Ierarhia marilor producatori de petrol, pe cale de a fi rasturnata

Al treilea zacamant de petrol ca marime din lume, descoperit in largul apelor braziliene

de Cristi Antonescu     HotNews.ro
Marţi, 15 aprilie 2008, 17:45 Actualitate | Internaţional


O descoperire care poate rasturna ierarhia marilor producatori de petrol ai lumii a fost anuntata aseara - in largul apelor braziliene a fost descoperit un zacamant urias de petrol, al treilea ca marime din cele cunoscute pana acum. Compania braziliana Petrobras, impreuna cu similara sa din Spania, Repsol, si compania britanica BG Group, au dat de rezerve necunoscute insumand - potrivit Agentiei Nationale a Petrolului- circa 33 de miliarde de barili de petrol, cantitate suficienta pentru a acoperi integral necesarul rafinariilor americane timp de 6 ani.
               
Botezat „Carioca”, zacamantul este cea mai importanta descoperire in domeniu facuta in ultimii 30 de ani. Numai zacamintele de la Gawar (Arabia Saudita) cu 83 de miliarde barili si Burgan (Kuweit) cu  72 miliarde depasesc „Carioca”.

Descoperirea  de luni seara, odata intrata in exploatare, ar propulsa Brazilia pe primul loc intre producatorii sud-americani de petrol, inaintea Venezuelei, si, de asemenea, ar plasa-o, la nivel mondial, inaintea Libiei.

Dupa primele anunturi, Agentia Nationala de Petrol a adoptat prudenta maxima in declaratii, ceea ce nu a impiedicat ca actiunile celor trei ciompanii mentionate sa explodeze pur si simplu la Bursa. Chiar in seara zilei de luni, Petrobras a inregistrat o crestere de 6 %, a doua zi la bursa londoneza, actiunile BG Group au „saltat” cu 8,4 %, iar actiunile Repsol, cu 14%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5670 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    brasilia petroluem (Marţi, 15 aprilie 2008, 17:54)

    libianu [anonim]

    nu stiam ca libia se afla in america de sud
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru cei ce nu pricep ce citesc... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 9:17)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui libianu

      ...pentru astia care nu inteleg ce citesc, citez cu majuscule anumite portiuni "grele": "de asemenea, ar plasa-o, LA NIVEL MONDIAL, inaintea Libiei".

      Libianule, intelegi acum cum sta treaba cu Libia?
  • -1 (1 vot)    
    corectii (Marţi, 15 aprilie 2008, 18:12)

    cthulhu [anonim]

    1. cred ca e rePSol, nu respol

    2. ma indoiesc ca deja i-a propulsat pe brazilieni "pe primul loc, intre producatorii sud-americani de petrol". nu de alta dar de la descoperirea de resurse pina la exploatare (asta inseamna PRODUCATORI) e ceva drum.

    poate ca sunt acum pe primul loc ca POTENTIAL.
    • 0 (2 voturi)    
      stultus draga, (Marţi, 15 aprilie 2008, 22:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cthulhu

      lucrurile stau cam asa:
      1. la mine scrie repsol in articol, nu respol, poate ochelarii sa-ti fi fost aburiti?
      2. Iti pare rau de idolul tau chavez, este? Lasa-l saracu, ca se descurca el.....
  • +1 (1 vot)    
    Dar daca... (Marţi, 15 aprilie 2008, 18:44)

    tano [anonim]

    O fi gogoasa ? Sau... O fi legata de preturi ? Ori...
    Jocuri ? Dar daca...
    In mod cert vom mai arde si vom mai prelucra resursa asta naturala (?) mult si bine, sperand inutil la un aer mai curat, indiferent daca se incalzeste clima ori ba din pricina asta.Candva, undeva, specia umana a gresit directia si din respect pentru neuronul stingher ar trebui sa mai gasim si altceva.Chiar ar trebui ? Ori...
  • -2 (2 voturi)    
    Ultima ora! (Marţi, 15 aprilie 2008, 18:45)

    starlt (www.starlt.wordpress.com) [anonim]

