VIDEO Tragedie aviatica in Rusia: 88 de oameni au murit dupa ce un avion s-a prabusit in apropierea muntilor Ural

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 14 septembrie 2008, 8:55 Actualitate | Internaţional


Tragedie aviatica in Rusia
Foto: YouTube
Un avion Aeroflot, de tip Boeing 737-500, s-a prabusit langa muntii Ural, toti cei 88 de pasageri aflati la bordul aeronavei decedand, anunta Reuters. Printre victime figureaza si 21 de cetateni straini. "Exista cetateni straini printre victime, dintre care noua azerbadjeni, cinci ucraineni, un francez, un elvetian, un leton, un american, un german, un turc si un italian", a precizat Aeroflot.

Avionul, care apartinea companiei de stat Aeroflot si efectua o cursa interna, s-a prabusit intr-o rapa, in timp ce incerca sa aterizeze pe aeroportul orasului siberian Perm.

"La bord se aflau 82 de pasageri si sase membri ai echipajului. Toti au decedat. Nu au existat victime la sol", a declarat purtatorul de cuvant al ministerului rus pentru situatii de urgenta, Irina Andrianova. Sapte dintre victime sunt copii, dintre care unul avea mai putin de un an.

Contactul cu aeronava a fost pierdut la altitudinea de 1.800 de metri, in timp ce avionul se pregatea sa aterizeze. Oficialii rusi sustin ca avionul s-a prabusit intr-o zona nelocuita, dar unii responsabili declara ca aeronava a cazut in apropierea unor blocuri de locuinte.

Pompierii au reusit sa stinga incendiul, dar ramasitele avionului s-au imprastiat pe o portiune de patru kilometri patrati si au afectat calea ferata Transsiberiana, determinand inchiderea acesteia.

Anchetatorii incearca sa stabileasca care au fost cauzele accidentului. Deocamdata, nu exista niciun indiciu privind un posibil atentat sau act de sabotaj.

318 oameni au murit in 2007 in accidente cu aeronave ale companiilor aviatice din Rusia

Accidentul este cel mai grav, de la prabusirea unei aeronave rusesti TU-154 in Ucraina, in august 2006.

Securitatea aviatica a fost pusa in discutie dupa ce, in cursul anului trecut, 318 oameni si-au pierdut viata in accidente cu aeronave ale companiilor aviatice din Rusia, de sase ori mai multi decat in 2005.

Cele mai frecvente cauze ale accidentelor au fost, potrivit expertilor, deficientele in formarea profesionala a pilotilor, dar si vechimea flotei comerciale ruse.

O comisie speciala privind securitatea aviatica a stabilit, in ianuarie 2007, ca varsta medie a avioanelor de linie destinate curselor internationale este de 18 ani, in timp ce, pentru liniile interne, vechimea medie este de 30 de ani, precizeaza AFP. 







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5382 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    unde? (Duminică, 14 septembrie 2008, 9:42)

    gb [anonim]

    mare pacat de pierderile umane, indiferent unde s-ar produce. Se pare ca accidentele aviatice vin in valuri, cand vin.

    Cat despre hotnews...din ce in ce mai prost se scrie:
    "Accidentul este cel mai grav podus in Rusia de la prabusirea unei aeronave TU-154 in Ucraina, in august 2006."
  • +1 (1 vot)    
    Deci cum e? (Duminică, 14 septembrie 2008, 10:31)

    Observator [anonim]

    ............"Accidentul este cel mai grav podus in Rusia de la prabusirea unei aeronave TU-154 in Ucraina, in august 2006."................

    ...parca Ucraina se separase de Rusia, asa e R.M. de la Hotnews?... Sau nu 'amanuntul' asta conteaza?...
  • -3 (3 voturi)    
    incredibil (Duminică, 14 septembrie 2008, 18:10)

    basescu [anonim]

    Am trait sa o vad si pe asta, rusii cum se dau cu avioane americane, si culmea mai si cad cu ele.

    In 50 de ani de comunism Il-urile si Tupolevurile faceau mii de ore de zbor in toata lumea si nu mai auzeai sa cada......auzi anunt: O aeronava Boeing a companiei Aeroflot....ce urmeaza? sa fabricam Ferrari Scalieti la Pitesti? Unde se duce lumea asta?

