Un american si doi japonezi, laureatii Premiului Nobel pentru fizica

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 7 octombrie 2008, 13:22 Actualitate | Internaţional


Yoichiro Nambu
Foto: www.fi.edu
Americanul Yoichiro Nambu si japonezii Makoto Kobayashi si Toshihide Maskawa au fost recompensati cu premiul Nobel pentru fizica, a anuntat Comitetul Nobel la Stockholm, citat de BBC.

Cei trei vor imparti un premiu in valoare de 10 milioane de coroane suedeze (1,4 milioane dolari). Nambu va lua jumatate din suma, cealalta jumatate revenind celor doi japonezi.

Academia Regala de Stiinta din Suedia a anuntat ca americanul de origine japoneza Yoichiro Nambu, care este profesor la Enrico Fermi Institute al Universitatii din Chicago, a fost recompensat pentru "descoperirea mecanismului spargerii simetriei spontane in fizica subatomica".

Makoto Kobayashi
, care este cercetator la High Energy Accelerator Research Organization (KEK) in Tsukuba (Japonia) si Toshihide Maskawa, de la Yukawa Institute for Theoretical Physics (YITP) al Kyoto University, au primit Premiul Nobel pentru fizica in acest an pentru "descoperirea originilor spargerii simetriei care prognozeaza existenta a cel putin trei familii de quarcuri in natura".

Anul trecut, premiul Nobel pentru fizica a fost acordat francezului Albert Fert si germanului Petre Grunberg pentru cercetarile lor din domeniul magnetorezistentei gigantice.
In 1988, Fert si Grunberg, care si-au desfasurat activitatile de cercetare separat, au descoperit un nou efect fizic - magnetorezistenta gigantica, care a avut un impact important asupra tehnologiei informatiei si comunicarii.

Premiile Nobel, create de savantul si omul de afaceri suedez Alfred Nobel, inventatorul dinamitei (1867), au fost decernate pentru prima data in 1901.

Ieri, Comitetul suedez a anuntat ca Premiul Nobel pentru medicina in acest an a fost atribuit germanului Harald zur Hausen si francezilor Françoise Barré-Sinoussi si Luc Montagnier.

In zilele urmatoare vor fi anuntati castigatorii pentru chimie, economie, cel mai asteptat moment fiind insa acela al anuntarii castigatorului premiului Nobel pentru Pace, in 10 octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3088 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pe cand HotScience? (Marţi, 7 octombrie 2008, 13:25)

    Valentinz [hotnews.ro]

    pe cand HotScience?
  • -1 (1 vot)    
    stire incompleta (Marţi, 7 octombrie 2008, 13:42)

    geo [anonim]

    nu se zice nimic despre subiectul pt care au fost premiati laureatii anului 2008. in schimb se precizeaza asta pt cei de anul trecut...
    • 0 (0 voturi)    
      graba (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:01)

      roman [anonim] i-a raspuns lui geo

      Daca ai fi citit atent, ai vazut ca "textul era in curs de actualizare", adica era un material la care se lucra. Te-ai repezit insa sa-ti dai cu parerea, asa, ca toti carcotasii...
      • 0 (0 voturi)    
        alta graba (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:27)

        alt roman [anonim] i-a raspuns lui roman

        stirea a fost preluata de undeva unde mai mult ca sigur se mentiona si pt ce au luat premiul. in caz ca nu realizezi aia e partea cea mai importanta a stirii, in rest numele persoanelor premiate pun pariu ca nici acum dupa ce ai citit stirea nu ti le amintesti. dar ce sa faci, asa e viata de carcotas.
  • 0 (0 voturi)    
    nambu (Marţi, 7 octombrie 2008, 13:51)

    atreus [anonim]

    Nambu este coautor al actiunii Nambu care se foloseste in string theory. Nu stiu daca pentru asta a luat nobel dat oricum a avut contributii si in domeniul asta. BRAVO
    • -1 (1 vot)    
      string theory (Marţi, 7 octombrie 2008, 16:27)

