Hillary Clinton: O vizita in Romania m-a convins sa sustin dreptul femeii la avort

de Adrian Novac     HotNews.ro
Luni, 14 aprilie 2008, 12:18 Actualitate | Internaţional


Hillary Clinton
Foto: Rompres
O vizita in Romania a convins-o pe Hillary Clinton sa sustina dreptul la avort, dupa ce a intalnit femei fortate sa aduca pe lume cat mai multi copii, pentru binele statului comunist, transmite CNN.

Declaratia fostei Prime Doamne a SUA a fost facuta in timpul unei dezbateri in Pennsylvania pe tema credintei la care a participat impreuna cu principalul sau contracandidat pentru nominalizarea democrata pentru Casa Alba, Barack Obama.

In Romania comunista, foarte multi copii erau abandonati si lasati in orfelinate, ceea ce a dus la o epidemie de SIDA, a afirmat Hillary la Messiah College in apropiere de Harrisburg. Ea a afirmat ca fiecare persoana trebuie sa aiba dreptul sa faca "aceasta decizie majora" daca poate sa puna capat unei sarcini si ca avortul trebuie sa ramana "legal si sigur". Clinton a fost in Romania in 1995, la scurta vreme dupa o vizita in China in care a criticat "politica copilului unic" adoptata de guvernul de la Beijing.

La randul sau, Barack Obama a afirmat ca "nu a ajuns inca la o concluzie clara" daca viata incepe inca din momentul conceptiei si ca nu "cunoaste raspunsul la aceasta intrebare".  "Ceea ce stiu este ca exista ceva extraordinar de puternic dincolo de viata potentiala si ca acest lucru are o greutate morala pe care o luam in considerare in momentul in care avem aceste discutii", a afirmat senatorul de Illinois.

Atata fosta Prima Doamna, cat si senatorul de culoare si-au reafirmat sustinerea pentru dreptul femeii de a alege si au raspuns intrebarilor legate de eutanasie, SIDA si influenta religiei in vietile lor. Ambii candidati democrati au marturisit ca religia crestina joaca un rol important pentru ei. CNN sustine ca atat Clinton, cat si Obama incearca sa obtina sustinerea liderilor religiosi, care au o influenta importanta in randul alegatorilor americani.

Senatorul republican John McCain a refuzat sa participe la forumul pe teme religioase organizat in Pennsylvania.


Alegeri importante in Pennsylvania, saptamana viitoare

Dezbaterea pe teme religioase din Harrisburg a avut loc cu mai putin de 10 zile inainte de alegerile din Pennsylvania, considerate decisive in lupta pentru nominalizarea democrata.

Barack Obama conduce in acest moment la numarul de delegati (1.414 la 1.243), iar fosta Prima Doamna spera ca va reduce din diferenta printr-o victorie la alegerile de saptamana viitoare. Niciunul dintre candidati nu va reusi sa obtina pana la Conventia din vara din Colorado numarul necesar de 2.024 de delegati pentru a obtine nominalizarea partidului, ceea ce va face ca balanta sa fie inclinata de asa-numitii superdelegati - lideri si alesi ai democratilor care vor vota si ei la Denver. De altfel, incluzand si superdelegatii, Obama are un avantaj de peste 130 de voturi (1,641 la 1,505).

Un sondaj de opinie realizat de Gallup indica faptul ca, la nivel national, Barack Obama continua sa conduca cu 50 de procente la 41 de procente in fata lui Hillary Clinton in randul alegatorilor democrati. Avantajul lui Obama nu pare sa fi fost afectat de declaratiile sale recente potrivit carora in orasele mici oamenii ar fi mai amarati si, din cauza greutatilor, ei apeleaza la arme sau la religie. Senatorul de Illinois si-a cerut scuze pentru remarcile sale, considerate "elitiste" de catre Hillary Clinton.