    PS: sa nu uitam ca aeronavele rusesti au fost cele mai sigure din istorie
    • +2 (2 voturi)    
      ce (Duminică, 14 septembrie 2008, 19:47)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui basescu

      vorbesti franz? Ai habar cite prabusiri au ascuns rusii de ochii presei locale, ca sa nu mai vorbim de cea straina? Pai daca era dupa ei , nici de cernobil nu aflai mai flacau, poate doar atunci cind incepea sa-ti cada parul si alte alea.. Asa ca las-o jos cu avioanele tale rusesti, cred ca tu154 ala avea cel putin treizeci de ani de la nastere.
      • -2 (2 voturi)    
        te oftici bec (Duminică, 14 septembrie 2008, 22:20)

        smen [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        prostia ta nu inceteaza sa ma uimeasca am ras cu lacrimi la comentariul tau,se pare ca stapanii tai iti fac si favoruri carnale
        • 0 (0 voturi)    
          . (Luni, 15 septembrie 2008, 7:36)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui smen

          esti dus tataie cu "tehnologia" ta ruseasca. comunistii ascund de obicei accidentele sau le diminueaza pierderile in presa... se numeste propaganda. si ceausescu facea asta. multi credeau ca o ducem al naibii de bine ;)
          • 0 (0 voturi)    
            tehnologia rusa (Luni, 15 septembrie 2008, 9:54)

            Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Mda

            in ceea ce priveste aerul rusii au facut cel mai mare avion cargo din lume An-225 Mriya, cel mai mare elicopter din lume, prima racheta in spatiu, etc.
  • -1 (1 vot)    
    auzi bec.... (Duminică, 14 septembrie 2008, 20:15)

    basescu [anonim]

    se intampla sa vorbesc din surse sigure, mai exact tata a fost pilot pe il 62 timp de 35 de ani la tarom, si daca tu nu ai auzit de accidente aviatice cel putin in Romania in perioada comunismului pei afla ca ele chiar nu s-au intamplat.

    Iar daca intri pe orice site de specialitate ai sa vezi ca orice aeronava ruseasca in ciuda consumului enorm, atata timp cat aveau o mentenanta regulata erau cele mai sigure, asa ca te rog frumos, ne documentam...gandim....dupaia vorbim.....frantz.....
    • 0 (0 voturi)    
      boeing (Luni, 15 septembrie 2008, 7:50)

      ion din la [anonim] i-a raspuns lui basescu

      fi sincer, poti sa afirmi ca americanii nu fac avioane sigure? nu pot sa cred ca tatal tau avea o parere proasta de b-737 cind era pilot pe il-62...
      • 0 (0 voturi)    
        pt boeing (Luni, 15 septembrie 2008, 10:59)

        BASE [anonim] i-a raspuns lui ion din la

        deci sa ne intelegem, nu sunt pro rusi, chiar sunt o natie care ma lasa rece, si sa-i ierte Dzeu pe cei care au murit, dar din punct de vedere al industriei aeronautice oameni chiar stiau ce faceau.
        este absolut normal sa evoluam si sa trecem la avioane occidentale, si din p d vedere consum si mentenanta nici nu exista comparatie intre avioanele rusesti si cele vestice, doar am mentionat ca tata s-a pensionat dupa 30 de ani de zbor de pe un avion rusesc, ceea ce nu-i lucru putin zic eu.
  • 0 (0 voturi)    
    ciudatenii rusesti.... (Duminică, 14 septembrie 2008, 21:22)

    dorinteodor [anonim]

    seful investigatorilor a zis ca este foarte probabil ca accidentul s-a produs datorita exploziei motorului din dreapta. acum, nu trebuie decit sa zbori cel putin o data cu un avion si sa intelegi ca avionul vine la aterizare cu motoarele la relanti. adica cu combustibilul redus la minim. la 1000 de metri si la aterizare este ultima situatie in care un motor ar putea lua foc si cu atit mai putin sa explodeze. sa speram ca accidentul nu a avut loc din cauza ca un general, consilier a lui putin si "pacificatorul" ceceniei s-a aflat la bord.....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu potzi sa taci din gura (Duminică, 14 septembrie 2008, 22:23)

      Un Oarecare [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Ce sa zic te f..e grija ca au murit oameni obisnuitzi intr-o cursa civila.

      Citat:"Sa speram ca accidentul nu a avut loc din cauza ca un general, consilier a lui putin si "pacificatorul" ceceniei s-a aflat la bord....."

      Nu potzi sa taci din gura ca numai timpeni potzi abera, vezi doamne murit oameni.

      Am o intrebare sa-ti spun:
      De ce nimicuri ca tine, viremi ce stau pe forumuri care se bucura de moartea unor oamnei, ce va face sa va simtizti mai bine cind comentatzi plini de ipocrizie despre moartea accidentala a unor oameni?

