Corespondenta din Dublin

Lovitura de un milion de euro data in Irlanda de la bancomate din Romania, Italia si Spania

de Cristian Roman     HotNews.ro
Duminică, 18 mai 2008, 13:46 Actualitate | Internaţional


Una dintre cele mai mari fraude bancare a fost descoperita in aceste zile in Dublin, Irlanda.

Conturile bancare ale aproximativ 300 de cetateni irlandezi au fost lasate goale in urma unor extrageri care au avut loc la bancomate din Romania, Italia si Spania.

Politia irlandeza a declarat ca a existat o complicitate intre criminali si angajati ai unor restaurante si magazine din Dublin. Ultimii au copiat numerele si seriile cardurilor cetatenilor irlandezi, in vreme ce infractorii au obtinut PIN-urile prin metoda "privitului pe dupa umar": s-au plasat linga clientii care-si introduceau codul PIN.

Ulterior, cardurile clonate au fost folosite pentru extrageri de la bancomate de pe teritoriul Romaniei, Spaniei si Irlandei. Acestea au avut loc la final de aprilie, inceput de mai. Pagubitii au fost cei care au alertat bancile, sistemele de securitate neobservind nici o iregularitate. Aproximativ un milion de euro au fost furati.

Politia banuieste o retea de hoti din care ar face parte si cetateni romani, cu ramificatii in Irlanda, Spania, Italia si Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8305 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Repetabila istorie (Duminică, 18 mai 2008, 14:00)

    Weather [anonim]

    Pe vremuri babosii salbatici din Asia dadeau de pamint cu civilizatiile vestice prin metoda toporului trintit in cap.
    Acum metodele de disolutie sint ceva mai soft.
    Ideea e ca intotdeauna foamea a fost cel mai puternic motor al istoriei...
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Repetabila istorie (Duminică, 18 mai 2008, 14:13)

      Alx MAX [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Nu cred ca aia care au pradat conturile chiar nu aveau ce manca!
    • 0 (2 voturi)    
      asa este (Duminică, 18 mai 2008, 14:25)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Weather

      da weather, romanii vor cu tot dinadinsul sa demonstreze lumii intregi ca nu se pot integra in lumea civilizata.....
      • +5 (7 voturi)    
        numai cei care fura sunt devina? (Duminică, 18 mai 2008, 14:56)

        wax [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Avand in vedere ca deja se fura de ceva timp de pe cardurile magnetice ar trebui schimbat principiul de funcitonare al cardurilor, intarind sitstemul de siguranta. La ce bani si profituri fac firmele ce produc carduri ar trebui sa fie mai preocupate de acest aspect.
        • 0 (4 voturi)    
          se pare ca da... (Duminică, 18 mai 2008, 15:29)

          cristian [anonim] i-a raspuns lui wax

          furtul din conturile bancare sunt ok atata timp cat este vorba de persoane fizice. conturile astea sunt asigurate si atata timp cat nivelul furturilor este acceptabil ... tehnologia nu o sa se schimbe. este mai ieftin sa restituesti cuiva o suma modica de bani decat sa schimbi tehnologia din sistemul bancar - care ar costa niste bani, nene ...
          plus ca da bine in presa, hotii din romania - parca numai la noi ar fi hoti, invazia criminalilor etc .
          daca e sa comparam cat de mult fura romanii din occident si ce sume se invart in traficul de droguri numai prin occident ... am tacea din gura si ne-am vedea de ale noastre. nu sunt de acord cu felul in care unii romani isi exprima ingeniozitatea sau felul in care isi castiga venitul. pentru asta e politia romana si alte institutii ale statului care trebuie sa-si faca datoria. deasemenea si societatea are un rol in a accepta sau condamna anumite comportamente.
          • 0 (0 voturi)    
            conturile sunt asigurate???? (Duminică, 18 mai 2008, 16:06)

            wax [anonim] i-a raspuns lui cristian

            sunt curios daca cineva va restitui milionul din irlanda celor care il detineau de drept
            • +1 (1 vot)    
              normal ca da (Duminică, 18 mai 2008, 19:06)