Alegerile din Pennsylvania vor avea loc pe 22 aprilie. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6696 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    jenant (Luni, 14 aprilie 2008, 12:45)

    Al [anonim]

    rromania iese in evidenta inca odata cu un subiect de care ar trebui sa ne fie rusine.
    iar matracuca in loc sa-si vada de cratita aspira la functii publice.
    • -1 (5 voturi)    
      Frustratule (Luni, 14 aprilie 2008, 12:53)

      Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Al

      Esti un frustrat,poate ai putea sa vezi peste faptul ca e femeie si sa ii recunosti calitatile.Eu unul daca as fi american nu as vota-o dar as aprecia-o oricum.
      • -1 (13 voturi)    
        Daca esti vaca taci din gura (Luni, 14 aprilie 2008, 13:13)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

        Taci tu femeie, ca nimeni nu ar trebui sa va dea dreptu sa faceti prunc-ucidere. Daca esti vaca taci din gura. Hillarioasa Clinton influenteaza masele cu niste aberatii...ii o stricata la fel ca si distrusu ala de sot al ei, fost presedinte.
        • 0 (6 voturi)    
          :)) (Luni, 14 aprilie 2008, 13:36)

          ticaloasa [anonim] i-a raspuns lui Alex

          tu in ce vagauna traiesti, baiatule?!
          • 0 (2 voturi)    
            O da (Marţi, 15 aprilie 2008, 1:20)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui ticaloasa

            Cu siguranta nu in aia in care traiesti tu...fetito?!
        • +1 (5 voturi)    
          daaaa (Luni, 14 aprilie 2008, 13:42)

          veve [anonim] i-a raspuns lui Alex

          desteptule, de aia cand va ramane iubita/prietena gravida, ii cereti sa faca avort, nu? ipocritilor!!! sa va vad ce-ati face daca ati fi pusi in situatia de a alege, la cat sunteti de slabi :-)
          • +2 (2 voturi)    
            tre sa fii responsabil (Luni, 14 aprilie 2008, 14:45)

            CosminG [utilizator] i-a raspuns lui veve

            faci ce vrei, dar stii ce faci?
          • 0 (2 voturi)    
            Ai si tu minte cat o veverita (Marţi, 15 aprilie 2008, 1:19)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui veve

            Da bine ba "desteptule". In loc sa stii ce faci, si sa ai o viata echilibrata, tu freci tot ce prinzi si dupa aia gasesti in avort o scuza. Daca erai tu in locu celui avortat ma? Iti spun eu ca ai fi gandit altfel. In loc sa promovam avortul, mai degraba promovam o viata echilibrata si morala, ca din greselile noastre se intampla catastrofele astea. Auzi la el...la cat suntem de slabi...bine ca esti tu al mai tare
            • 0 (2 voturi)    
              Mai da-ne din lumina ta! (Marţi, 15 aprilie 2008, 11:55)

              4,3,2 [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Pai zi-ne tu cum se simte avortonul, ca sigur stii.
        • 0 (8 voturi)    
          bah da tu faci si altceva (Luni, 14 aprilie 2008, 14:40)

          cthulhu [anonim] i-a raspuns lui Alex

          decit sa postezi timpenii la toate articolele de pe hotnews ?
          din comentariile tale pari a fi popa: indoctrinat religios, batut in cap, comunist si prost.

          ce e pacat e ca fix alea care ar trebui sa faca avort, nu fac. si uite asa se umple lumea de prosti care isi posteaza frustrarile oligofrene si talibane pe internet.

          nu ar fi mai bine sa nu folosesti tu internetu deloc daca tot ejti asa taliban ?
          • 0 (4 voturi)    
            Argumente??? Lipsa lor si putin bun simt! (Luni, 14 aprilie 2008, 15:43)

            ortodox [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

            Noroc de postarile tale inteligente-altfel ramaneam inapoiati. Sa vedem argumentele tale in fata unie crime:
            popa; indoctrinat religios, batut in cap, comunist ; prost; taliban. Cu asa argumente m-ai convins de avort... Imipare rau pentru tine ce sa zic! Razbate ce fel de om esti din comentariile tale! Doamen ai mila!
            PS: Acum sigur o sa ma bagi la retrograzi, etc, etc...
            • -1 (3 voturi)    
              ORTODOX (Luni, 14 aprilie 2008, 16:42)

              cthulhu [anonim] i-a raspuns lui ortodox

              cf DEX:
              ORTODOX = Care se potriveste strict cu principiile traditionale; Care nu recunoaste altceva decat linia oficiala;

              RETROGRAD = Care se opune progresului, tinzind sa readuca starile de lucruri din trecut

              daca utilizezi un pic logica, o sa vezi ca te declari retrograd singur in momentul in care te declari ortodox.