    CIA anunta ca satelitul spion RX72V a fotografiat in zona Rio Grande do Sul, situata in sudul Braziliei, o baza de testare a rachetelor tip VZ76 care pot transporta incarcaturi chimice si nucleare. Rachetele au o raza medie de actiune de 2.000 de km si pot atinge importante metropole americane. Presedintele Luiz Inacio LULA DA SILVA s-a declarat de curand un infocat admirator al liderului cubanez Fidel Castro si aliat al celui venezuelean, Hugo Chavez. In acest context, SUA privesc cu ingrijorare evolutia evenimentelor din Brazilia, pe care o considera periculoasa pentru siguranta statelor din zona, punand in pericol democratia si respectarea drepturilor omului in America de Sud.
  • +2 (2 voturi)    
    petrol (Marţi, 15 aprilie 2008, 18:45)

    The Blessed Juliana of Norwich [anonim]

    "33 de miliarde de barili de petrol, cantitate suficienta pentru a acoperi integral necesarul rafinariilor americane timp de 6 ani". nu-i mare branza, nici macar pentru americani, dar e un potential. Si mai e un motiv in plus pt cowboy sa nu renunte la masinile alea grele care toaca multa benzina.
    • 0 (2 voturi)    
      pret (Marţi, 15 aprilie 2008, 19:58)

      Ahernar [anonim] i-a raspuns lui The Blessed Juliana of Norwich

      Cifra respectiva este scoasa din burta , la fel ca restul estimarilor in ceea ce priveste rezervele. Si chiar daca ar fi adevarata ce se face atat tam-tam pentru inca 1.5 ani de consum mondial actual? Aveti idee cat timp acest consum poate fi sustinut ?. Optimistii oficiali zic 30 ani - pesimistii doar 2 . Urmariti evolutia pretului in ultimii ani ,ne spune multe.
  • +1 (1 vot)    
    Excelenta veste (Marţi, 15 aprilie 2008, 18:48)

    Repsol [anonim]

    Orice diminueaza dependenta de petrolul sau gazul importat din tari islamice sau din Rusia e binevenit. E preferabil de negociat cu un guvern brazilian decat cu unul de fanatici islamici sau de imperialisti rusi.

    Cu putin efort puteti publica si faptul ca rezervele estimate din sisturile canadiene egaleaza pe cele cunoscute din Arabia Saudita! Si ca zacamintele de gaz din nordul arctic sub control norvegian, danez sau canadian depasesc pe cele din Africa de nord, etc.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 15 aprilie 2008, 19:42)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Repsol

      1. Acum 40 de ani s-a spus ca petrolul trebuia sa se termine in 20 de ani :D

      2. Rezervele estimate a fi exploatabile acum din NISIPURILE BITUMINOASE canadiene egaleaza pe cele ale Arabiei Saudite... cantitatea totala de petrol extra-greu aflata in zacamant (care zacamant are 3/4 din suprafata Romaniei) depaseste intreaga cantitate de petrol lichid de pe glob

      ~Nautilus
      • -1 (1 vot)    
        Dezinformare (Marţi, 15 aprilie 2008, 20:25)

        Ahernar [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        1. Acum 40 de ani tocmai se atingea varful descoperirilor de campuri petroliere .
        2. Petrolul ala extra greu este greu de exploatat . Imagineaza-ti ca fiecare baril este introdus intr-un seif si tu trebuie sa-l exploatezi . Compara asta cu un zacamant obisnuit de unde petrolul curge , uneori usor ajutat...
      • 0 (0 voturi)    
        Deci ce sa credem? (Marţi, 15 aprilie 2008, 20:36)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        Deci daca acum 40 ani, se spunea ca petrolul se termina si nu s-a terminat, inseamna ca nu se va termina sau suntem in prelungiri? pe 2 febroarie 1999, pretul barilului a fost de 10, 75 $ tot in acelasi a a atins si cifra de 7 $, explicatiile copilaresti pe care le spun la TV sunt minciuni, ba ca avem unuragan, rebelii nicegieni, tensiuni cu Iranul si uite asa petrolul s-a scumpit de 11 ori intr-un timp scurt. Unde sunt energiile alternative? Oare misca ele 1% din masni ? nu. Ar sta europenii santajati de arabi si rusi daca ar exista alternative economic interesante?
        • 0 (0 voturi)    
          1999 (Marţi, 15 aprilie 2008, 21:52)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui romanul

          In 1981 pretul petrolului, ajustat cu rata inflatiei, insemna 83 in dolarii de azi

          In 1991 era de 40 USD

          In 1999 era de 10 USD

          In 2001 era de 25 USD

          Intre 2003 si prezent a explodat desi consumul nu a crescut extraordinar. Ma indoiesc ca s-a epuizat tot petrolul planetei in 5 ani