              cristian [anonim] i-a raspuns lui wax

              aici da. banca iti garanteaza restituirea sumelor de bani care 'dispar' din cont. chestia e ca ... dureaza, trebuie sa le dovedesti ca nu esti tu persoana care a accesat contul. de ex . daca astia zic ca banii sau extras de la cash point de prin alte tari, titularul de cont va trebui sa dovedeasca faptul ca nu era prezent in localitatea unde a avut loc tranzactia la acel momenam colegi aici care erau prin vacanta prin india si le-a blocat banca cardul pentru ca au suspectat ca ar tinta unui furt de identitate( asa se numeste aici). chestia e ca ... acuma bancile blocheaza contul personal al cuiva la cea mai mica suspiciune, de ex chiar eu am patit-o, mi-au blocat cardul ca asa le-a venit lor.
              stai linistit, o banca niciodata nu pierde bani.de exemplu un trasfer de bani dureaza cam 5 zile in anglia, deci imi ia banii din cont mie azi, si nu ajunge in contul tau pana peste 5 zile lucratoare. intre timp banii astia fac oleaca de profit pentru banca. bancile pe aici au un profit de miliarde de lire sterline, asa ca intr-un an daca pierd 100 de milioane prin diverde tranzactii ... nici nu se simte.
              cum am zis, pentru ei e mult mai simplu sa piarda 100 de milioane, decat sa schimbe tehnologia cardurilor.
              chestia e ca eu niciodata nu am auzit de conturile unei firme, corporatii sa fie devalizate. normal ca astia au alt regim decat conturile personale, nivelul de securitate e mult mai ridicat intrucat acolo sunt banii cei multi.
              nimeni nu se intreaba de ce hotii astia daca sunt asa de rai si/sau destepti nu devalizeaza un cont de firma, ca doar si astia au carduri pentru personal, si fac tranzactii in mod regulat, sunt sigur ca datele unui cont de firma sunt accesibile hotilor.
              da noah ... asta e, nici pe aici nu sunt oamenii mai brezi, citesc si si ce scrie prin ziar si repeta ca papagalii. daca tot veni vorba de furt, sa vedem cat au furat romanii de prin conturi si cat au furat contabilii si managerii de la ENRON ...
              hai sa ne fie bine :)
      • 0 (0 voturi)    
        Prea se exagereaza (Luni, 19 mai 2008, 18:04)

        Rebel [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        In Europa si USA s-au dat tunuri si mai mari, dar nu de catre romani. Nu s-a facut atata tam-tam. Au fost tratate ca atare si nu s-a pus problema ca vai respectivii sunt de nu stiu ce origine. Cand e vorba ca sunt implicati romani se face din tantar armasar.
    • +1 (3 voturi)    
      RE: Repetabila istorie (Duminică, 18 mai 2008, 20:30)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Pe vremuri, puterile din Vest mergeau pe alte continente unde ii transofrmau pe bastinasi in sclavi.

      Deci esti cam partinitor cand ii acuzi numai pe asiatici cum ca ar fura de la civilizatiile vestice.
  • 0 (0 voturi)    
    Evolutia furtului (Duminică, 18 mai 2008, 14:41)

    Conciliant [anonim]

    Era normal sa se ajunga aici. Vremea hold-up-urilor a trecut demult. Cine mai risca lovituri periculoase cu dinamita si impushcaturi? Micii gainari, poate. E mai comod de la computer sau bancomat. Si asta e numai inceputul.
  • -2 (6 voturi)    
    la ce sa te astepti (Duminică, 18 mai 2008, 14:42)

    bender [anonim]

    De la o tara educata cu televizorul, manele mici si bere nu cred ca trebuie sa avem pretentii prea mari.
  • +4 (4 voturi)    
    Si de ce credeti (Duminică, 18 mai 2008, 15:20)

    releu [anonim]

    voi, astia, cu soricul subtire, ca trebuie inciminat tot poporul roman ?
  • +5 (5 voturi)    
    Cardurile bancare (Duminică, 18 mai 2008, 15:23)