              in rest, poate voi, talibanii, aveti dreptate: nu ar trebui incurajat avortul. prostii ar trebui direct castrati ca sa nu se mai inmulteasca necontrolat ca sobolanii si dupa aia sa voteze cu iliescu la alegeri.

              nu ca e interesant cum aia care sunt mai lenesi si mai betivi stau acasa si puiesc ca gindacii si dupa aia primesc bani de la stat luati de la aia care merg la munca si platesc impozite si nu fac decit 1 sau 2 copii ?

              hai sa o zicem pe aia dreapta: fara banii alora care muncesc, sunt multi distrusi care nu fac nimic dar au cite 8-10 copii care ar muri de foame. pina la urma, daca tot eu sunt cel care ii dau (indirect) bani sa isi creasca plozii, ar trebui sa mi-o aduca pe nevasta-sa sa o f*t. macar sa stiu si eu pt ce platesc ...

              altfel, sa fie castrati si eu sa imi pastrez banii. ca daca nu imi baga statu asa adinc mina in buzunar, poate as putea sa lucrez mai putin si sa am timp sa fac si eu copii si sa ii cresc. pa'erea mea.
              • +1 (1 vot)    
                Minunata tara, minunati oameni! (Luni, 14 aprilie 2008, 17:56)

                ortodox [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

                Vai de tine si de parerea ta! N-ai inteles nimic din viata! Sigur ortodocsii nu au nimic de a face cu spiritul promovat azi(avorturi la tinere sub 16 ani in numar cat mai mare, sex oral inca din clasa a 8-a si multe alte minunatii - lucruri normale de altfel dar neintelese de retrograzii ca mine).
                Pacat de tine, cu asa conceptii nici n-ai merita sa-ti raspund macar - dar inca mai sper ca pot apela la acea farama din tine numita suflet care poate odata te va impiedica sa mai recomanzi avortul(adica crima!)
                • -1 (1 vot)    
                  esti de un anumit fel (Marţi, 15 aprilie 2008, 8:17)

                  orto [anonim] i-a raspuns lui ortodox

                  si de ce ii raspunzi, totusi, inteleptule? cthulhu are mare dreptate.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Sunt un oarecare! (Marţi, 15 aprilie 2008, 12:50)

                    ortodox [anonim] i-a raspuns lui orto

                    Care ar fi acea dreptate? Dreptul de a ucide? Sau faptul ca fiind ortodox nu sunt pe placul lui. Dupa unii religia ar trebui modelata astfel incat sa ne convina, sa luam ce ne face placere si sa aruncam ce nu ne aduce satisfacerea placerilor.
                    Nu sunt nici pe departe un intelept, ci doar sper sa fiu un om care are si isi foloseste sufletul si mintea. Nu lupt impotriva unor persoane ci impotriva unor idei gresite - uneori venite din vest mai repede decat lucrurile bune, din pacate!
              • +1 (1 vot)    
                Taiban? Stii macar ce inseamna sau TV e cultura ta (Marţi, 15 aprilie 2008, 12:56)

                orotdox [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

                A, interesant, prefer sa tin linia oficiala si sa fiu retrograd cum zici decat sa ma bucur de fetite ramase gravide inainte de 8 clase, de sex oral cum recomanda un prim-ministru in Anglia pentru evitarea sarcinilor,de toate perversiunile existente, prefer sa fiu retrograd si impotriva tuturor acestor "progrese minunate". Asta pentru ca prefer sa fiu om si nu un animal care sa caute cu disprerare satisfacerea neconditionata a tuturor placerilor!
          • 0 (2 voturi)    
            Frustraded-ule (Marţi, 15 aprilie 2008, 1:16)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

            Pastreaza bateria de la tastatura pt lucruri mai interesante, ca nici tu nu ai fi mai breaz. patrupedule!
        • 0 (0 voturi)    
          ar trebui sa intrebi doamnele din neamul tau (Luni, 14 aprilie 2008, 17:41)

          liana [anonim] i-a raspuns lui Alex

          cum se face ca pe vremea lu ceausescu au reusit sa nu faca 20 de copii,in conditiile in care nu existau metode contraceptive pe piata. Concluzia: au facut avort sau pruncucidere, cum zici tu. Sunt stricate ca si clinton?
          • 0 (2 voturi)    
            Pai nu? (Marţi, 15 aprilie 2008, 1:25)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui liana