          ~Nautilus
        • 0 (0 voturi)    
          extra variabila (Miercuri, 16 aprilie 2008, 12:17)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui romanul

          Pai stau si europenii si americanii si toata lumea... Nu e interesant sa se treaca la ceva alternativ viabil... De ce? Pai simplu: daca acel ceva alternativ este fiabil, sustenabil, nepoluant, economic etc etc, atunci, dupa parerea mea, o sa fie o criza mondiala mai mare ca niciodata. De ce? Pai cat % din industria mondiala curenta este axata pe extractia/rafinarea/distributia produselor petroliere si mai departe cat % din industria mondiala este axata pe motorul cu combustie interna sau alte motoare care ard hidrocarburi? Habar nu am o cifra exacta, dar estimez un procent enorm... Pai imaginati-va ca toata aceasta portiune de industrie devine dintr-o data "obsolete". Sa vezi atunci valuri... Si mai trebuie spus ceva: cati bani s-au investit in R&D pentru extragere/rafinare petrol sau motoare ICE mai eficiente/puternice? Pai enorm de multi bani. Bani care se iau inapoi in ani buni. Daca dintr-o data se descopera un motor/whatever mai bun nu o sa aiba grave probleme financiare aceste companii care au investit bani in R&D, bani care nu vor mai fi recuperati?

          Din pacate trecerea de la o industrie asa axata pe hidrocarburi la altceva va fi (si va trebui sa fie) de foarte lunga durata... Chiar daca dpdv tehnic/economic chiar maine am putea face trecerea. Din pacate :(
          • +1 (1 vot)    
            hmm (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:36)

            io [anonim] i-a raspuns lui Radu

            De unde-ai scos-o si pe asta ca dpdv tehnic s-ar putea si de maine ? Au scos astia masini electrice da merg cu 40-70 la ora si trebuie sa le incarci o data la 120 de minute, cam jumate de ora, sau asa ceva. Ti se pare o alternativa viabila ?

            Parerea mea e ca daca s-ar putea, si maine s-ar gasi companii sa se repeada sa intre pe o piata noua (cum a si facut GE, recent), da nu prea se poate, tehnic, din pacate ...
            • 0 (0 voturi)    
              re: hmm (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:50)

              Radu [anonim] i-a raspuns lui io

              Voiam sa zic ca, chiar daca am putea de maine sa trecem la ceva nou, nu vom trece pentru ca... si tot ce era acolo. Nu am de unde sa fiu sigur ca exista o astfel de tehnologie.

              Oricum, pe mine m-a frapat o chestie acu vro cativa ani parca... un sef tehnic de la hp zicea ceva de genu: mdea... aveam nevoie de o linie noua de imprimante (vanzarile fostei linii mergeau prost) asa ca ne-am apucat si am cautat in baza noastra de date cu patente, si am scos o noua linie de produse.

              Iti dai seama ce vrea sa zica chestia asta?! Adica astia au patentele puse bine si NU LE FOLOSESC. Pai de ce sa le foloseasca cand tehnologia veche inca mai aduce bani. Ar insemna sa nu stoarca maxim din fostul patent. Si din pacate asa e in toate domeniile.

              Si inca un aspect: sa zicem ca sunt 2 tehnologii ptr acelasi scop: tehnologia 1 veche de multe zeci de ani si cu limitarile la orizont si tehnologia 2 nou noutza cu limitarile departe in viitor. In prezent tehnologia 1 este mai eficienta decat tehnologia 2 (1 este mai rafinata, o gramada de bani cheltuiti ptr a o imbunatati). Eh... intrebarea se pune: crezi ca cineva va scoate pe piata cu succes un produs bazat pe t2? No way... normal ca nimeni nu va cumpara ceva care merge mai prost doar pentru ca in viitor poate fi mai bun. Si atunci compania e fortata fie sa imbunatateasca in continuare t1, fie sa se tot chinuie la t2 pana o scot echivalenta cu t1.

              Dar ce se intampla daca intre timp apare t3, care e si mai buna ca t2... renunti la toti banii aruncati pe t2?