    ALex [anonim]

    Din vremea noastra sunt aceleasi de acum 20 de ani. Securitatea lor nu s-a schimbat cu nimic (vorbesc despre cardurile cu banda magnetica). Daca ar fi sa o comparam cu securitatea informatica, ele sunt echivalentul logarii cu un username si o parola pe p pagina care nu are nici o encriptie. Username-ul este un set de numere de pe card, iar parola este codul PIN. Spre deosebire insa de paginile web, utilizatorul nu poate schimba nici unul din acesti parametri, iar ambii nu se gasesc in forma criptata, fiind informatii accesibile direct prin citire (cu un dispozitiv si respectiv cu ochiul).

    Eu insumi am clonat carduri bancare si este o operatiune pe care si un copil de 3 ani o poate face. Este exact cum copiezi un CD sau o discheta, intrucat la scrierea clonei nu exista nici un cod de verificare sa se vada daca ai schimbat suportul fizic pe care datele se afla. Fireste insa ca nu puteti chema politia, intrucat cardurile clonate au fost donate de CSOB facultatii noastre (FEL-CVUT) si erau doar mostre, nefiind asociate cu nici un cont valid si fiind doar parte a unui experiment in domeniul securitatii informatice.

    Personal ma bucura faptul ca apar din ce in ce mai multe furturi cu carduri si din bancomate. Am conturile asigurate si mereu cand scot bani din bancomat il verific inainte sa nu fie piratat. De asemenea la magazin nu scap cardul din ochi ca sa nu copieze cineva seria. Asa s-a intamplat si cu internetul: acum avem metode securizate de criptare si semnatura digitala pentru ca au existat furturi. Sper ca intr-o buna zi bancile sa retraga aceste dispozitive banale de pe piata si sa le inlocuiasca cu unele care intr-adevar pun banii nostri la adapost. Bancile fac profituri frumoase cu banii pe care ii avem la ele, de ce sa nu ne si protejeze acesti bani ?
    • 0 (0 voturi)    
      bine zis (Duminică, 18 mai 2008, 19:11)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui ALex

      mersi fain ca ai lamurit problema pentru unii dintre noi, ca e foarte greu sa distingi unde sunt hotii. bancile lucreaza doar cu un singur gand, si anume profitul. atata timp cat pierderile inregistrate prin furt sunt minime ... nu au nici un interes sa-si schimbe tactica. cand si-or schimba cardurile ... atunci inseamna ca pierd bani, pana atunci ... romanii or fura de prin conturi ( si nu numai ei, pe langa nigerieni sunt copii mici, stati linistiti).la o adica chiar nu plang de mila irlandezilor, ca ei isi vad banii inapoi pana la urma ...
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Luni, 19 mai 2008, 9:28)

      V [anonim] i-a raspuns lui ALex

      si eu credeam ca un card functioneaza mai complicat dar incet incet am aflat cat de simplist este defapt. Daca ai numarul de pe fata cardului, eventual si cel de pe verso (scris cu litere inclinate - pentru accesul de pe internet) si PIN-ul atunci poti linistit sa creezi un card clona cu care ai acces la acelasi cont. Asa ca atunci cand va plimbati cu cardul in mana prin magazine sa va imaginati ca defapt va plimbati cu banii in pusi in palma si oricine vi-i poate lua in orice moment. Toate informatiile necesare pentru a clona cardul sunt "la vedere" pe card iar PIN-ul e un amarat de numar de 4 cifre care e usor de vazut "peste umar"...
    • 0 (0 voturi)    
      ba' se poate (Luni, 19 mai 2008, 10:07)

      bedeu [anonim] i-a raspuns lui ALex

      La ATM BancPost poti sa schimbi PIN unui card de la ei.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect, (Luni, 19 mai 2008, 11:43)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui bedeu

        eu mai stiu inca vreo trei si banci mai mari. Schimb pinul cand vreau eu, la una dintre ele am cont si in valuta si fac schimburi valutare doar din butoane, un singur card pentru doua conturi.
  • +3 (5 voturi)    
    "becalizarea" HotNews (Duminică, 18 mai 2008, 17:17)

