Ambasadorul Romaniei la Kiev, convocat la MAE ucrainean 

Deputatii ucraineni: Aderarea Romaniei la UE ar trebui revizuita in urma declaratiilor presedintelui Basescu

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2008, 19:44 Actualitate | Internaţional


Deputatii de la Kiev sunt revoltati de afirmatiile atribuite presedintelui Basescu referitoare la unele teritorii ucrainene ce ar trebui sa faca parte din R. Moldova, unele voci cerand revizuirea statutului de membru UE pentru Romania, relateaza NewsIn.

"Nu pot sa cred ca presedintele unui stat membru al UE a putut face o asemenea declaratie! Este imposibil! Cred ca la mijloc e o eroare de interpretare", a declarat deputatul Partidului Regiunilor din Rada Suprema de la Kiev, Taras Ciornovil, citat de portalul ucrainean de stiri InterMedia Consulting. Potrivit deputatului. "Cariera politica a unei personalitati care a facut asemenea declaratii este compromisa in orice tara a UE".

"Declaratia presedintelui Romaniei privind o posibila intrare a Transnistriei in componenta Ucrainei in schimbul transferarii catre Republica Moldova a sudului Basarabiei si a Bucovinei de Nord este un vis subiectiv a lui Traian Basescu", a declarat si deputata Lidia Grigorovici, din blocul proprezidential "Ucraina Noastra".

"Personal, cred ca propunerea presedintelui Romaniei este un vis subiectiv care, cel mai probabil, a fost expus in mod neoficial, deoarece, in mod oficial, presedintele unei tari care este membra NATO nu are dreptul sa formuleze ca persoana oficiala, ca membru al Aliantei, orice fel de pretentii teritoriale fata de oricare alt stat, deoarece una dintre conditiile aderarii la NATO este recunoasterea imuabilitatii frontierelor dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial", a declarat deputata ucraineana, citata de agentia rusa de stiri Novii Reghion.

Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri, in cadrul unei dezbateri despre securitatea Romaniei organizata de Fundatia Konrad Adenauer, ca pozitia Romaniei de sustinere a integrarii Ucrainei in NATO este "in stransa legatura cu politica pe care Romania o are fata de Republica Moldova". Prin intrarea Ucrainei in NATO nu se substituie responsabilitatea guvernului Republicii Moldova de a-si asigura securitatea, dar odata cu aderarea Ucrainei aceasta va trebui sa garanteze "un statut convenabil pentru Republica Moldova, prin garantarea integritatii terioriale si prin relatiile de buna vecinatate", a spus seful statului.

Acest "statut convenabil" este cu atat mai important cu cat, potrivit lui Traian Basescu, in Ucraina exista voci - "nu la nivelul conducerii", a precizat presedintele - care cer ca "Transnistria sa revina Ucrainei, dar uita sa vorbeasca despre sudul Ucrainei, care ar trebui sa revina Moldovei".

Ambasadorul Romaniei la Kiev, Traian Laurentiu Hristea, a fost convocat vineri la Ministerul ucrainean de Externe pentru a da explicatii in legatura cu declaratiile presedintelui Traian Basescu referitoare la Ucraina.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3435 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    deci (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:03)

    mumu [anonim]

    si care-i problema? ucrainienii uita ca moldova nu are iesire la mare din motiv de stalin? stefan cel mare s-a luptat cu turcii la poarta alba... stefan, NU ucrainienii .... ciocu mic bolsevicilor.
  • +4 (6 voturi)    
    nu mor caii... (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:09)

    eu [anonim]

    ...cand vor cainii... Sa nu uitam ca grecia a falsificat niste indicatori economici si a scapat. Romania nu a incalcat nimic. Cat despre declaratiile lui Basescu, mi se par pertinente.
  • +3 (5 voturi)    
    Base are dreptate (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:21)

    Cluju [anonim]

    ...sper ca ambasadorul a avut sange in el sa transmita clar mesajul lui Base.
  • +3 (5 voturi)    
    cu cu (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:25)

    gigi [anonim]

    Bravo base
  • -2 (6 voturi)    
    daca (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:38)

    eu [anonim]

    Daca ar fi si in fapte la fel de tare ca in vorbe, poate ca l-ar baga si baietii mari din Europa in seama.
  • +3 (7 voturi)    
    bravo (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:44)

    costel [anonim]

