Criza economica prin care trec americanii - principala tema a celei de-a doua confruntari televizate pentru prezidentialele din SUA

de C.G.     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2008, 7:59 Actualitate | Internaţional


Problema arzatoare a americanilor, criza economica, a dominat cea de-a doua dezbatere televizata de marti seara din Nashville (Tennessee) intre candidatii la fotoliul de la Casa Alba Barack Obama si John McCain, scriu agentiile internationale de presa.

"Trecem prin cea mai grava criza financiara de la criza din 1929... Este rezultatul politicii economice gresite al ultimilor opt ani sustinuta de domnul McCain", a inceput Obama confruntarea televizata.

"Americanii sunt nervosi, sunt lezati si sunt un pic speriati", a declarat McCain care a profitat de ocazie pentru a face o noua propunere, la exact patru saptamani inaintea alegerilor prezidentiale: preluarea de catre stat a imprumuturilor imobiliare pe care familiile nu reusesc sa le mai ramburseze.

"Este propunere mea, nu a lui Obama si nici a presedintelui Bush", a insistat McCain.

In dificultate, potrivit sondajelor, senatorul de Arizona si-a pus sperantele ca acesta dezbatere ii va aduce mai multe voturi, dar nu a precizat cum se poate realiza practic propunerea sa, foarte costisitoare, scrie AFP.

Barack Obama a sustinut ca trebuie facut mai mult in sprijinul clasei de mijloc si a insistat ca reducerea taxelor, propusa de John McCain ii va ajuta tot pe cei instariti, scrie BBC.

Doua sondaje de opinie, al CBS News si CNN, al caror rezultat a fost anuntat imediat dupa incheierea dezbaterii l-au aratat castigator pe senatorul Obama, scrie BBC.

Potrivit Gallup, inaintea dezbaterii era o diferenta de noua puncte intre cei doi ccandidati: Obama conducea cu 51% la 42% in ceea ce priveste intentiile de vot.

Prima dezbatere intre cei doi rivali a fost urmarita de 52,4 milioane de telespectatori, iar sondajele l-au aratat invingator pe senatorul Obama.

Cea de-a treia si ultima dezbatere televizata intre Obama si McCain este programata pentru 15 octombrie la Hampstead, New York.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2912 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Atentie la sondaje (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:52)

    Cifrus [anonim]

    Inca o data, doar cele doua retele pro-democrate, CBS si CNN, au publicat sondaje imediat dupa dezbatere. Exact asa a fost si la prima dezbatere Obama-McCain si la Palin-Biden si sistematic indicatia a fost "democratii au invins". Curios, veti observa ca nici un alt institut nu a dat publicitatii o asemenea statistica, datele fiind destinate partidelor.

    Dupa ce la primul sondaj CBS a recunoscut ca ponderarea esantionului de intervievati a fost clar in favorarea democratilor (41% erau democrati si doar 27% democrati, e ca si cum in Romania un institut ar alege 41% simpatizanti PDL si 27% PNL si dupa dezbatere ar "constata" ca a casitgat Basescu:), acum reteaua refuza sa mai publice ponderarea pe simpatii politice.

    Am atras deja atentia ca mass-media pro-democrata va face tot ce e posibil pentru a publica sondaje favorabile lui Obama, dar nu oricum, ci sondaje unde sa se vada ca Obama atinge minim 50%.
    De ce?
    E foarte important psihologic ca in mintea celor mai labili, celor care nu se decid decat prin "imitarea" celor din jur, sa fie imprimat mesajul "uite, doar vezi ca 50% sunt cu Obama, nu mai sta pe ganduri, fii si tu cu cei majoritari".

    E o tehnica de manipulare prin sondaje foarte bine cunoscuta si utilizata in politica romaneasca.

    Singurele sondaje viabile, "nepoluate" politic, sunt cele de la IPSOS, Rasmussen, Gallup si Zogby. In aceste sondaje, la nivel national Obama are un avans de 6-9% (doar Zogby indica 3%).

    In ce priveste "castigarea" dezbaterii, CNN anunta 54% Obama si 30% McCain, senatorul democrat fiind considerat de esantionul CNN ca fiind chiar mai apt ca McCain sa combata terorismul sau sa castige in Irak !! Ceea ce e cel putin exagerat chiar si pt. un sondaj CNN:)

    CBS a fost ceva mai moderat in sondajul "pro-Obama", anuntand ca in esantionul sau "independent" (!?) 39% l-au perceput pozitiv pe Obama, 35% pe ambii candidati si 27% pe McCain !

