Bush: Conflictele din Irak si Afganistan sunt similare cu cel de-al doilea razboi mondial

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2008, 14:39 Actualitate | Internaţional


George W. Bush
Foto: Rompres
Presedintele american George W. Bush a comparat conflictele din Irak si Afganistan cu cel de-al doilea razboi mondial si a afirmat ca "singurul mod in care America poate pierde razboiul impotriva terorismului este sa ne batem singuri", transmite FoxNews.com.

Liderul american a facut aceste declaratii in fata absolventilor de la U.S. Air Force Academy.

"Natiunea noastra se lupta din nou cu o ideologie care urmareste sa sadeasca furie, ura si disperare: ideologia extremismului islamic", a afirmat Bush, adaugand ca "in aceasta lupta, ne confruntam cu cei rai care dispretuiesc libertatea si dispretuiesc America si incearca sa supuna milioane de oameni la legea lor violenta".

"Ne-am asumat aceasta lupta inainte", a afirmat Bush, referindu-se la lupta impotriva Germaniei si Japoniei, ce a fost urmata de reconstructia celor doua tari. "Germania si Japonia, care au fost odata dusmanii nostri de moarte, sunt acuma aliati ai SUA. Si oameni din intreaga lume au profitat de beneficile acestei aliante", a spus Bush. "Astazi, trebuie sa facem acest lucru in Afganistan si Irak...Vom pune bazele pacii pentru generatiile ce vor urma".


Fostul purtator de cuvant de la Casa Alba: Razboiul din Irak nu a fost necesar

Declaratiile lui Bush au fost facute in contextul in care un fost oficial al Administratiei republicane a afirmat ca liderul de la Casa Alba a recurs la "propaganda pentru a vinde razboiul" din Irak, care nu a fost "un razboi necesar".

Fostul purtator de cuvant de la Casa Alba, Scott McClellan, afirma in cartea sa de memorii ca presedintele Bush "a virat-o ingrozitor" de pe drumul drept si nu a fost "deschis si sincer in legatura cu Irakul". Presedintele a fost "teribil de prost sfatuit de consilierii sai principali, in special de cei implicati direct in securitatea nationala", sustine McClellan, adaugand ca "istoria pare sa confirme ceea ce majoritatea americanilor spun astazi: ca decizia de a invada Irakul a fost o greseala strategica serioasa... Razboiul trebuie inceput doar atunci cand e necesar, iar razboiul din Irak nu era necesar".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1037 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    BIBLIA SI AL TREILEA RAZBOI MONDIAL (Joi, 29 mai 2008, 15:03)

    cobra [anonim]

    *** Google (www.ufodigest.com)
    - The Bible and the Third World War - the 1000 Year Kingdom
  • 0 (2 voturi)    
    gazare (Joi, 29 mai 2008, 15:15)

    rer [anonim]

    bravo bush asa te vreau. gazeazai pe islamisti! asta e tot ce am asteptat cu totii
    • -1 (1 vot)    
      esti doar un stupid. (Joi, 29 mai 2008, 16:03)

      fifi [anonim] i-a raspuns lui rer

      atat.
  • -1 (1 vot)    
    pentru rer (Joi, 29 mai 2008, 16:23)

    cibi [anonim]

    ciudatule de rer, daca iti place gazu, ia te rog o butelie si incearca sa o conectezi l anasu tau..nu de alta dar poate mintea ta se va limpezi defiitiv
  • 0 (0 voturi)    
    pe cuvant (Vineri, 30 mai 2008, 1:16)

    tod [anonim]

    Conflictele din Irak si Afganistan sunt identice cu al doilea razboi mondial. Mai putin faptul ca americanii nu erau condusi de un idiot si ca noi eram cu ceilalti :P.
    Sunt convins ca Bush ar fi facut si alte mari fapte de arme daca ar fi reusit sa inteleaga ce drak cauta el acolo la casa alba. Oricum stirea e preluata de pe Fox News, adica altii care o sa ramana fara mancare daca se schimba guvernarea.
    Una peste alta nu pot sa cred cat tupeu are acest retard crescut in puf si care a cauzat zeci de mii de morti. Noroc ca are adepti si printre retarzii nostrii care au ramas nostalgici dupa butelii. Le doresc din inima sa isi demonstreze "cojones" cu islamistii pe campul de lupta, nu ca as plange dupa unii sau altii, dar de, rar mai vezi filme cu prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    arme tectonice (Vineri, 30 mai 2008, 7:32)

    eliberator [anonim]

    Totusi aici inca nu ataca cu cutremure.
    • +1 (1 vot)    
      Hm! (Vineri, 30 mai 2008, 12:25)

      Obi-Wan Kenobi [anonim] i-a raspuns lui eliberator

      Americanii nu mai au asemenea arme,cele care erau instalate pe orbita au fost deja distruse(vezi:satelitii cazuti in februarie).Intensificarea activitatii seismice globale e un efect involuntar al satelizarii unui asteroid pe orbita Pamantului de catre un "commando" galactic care poarta un "Razboi Rece" cu americanii. Asteroidul a fost duplicat deja de mai multe ori prin tehnologii Hiperspatiale iar duplicatele sale au fost folosite pt a "bombarda" teritoriul USA in ianuarie si februarie.Cei din Spatiu au amplasat de la bun inceput pe asteroid o arma biologica speciala,ca sa imbolnaveasca populatia USA si sa forteze Casa Alba sa capituleze...Asta explica multe,daca urmaresti stirile din sistemul USA de Sanatate...
      • 0 (0 voturi)    
        Hhmmm.. (Vineri, 30 mai 2008, 12:45)

        Cedai [anonim] i-a raspuns lui Obi-Wan Kenobi

        Atentie, ti-am spus deja, pilula albastra, alea roz sunt pt. fete, a dat estrogenu in tine si habar n-ai despre ce vorbesti :)))) Si stingerea mai devreme, lasa ca trimit infirmierii sa te calmeze, cine te-a lasat la Internet?
        • +1 (1 vot)    
          Ha-ha!!! (Vineri, 30 mai 2008, 13:12)

          Obi-Wan Kenobi [anonim] i-a raspuns lui Cedai

          Dispari,"Morpheus"!Apropo,Morpheus nu era cumva zeul somnului in mitologia latina???Vise placute in continuare,atunci,tie si clovnului tau criminal de GW Bush,un personaj scos direct din "Batman"!!!Autoiluzionati-va pana in Nirvana ca "America will prevail!",mai discutam peste vreo doi ani sa vedem care era deraiatul,eu sau tu....