Casa Alba este scandalizata de excesele directorilor AIG, care au plecat intr-o vacanta de lux dupa salvarea grupului de catre autoritati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2008, 21:16 Actualitate | Internaţional


Casa Alba este scandalizata de "excesele" directorilor grupului AIG, care au plecat intr-o vacanta de lux la doar cateva zile dupa ce grupul a fost salvat de autoritati, a declarat purtatorul de cuvant al presedintelui american George W. Bush. "Inteleg ca poporul american este scandalizat. si eu as fi. Este o chestiune demna de dispret", a declarat Dana Perino, citata de AFP, potrivit NewsIn.

Purtatorul de cuvant lui Bush a facut aceste afirmatii dupa ce un grup de congresmeni a anuntat marti ca sefii de la AIG au petrecut o vacanta intr-un complex luxos din California la doar cateva zile de la salvarea companiei de catre autoritatile americane pentru suma de 85 de miliarde de dolari.

"La mai putin de o saptamana dupa ce contribuabilii au salvat AIG, responsabilii societatii puteau fi vazuti band si mancand intr-unul dintre cele mai luxoase complexuri hoteliere ale tarii", a spus democratul Henry Waxman, in comisia pentru transparenta si reforma a guvernului din Camera Reprezentantilor.

Banca Centrala americana a salvat compania de la faliment la 17 septembrie, dandu-i un imprumut in schimbul a 79,9% din actiuni, adica o nationalizare.

"Dupa cateva zile, AIG organiza o vacanta de o saptamana pentru responsabilii companiei in selectul complex St Regis din California", a spus Waxman, in a doua zi de audieri in aceasta comisie pe tema crizei financiare. El a precizat ca factura pentru aceasta vacanta a fost de 440.000 de dolari, dintre care aproape 200.000 de dolari pentru camere (cate 1.000 de dolari sau mai mult pe noapte) si peste 150.000 dolari pentru mese, precum si 23.000 de dolari pentru tratamente de relaxare, in timp ce "americanii de rand sufereau economic, isi pierdeau locurile de munca, locuintele, asigurarile de sanatate".

"Sunt genul de lucruri care imi bulverseaza alegatorii, dintre care multi sunt pe cale sa-si piarda casele si planurile de pensii", a spus indignat democratul Elijah Cumming.

Fostul director general al AIG, Martin Sullivan, a reamintit ca a plecat din companie cu cateva luni inainte. "Daca as fi vazut facturi ca aceasta, va pot asigura ca, in calitate de director general, mi-as fi pus intrebari", a spus el.

Insa directorul serviciilor de asigurari din statul New York, Eric Dinallo, a venit in ajutorul liderilor AIG, explicand ca vacanta ar fi avut ca scop evitarea plecarii talentelor din companie si ca este posibil ca ierarhia "sa se fi gindit ca trebuie stransa toata lumea, pentru mentinerea productivitatii si apararea clientilor". "Sunt de acord ca unele cheltuieli au fost necugetate, dar ideea de strangere a principalelor cadre pentru a face astfel ca cei 85 miliarde de dolari sa poata, pe cat posibil, sa fie rambursati, nu este in mod obligatoriu o decizie negandita din partea societatii", a subliniat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6777 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    da' ce-ati vrea sa faca? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 22:46)

    qwerty [anonim]

    LOL
    • +2 (4 voturi)    
      Esti inconstient (Joi, 9 octombrie 2008, 0:13)

      Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      Trebuie sa fii inconstient. Asemenea mentalitate e demna de Romania nu de USA!!!!!
      La noi s-a inventat proverbul "tara arde si baba se piaptana".
      Jigodiile ar trebui aruncate in strada fara nimic nu trimise la "recuperare" dupa ce au facut rahatul praf....
    • +1 (1 vot)    
      hotii profesionisti (Joi, 9 octombrie 2008, 13:26)

      lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      pot fi dati afara ,ba mai mult cercetati si in puscariept frauda ,niste hoti patentati,nui bun sistemul,control, verificare ,raspundere penala si salari mult mult mai mici,ca nu or fi zmei astia au dus toata economia mondiala de ripa.
  • +4 (4 voturi)    
    khi (Miercuri, 8 octombrie 2008, 22:55)

    Nimic nou sub soare. [anonim]

    Cand vreodata s-au gandit bogatanii la restu` lumii? Credeti ca lor le pasa de unde sunt banii care le-a salvat afacerea? ... nu cred.
    • 0 (4 voturi)    
      Yup, aia cu bani sunt de vina. (Joi, 9 octombrie 2008, 2:02)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Nimic nou sub soare.

      Ok, poate nu e cel mai bun moment pentru asa ceva, dar gandeste problema si din punctul tau de vedere.

      Sa zicem ca firmele din domeniul tau ofera toate cate 4 excursii pe an la Sinaia pentru angajatii pe pozitia ta. Si la un moment dat, ti se spune, stii, compania merge greu, nu mai putem sa ne permitem excursiile. A doua zi, ai fi cu CV-ul la usa concurentei. De-aia nu se pot taia integral bonusurile astea.