    Basescu,m-ai uns la suflet.Pina cind vom privi in jos acceptind sa fim umiliti de acesti ucrainieni care cu ajutorul lui Stalin au furat teritorii din Moldova ,Polonia ,si Romania ,iar acum se simt ofensati de adevar.Ajunge,Basescule,ti-ai cistigat un simpatizant.
    • -1 (3 voturi)    
      Bravo! Ai dat cu oistea in gard! (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 0:59)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui costel

      Te-o fi uns la suflet dar era mai bine sa te unga la creier si pe noi cu toti o sa ne unga la buzunar. Nu cred ca declaratia presedintelui a uns imaginea de pol de stabilitate a Romaniei.Si cum nu ne putem lauda cu altceva sper ca Providenta sa ne lumineze si sa unga un presedinte cu mai multi neuroni si cu aplaudaci de duzina mai putini. Ganditi-va ca este vorba totusi de relatii internationale nu de meciuri de Local Kombat.
      Cu stima,
      • +1 (1 vot)    
        PACAT.. (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 15:08)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui constantin

        ca sunt prea multi prosti in aceasta tara (din pacate te numeri printre ei!)
        Aveti un comportament de sluga proasta, nenorocitilor! Nu aveti pic de mandrie!
  • -4 (6 voturi)    
    Parere (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:59)

    Alex [anonim]

    Prostul nu e prost destul, pina nu e si fudul.
    • 0 (2 voturi)    
      hehehe (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 8:55)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Tu pari cam fudul Alexei :)
    • 0 (2 voturi)    
      Asa e (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 9:10)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Te-ai caracterizat perfect
  • +3 (5 voturi)    
    foarte bine, (Vineri, 18 aprilie 2008, 21:00)

    Sandy [anonim]

    Basescu!Ai dovedit din nou ca ai cojones si esti barbat de stat,si nu muhaia!
    Ce tot caraie Ucraina ca doar administreaza teritoriu romanesc de zeci de ani,absolut pe nedrept!Ar fi bine sa mai diminueze tonul caci deocamdata Romania da tonul in regiune,asa ca Ucraina ar face mai bine sa TACA,si sa adopte o pozitie pro-Romania,pentru ca altfel adio NATO si UE.
    • +2 (4 voturi)    
      De acord (Vineri, 18 aprilie 2008, 22:06)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Sandy

      Felicitari lui Base la capitolul asta, in rest e un 0 absolut.
      Eu cred ca Romania nu ar trebui sa fie de acord cu intrarea Ukrainei in NATO si UE, macar vreo 10 ani de acum inainte -- sa le dam timp rusilor sa sadeasca ideea secesiunii in Ukraina.
      Apoi, dupa ce vor exista 2 Ukraine, sa ne luma inapoi sudul Moldovei si Insula Serpilor, ca le-am lua de la Ukraina de Est.
  • +5 (5 voturi)    
    Numai respect (Vineri, 18 aprilie 2008, 21:17)

    radu [anonim]

    Bravo pentru declaratie . nenorocitii astia de ucrainieni ne-au furat jumatate din Basarabia . Nu i satura Dumnezeu de pamant si acum vor si Transnistria . Pana la urma o sa-i inghita pamantul .
  • +6 (6 voturi)    
    istorie (Vineri, 18 aprilie 2008, 21:58)

    gicu [anonim]

    In nordul Deltei sint trei judete care tineau de Basarabia :Cahul ,Bolgrad si Ismail, teritorii rominesti deci cu populatie amestecata dar nu majoritara de ucrainieni (mai degraba lipoveni si gagauzi).Dupa 1940 teritoriile au fost date de rusi republicii sovietice ucraina pentru ca rusii au incercat peste tot in teritoriile ocupate sa creeze focare de conflict sau destabilizare (Transnistria, Azerbaidjan)cu creerea unor enclave si scopul pastrarii teritoriilor avantajoase -in acest caz iesirea la mare(incercare facuta si in Afganistan)De aceea ce fac ucrainienii cu Bistroe si Insula Serpilor e de doua ori o magarie pentru ca ei revendica teritorii care nu sint si nu au fost ale lor.Basescu puncteaza foarte bine in aceasta Europa ipocrita a cancelariilor in care numai unii pot vorbisi decide iar altii trbuie sa tac si sa execute
    Intrebarea este daca Ucraina este o mare putere asa cum incearca sa se poarte (in descendenta stilului rusesc) sau prostia europenilor si chiar a americanilor vor face din ea o mare putere. Sint lucruri care trebuie spuse . Pacat ca in pustiu .
    Populismul de stinga din Franta , Spania , Marea Britanie , legaturile puternice ale Germaniei cu Rusia deci o atitudine sovaitoare , incoerenta vor duce la ascensiunea acestei tari.Si calculul pe care si-l fac americanii ca o Ucraina puternica va dezechilibra Rusia e gresit .
    SInt tari genetic inrudite :caPSDul cu PCul si PRM
  • +2 (4 voturi)    
    ucrainieni nesimtiti/tupeisti (Vineri, 18 aprilie 2008, 22:00)