            Liliano, pai daca esti atat de proasta incat nu stii sa-ti porti de grija, normal ca se ajunge la asa ceva. Ce ar fi sa ne frecam intr-una si sa mergem la avort, ca doar ce pana mea, nu suntem niste indoctrinati si niste religiosi nu? Aaa! da, se mai intampla si din greseala..sarcini nedorite..pai daca nu erau dorite, ce ti-ai infipt in tine ce nu trebuia..odata cu luarea deciziei, iti asumi si eventualele consecinte, ca uite asa ati ajuns o generatie de idioti si literati incapabili. Daca nu pt viata aia pe care o iei, macar pt sanatatea femeilor ar trebui interzisa treaba asta. Voi in loc sa combateti sursa problemei, voi va luptati cu efectele. Bv mai, bine mai ganditi. La fel ca vaca de Hil. Clinton
    • +3 (3 voturi)    
      sa va fie rusine celor care jigniti (Luni, 14 aprilie 2008, 14:29)

      X-LESCU [anonim] i-a raspuns lui Al

      Pt. toti care jignesc, in loc de argumente, ca de, atat ii duce mintea, mai intai sa faca si sa creasca un copil pana la majorat si nu numai, si apoi au dreptul sa-i judece pe cei care fac sau nu copii pe banda. Oricum nimeni nu are dreptul sa ingradeasca optiunea unei femei, la urma urmei ea duce greul familiei. Si celor care sunt misogini, dovediti voi ca sunteti in stare de mai mult decat sa jigniti,in loc de a da argumente intr-o discutie. Nu sunteti in stare sa purtati o discutie civilizata pe un forum? Stati in grota atunci ca acolo va e locul.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba ma lasi? (Marţi, 15 aprilie 2008, 11:40)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui X-LESCU

        Taci din gura, ca habar n-ai ce vb acolo..ai scris 8 randuri si n-ai zis nimic. Lasa-ne in grota noastra si tu ia campii.
    • 0 (4 voturi)    
      hitler (Luni, 14 aprilie 2008, 16:06)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui Al

      parca hitler era mort! faza cu femeia care se ocupa de "cratita, copii, biserica" trebuia sa se fi dus cu el in mormant. dar mai rasar si fantome ca tine! cum numele tau nu lasa loc decat de interpretare androgina, intreb si eu: de esti barbat, iti tii femeia doar la cratita? de esti femeie, stai doar la cratita? wow! sa ma inviti si pe mine la o specialitate de-a ta!
  • +1 (3 voturi)    
    Minciuni disperate... (Luni, 14 aprilie 2008, 13:10)

    Claude [anonim]

    Cum era povestea aia madam Clinton? Ati aterizat in Kosovo sub ploaie de gloante? :)))
  • 0 (4 voturi)    
    Avort (Luni, 14 aprilie 2008, 13:12)

    Dan [anonim]

    Trebuie să luptăm pentru dreptul femeilor de a-şi ucide pruncii nenăscuţi !
  • +3 (5 voturi)    
    mda politica is urmeaza cursul trasat dintotdeauna (Luni, 14 aprilie 2008, 13:17)

    jon [anonim]

    putea sa pomeneasca macar de copii abuzati, infometati, gazati, ucisi in lagarele germane de exterminare!
    dar nuuu, romania ramane calul de bataie al fiecarui politician din lumea asta!
    putea sa pomeneasca de copii indoctrinati de rusi in moldova lu' voronin, sau de copii indoctrinati de catre unguri in covasna si harghita, sau de copii romani care nu au dreptul sa vorbeasca si sa invete in limba lor in ucraina sau serbia!!!
    dar nu madam clinton repeta o banda in care romania trebuie facuta de cacao!!!...
  • +1 (1 vot)    
    Avort (Luni, 14 aprilie 2008, 13:18)

    Bill [anonim]

    Logica e urmatoarea: pentru ca in Romania comunista era cum era, avortul trebuie sa fie legal ACUM. Cum ii spune autoarei? Hilary Clinton?
  • +3 (7 voturi)    
    rusine! (Luni, 14 aprilie 2008, 13:20)

    coco [anonim]