              Pana acum lucrurile au mers de la sine... adica s-a descoperit o nevoie, s-a luat prima chestie care o acoperea (nu peste tot da?) Problema apare atunci cand aceasta "prima chestie" a devenit atat de raspandita si strans legata de tot, incat pentru a o schimba trebuie sa cheltui enorm...

              Si nu vad cum s-ar putea face chestia asta mai usor...
    • 0 (0 voturi)    
      excelenta veste, dar cu toate astea... (Marţi, 15 aprilie 2008, 20:14)

      vdv [anonim] i-a raspuns lui Repsol

      ... tot tarile din middle east sunt cele care determina in cele din urma pretul pe baril. ce folos ca sunt miliarde de barili in Alberta, daca la pompa tot 1.25$/litru dau pe benzina.
  • -1 (1 vot)    
    O ce veste minunata (Marţi, 15 aprilie 2008, 19:08)

    Radu Stanciu [anonim]

    Urmatorul pas e ca Statele Unite sa invadeze Brazilia pe motiv ca au gasit niste teroristi ascunsi prin favele.
  • +1 (1 vot)    
    Bloomberg.com (Marţi, 15 aprilie 2008, 19:44)

    latino boy [anonim]

    Asta v-a scapat de la traducere:

    Carioca is 273 kilometers (170 miles) off the Brazilian coast in water more than 2,000 meters deep.

    The field is 45% controlled by Petrobras. BG Group Plc holds a 30% stake and Repsol controls 25%.

    Carioca remained hidden from explorers until recently because energy companies lacked the technology to assess prospects obscured by undersea salt formations.

    Salt is difficult to see through for a geologist because salt absorbs seismic energy. Also, a decade ago the physical technology didn't exist that would even enable you to drill in water that deep.

    http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601086&sid=arh0PdOrYpVg
  • 0 (0 voturi)    
    Rezerve/exploatare (Marţi, 15 aprilie 2008, 19:45)

    BGDN [anonim]

    Cum zicea cineva mai sus, e diferenta foarte mare daca o tara are resurse si daca o tara poate profita de aceste resurse.
    Costul extragerii si a tot ce inseamna exploatare petroliera poate face ca rezerva braziliana sa fie mult prea costisitoare pentru exploatare, ceea ce, pentru moment inseamna zero barat.
    Mai sunt alte tari cu rezerve de petrol importante, dar costul extragerii e peste costul importului.De aia venezuelenii nu traiesc ca arabii, sau ca bruneiezii.Totul tine de piata.Poate ca le va veni si lor vremea sa cunoasca boom-ul din Golf, dar mai e mult pana departe.
  • +1 (1 vot)    
    nu va panicati aiurea (Marţi, 15 aprilie 2008, 21:44)

    marius p. [anonim]

    domnilor, nu va panicati aiurea. mai e petrol pentru cit vom trai noi. se vor mai descoperi zacaminte. vor fi mai greu de exploatat si cheltuielile vor fi mai mari, fapt cumulat cu cererea = pret mare. Cam e timpul sa se investeasca tot mai mult in alte resurse. Eu zic ca vom gasi alternative la timp, inainte de epuizarea petrolului si nepotii nostri vor trai alte vremuri.
  • -1 (1 vot)    
    petrol (Marţi, 15 aprilie 2008, 22:48)

    io [anonim]

    Petrolul nu se va termina inca mult si bine. ASTA e marea problema. O sa avem destul petrol sa triplam concentratia de bioxid de carbon din atmosfera doar ca atunci vom fi toti cu masti de gaz sau morti.
    • +1 (1 vot)    
      :D (Marţi, 15 aprilie 2008, 23:54)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui io

      E mai usor sa faci prevestiri ca V. Hancu decat sa plantezi un copac :P

      ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    Terminaea rezervelor de petrole o gluma buna.... (Marţi, 15 aprilie 2008, 23:35)

    rr [anonim]

    Sa ne intelegem,cu cat stiinta avanseaza, cu atat se descopera mai mult petrol, cu cat creste pretul barilului, cu atat devine mai profitabil sa se exploreze noi campuri petroliere...
  • 0 (0 voturi)    
    energie (Miercuri, 16 aprilie 2008, 1:42)

    seby [anonim]

    deja ne conformam preturilor In citiva ani toti producatorii vor scoate hibride, ,Toyota si GM deja sunt avansati, dar Peugeotul hibrid cu consum de 2,8 l de motrina la 100 este sooper , doar pretul de akizitie ar fi problema!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    False sperante (Miercuri, 16 aprilie 2008, 8:32)

