VIDEO Surse oficiale de la Beijing afirma ca 50.000 de oameni ar fi murit in cutremurul din China

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2008, 11:15 Actualitate | Internaţional


Surse guvernamentale de la Beijing au anuntat, joi la pranz, ca 50.000 de oameni ar fi murit in urma seismului de luni. Informatiile, difuzate de televiziunea de stat, au venit la scurta vreme dupa ce imagini dramatice cu primele momente ale cutremurului care a lovit China au fost date publicitatii. John Dkar, un peruvian care locuieste la Chengdu, a filmat imaginile in timp ce se afla cu prietenii sai pe dealurile ce inconjoara orasul. Imaginile au fost difuzate in premiera de AP Television News.

Imaginile au fost difuzate in premiera de AP Television News si ele infatiseaza momentele dramatice cand pamantul se cutremura, oamenii fug inspaimantati, iar un nor de praf se asterne peste peisaj.

Camera lui Dkar tremura nervos in timp ce surprinde un grup de femei ce coboara precipitate niste scari. Pot fi auziti oameni care striga inspaimantati iar cateva femei panicate se afla pe pamant si incearca sa se linisteasca una pe alta.

La un moment dat, Dkar este auzit cum se adreseaza prietenilor sai cu care se plimba pe motocicleta: "OK, fiti calmi... S-a terminat, s-a terminat".


Operatiunile de salvare continua

In acest timp, guvernul de la Beijing a anuntat ca a mobilizat alti 30.000 de soldati si 90 de elicoptere pentru a ajuta la operatiunile de salvare. Acestia vor aduce in zona apa si alimente si se vor alatura celor 50.000 de militari si politisti in operatiunile de cautare a celor blocati sub cladirile prabusite.

Autoritatiile au anuntat ca, oficial, aproape 15.000 de oameni au murit si alte 26.000 de mii de persoane sunt inca prinse sub daramaturi. Aproape 10 milioane de oameni au fost afectati de cutremurul cu magnitudinea de 7.9 grade Richter care a lovit luni provincia Sichuan.

Guvernul a facut apel la populatie sa doneze ciocane, lopeti, barci de cauciuc si alte echipamente necesare in operatiunile de cautare si salvare.

Soldati din trupele de elita au fost parasutati in zonele izolate si au inceput operatiunile de salvare. Agentia Xinhua precizeaza ca aviatia si armata chineza au desfasurat in ultimele zile cea mai complexa operatiune aeriana non-combat din ultimele decenii. Soldatii au reusit sa repare si barajul de la Zipingku, afectat de cutremur, insa alte 400 de baraje sunt in pericol sa cedeze din cauza crapaturilor produse de seism.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9599 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Bilant comunist (Joi, 15 mai 2008, 13:29)

    Fee Tibet [anonim]

    Ma uit pe CCTV9 si constat cu cata ipocrizie e manipulata informatia de guvernul comunist chinez, sunt numai imagini cu soldati dotati cu uniforme noi, secretari de partid care dau ordine si elicoptere care arunca saci prin sate de munte, totul sub conducerea inteleapta a partidului. Nu vezi nimic din zecile de mii de morti, sute de mii de raniti, fabricile daramate. Wen Jiabao privea bland niste tarani chinezi cu copii in brate inconjurati de gorile si securisti, aia erau infricosati, se vedea spaima in ochii lor de a nu spune ceva in fata camerelor de filmat care sa supere securistii. Ce rahat de propaganda!
    Bloguri de chinezi anunta ca doar in orasul Shifang din regiunea sinistrata, 30.000 de oameni sunt dati disparuti, nu-i gasesc familiile niciunde, iar mortii din Yingxiu (epicentru) nu au fost contabilizati pt. ca inca nu s-a verificat "de la centru" daca au murit 7.600 sau 8.600 oameni!!
    Bilantul neoficial e deja de peste 40.000 morti, vehiculat de presa din Taiwan si Hong-Kong si asta nu ia in calcul mai multe orase si zeci de sate de munte. E probabil ca sunt peste 100.000 de morti si pagube de 50 miliarde dolari (sute de fabrici daramate, infrastructura distrusa, reteaua electrica cazuta). Nu e nici un spital in toata provincia Sichuan care mai functioneaza normal.
    China a refuzat ca echipe straine de interventie si ziaristi straini sa vina in zona, semn ca e un dezastru mult mai grav decat vor sa sugereze imaginile tv-ului central.
    Principala preocupare a nomenklaturistilor milionari de la Beijing pare sa fie imaginea in exterior, cum sa faca sa profite de mila internationala ca sa amelioreze imaginea Chinei comuniste.
    • +1 (1 vot)    
      Gandeste inainte de toate (Sâmbătă, 17 mai 2008, 7:56)

