Barack Osama, pe buletine de vot trimise alegatorilor in New York

de Adrian Novac     HotNews.ro
Duminică, 12 octombrie 2008, 8:36 Actualitate | Internaţional


Buletinul de vot gresit
Foto: www.nypost.com
Aproximativ 300 de buletine de vot inscriptionate, din greseala, cu numele de Barack Osama au fost trimise alegatorilor intr-un district din statul New York. Oficialii din Consiliul Electoral din Rensselaer au anuntat ca au solicitat returnarea buletinelor de vot unde numele candidatului democrat la presedintia Statelor Unite fusese inlocuit cu cel al liderului organizatiei Al-Qaida, Osama ben Laden.

Atat reprezentantul democrat, cat si cel republican din Consiliul Electoral local au declarat ca eroarea nu a fost intentionata, iar Consiliul "continua sa administreze corect alegerile, intr-o maniera bipartizana".

Buletinele de vot gresite au fost trimise prin posta celor care au solicitat sa voteze mai devreme la alegerile pentru Casa Alba. Buletinele au primit "unda verde" in ciuda faptului ca fusesera verificate de trei corectori.


Obama Osama

Nu este prima data cand numele senatorului de Illinois este asociat cu cel al liderului terorist Osama ben Laden. In 2005, comentatorul conservator Rush Limbaugh s-a referit repetat la "Obama Osama" si "Osama Obama", criticand un discurs pe care senatorul democrat l-a tinut in Eatonville (Florida).

Doi ani mai tarziu, postul CNN a fost nevoit sa-si ceara scuze dupa ce, in timpul emisiunii Situation Room with Wolf Blitzer ce dezbatea subiectul cautarii lui Osama ben Laden, a afisat o poza a liderului terorist peste care postase intrebarea: "Unde e Obama?" In februarie 2008, un angajat al canalului NBC a fost sanctionat, dupa ce a publicat din greseala o poza cu Osama ben Laden in timp ce moderatorul emisiunii, Chris Matthews, vorbea despre Barack Obama. Desi NBC News si-a cerut imediat scuze pentru greseala comisa, seful de campanie al candidatului la presedintia Statelor Unite a declarat ca eroarea este "impardonabila".

In luna aprilie a acestui an, un semn pus in fata unei biserici din statul american Carolina de Sud a creat puternice controverse prin faptul ca sugera ca senatorul Barack Obama si liderul organizatiei teroriste sunt "frati musulmani".

Semnul continea cuvintele: "Obama, Osama, hmmm, oare sunt ei frati?".

Inscriptia a fost afisata de pastorul Roger Byrd in fata congregatiei sale din Jonesville (S.C.).  Pastorul a afirmat atunci ca mesajul sau nu este rasist sau motivat politic. "Inscriptia vrea pur si simplu ca oamenii sa constientizeze si sa vada ce se poate intampla daca vom alege pe cineva care nu crede in Isus Hristos", a declarat Byrd.

Senatorul democrat a afirmat mereu, in timpul campaniei electorale, ca este crestin si ca frecventeaza Trinity United Church of Christ din Chicago.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















921 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Ce ne mai mira ... (Duminică, 12 octombrie 2008, 10:23)

    Addy [utilizator]

    Cica merge un democrat la vot. Cei de acolo ii spun ca nu poate vota . De ce ? Pentru ca in baza lor de date el este mort.

    Merge un republican la vot. Le spune numele : Ion Popescu Gheorghe. Cei de acolo ii raspund: care Gheorghe? Ca noi avem un Ion Gheorghe si un Popescu Gheorghe.

    Uite asa castiga republicanii in statele in care distanta dintre cei doi candidati e foarte mica.