    Carcotasha [anonim]

    Nu doresc sa adaug vreun comentariu axat pe vreo tema anume, vreau doar sa constat, cu tristete, tabloidizarea/"becalizarea" acestui site atit de drag mie, odinoara; statistic: astazi, 17 mai, din 64 titluri din Actualitate", 14 sint din domeniul fotbalului, ceea ce reprezinta 22,5% dint total (in afara celor din asa zisa rubrica"Sport", unde aproape totul este despre fotbal, aidoma rubricilor similare de la televiziuni). Stirile internationale sint tot mai putine si minimalizate. Ponderea celor din fotbal creste mereu, ceea ce duce spre o posibila re-intitulare a site-ului, nu? In plus, traducerile catastrofale se inmultesc exponential, iar calitatea prezentarii stirilor si stacheta lansata mai demult se prabuseste pe zi ce trece...Consecinta: voi sterge acest site din My Favorites, din pacate, deoarece Hotnews nu mai semana demult cu ceea ce isi propunea sa fie...Cu regret, o (fosta) admiratoare
  • 0 (2 voturi)    
    ro (Duminică, 18 mai 2008, 18:51)

    EpPeEr [anonim]

    romaniiiii ...........sa le sara conturile-n sus la naivi ... decat sa ne rupem vena mai bine rupem viena.....!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    criminali? (Luni, 19 mai 2008, 7:31)

    dragos [anonim]

    ...o complicitate intre >criminali< si angajati...
    Care >criminali< ca nu am citit sa se fi produs vreo crima in textul acestei stiri??
    • 0 (0 voturi)    
      furculision (Luni, 19 mai 2008, 10:22)

      amabil [anonim] i-a raspuns lui dragos

      criminal (engl.) = infractor (rom.), dar traducerile de tip "furculision" sunt la putere prin toata mass-media.

      De asemenea:
      Imi aduc aminte de o atentionare din partea regretatului George Pruteanu, care critica traducerea englezescului "special" in limba romana prin acelasi "special", cand de fapt traducerea corecta este "deosebit". "Familia mea se spala cu un sapun special" inseamna "sapunul acesta a fost produs special pentru ca familia mea sa-l utilizeze", si in nici un caz ca "sapunul este mai deosebit in comparatie cu altele".
  • +1 (1 vot)    
    adevar (Luni, 19 mai 2008, 7:58)

    da [anonim]

    Hotnews nu mai e site-ul de anul trecut
  • 0 (0 voturi)    
    Romani (Luni, 19 mai 2008, 9:51)

    Tzaca [anonim]

    in legatura cu ce a spus dorinteodor romani vor sa se integreze ... toata presa internationala trage cu ochiul la ce facme noi ca s-au saturat de ce fac ai lor asemenea actiuni de fraudare sunt la ordinea zilei in orice tara dezvoltata si da romani nu fura de foame ... romani muncesc pentru mancare cei care fura sunt de obicei de alta etnie sunt madru ca sunt roman si voi ar trebui sa fiti la fel sa nu cascati si sa puneti botu la ce spun alti...si daca au fost romani care au facut asta felicitari ca uite se poate ori cat de dezvoltata sau civilizata e o natiune romanul gaseste metode care mai de care de a-si umple buzunarele
  • 0 (0 voturi)    
    CONTROL IT (Luni, 19 mai 2008, 13:50)

    clarvazator [anonim]

    si de securitate am fugit dupa '89, ca si de totalitarism, dar cei mai multi n-au inteles ce se intampla si astfel ajuta prin delasare la repetarea istoriei... numai ca de data asta s-ar putea sa fie ultima data cand se repeta...
  • +1 (1 vot)    
    cum se... (Luni, 19 mai 2008, 15:43)

    vio64 [utilizator]

    cum se intampla ceva rau prin "afara" gata apare suspiciunea ca ar fi romani,dar cand fac lucruri bune nu se sufla o vorba...
  • 0 (0 voturi)    
    asa si... (Luni, 19 mai 2008, 19:24)

    don cineva [anonim]

    e de condamnat ce s-a facut insa in comparatie cu tunul dat luna trecuta adica cu peste 200 de pc furate de la Bank of Ireland cu date confidentiale ale clientilor ce se comenteaza? cum de ajunge stirea asta in tara si tunul asta nu? cite masini blindate nu sunt jefuite lunar in Irlanda? pardon dar milionul asta e nika la ce se fura pe aici!
  • 0 (0 voturi)    
    Ia cititi aici, de la ziare.com (Luni, 19 mai 2008, 22:22)

    releu [anonim]