      Si mai gandeste-te ca cei care conduc asemenea institutii financiare sunt ceva mai greu de inlocuit ca tine.
      • +3 (3 voturi)    
        cei care conduc (Joi, 9 octombrie 2008, 3:14)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui sile

        Iar faptul ca au dus compania la faliment nu conteaza, ei trebuie rasplatiti in continuare pentru rezultatele excelente.
        Nimeni nu este de neinlocuit intr-o corporatie.. cu un pret ce-i drept, dar 85 miliarde cred ca acopera cu virf si indesat.
  • -6 (6 voturi)    
    Pt. Lorenzo Monkson [ (Joi, 9 octombrie 2008, 3:16)

    sxcv [anonim]

    Mentatlitate de RO zici? how about shut the f... up !!!, stai acolo , nu mai veni inapoi !!!!
    O tara de idioti indoctrinati care se multumesc cu ce au !
    SCARBA, asta simt acum !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Fraiere (Joi, 9 octombrie 2008, 15:50)

      Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui sxcv

      //Habar n-ai ce bine-mi este aici. Daca stateam in “Romanica” nu as fi putut sa fac nici macar 10% din ce am facut aici. Apropo de stat “acolo” si de a nu mai veni “inapoi”. In primul rand aici imi e prea bine, cu toata criza financiara de care se vorbeste. In al doilea rand … nu-mi face placere sa vin in Romania. Cand mi-e dor de “Romanica” ma duc pina la Consulat si imi trece ….data trecuta era sa le sparg geamul….Daca totusi vin atunci…. o fac de nevoie sa-mi vad parintii. Cu toate astea copiii mei vorbesc perfect romaneste si merg in fiecare Sambata la Scoala de Limba Romana. /// Din cauza unora ca tine cu mintea inceata si plini de mentalitati desuete am plecat. ///
  • +4 (4 voturi)    
    propaganda ieftina (Joi, 9 octombrie 2008, 6:09)

    Gabbone [anonim]

    nu uitati ca e campanie electorala si in state, si aici la fel ca la romanica de fapt la fel ca oriunde in lumea asta.

    ce fac ei acum repede si pe nepusa masa cu anchetarea sefilor lehman bros si AIG e vrajeala ieftina de ochii prostimii care o sa-i voteze ca deh... ei sunt justitiari si baga la zdup pe bogatanii cei rai.

    la AIG a fost un grup de vreo 200 de oameni din care 10 angajati ai American General (subsidiare a AIG, nu are nici o treaba cu corporate chiefs). grosu grupului au fost clienti si brokeri carora ce era sa le spui ca nu mai avem bani sa va ducem la ST Regis unde de fapt va ducem in fiecare an drept rasplata ca ne-ati ales pe noi si nu concurenta?

    nu puneti botu la vrajeala politica, e la fel peste tot.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 octombrie 2008, 9:05)

      [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

      • 0 (0 voturi)    
        Nu e chiar asha (Joi, 9 octombrie 2008, 17:33)

        Gabbone [anonim] i-a raspuns lui

        AIG e la origini companie de asigurari si chiar lider de piata mondial. si cand am zis clienti si brokeri ma refeream la insurance business nu te gandi la stock brokeri sau la investitii.

        Apropo gigantul AIG a fost ingropat de un birou de vreo 100 de angajati condus din Londra care au investit la greu in piata creditelor (credit default swaps). 90% din angajatii AIG habar n-au ce s-a intamplat cu compania lor
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 octombrie 2008, 18:29)

          [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

  • +2 (2 voturi)    
    Angajatii vietii (Joi, 9 octombrie 2008, 9:32)

    Florin [anonim]

    In orice oraganizatie nimeni nu este de neinlocuit, asa ceva nu exista pentru ca nu ar mai fi progres.
    Tot mereu e cineva care asteapta sa fie promovat si sa inoveze ceva, sa munceasca mai mult decat predecesorul.Deci parerea mea e ca trebuiau zburati toti responsabilii falimentului si pusi oameni noi,cu vederi noi care sa duca la avant in firma nu la faliment.
    Parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    nu prea inteleg... (Joi, 9 octombrie 2008, 13:10)

    Lucian* [utilizator]

    OK, deci directorasii au tras un zaiafet.Bun...
    Compania a fost cumparata de stat. Bun...
    Concluzie: statul controleaza compania.

    Intrebare de prost:
    de ce se plang in presa de cheltuiala aia (Bush oricum nu mai candideaza) si nu ii admonesteaza direct pe indisciplinati? Sau macar sa dea unul din ei afara?
  • +2 (2 voturi)    
    Parlament si Senat (Joi, 9 octombrie 2008, 13:35)

    iul [anonim]

    exact ca parlamentarii si senatorii nostri
  • +1 (1 vot)    
    traim (Joi, 9 octombrie 2008, 14:32)

    luci [anonim]

    intr-un sistem de rahat, condusi de niste oameni infecti, subordonati banilor, fara nimic moral....ce se intampla la noi in tara se intampla si in alta parte... asta arata ca sistemul este falimentar, ca nivelul crescut de trai din capitalism a fost sustinut cu eforturi (ca si acum) de stat si de banci... in realitate banii ajung la o mana de oameni care fac ce vor si cand vor, cu oricine...totul este o minciuna, nu se mai respecta nici o valoare, peste tot numai incompetenti, special pentru a controla si manipula mai usor,peste tot se aplica legea junglei...
    pana cand nu se respecta legile, pana cand nu vor disparea legile speciale, pana cand nu vom fi egali in fata legii, atunci, indiferent de sistem tot rau o sa fie...
  • -1 (3 voturi)    
    care e problema? (Joi, 9 octombrie 2008, 15:14)

    ginel [anonim]

    De fapt AIG a luat un imprumut de la stat, pentru care a girat cu 80% din actiunile sale.
    Imprumut, statul nu e proprietarul decat daca astia nu se descurca. So grow up people, e compania lor, si banii lor pana una alta.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 octombrie 2008, 15:36)

      [anonim] i-a raspuns lui ginel