      A [anonim] i-a raspuns lui atreus

      De curiozitate (mi-e lene sa caut), cu ce se ocupa string theory ? Mersi.
      • +2 (2 voturi)    
        lene (Marţi, 7 octombrie 2008, 17:50)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui A

        este acea teorie care produce o descriere unificata a tuturor interactiilor existente. Include si gravitatia si da o explicatie unitara a teoriei generale a relativitatii si a mecanicii cuantice. Foarte pe scurt, pentru ca daca ti-e lene sa cauti banui ca iti va fi lene si sa citesti prea mult...
  • +1 (1 vot)    
    Spelling (Marţi, 7 octombrie 2008, 13:59)

    fLoreign [utilizator]

    "spargerea simetriei", sau mai degraba "violarea simetriei", iar nu "simetria spargerii".
    Greu la deal cu Babelfish...
    • +2 (2 voturi)    
      ruperea simetriei (Marţi, 7 octombrie 2008, 16:46)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

      cred ca asta ar fi cea mai potrivita traducere.
    • -1 (1 vot)    
      symmetry (Marţi, 7 octombrie 2008, 17:52)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

      io ii zic ruperea spontana de simetrie la "spontaneous symmetry breaking"... oare inca n-a tradus nimeni in romana o carte buna de QFT? Incredibil: limba romana nu are corespondent pentru termeni de specialitate din fizica!!! In ce secol traim!?
      • 0 (0 voturi)    
        alte posibilitati (Miercuri, 8 octombrie 2008, 6:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Cand scriu asta vad ca ai un -1 la voturi... sunt curios de ce... pacat ca n-am chef sa ma inregistrez ca il aduceam la 0 :).

        ar mai fi: destramare si intrerupere... ambele sunt mai apropiate de intelesul real, dar suna aiurea. Da' pe model maus, clic si sait am putea sa introducem breicaj... :D
  • 0 (0 voturi)    
    Titlul mai corect (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:17)

    fLoreign [utilizator]

    De fapt Nambu a luat jumatate de Nobel si ceilalti doi cate un sfert.
    Asa ca, mai corect ar fi ceva de genul "Japonia, trei sferturi de Nobel, americanii celalalt sfert".

    Si totusi, "mecanismul spargerii simetriei spontane" suna ca naiba. E de fapt spargerea spontana a simetriei.

    PS: de cand nu mai dati creditul pr contributii la text?
    • 0 (0 voturi)    
      Erata (Marţi, 7 octombrie 2008, 15:41)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      De fapt Nambu este american si ceilalti doi sunt japonezi, asa ca aveti dreptate, este juma'-juma', chiar daca si jumatatea japoneza este tot juma'-juma' la randul ei.
      http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2008/index.html
  • +1 (1 vot)    
    comparatii (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:39)

    fizicianul [anonim]

    Se pare ca-i mult mai rentabil sa duci o banca la faliment. Cat timp jecmanirea populatiei merge ok iei bonusuri pt profit, cand da faliment iei bonus c-ai lichidat-o si bonusuri adevarate, zeci de milioane de dolari,nu praful asta de pe toba.
    • +2 (2 voturi)    
      Quanti pure breed (Marţi, 7 octombrie 2008, 15:24)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui fizicianul

      Este cunoscut faptul ca o multime dintre cei care se ocupa cu modelele cantitative in economia aplicata, inclusiv pe Wall Street, au doctorate in fizica. Macar Nambu si ai sai au ramas fizicieni "pur sange".
  • +1 (1 vot)    
    Declaratia de presa oficiala pe romaneste (Marţi, 7 octombrie 2008, 16:05)

    Adrian Buzatu [anonim]

    ... Ca de obicei, echipa StiintaAzi.ro a tradus pe romaneste declaratia de presa oficiala a Comitetului Nobel si o puteti gasi ca si ultima stire de pe siteul nostru. Intre timp, vom scrie si un articol amplu mai detaliat. Comentarii si intrebari sunt binevenite la noi pe site si pe forum, vom incerca sa raspundem cat de bine putem. Cu stima, Adrian Buzatu, doctorand in fizica particulelor, coordonator StiintaAzi.ro