelul e un stat fundamentalist? E la fel de fundamentalist ca Anglia, Franta sau Romania.
          Marea majoritate a populatiei sale e laica, iar pozitia avansata acestui stat in ierarhia mondiala a domeniilor de high-tech este bine cunoscuta. Si nu numai in aceste domenii.
          A, e fundamentalist poate pentruca isi apara existenta? Probabil ca dupa tine n-are voie s-o faca.
          Poate e fundamentalist pentruca nu e un stat crestin? Cu asta chiar ca n-am ce face.
        • 0 (0 voturi)    
          israel (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:28)

          jonelu [anonim] i-a raspuns lui Careva

          fundamentalist , radical , a fost infiintat pe ideea precum ca acel teritoriu le este rezervat evreilor, poporul ales ...De ziua ispasirii sau orice alta sarbatoare religioasa este interzis sa mergi cu masina,asta cum se numeste??
      • +8 (12 voturi)    
        acu' 500 de ani (Luni, 13 octombrie 2008, 7:56)

        Psycon [utilizator] i-a raspuns lui VAV

        Sa stii si tu ca lumea mai evouleaza... lumea marilor imperii arabe a apus. Sau sa ne intoarcem acum 2000 de ani cand era Imperiul Roman smecher? Sa ajungem pana in comuna primitiva sa ne dam seama cine este mai civilizat?
      • +5 (9 voturi)    
        VAV (Luni, 13 octombrie 2008, 8:01)

        Vali Cel batran [anonim] i-a raspuns lui VAV

        Am avut o cunostinta,inginer de exceptie care pana la vreo 45 de ani a fost model de comportare in familiue societate si profesiune. Apoi a descoperit alcoolul. Astazi este o epava de om care traieste din mila primariei si a fostilor prieteni. Si nu are decat 58 de ani!Asa si cu cei care au adus odata lumina intelepciunii in Europa! Au fost odata! Astazi traiesc la nivelul evului mediu. Iar maine. . . cine stie! Numai bine!
      • +1 (1 vot)    
        alte argumente, (Luni, 13 octombrie 2008, 19:54)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui VAV

        ceva gindit cu capul tau si nepreluat din brosurelele anarho-comuniste si antisemite, ai putea sa aduci? Asta e una din cele mai mari minciuni care s-au spus vreodata, arabii si fizica, baba si mitraliera, omul si natura, papagalii corecti si gindirea...
  • -1 (7 voturi)    
    In legatura cu asta: (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:35)

    fatmanx [utilizator]

    Cititi si despre adevarata bomba nucleara iraniana:

    http://www.tbrnews.org/Archives/a2880.htm#002

    Quote:

    "Although American intelligence and government sources are maintaining a strictly observed silence, the same does not apply to the Russians and so it is that we learn the real story of the MV Iran Deyanat. She was an enormous floating dirty bomb, intended to detonate after exiting the Suez Canal at the eastern end of the Mediterranean and in proximity to the coastal cities of Israel. The entire cargo of radioactive sand, obtained by Iran from China (the latter buys desperately needed oil from the former) and sealed in containers which, when the charges on the ship are set off after the crew took to the boats, will be blasted high into the air where prevailing winds will push the highly dangerous and radioactive cloud ashore."

    Inca nu stim daca e de ras sau de plans, dar vom afla in zilele urmatoare. Nava e libera pe mare de vineri, 10 octombrie si aparent exista deja un mandat de perchezitie emis de ONU.
    • 0 (2 voturi)    
      In legatura cu asta: (Luni, 13 octombrie 2008, 14:16)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

      Cititi si despre adevarata bomba nucleara iraniana:

      http://www.tbrnews.org/Archives/a2880.htm#002

      Quote:

      "Although American intelligence and government sources are maintaining a strictly observed silence, the same does not apply to the Russians and so it is that we learn the real story of the MV Iran Deyanat. She was an enormous floating dirty bomb, intended to detonate after exiting the Suez Canal at the eastern end of the Mediterranean and in proximity to the coastal cities of Israel. The entire cargo of radioactive sand, obtained by Iran from China (the latter buys desperately needed oil from the former) and sealed in containers which, when the charges on the ship are set off after the crew took to the boats, will be blasted high into the air where prevailing winds will push the highly dangerous and radioactive cloud ashore."

      Inca nu stim daca e de ras sau de plans, dar vom afla in zilele urmatoare. Nava e libera pe mare de vineri, 10 octombrie si aparent exista deja un mandat de perchezitie emis de ONU.
  • -3 (11 voturi)    
    Cine vorbeste ............. (Duminică, 12 octombrie 2008, 21:12)

    Nicolae [anonim]

    De cate ori a atacat Iranul pe cineva desi a fost atacat cu antrax livrat de americani (prietenii israelienilor) lui Sadam Hussein .
    "Manipulare" mana in mana cu americanii pentru a pune mana si pe petrolul iranian (desi cel irakian+ politica de creditare a imobiliarelor au dus America si lumea in criza) !!!
  • +6 (10 voturi)    
    @Nicolae (Duminică, 12 octombrie 2008, 21:36)

    Orpheus [utilizator]

    Oricine ii prefera pe iranieni americanilor ii merita.
  • -4 (12 voturi)    
    bla-bla (Duminică, 12 octombrie 2008, 22:12)

    vio [anonim]

    Cate tari a atacat Iranul in istoria sa recenta?
    Ce tari au folosit armele atomice si chimice? O America cu arma atomica si un Israel la fel, se tem de un Iran inapoiat, barbar si feudal (cum zic cei care au fost acolo)?