      911 [utilizator] i-a raspuns lui Fee Tibet

      Se intege ca doar te uiti nu si intelegi cu toate ca CCTV 9 este un canal exclusiv in limba engleza.
      1. Imaginile cu soldatii in uniforme noi sunt filmate la un spital de campanie iar acele persoane fac parte din echipele medicale. In opinia ta ar trebui sa curga molozul de pe ei sau sa fie plini de sange din cap pana in picioare?
      2. Ai vazut tu carnetul de partid al persoanelor care coordonau actiunile de salvare sau trebuia sa te astepte pe tine sa coordonezi.
      3. Elicopterele din care se aruncau pachete au fost primele care au ajuns in zona si se vede foarte clar ca nici o cladire nu mai este intreaga ce vroiai sa parasuteze un reporter sa filmeze pentru tine ?
      4. Esti un fin observator al trupelor de securisti si gorile - se pare ca ai cunostinta de astfel de regii - ... cu siguranta oamenii erau foarte veseli dupa ce au supravietuit unui cutremur de 7.8 grade in care au pierdut persoane apropiate si toata agoniseala si brusc a venit premierul cu gorilele si le-a stricat petrcerea. Chiar nu vrei sa-ti folosesti neuronul stingher inainte sa comentezi ?
      5. Daca mai schimbi si tu canalul ai sa constati ca pe CCTV 4 transmit non stop imagini din zonele afectate dar uita sa puna marcaje pe moloz pentru tine unde au fost fabrici, case, spitale, etc.
      6. Spre stiinta ta Yingxiu are o populatie de aproximativ 5000 locuitori este un sat de munte mic asa ca nu arunca cu cifre doar ca sa te crezi interesant.
      7. Cifrele exacte nu pot fi cunoscute nu pentru ca nu au fost verificate de la centru ci pentru ca actiunea de salvare este inca in desfasurare. Se vehiculeaza doar supozitii si este normal sa difere de la o sursa la alta. S-a intamplat la fel si cand au cazut turnurile gemene..... cifra oficiala ( probabil nu cea reala) s-a aflat dupa 2 luni.
      8.De unde sti tu ca s-au refuzat ajutoarele internationale? Tot pe CCTV9 puteai sa vezi cum veneau ajutoare internationale chiar si de la tari care condamna politica Chinei ( SUA, Japonia, etc)
      9. Nu mai dezinforma
  • +1 (1 vot)    
    Limba de lemn (Joi, 15 mai 2008, 13:43)

    HydroNuke [anonim]

    Desi cenzura functioneaza din plin in China in aceste momente, un oficial chinez, ministrul Chen Lei, a recunoscut azi ca "sunt niste probleme hidraulice la baraje", expresie care inseamna ca zeci de baraje si centrale hidro din sud-vestul tarii sunt in pericol (fisuri, turbine distruse, etc.) de a ceda, mai ales ca ploua torential peste tot Sichuanul.
    Potrivit agentiei China Noua "400 de rezervoare de apa prezinta probleme de securitate, insa doar unul s-a fisurat"! Insa situatia e atat de serioasa incat China a acceptat ieri ca 60 de experti japonezi sa vina sa vada barajele de pe Yangtze.
    Cel mai dramatic e la Zipingpu, un baraj care daca cedeaza acopera cu apa orasul Dujiangyan. Agentia anunta ca 2.000 de soldati muncesc la barajul inalt de 150 de metri.
  • -4 (4 voturi)    
    Interesant si in acelasi timp incredibil (Joi, 15 mai 2008, 14:22)

    Mihai Carabas [anonim]

    Salut looomee,

    Foarte interesant, Let's get out of here :))
    Forza COnstanta


    Ciau m-am distrat cu voi
  • +2 (2 voturi)    
    la noi? (Joi, 15 mai 2008, 16:55)

    adrian d. [anonim]

    asa o sa fie si la noi. la cite masuri de consolidare au luat autoritatile, tare ma tem ca vom avea un dezastru la urmatorul cutremur puternic.
    • 0 (0 voturi)    
      perfect adevarat! (Vineri, 16 mai 2008, 5:56)