    Calin [anonim]

    niciodata nu mi-au placut ucrainienii!
    doamne fereste, sa ne placa ei pe noi vreodata.
    trebuie sa ne asiguram ca asta n-o sa se intample niciodata!
    din punctul meu de vedere pot sa-si bage undeva maturi (sau alte obiecte) radioactive din cernobal. poate le trec frustrarile astfel! hehe
    piss out! (or off)
  • -1 (7 voturi)    
    o eroare regretabila (Vineri, 18 aprilie 2008, 22:21)

    constantin [anonim]

    Declaratia presedintelui Romaniei este o eroare diplomatica grava care ar putea sa ne coste pe toti.Laudele care le citesc mai sus ma fac sa ma ingrijorez serios la amploarea unei atitudini extreme.Oameni buni in relatiile internationale nu se pun problemele ca in spatele pietei Rahova! Ca proaspat membri UE si NATO nu avem nevoie de demonstratii de forta declarativa.Riscam un scandal diplomatic pe care nu il putem suporta.Nu incurajati extremele de oriunde ar rasarii.Sa ne disociem odata pentru totdeauna de fantoma politica a lui Vadim.
    • +1 (5 voturi)    
      "Riscam un scandal diplomatic pe care nu il putem (Vineri, 18 aprilie 2008, 23:28)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      Nu il puteti suporta tu si tanti Mitza!
      Tot timpul se gasesc pipitze ca tine care nu pot suporta ceva... Mergeti la sanatoriu si tratati-va babelor!
      • -2 (4 voturi)    
        inconstienta (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 0:51)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        "somnul ratiuni naste monstri" gadeste-te mai bine la tine.Curajul pe care il propui pentru asumare nu il poti duce tu sau cei ca tine; nici macar noi ca natiune nu avem puterea.Imi doresc sa fi mai precaut in recomandari si sa te gandest la perspective mai ample.E atat de usor sa te lasi purtat de extreme.. nu mai ai de dat socoteala pentru nimic.Totusi ziua scadentei pentru iresponsabilitate si impertinenta este o data fixa.Sa stii si sa ai in vedere!
    • +1 (3 voturi)    
      constantin, o sa te coste cel mult pe tine (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 2:51)

      murras [anonim] i-a raspuns lui constantin

      pe noi toti n-are ce sa ne coste!
      foarte bine ca a spus adevarul, chiar daca adevarul ii mai supara pe unii
      • -1 (1 vot)    
        Murras vine de la murat? (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:06)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui murras

        Sa folosim capacitatile de cognitie chiar si din butoiul cu sare boabe de porumb si gogonele. Domnule MurrASS ganditi cu partea dorsala si scrieti in consecinta. Eliberati tensiunea din neuronala si eliberati ganduri de perspectiva!
  • +1 (3 voturi)    
    in sfarsit (Vineri, 18 aprilie 2008, 23:26)

    mihaibratescu [anonim]

    in sfarsit s-a spus cam cu juma de gura un adevar: ucraina n-are ce cauta in sudul moldovei, nu le-a apartinut niciodata.am fost niste fraieri in 1997 cand am semnat tratatul ala cu ei.constantinescu ar trebui judecat ptr.inalta tradare. baselu' trebuie sa puna presiune pe ucraina sa ne dea inapoi ce au luat pe nedrept ca niste profitori ai istoriei/
    oricum ucrainenii au sarit imediat ceea ce arata ca stiu ca au ceva ce nu le apartine si le e frica ca o sa li se ia inapoi.de ce ti-e frica de aia nu scapi
  • -3 (5 voturi)    
    ...canta un matelot la prora... (Vineri, 18 aprilie 2008, 23:36)

    Geo [anonim]