    Iosif Stalin [anonim]

    Petrolul in sine nu se va termina niciodata. Ceea ce s-a terminat (si din aceasta cauza suntem intr-o galeata de rahat) este petrolul RECUPERABIL. Petrolul nu sta in pamant in containere de otel, sa-l pompezi tu pana la ultima picatura. In mod obisnuit se poate scoate cam 30% din petrolul dintr-un zacamant. Noi acum am trecut de varful de exploatare, adica umanitatea a atins (in decembrie 2005) varful de exploatare, undeva la 85 de milioane de barili zilnic. De atunci incolo productia umanitatii este in scadere si nu mai putem face nimic, pentru ca asta-i limita tehnologiei noastre. Ajuta la asta si cretinii de americani, care consuma 25 de milioane de barili zilnic.
    Nisipurile petroliere din Alberta, Canada sunt o operatie miniera, nu una petroliera. Adica se extrage namolul petrolifer, se adauga apa calda, se distileaza mizeria care rezulta si obtii in cele din urma o tristete pe care cu greu o poti numi folositoare. Faptul ca se exploateaza aceste nisipuri arata ca lumea este disperata. Costul este enorm, 40 de USD barilul si procesul consuma gaze naturale, de care avem nevoie ca sa facem ingrasaminte chimice sa le punem pe camp sa facem grau sa nu murim de foame. Oricum, conform analizei The Economist Intelligence Unit, productia maxima in Alberta va ajunge la 3 milioane de barili zilnic (acum este de 1 milion de barili). Ce faci cu 3 cand tu ai nevoie de 85 si cererea in China si India este in crestere exploziva? Solutii avem, dar solutiile astea nu sunt in largul coastelor braziliene sau in tundra inghetata din Canada.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 15:21)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Iosif Stalin

      In sfarsit cineva care "vorbeste" in cunostinta de cauza. Daca tot avem acces la internet, aruncati-va un ochi pe problema "peak oil". Veti gasi multe "raspunsuri" la dilemele care nu va lasa noaptea sa dormiti. Sau mai bine zis, veti intra in panica...
    • 0 (0 voturi)    
      114 USD/baril (Miercuri, 16 aprilie 2008, 22:56)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Iosif Stalin

      1. Nu e prima si nici a doua descoperire a unui mare zacamant in Brazilia, a mai fost bazinul Tupi (lot BM-S-11) - 4 oct. 2006, cu o capacitate recuperabila imediat de 5-8 miliarde barili si capacitate posibila de 30 miliarde. Pana acum au avut loc foraje experimentale (4900 barili). Mai apoi bazinul Jupiter (la 37km distanta de Tupi, anunat pe 21 ian. 2008) - aproximativ egal cu Tupi, pana la masuratori mai precise. Carioca e al treilea zacamant in aceeasi zona - un fel de noua Caspica :)

      2. 114-40 USD = 74 USD profit la fiecare baril extras din nisipul bituminos. Dupa pierderile pe care le-au avut, canadienii sunt prudenti, reinvestesc profitul, nu fac hoteluri de 7 stele cu el :)

      3. Preturi mai ridicate ale petrolului -> profit reinvestibil mai mare -> instalatii mai performante pentru exploatarea surselor de petrol in trecut neprofitabile, inclusiv cei 60-70% care nu se recupereaza din forajele "clasice"

      4. Preturile si oferta de acum nu sunt justificate de consum, cantitati uriase de petrol se stocheaza. Chiar oficialii tarilor OPEC au recunoscut de mai multe ori ca au cam scapat din mana controlul - iar jigodiile de speculanti cu gulere albe stiu sa intretina panica si sa ridice preturile oricat de mult, dintr-un motiv extrem de simplu: lumea plateste. Bugetul unui automobilist obisnuit dintr-o tara UE sau din SUA a fost afectat foarte putin. Chiar si la ~4 RON/litru, sau ~4,5 daca pui Carrera 100, lumea continua sa se deplaseze cu masina (sau autobuzul, trenul si avionul). N-am vazut ca eu sau vecinii de bloc sa ne lasam masina in parcare din lipsa de carburanti (spre deosebire de epoca Raposatului, cand benzina era sub 1 leu pe litru dar nu exista, nici macar ratia de 40 l nu ti-o luai intotdeauna)

      ~Nautilus