      M [anonim] i-a raspuns lui adrian d.

      numai ca la noi va fi si mai dezastruos pt simplul fapt ca la noi va mai dura nu stiu cat pana sa se mobilizeze autoritatile sa faca ceva, chiar si numai sa salveze oamenii....iar mai apoi: D-zeu cu mila...cred ca problema cea mai mare este nu numai neconsolidarea cladirilor, dar mai ales imposibilitatea de a asigura romanilor o cat de mica siguranta ...avem atat de multe cladiri construite inainte de anii 65, incat nu cred ca mai putem vb in cazul lor de consolidare...si autoritatile ce fac? pun bulina rosie pe aceste cladiri: ca omul sa stie! de parca asta l-ar putea salva....paradoxal, pretul apart a crescut infiorator de mult, si exemplele ar putea continua....ne putem consola altfel: daca este sa murim, tot vom muri: nu ne trebuie un cutremur....cam sadic, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Bulina Rosie (Vineri, 16 mai 2008, 10:16)

        Corect [anonim] i-a raspuns lui M

        Nu cumparati si nu inchiriati apartemente in cladiri vechi, cu "bulina" sau care vi se par in mod evident in pericol la un cutremur.
        E sigur ca si in Romania va urma un cutremur in urmatorii ani (se vorbeste de ani de zile de asta, tot felul de imbecili, vrajitori, profeti si alti savanti au trecut pe la tv.), depinde de fiecare sa se pregateasca. Insa ca de obicei, oamenii sunt iresponsabili, prefera sa dea vina pe orice numai sa nu faca ceva. Asociatiile de locatari nu reusesc sa se puna de acord sa isi consolideze blocurile, nu stiu unde sa ceara fonduri (inclusiv UE da astfel de fonduri), etc. Pensionarii zic "cum vrea Dumnezeu", tinerii vor sa "plece", e un fel de fatalism balcanic.
        La urmatorul cutremur de 7° din Romania, vor fi si victime, vor fi si distrugeri, putin haos, etc.
        China a anuntat ca a fost cel mai "distrugator" cutremur de dupa 1949. Mai nou au inceput sa apara zvonuri despre fisuri si defectiuni la centrale nucleare, chinezii au adus echipe de experti rusi sa le verifice !
  • 0 (0 voturi)    
    si video? (Joi, 15 mai 2008, 21:28)

    beni [anonim]

    lipsa totala de interes, de azi dimineata de cand a aparut stirea tot verific daca s-a atasat si video-u rspectiv... nici gand, i doare in cot pe redactorii hotnews, cu VIDEO pus in titlu si-au facut hit-urile
  • -1 (1 vot)    
    ajung sa cred.. (Vineri, 16 mai 2008, 9:12)

    Florin [anonim]

    ca asta este dupa fapta si rasplata. Nu vreau sa fiu cinic, dar in momentul in care omori saracii preoti tibetani nevinovati (sau vinovati doar de credinta, pace si intelgere) si ii persecuti pe tot globul asta, cineva se cam satura. Pacat ca cei mai multi erau copii, care n-au avut timp sa-si traiasca viata.
    • 0 (0 voturi)    
      sau.. (Vineri, 16 mai 2008, 14:01)

      oana [anonim] i-a raspuns lui Florin

      pacat ca majoritatea celor care au murit sau sunt dati disparuti nu au avut nimik de a face cu politica partidului comunist...
      bietii oameni! or fi ei multi, dar sutn oameni nevinovati.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru cei ce refuza sa gandeasca! (Sâmbătă, 17 mai 2008, 8:31)

    911 [anonim]

    Daca unii nu au inteles inca in China s-a produs o mare catastrofa. In loc sa actionam pentru a ne sustine semenii si incerca sa-i ajutam unii ca "Fee Tibet [anonim]" sunt interesati de a da o tenta politica acestui dezastru. Daca tot te doare stimabile de "eliberarea popoarelor" de ce nu te manifesti la fel si in cazul Palestinei?
    Ar fi cazul sa ne "trezim" ca natie sa nu ne mai bucuram de raul intamplat altora si cel mai bine ar fi sa ne gandim cum putem sa fim alaturi sa ii ajutam pe cei puternic afectati de cutremur, fara a mai invoca "pedepse divine", " regimuri politice" sau alte ineptii ce nu-si au locul aici.