    Un om care sustine asemennea afirmatii nu se poate declara crestin. Cine crede ca are puterea de a decide cand sa vina pe lume un copil se inseala amarnic. Multa vreme am considerat si eu ca venirea pe lume a unui copil depinde doar de o femeie si un barbat.....mai este CINEVA care trebuie sa fie de acord. Exista metode, chiar crestine, de a preintampina o sarcina nedorita.
    Imi pare rau ca o femeie gandeste in felul acesta!
    • -1 (7 voturi)    
      rusine? (Luni, 14 aprilie 2008, 14:09)

      cocolino [anonim] i-a raspuns lui coco

      In primul rand ce treaba are presedentia cu crestinismul? Presedintele poate sa fie foarte bun la treaba lui si daca e musulman, hindus sau budist. Ce legatura are religia in toata treaba asta? Si de unde stii tu ce vrea Dumnezeu? Ti-a impartasit tie parerea Sa?

      In al doilea rand, poate ca femeia respectiva nu vrea sa aduca pe lume un copil pe care nu si-l doreste. Si poate ca e mai bine asa. Cine suntem noi sa hotaram asta?

      Si cine ziceai ca trebuie sa mai fie de acord?

      Cand spuneai de metodele crestine, la ce (sau la cine) te refereai? La personajul biblic care a dat nastere unui obicei?
      • +3 (5 voturi)    
        Unde nu-i cap.... (Luni, 14 aprilie 2008, 14:27)

        ortodox [anonim] i-a raspuns lui cocolino

        Pai daca tot are dreptul sa-l omoare cum zici tu - pana la ce varsta a copilului ar trebui sa aiba acest drept mama? Pana la 1 luna, 1 an, 12 ani, 20 ani?
        Vezi ce aberatii zici aici? am mai auzit argumente de-astea ilogice - daca i se pare unui doctor ca va fi handicapat il poate avorta ca sa nu aduca pe lume un monstru sau un handicapat - dar daca la 3 ani are un accident ceva si ramane mutilat? de ce sa nu-l oamare atunci? Vezi lipsa logicii tale? Nimeni nu are dreptul sa-l omoare asta e de fapt ideea - restul -tampenii de oamnei bolnavi!
        • 0 (0 voturi)    
          nu ai inteles mesajul! (Marţi, 15 aprilie 2008, 12:35)

          coco [anonim] i-a raspuns lui ortodox

          Sunt de acord cu tot ce ai spus pana acum , dar nu ai inteles ce am vrut sa spun eu prin "metode crestine". Daca esti ortodox, citeste cartea lui Danion Vasile - "Despre problemele tinerilor" si poate vei intelege. Mesajul este pt "ortodox".
      • +3 (3 voturi)    
        Unde nu-i cap.... (Luni, 14 aprilie 2008, 14:27)

        ortodox [anonim] i-a raspuns lui cocolino

        Pai daca tot are dreptul sa-l omoare cum zici tu - pana la ce varsta a copilului ar trebui sa aiba acest drept mama? Pana la 1 luna, 1 an, 12 ani, 20 ani?
        Vezi ce aberatii zici aici? am mai auzit argumente de-astea ilogice - daca i se pare unui doctor ca va fi handicapat il poate avorta ca sa nu aduca pe lume un monstru sau un handicapat - dar daca la 3 ani are un accident ceva si ramane mutilat? de ce sa nu-l oamare atunci? Vezi lipsa logicii tale? Nimeni nu are dreptul sa-l omoare asta e de fapt ideea - restul -tampenii de oamnei bolnavi!
      • 0 (0 voturi)    
        nu de mine e vorba (Marţi, 15 aprilie 2008, 9:43)

        onan [anonim] i-a raspuns lui cocolino

        la metodele crestine ci de domnii Knaus si Ogino. Ei asigura placere fara durere doar daca sunt luati cu o priza consistenta de control de sine ("ruleta de Vatican"). Varianta modernizata , "simptotermala", asigura sanse sporite jucatorilor insa presupune un minim efort intelectual.
  • +3 (7 voturi)    
    dreptul la... (Luni, 14 aprilie 2008, 13:31)

    ion roata [anonim]

