Sotul fostului premier Benazir Bhutto a fost ales presedinte al Pakistanului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 13:07 Actualitate | Internaţional


Asif Ali Zardari, sotul fostului premier Benazir Bhutto, care si-a pierdut viata, pe 27 decembrie anul trecut, intr-un atentat sinucigas, a fost desemnat sambata, de catre Parlamentul de la Islamabad, presedinte al Pakistanului, anunta AFP.

Asif Ali Zardari ii succede la conducerea Pakistanului lui Pervez Musharraf, suspectat de implicare in planul de asasinare a lui Benazir Bhutto, pe atunci premier, lider al opozitiei si adversar declarat al lui Musharraf.

Pervez Musharraf a fost constrans sa demisioneze la 18 august, de catre o coalitie fragila a fostei opozitii, care a castigat alegerile legislative in luna februarie, la doua luni dupa asasinarea lui Bhutto.

Asif Ali Zardari a preluat conducerea Partidului Poporului din Pakistan dupa ce sotia sa, Benazir Bhutto, a fost asasinata in decembrie 2007.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















822 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    valentin stan (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 13:21)

    viorel [anonim]

    seamana cu omul cu laptop... nu poate fi nimic bun.. :)
  • -1 (1 vot)    
    Ce faţă de ţâ... (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 13:23)

    666 [utilizator]

    pardon, indian musulman corupt!
    Aud că-i supranumit "Dl zece la sută" acest jarteloi.

    Deşi, nimic nou... tâlharii ajunşi capi de stat sunt mai mult regulă decât excepţie.
  • -1 (3 voturi)    
    Sotul?!?!?!? (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 13:28)

    lola [anonim]

    Sotul fostului premier Benazir Bhutto?!?!?!!?
    Nu inteleg stirea asta...
    • 0 (0 voturi)    
      Benazir Bhutto (Duminică, 7 septembrie 2008, 14:23)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui lola

      e femeie
  • +1 (1 vot)    
    E la fel pt (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 14:09)

    BobbyRo [anonim]

    Functia e aceeasi pentru barbati si pentru femei! Ex: Presedintele Asociatiei AA - Diana XYZ sau Comisarul European Iuliana PQRS ...
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 15:48)

    panika [anonim]

    "atentat sinucigas"???
    • +1 (1 vot)    
      Centura (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 19:31)

      BobbyRo [anonim] i-a raspuns lui panika

      Da, diversi fanatici religiosi isi leaga de corp o centura cu explozibil puternic si o detoneaza in public, in sali de judecata, piete aglomerate, gari sau alte zone populate, neinteresandu-i deloc ca mor... Sau dupa nuanta intrebarii tale, a fost victima unui fanatic pus pe treaba!
      • +1 (1 vot)    
        Atentat in Peshawar (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 20:37)

        Homo Islamicus [anonim] i-a raspuns lui BobbyRo

        Azi un sinucigas musulman a detonat centura de exploziv in fata unui post de politie din Peshawar (nord-vestul tarii), cu rezultate devastatoare: cel putin 30 de morti, 70 de raniti si mutilati, zeci de oameni ingropati sub daramaturi. Talibanii au revendicat atentatul, spunand ca astfel ii ureaza bun venit noului presedinte pakistanez.

        Miscarea talibana si triburile afgane aliate ei in Waziristan si Provincia de Nord-Vest nu recunosc existenta vreunui "stat pakistanez" si nici vreo lege pakistaneza pe teritoriul "lor".
        Triburi afgane au propus crearea unui stat islamic independent, Afgania, condus dupa principiile islamice din sec..7 !
        Anul asta, peste 5.000 de pakistanezi au murit in masacre reciproce, intre militzieni tribali pro-Al Qaida si armata guvernului central.
  • 0 (0 voturi)    
    Proasta stire (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 18:39)

    Leon [anonim]

    Stirea nu da detalii despre circumstantele numirii lui Zardari. Ultimele informatii pe care le aveam despre situatia din Pakistan, de acum citeva zile, vorbeau despre un conflict serios intre cele doua partide care formau coalitia de guvernamint. Liderul celuilalt partid, care era totodata rivalul lui Zardari pentru functia de presedinte, renuntase sa mai candideze, iar partidul sau nu avea intentia de a-l sustine pe Zardari, un personaj politic cel putin controversat.
    • +1 (1 vot)    
      Mister 10% (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 20:40)

      Homo Islamicus [anonim] i-a raspuns lui Leon

      Asa e supranumit acest infractor, a facut deja 11 ani de puscarie (pe cand Benazir era in exil), fiind dovedit ca atat timp cat sotia sa era prim-ministru, nici un contract de lucrari publice din banii guvernului nu se facea pana cand Ali nu lua 10% !
      Numele lui Ali Zardari e sinonim de coruptie in Pakistan. Alegerea sa de catre "322" pakistanezi din parlament e o rusine nationala si a starnit furie in randul populatiei, satula sa fie indobitocita de talibani si furata de liderii politici.
      • +1 (1 vot)    
        E un fel de Adrian Nastase musulman ! (Duminică, 7 septembrie 2008, 8:23)

        Talibanul [anonim] i-a raspuns lui Homo Islamicus

        tara excrocilor politici, Pakistanul a reusit sa scape de singurul om care a luptat cu sistemul :Pervez Musharaf
        si au arma atomica pungasii astia
  • 0 (0 voturi)    
    are un rinjet dubios (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 19:30)

    dusmanu' din pat [anonim]

    n-a stiut saraca Benazir cu ce lichea a stat in pat.
  • 0 (0 voturi)    
    asiatici dusi cu pluta (Duminică, 7 septembrie 2008, 22:43)

    ioan Timisoara [anonim]

    In tailanda studentii demonstreaza pt instaurarea unui regim autoritar, pentru inlaturarea putinelor elemente democratice. find platiti de oligarhi.

    In pakistan astia il aleg pe coruptul asta, sotul unei foste prim ministre corupte. cel mai distractiv, Ali asta e numai vicepresedintele partidului. De ce? pt ca presedintele partidului e fiu-sau (inca student).
    astia-s dusi cu pluta toti