    Imi sant foarte simpatici evreii ortodocsi cu perciuni si haine negre care nu fac altceva toata ziua decat sa urle la Jehova. Ei sunt garantia libertatii si fericirii mele. Le multumesc pe aceasta cale.,
    • -4 (6 voturi)    
      shhhhh (Luni, 13 octombrie 2008, 0:01)

      tod [anonim] i-a raspuns lui vio

      Nu veni aici cu argumente ca trezesti capcaunii de pe forum si nu mai poti posta nimic pentru ca tii cu arabii.
  • +8 (10 voturi)    
    prefer sa traiesc in (Luni, 13 octombrie 2008, 8:11)

    dixit [anonim]

    prefer sa traiesc inntr-o colonie americana, membra ue, membra nato, sa zic ca sunt crestin ortodox, fara sa se uite lumea ciudat la mine dupa ce imi proclam apartenenta religioasa, sa beau o bere rece la terasa vara, un vin fiert iarna, sa mananc o friptura de porc pe gratar, sa ma uit la fuste scurte vara, sa imi zambeasca femeile pe strada, sa ma uit la bluzele fara sutien, sa imi sarut prietena pe strada, sa radem porcos la o picanterie de genul "cum l-a inselat sotia pe vreun cunoscut...." acum la lucrurile de mai sus ce zice un musulman? un glont in cap pe stadion? sa fiu omorat cu pietre intr-o piata din orasul natal? am lucrat cu multi musulmani, asa ca stiu ce le poate pielea....
  • -6 (6 voturi)    
    Ecuatia e simpla (Luni, 13 octombrie 2008, 11:52)

    Koko [anonim]

    Daca ar fi sa aleg intre Iran si Israel, as vrea sa ramana Iranul.
    Daca va fi si un raspuns de la terti, atunci meci nul.
    Mare paguba.
    • +1 (3 voturi)    
      cretinism (Luni, 13 octombrie 2008, 18:05)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Koko

      sau esti cretin sau antisemit....de fapt e cam acelasi lucru...precis n-ai fost niciodata nici in Iran nici in Israel...asa ca nu reusesti sa faci nici o deosebire...asculta-i pe altii putin mai destepti decit tine...cine a cunoscut un arab ca lumea niciodata nu va avea incredere in ei.....
  • 0 (4 voturi)    
    evreii iranieni (Luni, 13 octombrie 2008, 15:50)

    Namaste [utilizator]

    nu se grabesc deloc sa paraseasca Iranul, tocmai dimpotriva, ei isi afirma si reafirma "iranitatea" lor indubitabila, caci, e adevarat , in Iran n-au existat niciodata prigonirile si masacrele la care au fost expusi in Europa evreii, mai pretutindeni, (dar si in unele tari arabe, ca Irakul), mai mult, acesti evrei iranieni, aflati de amar de vreme in tara aceea pe care o considera cu inima usoara ca a lor, nu cer Israelului sa intervina, sa-i apere contra vreunei posibile amenintari, nici nu doresc sa se adauge Statului Israel, emigrand de spaima acum, deoarece n-au nici cea mai mica spaima, se afla in Iran la ei acasa, printre ai lor, la sinagoga afla cu simplitate un "Israel"si un "Ierusalim"de care nimeni nu i-a lipsit vreodata, cele din Cartea Sfanta; iar dincolo de sinagoga se afla printre prieteni, printre convivi si concetateni, cu naturalete! Am citit despre ei pe siturile lor, foarte elocvente, ce contrasteaza placut cu atmosfera de isterie razboinica starnita de generali avizi de reclama si de..."action,action!" fereasca Sfantul!
    • +1 (5 voturi)    
      iranienii (Luni, 13 octombrie 2008, 18:12)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Namaste

      nu este vorba de evreii iranieni...este vorba de niste hitlerutzi care vor sa reinvie flacara auschwitzului...asta-i tot...doar ca vor avea o mica surpriza si anume doua sute de bombe nucleare ii asteapta ca sa faca prima miscare...iranul nu a atacat pe nimeni dar daca citesti ziarele vei vedea ca Hitlerul lor propovaduieste de la cele mai inalte tribune distrugerea Israelului...iar acesta,Israelul,nu face decit sa se apere,DEOCAMDATA,cu vorbe...vorbeste cu prietenii tai iranieni si sfatuieste-i sa stea linistiti acolo unde se afla acuma daca nu vor sa ajunga in rai cit de repede...nu vor face decit o greseala dar aceea va fi ULTIMA...vai victis !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 14 octombrie 2008, 10:53)

    luci [anonim]

    lasand la o parte comentariile care mai de care mai stupide, asta ne mai lipseste, un razboi nuclear, indiferent de zona, as vrea sa intreb semnificatia titlului articolului... iranul ar avea de castigat ceva in cazul unui atac surpriza? sau ce naiba vrea sa insemne...
    • 0 (2 voturi)    
      Din datele problemei... (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:56)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui luci

      ...reiese clar ca Iranul ar avea numai de pierdut. Dar nu te poti increde in buna judecata a dementului de la Teheran.