    Traiesc in Romania si, oricat de mizerabila ar fi viata aici, nu pot sa inteleg ratiunile pentru care Clinton, dupa o vizita, refuza dreptul la viata al unui copil lipsit de aparare. Daca religia crestina ar juca un rol important in viata ei, dupa cum afirma, atunci ar putea intelege ca viata e darul lui Dumnezeu si ca noi oamenii nu putem dispune de ea dupa bunul plac.
  • +5 (7 voturi)    
    Fiti fara grija... (Luni, 14 aprilie 2008, 13:38)

    linca [anonim]

    ...un al doilea Clinton presedinte nu va mai fi.
  • +4 (6 voturi)    
    traiasca Mungiu!!! (Luni, 14 aprilie 2008, 13:41)

    hilara killington [anonim]

    Tanti asta cu pretentii de politician a vazut filmul lui Mungiu si s-a gasit sa isi dea si ea cu parerea. Ce nu a inteles 'mneaei este ca actiunea filmului era cu destul de multi ani in urma, iar treburile nu mai sunt chiar asa la Romanica. Ma refer la treaba cu avortul - singura solutie la un copil nedorit.
    Si apropos, chiar a vizitat Romania? Sau asa crede ea?
  • +3 (3 voturi)    
    decreteii (Luni, 14 aprilie 2008, 13:53)

    adrian [anonim]

    Pai a venit in Romania, a vazut ce fel de oameni ajung la maturitate "decreteii" si a zis: daca se ajunge si in America la asa ceva, ne-am nenorocit, peste 30 de ani ajungem ca Romania si cerem visa waiver sa calatorim in Cuba!
    • -2 (4 voturi)    
      decreteii (Luni, 14 aprilie 2008, 14:08)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ... sau, in cazul barbatilor cu dansa mica, insultam femeile pe bloguri!
    • +2 (2 voturi)    
      decreteii (Marţi, 15 aprilie 2008, 1:17)

      dan [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Ce fel de oameni au ajuns "decreteii" in Romania, stimate d-le Adrian? Sunt si eu un "decretel" ajuns la maturitate, la fel cum sunt si colegii mei de generatie cu doctorate si recunoastere internationala (dintre colegii mei de facultate, peste 60% lucreaza in institutii de prestigiu din afara tarii - unele chiar din Statele Unite). Nu cred ca noi suntem cei care au nenorocit poporul roman si sunt convins ca nu interzicerea avortului va nenoroci peste 30 de ani natia americana...
      • 0 (0 voturi)    
        decreteii (Marţi, 15 aprilie 2008, 12:12)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui dan

        Asa e, glumeam (daca e permis). Interzicerea avortului probabil ca nu ar nenoroci America, mai ales ca a fost interzis multa vreme (cam pana in anii '70) iar America si-a vazut linistita de treaba.

        Doamnele de pe blog insa au dreptate: subiectul, care atinge demnitatea si in fond libertatea femeilor de a dispune de propriul corp (si sa nu fie transformate in animale de prasila in interes "public"), trebuie luat in serios si dezbatut ca atare (ca o problema etica foarte delicata) si nu cu vituperari psihanalizabile.

        Eu cred ca dilema, daca este pur etica sau morala este insolubila, dar asta nu e un capat de tara, avand in vedere ca multe dileme etice au acest neajuns (de judecat tot ne judeca pe fiecare in parte si la bani marunti "Cine-Stie-Cine").

        Daca este politica (se pedepseste sau nu, este permis sau nu, de catre STAT) este menita sa ramana o chestune deschisa multa vreme, pentru ca argumentele sunt rareori clare - amestecul de social, religios si moral (si mai ales droaia de complexe si psihoze ce anima masculii feroce din toata lumea) face discutia foarte anevoiasa.
  • +2 (8 voturi)    
    hillary du-te si vezi un avort live proasto!!! (Luni, 14 aprilie 2008, 14:02)

    gigi [anonim]

    americanilor li se par normale avorturile!
    de aia stupida asta bate darabana ca fraiera!
    pai o crima e o crima bai fato' indiferent ca fatul are o ora , o zi , sau opt luni!
    elena ceausescu 2 gata sa ajunga cea mai puternica fiinta pe lumea asta!
    in irak cati copii a-ti ucis madam clinton?
    vi se pare normal?!
    • -2 (8 voturi)    
      pt gigi (Luni, 14 aprilie 2008, 14:32)

      gigica [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Draga gigi fa tu o gloata de copii si apoi vezi daca e crima sau nu sa nu le poti oferi nimic in viata!
    • -1 (5 voturi)    
      mai bine las-o pe ea. vezi cum ucizi tu gramatica (Luni, 14 aprilie 2008, 14:45)

      cthulhu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "a-i" inteles ?
      ce e hilar e ca ei insisi fac foarte usor sa ii categorisesti ca prosti pe talibanii de serviciu: au idei putine si fixe (si extrem de retrograde) si foarte putine cunostinte de gramatica.