      Ai avut curajul vreodata sa te batzi cu cineva de talia ta, sau tu prinzi curaj doar la claviatura?
      • 0 (0 voturi)    
        Penalul esti tu (Luni, 15 septembrie 2008, 0:38)

        lute [anonim] i-a raspuns lui Un Oarecare

        Esti un fraier, amice. Omul chiar are dreptate. Generalul se afla in avion, si chiar erau motive ca multi sa ii doreasca moartea. Este o ipoteza foarte plauzibila. Asa ca termina cu limbajul de cartier ca esti prost si o dai in bara. Probabil esti unul dintre cei multi care inca mai cred ca americanii il cauta pe Ben Laden pe K2, etc etc.
    • 0 (0 voturi)    
      "dezastre in aer" (Luni, 15 septembrie 2008, 9:09)

      x-lescu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Cred ca judeci cel mai corect dintre toti forumistii...daca ramasitele avionului s-au imprastiat pe o portiune 4 km patrati e clar explozie. Plus "pacificatorul".S-a mai intamplat in Anglia acum cativa ani de au cautat ramasitele pe cativa km patrati si a durat luni de zile. In privinta flotei Tarom inainte de '89 intr-adevar nu au fost accidente aviatice tinute ascunse pt. ca ...nu au fost. Si stiu sigur asta. Chiar si acum, nu e de joaca, controalele sunt stricte...dar la cate zeci, sute de mii de zboruri sunt zilnic de pe toate aeroporturile lumii...
    • 0 (0 voturi)    
      wodka (Luni, 15 septembrie 2008, 11:26)

      Rick [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Sa nu neglijam maruntul amanunt ca pilotii rusi/sovietici, aveaua si au o mare afinitate pentru wodka, chiar si inainte de zbor sau in timpul zborului. Obligativitatea pilotilor Aeroflot de a fi izolati in carantina... 24 de ore inainte de zbor nu a dat rezultate.
    • 0 (0 voturi)    
      NU este nici o ciudatenie.... (Luni, 15 septembrie 2008, 11:27)

      Nartea [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Gresesti putin. Accidentele se intimpla mai ales la aterizare si decolare. Motorul, cind e sa ia foc nu mai conteaza in ce regim se afla. Nu mai vorbesc ca sint destule situatii cind se tureaza motoarele chiar la aterizare ca sa faca fata diferiteleor situatii ( vint , corectii de traiectorie etc ).
      Atentatul este insotit de obicei de un comunicat in care se dezvaluie identitatea organizatiei si motivul pentru care l-a comis. Ca de aia e atentat terorist. Altfel, el trece la simple accidente si teroristii nu isi mai ating scopurile!!
  • -1 (1 vot)    
    Fara numar... (Luni, 15 septembrie 2008, 4:30)

    Torque [anonim]

    ... cand e vorba de rusi morti. Am tot zis ca cecenii sunt mici copii in comparatie cu rusii, atunci cand mujicii incep sa se toace intre ei cu ajutorul lu' tehnik
    • +1 (1 vot)    
      /// (Luni, 15 septembrie 2008, 9:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui Torque

      sa iti fie rusine pt ceea ce ai zis, sunt oameni ca si noi. sper ca in urmatorul avion care pica sa te afli tu. prin ce ai scris mai sus arati ce fel de om ai, cioban cu 4 clase
  • +1 (1 vot)    
    @basescu (Luni, 15 septembrie 2008, 12:01)

    mihai [anonim]

    Nu s-au intamplat accidente in perioada comunismului?

    Ia d-aici, fiule:
    http://www.planecrashinfo.com/Airline/AL%20Ta-Tq.htm

    Cum zicea marele Caragiale, "amice, esti idiot".
    • -1 (1 vot)    
      pt un gunoi (sau mihai anonim) (Luni, 15 septembrie 2008, 13:42)

      basescu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      sunt sigur ca esti o caricatura care a mers ABSOLUT NICIODATA cu avionul pana in 90' si poate odata de la revolutie incoa' ,dar in 40 de ani cateva accidente cu un Il-18 si ceva mig-uri este EGAL CU ZERO fata de zecile de accidente din blocul Vestic.

      Daca te uiti pe net (fara de care clar esti praf) ai sa vezi ca TAROM A FOST INTRE PRIMELE 3 COMPANII AERIENE CA SIGURANTA IN ZBOR PANA IN 1990. asta ce inseamna papagalule?
      • +1 (1 vot)    
        pt base (Luni, 15 septembrie 2008, 15:40)

        amuzatu [anonim] i-a raspuns lui basescu

        Amice.....poate insemna ca Taromul a avut un numar redus de zboruri....ar trebui sa faci calculele comparativ la numarul de zboruri practicate de Tarom........
        Da' vorba aia...ce stim noi doar tatal tau a fost pilot, nu?
        In dulcele stil clasic romanesc te salut