    Capitanul de vas ajuns presedinte de tara ar face bine sa RESPECTE principiile Aliantei Nordatlantice si sa-si tzina pliscul populist!
    Cand un Bush discuta cordial cu Putin, tu un "Popey" nu ai dreptul sa vorbesti cotcodacesti despre "razboiul rece" si de faptul ca nu ai resentimente fata de Federatia Rusa si acum fata de Ucraina, cand tu de fapt le ai. Te pui acum in pielea lui Molotov? A lui Ribentrop? A lui Stalin?
    Parca la Summit te-ai facut "avocatul" Ucrainei!
    Acum vrei sa joci tzontzoriul cu Serviciile secrete de la Kiev?
    • +2 (2 voturi)    
      poate ca da (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 0:49)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Geo

      poate ca tu ca roman ar trebui sa te gandesti un pic...insula serpilor e un motiv suficient ca base sa joace un rol dublu... multe din granitele actuale in europa au fost trasate ca urmare a unui joc dublu...oricum nu mi se pare basescu persoana care sa poate face acest lucru la nivel statal:)...dar poate ca ma insel...oricum ministrul de externe a nu prea si-a facut treaba...si-l exclud pe ultimul dandy ca nici nu merita scrise stiri pe seama lui.
  • +3 (3 voturi)    
    invidia (Vineri, 18 aprilie 2008, 23:37)

    marius [anonim]

    ucrainenii astia tot timpul au fost impotriva noastra . mai ales ca acum ro e in ue crapa de invidie . de aceea se si folosesc de orice ocazie pentru a ne critica in fata ue . doar doar ne vor retrage statutul de membru ue ...imi vine sa rad cat de idioti si penibili sunt .
  • +1 (1 vot)    
    cu coruptzia (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 8:06)

    basesque [anonim]

    a terminat-o. Sa (va) trazitzi bineeeeeeeeee
  • 0 (0 voturi)    
    bolsevicii (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 8:41)

    fermierul [anonim]

    caricaturile alea de ucrainieni au impresia ca inca mai sunt pe vremea ursss, sa joace lumea cum canta ei. Nu-si dau seama ca-s penibili si nu-i mai baga nimeni in seama. Ar trebui sa ne opunem aderarii lor in nato pana nu-si rezolva toate disputele cu Romania si Moldova.
  • 0 (0 voturi)    
    bolsevicii (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 8:46)

    moldoveanu [anonim]

    cata aroganta la bolsevicii aia, iar Ucraina nu respectiva drepturi elementare ale romanilor din Basarabia.
  • 0 (0 voturi)    
    Aderarea? (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 9:51)

    Radu [anonim]

    Pai nu mai "aderararam" odata?
  • -1 (3 voturi)    
    Cat ne costa aceste declaratii ? (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 9:56)

    Sorin [anonim]

    In primul rand aceste declaratii din ultima perioada cu privire la Ucraina sunt pur electorale. Ca argument adus pt sustinearea acestei afirmatii este faptul ca nici un alt oficial roman nu a facut declaratii asemanatoare. In plus, domnul Presedinte a sustinut neconditionat acordarea MAP-ului pt Ucraina la ultima reuniune NATO, iar atunci cand Iuscenko a venit in vizita la Bucuresti, d-l Basescu i-a multumit acestuia de (poate prea) multe ori.

    Revenind la costuri, d-l Presedinte repr. cea mai inalta autoritate a statului roman, prin urmare orice declaratie a acestuia este luata ca atare. Aceste declaratii duplicitare (sustinem anumite puncte de vedere la reuniunile UE si NATO, iar apoi, la cateva zile dupa, ne declaram impotriva lor) ne pune intr-o lumina foarte proasta fata de partenerii nostrii. Practic am devenit un partener instabil si de neincredere. Iar atunci cand ai un partener de neincredere nu te poti baza pe el si nici nu-l vei sprijini atunci cand acesta va avea nevoie. Treaba asta poate avea consecinte grave pe viitor si este foarte greu de reparat in timp (trebuie sa treaca ani si ani de diplomatie pt a remedia situatia).
    • -1 (1 vot)    
      Spitalul 9 (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 21:13)

      Titus [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      In loc sa ne intrebam ca natiune, ca stat in NATO si UE, ca roman, oriunde ne-am afla, cat ne pot costa pe termen scurt sau lung aceste declaratii belicoase, mai indicat ar fi sa chemam de urgenta o Salvare pentru Cotroceni.

      Apelul - fara fi considerat de dispeceratul de la Salvare a fi o farsa - ar putea fi urmatorul

      PRESEDINTELE BASESCU a facut o depresie severa (pentru a escamota adevarul ca a luat-o razna de tot) si necesita de urgenta internarea la Spitalul nr 9 din Bucuresti.