    UPDATE: Politia irlandeza infirma ca romanii ar fi comis "jaful secolului" Luni, 19 Mai 2008, ora 15:24



    Presupusa frauda bancara din Irlanda, despre care presa straina a relatat ca ar fi pusa la cale de cetateni romani, nu exista, iar politia irlandeza infirma orice acuzatii, informeaza NewsIn.
    • 0 (0 voturi)    
      he he (Marţi, 20 mai 2008, 0:17)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui releu

      pai nu e de mirare, chestia e ca faza in care politia infirma zvonul nu o sa beneficieze de atata publicitate cat zvonul in sine.
      un alt exemplu foarte bun e de acum cateva luni, cand prin londra, intr-o localitate din vecinatatea londrei mai exact , au intrat astia intr-o casa de tigani si au le-au luat copii la aia si i-au dat la serviciul social, si presa vuia ca era vorba de un clan care abuzeaza copii, ii trimit la furat , la cersit etc. au facut atata tam-tam pe asta de numa numa, doua zile a fost pe prima pagina la toate ziarele nationale din anglia.
      dupa ao saptamana- doua intru pe site bbc, varianta in limba romana , in care zicea ca , au inapoiat copii familiilor pentru ca nu au gasit dovezi care sa arate ca , intr-adevar abuzurile se petreceau. sa nu mai zic ca si atunci aruncau cu cifre de milioane de euro profit pentru tigani, dar normal ca nu se refereau la ei ca tigani ci , romani. deci cam asa merge treaba pe aici, nu e de mirare ca si astia de la noi copiaza ce scrie prin fire.
      care vrea sa vada cum merge treaba in presa internationala in ziua de azi , pot sa va recomand FLAT EARTH NEWS - Nick Davies. nu stiu daca o fi tradusa in limba romana, insa are si un web site si vedeti pe acolo niste exemple despre "marile" titluri din mass-media. flatearthnews.net e situl. numa bine
  • 0 (0 voturi)    
    of of... mass media.. (Marţi, 20 mai 2008, 12:57)

    Paul [anonim]

    nu mai crede-ti toate porcariile scrise in presa, numele 'rau facatoriilor' de mai sus mai sunt enumerate pe internet in vreo 2 anunturi, ba coalitie usa-romania-orezari, ba prostii de irlanda
    au furat romanii, ziaristii astia sufera de prostitutzie si voi halitzi toate gogosile.
    E adevarat k nimeni nu schimba nimic in legatura cu securitatea bancilor si cardurilor bancare, dar vb aia e asa de 10 ani si merge, cand sa mai schimbe? va da-ti seama cati bani cheltuiti pt un sistem noi inovator, care sa fie cel mai secure of all?
    care pana la urma e facut de om si tot are un BUG, o chestie tot se gaseste si la ala.
    si sunt romani care daily gasesc buguri noi la tot felu de siteuri gen ebay paypal si banci, cum a fost si bufu de acum vreo luna, direktorii la nush cate companii din usa, au primit mails intr-o zi de la irs sau ceva de genu si au cazut in plasa.
    informatiile nu au fost folosite, dar cine a cerut informatiile avea nevoie de ele pt creeare de acte false in usa.
    Cu social security number (aka cnp la noi ) in usa poti sa faci un cont la banca si sa faci si un loan frumusel.
    sunt multe metode de imbogatire, important e sa nu o alegi pe cea care e cel mai aproape de puscarie.
    o zi buna,
    servici usor.