Accident de tren in Ungaria: patru morti si aproape 30 de raniti. Ministrul transporturilor a demisionat

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 6 octombrie 2008, 18:52 Actualitate | Internaţional


Cel putin patru persoane au murit si alte 30 ranite in urma unui accident de tren produs in Ungaria, transmite Rador. Accidentul a avut loc la Pilis-Monorierdö, la sud-est de Budapesta, circulatia fiind blocata pe ambele sensuri de mers. Ministrul ungar al transporturilor si directorul companiei cailor ferate au demisionat in urma incidentului.

Serviciile de urgenta au afirmat ca doua femei si un barbat au murit pe loc, iar o alta persoana a decedat in drum spre spital.

Cel putin opt dintre raniti sunt in stare grava.

Un tren personal a ciocnit din spate un tren Intercity care circula de la Debretin spre Budapesta. Accidentul a avut loc la aproximativ 40 de km de Budapesta.

La operatiunile de interventie au participat opt masini si zeci de pompieri.
Dupa primele investigatii, cauza accidentului pare sa fi fost o defectiune a unui semafor de pe traseu.

Ministrul ungar al transporturilor, Pal Szabo, si directorul companiei cailor ferate, Istvan Heinczinger, au demisionat in urma accidentului feroviar. Premierul a acceptat ambele demisii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1892 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    da (Luni, 6 octombrie 2008, 19:24)

    x [anonim]

    au demisionat? auzi acolo.. exista onoare? vedea-l-as pe orban..
    tara de tampiti si hoti. a noastra, bineinteles.
    • -7 (7 voturi)    
      ?? (Luni, 6 octombrie 2008, 19:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui x

      Sa inteleg ca iti doresti vrun eveniment neplacut de genul asta in Ro ca sa il vezi pe Orban demisionand???
      • +4 (4 voturi)    
        in caz ca nu stiai (Luni, 6 octombrie 2008, 20:04)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui alex

        ... au existat asemenea evenimente neplacute si la noi pana nu de curand si nu a demisionat nimeni ...
        • +3 (3 voturi)    
          Comment sters de user (Luni, 6 octombrie 2008, 21:25)

          sadwank [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      • +3 (5 voturi)    
        so what...?!!! (Luni, 6 octombrie 2008, 20:20)

        altul [anonim] i-a raspuns lui alex

        in romanica noastra.... pot sa se ciocneasca toate trenurile... orbanica va fi in continuare ministru!!!
        daca dupa ce "fugi" (el a mers incet) de la locul unui accident produs de tine (cu victime) si ramai ministru... atunci iti este permis orice!
      • +3 (3 voturi)    
        a fost, nu a demisionat (Luni, 6 octombrie 2008, 20:32)

        george [anonim] i-a raspuns lui alex

        daca mai tzii minte de accidentul de tren in care a murit o fata din focsani
      • +1 (1 vot)    
        Nu e nevoie... (Luni, 6 octombrie 2008, 20:43)

        Silv [anonim] i-a raspuns lui alex

        Stim cu totii ca indiferent ce se intampla, ai nostri nu demisioneaza, tin cu dintii de ciolan. Asa ca nici nu este nevoie de un accident de proportii ca sa se demontreze ceea ce este deja notoriu :(
  • 0 (0 voturi)    
    Personal vs. Intercity (Luni, 6 octombrie 2008, 21:09)

    Marius [anonim]

    Nu, nu doresc ca asha ceva sa se intample si in Romania.

    Ministrul nostru nu a avut bunul simt sa demisioneze cand personal a fost implicat intr-un accident de circulatie (lasand la o parte starea transporturilor pe caile ferate sau rutiere).

    Intrebarea mea insa este: Cum a reusit un personal sa ajunga din urma si sa loveasca un intercity?
  • 0 (0 voturi)    
    in tema (Luni, 6 octombrie 2008, 21:14)

    piticot [anonim]

    se pare ca au "disparut" cablurile .oare cum?
  • -6 (6 voturi)    
    Lacheii la raport (Luni, 6 octombrie 2008, 22:10)

    Alex [anonim]

    Ma uit la citeva comentarii pe acest subiect si nu-mi vine sa cred ce copii de mingi are PDL-ul.
    De unde sa apara ceva valoare in acest partid, daca tineretul lor gindeste ca astia ?
    Daca derbedeul ala de basescu minte in direct la televizor, ce sa inteleaga lacheii ?
    Succesuri baieti, asta va caracterizeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    LUCRARI!!!!! (Luni, 6 octombrie 2008, 22:15)

    razvan [anonim]

    VREAU SA VA SPUN CA PE ACEASTA LINIE INTRE BUDAPESTA SI SZOLNOLK SE FAC LUCRARI DE MODERNIZARE (LA FEL CA PE RUTA BUCURESTI - CONSTANTA).
    NUMAI CA LA EI CIRCULA DE DOUA ORI MAI MULTE TRENURI PE KILOMETRU!!!!!
    LINIA SE AFLA PE CORIDORUL IV PANEUROPEAN (eu am fost pe acolo acum cateva saptamani).
    • 0 (0 voturi)    
      tot lucrari (Marţi, 7 octombrie 2008, 9:31)

      ocpa [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Linia Bucuresti-Constanta se afla tot pe coridorul 4 paneuropean. Daca ai ocazia sa mergi pe acolo arunca o privire pe panourile amplasate prin gari (Ciulnita, Fetesti etc).

      Densitatea de trafic feroviar pe magistrala Buc-Cta a fost semnificativ redusa de cand au inceput lucrarile (1 Mai 2006) tocmai pt a se preveni evenimente de genul celor din Ungaria.

      Eu unul nu am auzit inca de un accident atat de grav pe linia Buc-Cta ... iar cel ce a avut loc de curand la Valea Calugareasca a fost ca urmare a unui act de sabotaj (mai bine zis tiganii au furat elemente ale caii de rulare).

      Nu ma intelege gresit, nu sunt deloc "fan" CFR (nici ca socientate de transport nici ca echipa de fotbal :)), dar ceva imi spune ca parca totusi "ai nostri" sunt mai destepti decat "ai lor".
  • +2 (2 voturi)    
    . (Marţi, 7 octombrie 2008, 0:17)

    Mda [utilizator]

    ai nostri n-ar demisiona nici daca s-ar juca "din greseala" cu o bomba atomica in restaurantul de la guvern
  • +1 (1 vot)    
    Pasarela (Marţi, 7 octombrie 2008, 8:21)

    Catalin [anonim]

    Dar cand a cazut pasarela pe DN1, la Ciolpani parca, peste masina aceea omorand 2 tineri, cine si-a dat demisia. Oricum in tara asta nimeni nu este constient de responsabilitatea serviciului. Si aici nu ma refer sa raspunzi exact de ceea ce faci tu, dar cand esti intr-un post de conducere raspunzi si de ceea ce fac subalternii tai. Dar pana ajungem la mentalitatea asta eheeeeeeeeeeeeeee........
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalism de cacao (Marţi, 7 octombrie 2008, 9:35)

    eu [anonim]

    chiar e asa de greu sa va informati?
    "Premierul a acceptat ambele demisii."
    pe draq! Istvan Heinczinger NNUUU a fost demis!!
    insa este adevarat ca au inaintat demisia...
    ieri am auzit un inteviu cu dl. Heinczinger, cand intrebat find: de ce a inaintat demisia, omul a raspuns: pentru ca la urma urmei - chiar daca inca nu se stie sigur - dar e clar , ca o vina a MAVului (cfr-ul lor) a cauzat accidentul si el simte ca moral are obligatia sa plece de la conducerea MAVului.
    punct.