      Singurul care-l mai poate salva este Dl. Prof. Florin Tudose. Sigur il va gasi fara discernamant (nu se stie daca l-a avut vreodata) si cu SINDROM DISCORDANT. Remediul? Vacanta prelungita la munte sau la mare si de ce nu, pe o insula din Pacific.

      Romania chiar nu mai are oameni de valoare care sa o reprezinte international in afara de acest marinar nebun?!

      .
  • -1 (1 vot)    
    Ha ha ha, neam de.... (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 10:38)

    eu [anonim]

    ucrainenii astia tot timpul au fost impotriva noastra
    ungurii ne urasc, ne dispretuiesc, vor sa ne ia ardealul
    bulgarii ne sunt dusmani, dar de fatp sunt mai prosti, saraci decat noi
    sarbi, ce sa mai zic, eram prieteni, dar l-am tradat noi
    k "recompensa" nu recunoastem independenta kosovo
    facem parte din UE, dar ne pisam contra curentului.
    italienii nu ne vor
    spaniolii ne vor numai pt mana ieftina a'la capsunarii
    germanii, austriecii, elvetienii nu ne iau in seama, suntem tratati de sus.
    de fapt cine draqu doreste sa fie prieten cu noi? nimeni!! dar nu conteaza, important e, ca suntem cel mai tare din parcare!!
    Hai RRRRROmania!
  • -1 (1 vot)    
    ce idioti (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 14:21)

    xenia [anonim]

    dupa ce ca sluga asta de basescu ii pupa in fund pe americani si sustine aderarea Ucrainei la nato ia uite ce ne fac nenorocitii mai bine ar intra rusii un pic peste ei sa mai lase ciocu mic
  • +1 (1 vot)    
    Putina istorie... (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 16:01)

    Tati [anonim]

    Mai baieti,toti care ati invatat istorie, va aduceti aminte de hartile,chiar colorate ,din manuale ,care aratau granitele statelor europene actuale, de prin 1400 pana in prezent...Pai daca fiecare va revendica teritoriile istorice,si fiecare are o asa zisa justificare istorica,ce ne vom face...
    Nu trebuie sa ne resemnam in fata istoriei,insa sa o lasa sa curga,influientata de evenimentele,personalitatile si conjucturile viitoare...
    Apropos,cum arata harta Europei in 1989 si acuma???
  • 0 (2 voturi)    
    recensamantul poulatiei ,Ucraina 2001. (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 16:36)

    alexandriu doru [anonim]

    Pentru sudul Basarabiei:
    populatie totala 617200
    ucrainieni 40%
    bulgari 21%
    rusi 20%
    romani+"moldoveni" 13%
    (sursa: budjak,wikipedia)
    Orice teritoriu trebuie sa apartina statului care are acolo populatia majoritara,indiferent de drepturile istorice.
    Oare noua ne-ar conveni sa cedam ardealul?(19% populatie maghiara)
    Daca nu ,e momentul sa terminam sa aberam pe tema Bugeacului ,sau a Bucovinei de nord(cu 19.8%
    romani +moldoveni)
    • 0 (2 voturi)    
      esti idiot (Duminică, 20 aprilie 2008, 16:57)

      arici [anonim] i-a raspuns lui alexandriu doru

      de ce nu iesi tu din casa si sa o cedezi mustelor si paduchilor ca-s majoritari la tine-n casa? despre sangele varsat de romani acolo nu te intreb , probabil nu te-a interesat niciodata istoria tarii tale
      • 0 (0 voturi)    
        pt arici (Joi, 14 iulie 2011, 20:10)

        alexandriu [utilizator] i-a raspuns lui arici

        Daca am da tuturor popoarelor acele teritorii unde ele au drepturi istorice clare ,ne-ar trebui doua planete terra.Si nu avem decat una.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 20 aprilie 2008, 16:21)

    alex [anonim]

    pacat ca i-am sustinut cu aderarea Ucrainei la NATO! Sincer, regret...
    • 0 (0 voturi)    
      Eh... din doua pacate alege-l pe cel mai mic (Duminică, 27 aprilie 2008, 1:15)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Mai bine sa ai Ucraina de partea ta impotriva Rusiei sa unesti Basarabia cu restul provinciilor romanesti si sa inconjori Transnistria cu state NATO, decat sa o ai dusman si sa fii tu granita NATO.