Lituania vrea ca mandatul UE in negocierile cu Rusia sa contina si solutionarea conflictului trasnistrean

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 23 aprilie 2008, 12:38 Actualitate | Internaţional


Lituania vrea ca in mandatul UE privind negocierile unui nou acord cu Rusia sa existe patru conditii, una dintre ele fiind solutionarea conflictelor din Georgia si Republica Moldova, potrivit Reuters. Pozitia diplomatilor de la Vilnius apare in contextul in care lunea viitoare, ministri de externe ai UE vor stabili mandatul UE pentru negocierile din 26-27 iunie, din Siberia, de la Summit-ul UE-Rusia.

Cele patru conditii ale Lituaniei constau - potrivit unor surse diplomatice - in adoptarea unor declaratii privind securitatea energetica, solutionarea conflictelor din Georgia si Republica Moldova, cooperarea Rusiei in anumite dosare legate de infractiuni si compensatii pentru cheltuielile de relocare ale fostilor prizonieri din lagarele sovietice reveniti in Lituania.

"Lituania nu are intentia de a bloca discutiile, in principiu, si ar dori sa vada cooperarea dintre UE si rusia avansand, insa asta nu se poate intampla in detrimentul intereselor Lituaniei", a spus un purtator de cuvant al ministrului de externe lituanian,Violeta Gaizauskaite. "Lituania nu a decis inca daca aproba sau nu mandatul UE pentru negocierile UE-Rusia", a completat aceasta.

In acelasi timp, aceleasi surse diplomatice sustin ca Lituania nu s-a opus discutiilor, insa spera sa se ajunga la un compromis joi, in reuniunea ambasadorilor UE. Chiar daca diplomatii europeni au spus ca incearca sa gaseasca o solutie pentru ingrijorarile Lituaniei, ei iau in calcul si posibilitatea unui blocaj, cu atat mai mult cu cat lituanienii considera ca mai este suficient timp pana la negocierile Rusia-UE.

Summitul din 26-27 iunie, din Siberia, este primul eveniment de acest gen la care va participa Dmitri Medvedev, in calitate de presedinte al Federatiei Ruse.

Lituania crede, la fel ca Polonia si alte state noi membre ale UE din centrul si estul Europei, ca Rusia se foloseste de pozitia de furnizor major de energie al UE pentru a-si impune temele din agenda proprie de politica externe in negocierile cu comunitatea europeana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















593 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Mda... Lituania cere, Romania are gura ocupata... (Miercuri, 23 aprilie 2008, 13:16)

    Anonim [anonim]

    Normal ca trebuie altii sa ne rezolve problemele de la gardul nostru, noi nu suntem in stare.
    Rusine Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    noi... (Miercuri, 23 aprilie 2008, 13:47)

    geo [anonim]

    ...nu avem timp si nici tupeu pentru asa ceva ! Nici nu ne intereseaza ! Pe noi ne intereseaza cum sa facem bani cit mai multi si cit mai repede, nu conteaza cum.

    Bravo Lituania, bravo ! Impreuna cu Estonia suint exemple de urmat !
  • +2 (2 voturi)    
    multumim!!! (Miercuri, 23 aprilie 2008, 15:45)

    Andrei-de-la-Orhei [anonim]

    statele baltice chiar merita tot respectul.cit sunt de mici dar stiu sa fie puternice in relatiile cu rusia.nu se tem ca se va inchide gazul, fata de francezi si germani sunt mai cu demnitate nu sunt pe din afara in relatiile cu rusia stiu sa le -o puna in bot .rusine frantei si germaniei ! iar romania sa le ia exemplu si sa fie si mai ferma in apararea intereselor nationale!
  • +1 (1 vot)    
    Ce se intampla? (Miercuri, 23 aprilie 2008, 19:56)

    stefan2008 [utilizator]

    Nu inteleg... au adormit toti melancolicii comunisti cu studii la Moscova?
    Unde sunt comentariile pro-ruse? Unde sunt bolshevicii anti-americani care sa ne spuna ca lituanienii sunt sclavii americanilor, ca ar trebui sa cooperam mai mult cu Rusia... de fapt sa ne "intovarasim" cu Rusia...
    Sau nu ne varsa gargara lor decat la comentariile lui Base anti-Rusia?
    • -1 (1 vot)    
      What's up,Doc? (Miercuri, 23 aprilie 2008, 22:22)

      Etienne Le Magnifique [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Alo,frumosule din Padurea Adormita,ai auzit vreodata de diligente diplomatice facute prin terti(din varii motive)??E foarte posibil ca si Romania sa fie usor implicata in aceste negocieri,dar n-are rost sa dezvolt subiectul pt niste incuiati ca voi,care vad peste tot doar velociraptori cripto-comunisti!!La cata minte aveti,mai ca ma tenteaza sa-l iau la lecturat pe Lenin,gandul ca valorile voastre "morale" sunt si ale mele incepe sa-mi dea fiori...Cu-asa loseri,nu e de mirare ca Tara a suferit un regres spiritual atat de accentuat dupa Revolutie,tre sa vin eu acuma sa restartez sistemul,de parca m-ar plati cineva s-o fac...Nu cumva sunteti si voi de-alde aia care trageau chiulul de la Scoala si acum sunt atat de complexati de lacunele lor incat simt nevoia viscerala sa EMANE in jur imputita lor "desteptaciune"???Eu zic sa va aruncati dracu' calculatorul pe fereastra si sa plecati hai-hui la o plimbarica prin USA,va dau garantie scrisa ca in juma de an o sa va lecuiti definitiv de fixatiile voastre bine infipte intrasinaptic...
      • 0 (0 voturi)    
        Que tal, Don Quijote ? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 23:47)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Etienne Le Magnifique

        Comentariul tau imi aminteste de poezia populara "Tu baba esti surda?!"
        Da' tu du-te si ia-l la lecturat pe Lenin si apoi da-ti cu Winston Churchill peste cap. Cand te vezi cazut lat pe jos, sa stii ca este la Borsa un loc frumos pentru tine.
        Si vezi ca nu sunt rau, ca altfel te-as trimite la o plimbarica prin Rusia si poate -spre deosebire de Iliescu - nu te vei mai putea intoarce!
  • +1 (1 vot)    
    Dar EU ce face, doarme-n front? (Miercuri, 23 aprilie 2008, 23:01)

    Code Blue [anonim]

    De ce nu loveste Gazprom-ul cu un proces anti-trust cum a facut cu Microsoft-ul? Vorba aia, Gazprom este un monopolist cu preturi predatoare care ruineaza consumatorii si care canibalizeaza competitia si pe orizontala si pe verticala. De ce nu ii trage EU o amenda de citeva bilioane de Euro, si sa foloseasca banii ca subventii pt consumatori. Ca doar Gazprom depinde de Europa sa isi vinda gazele. Rusii nu exporta mare lucru in afara de arme si materii prime, si nu pot trai doar din ce le platesc chinezii.