    Ca orice criza, si aceea financiara profita democratilor, implicit e bine pt. Obama.
    • 0 (6 voturi)    
      draga republican mioritic, o singura intrebare am (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:23)

      meh [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

      "senatorul democrat fiind considerat de esantionul CNN ca fiind chiar mai apt ca McCain sa combata terorismul sau sa castige in Irak !! Ceea ce e cel putin exagerat chiar si pt. un sondaj CNN"

      ce l-ar face pe mccain mai apt sa combata terorismul ? faptul ca a fost prizonier de razboi in vietnam ? sau faptul ca e republican ?

      daca in mintile unora prizonier de razboi in vietnam = rambo .... LOOOOOOOOL. in primu rind daca era asa rambo, nu mai statea atitia ani ca prizonier, in 24h era liber si mai cucerea si china. in al 2-lea rind, chiar daca era rambo, acum e batrin si ramolit. in al 3-lea rind presedintele nu tre sa fie rambo, tre sa fie diplomat si bun manager.

      daca insa a fi republican = mai bun la combatut terorismul, atunci sunt curios: cumva la admiterea in partidul republican se da un examen de anti-terorism ? daca da, cum se explica "succesurile" lui bush (da, da, stiu propaganda republicana care zice ca in irak totu e pe roze - hey, operatiunile parca au incetat de fo citiva ani, nu, ca doar s-a declarat de mult cistigarea razboiului) ?


      stiu ca imi bat gura de pomana, ca pt careva care/// creade orbeste in propaganda republicana si chiar sa o imprastie pe forumuri romanesti nu va asculta niciodata de argumente logice.

      si sa vedem ce o sa mai crezi tu in cauzele republicane (pro-life, anti-gay si no gun control) cind fi-ta vine acasa bortoasa la 14 ani, fi-tu te anunta ca e gay si pe tine te impusca din greseala un redneck care se juca cu pistolu de parca ar fi fost pistol cu capse.
      • 0 (0 voturi)    
        Respect (Joi, 9 octombrie 2008, 4:14)

        Mihai - TX [anonim] i-a raspuns lui meh

        Bine punctat la anti-terorism, hehe...
  • 0 (6 voturi)    
    Kenya, 100% pro-Obama (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:02)

    Poligam [anonim]

    Jerome Corsi, scriitor si pamfletar politic conservator, a fost arestat de autoritatile din tara natala a tatalui lui Obama.
    Motivul oficial al arestarii: "pasaportul nu e in regula" :)))
    Motivul neoficial: Corsi fusese invitat la lansarea propriei sale carti in versiune kenyana, "Obama Nation".

    Cartea e exploziva, pt. ca publica marturii si documente despre trecutul lui Obama, nascut dintr-un tata poligam si alcoolic, venit cu bursa in USA.

    Corsi arata ca Barack Hussein Obama a avut legaturi directe cu organizatii americane si internationale extremiste, violente, ca pozitiile sale politice erau de extrema stanga si ca ani de zile a intretinut contacte cu organizatii islamice anti-occidentale.

    Corsi a publicat un best-seller in 2004, contra lui Kerry, "Unfit for Command", carte care a surprins democratii cu dezvaluiri despre trecutului candidatului Kerry.

    Chiar si in USA, partizanii lui Obama sunt sectari si agresivi, e "normal" ca in tari mai salbatice sa fie si mai intoleranti.
    • 0 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:23)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Poligam

      Mi se pare putin hilar modul in care insisti sa ne amintesti ca numele lui e 'Hussein'. Trebuie sa intelegi ca in momentul in care folosesti felul in care suna numele cuiva pentru a-l discredita, pierzi orice credibilitate ai la dispozitie.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e hilar, e pe buletin (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:05)

        Hussein Obama [anonim] i-a raspuns lui anonim

        E pe actul de nastere al democratului, nu cred ca senatorului ii e rusine de numele sau islamic. Sau poate domnul senator crede ca numele dat de parinti e perceput negativ de americani? De ce l-ar evita? Nimeni nu-i spune "mai Hussein", insa e perfect acceptabil sa-i spuna Barack Hussein Obama Jr., asta e si pe cartea lui de vizita :) Hussein suna ca Hussein, cu ce il "discrediteaza" pe democrat?
        • 0 (4 voturi)    
          cu nimic (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:13)

          test [anonim] i-a raspuns lui Hussein Obama

          Nu il discrediteaza cu nimic. Insa haide sa nu ne prefacem ca se insista pe numele de Hussein pentru simplu motiv ca asta e numele lui si nu pentru ca uni fac automat legatura cu un fost dictator.

          Daca vreti sa va legati de numele omului asta e, dar macar sa evitam explicatii teatrale inutile.