    Eu sunt sigur ca Obama va castiga votul popular... dar nu sunt asa de sigur ca va castiga si algerile propiu-zis.
    • 0 (0 voturi)    
      se spune ca fara dubii sunt doar prostii... (Luni, 13 octombrie 2008, 22:58)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Addy

      dar nu asta e important... alea sunt bancuri proaste, nici macar bancuri, de fapt... ai "uitat" sa precizezi ca variantele lui dom' popescu au fost inregistrate de Acorn =)) sau n-ai vrut?????
  • 0 (4 voturi)    
    nu (Duminică, 12 octombrie 2008, 10:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e mai simplu sa i se spuna obamba? Suna atit de african neaos, iti evoca jungla, maimute, tam-tam-uri...
  • 0 (4 voturi)    
    b si s (Duminică, 12 octombrie 2008, 12:10)

    ferconex [utilizator]

    Doua litere care pe tastatura sunt atat de aproape una de alta... sunt pe 2 randuri diferite, la distanta de aproape 3 litere.... Am mai auzit eu de typos, dar asta e greseala my ass...
  • +1 (3 voturi)    
    ciudat ca se intampla in New York (Duminică, 12 octombrie 2008, 18:32)

    lara [anonim]

    New York-ul e democrat, si mi se pare cam ciudat ca s-a intamplat asta. in Texas, n-ar fi fost o surpriza asa mare.
    Or fi fost oare sustinatorii lui Hillary Clinton? we'll never know...
  • 0 (8 voturi)    
    Obama, un neispravit ajuns VIP (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:42)

    Obamination [anonim]

    Daca nu avea noroc de bunicii lui, crestini albi, care l-au educat si obligat sa mearga la scoala (taica-su l-a abandonat, la fel si maica-sa dupa cativa ani), ajungea un dealer de droguri printr-un ghetou.
    Chiar si asa, dupa facultate i-a placut in ghetou, cativa ani a vagabondat pe acolo, in sudul orasului Chicago (negrii radeau de el, ii spunea "Baby Face") unde se prefacea ca munceste (asistent social sau mediator comunitar). Obama a recunoscut in cartea dedicata tatalui sau ca in aceasta perioda consuma cocaina.
    I-a placut si mai mult la biserica de rasisti negri condusa de pastorul Wright (Obama a spus personal ca acest pastor l-a botezat si convertit la crestinism!), unde doar cu scandal si-a dat "demisia" in 2008, dupa 21 de ani!!
    Intre timp a inceput sa frecventeze un fost terorist, William Ayers. Obama zice ca discutau de vreme si de rezultate sportive, nu de distrugerea sistemului politic american.
    Apoi a fost "bagat" in politica de muierea lui, Michelle, o negresa extremista admiratoare a miscarii teroriste anti-albe "Panterele Negre". Ea se invartea pe la filiala din Chicago a democratilor (partid preferat de afro-americani, imigranti, homosexuali, comunisti, etc.).
    Ales intr-o circumscriptie f. usoara (de 70 ani voteaza democrat) Obama nu a facut absolut nimic in senatul din Illinois, nici macar 1 singura initiativa legislativa in 8 ani!!). Dar si-a facut un bun prieten "asfaltator", arabul sirian Rezko, zis "Tony". Un arab care s-a ocupat total "dezinteresat" de banii pt. campaniile electorale ale lui O'Bama. Anul asta "Tony" a intrat in puscarie pt. "frauda si inselaciune":))
    Clanul irlandez Kennedy (mama lui Obama e irlandeza) vroia sa blocheze ascensiunea clanului Clinton (anglo-saxoni protestanti) in partid. L-a scos la interval pe "speranta" Obama, a bagat tunurile mediatice pe Hillary si dupa "victorie" l-a pus pe un alt irlandez, Biden, sa-l supravegheze pe metis.
    Afroamericanii, pederastii, islamicii, comunistii, toti il vor pe Obama :)
    • -3 (3 voturi)    
      obama osama (Luni, 13 octombrie 2008, 8:24)

      emilos [utilizator] i-a raspuns lui Obamination

      ai perfecta dreptate. Orice, numai sa nu iasa obama. obama este de toate, mai ramana sa iasa la iveala ca mai are o relatie extraconjugala cu nu stiu ce homosexual celebru si ar pune capac. apropo, nu m-as mira.

      McCain taticule, succes!