      nu e o coincidenta ca fanaticii (mai ales religiosi) au IQ-ul mai mic decit nr de la pantofi.
      • +1 (1 vot)    
        Mai spala-te la gurita! (Marţi, 15 aprilie 2008, 13:00)

        gica fara frica [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

        In afara de invective mai ai si alte argumente? Nu de alta dar macar sa stim clar cu cine aveam de a face.
    • 0 (0 voturi)    
      pai madam, mai aduceti odata la putere FSN-ul ca-n (Luni, 14 aprilie 2008, 14:55)

      F-16 si-o proasta tare [anonim] i-a raspuns lui gigi

      adica pe Ilici in diversele lui forme si reprezentari
      mai nou, "Ilici-Liberal" si evident, aparator al "drepturilor" romanului mancatori de bani de la stat impreuna cu Bechtel

      Ilici "va serveste" el pe toti, democrati sau republicani, nu conteaza
    • 0 (0 voturi)    
      amice mai invata sa scrii (Marţi, 15 aprilie 2008, 0:42)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui gigi

      de ce e o crima? explica putin
      • 0 (0 voturi)    
        E o crima! (Marţi, 15 aprilie 2008, 13:02)

        gica fara frica [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Uita-te la un avort filmat si ai sa intelegi ; vorbeste cu cineva care a facut asta si intreaba cum a fost dupa - altfel te dai degeaba cu capul de tastatura ca nu ai sa intelegi nimic!
  • +1 (1 vot)    
    avortisment (Luni, 14 aprilie 2008, 14:29)

    ispy [anonim]

    daca tot se baga in asemenea subiecte delicate, ar fi interesant de aflat ce parere are hillary clinton despre sexul oral. parerea sotului o cunoastem deja.
  • +1 (1 vot)    
    copii abandonati si epidemia de SIDA (Luni, 14 aprilie 2008, 14:34)

    Anca [anonim]

    "In Romania comunista, foarte multi copii erau abandonati si lasati in orfelinate, ceea ce a dus la o epidemie de SIDA" Nu am inteles, care e legatura intre cele doua????
    • 0 (0 voturi)    
      copii si SIDA (Luni, 14 aprilie 2008, 15:46)

      bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Legatura ? In orfelinate nu existau seringi de unica folosinta. De fapt erau o industrie a mortii.
  • -1 (5 voturi)    
    pentru un prezervativ (Luni, 14 aprilie 2008, 14:44)

    danel [anonim]

    decat sa incepi o viata de adult atunci cand tu esti copil...... cu siguranta ca gasesti o solutie, dar sa nu vina vreun distrus cu crucea in mana sa imi zica ca nu am voie sa fac asta. suntem oameni liberi, putem face ce vrem, chiar daca e o crima, chiar daca e un lucru oribil. oricum sunt sigur ca hilariana nu a spus niciodata asa ceva, sunt doar inventii.
    • 0 (0 voturi)    
      poftim???? (Marţi, 15 aprilie 2008, 13:47)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui danel

      "suntem oameni liberi, putem face ce vrem, chiar daca e o crima, chiar daca e un lucru oribil."

      POFTIM????????
  • -1 (9 voturi)    
    Pentru toti oamenii cu frica lui "Dumnezeu' (Luni, 14 aprilie 2008, 15:08)

    Iosif Stalin [anonim]

    Un fetus de 3 zile este o colectie de celule numita blastocit, care contine aproximativ 250 de celule identice. Nu are maini sau picioare si in nicinu caz nu este o fiinta umana.

    Pentru cei care cred ca viata incepe la conceptie am o intrebare: ati avut vreo femeie in casa vreodata? Pentru ca atunci ar trebui sa stiti ca jumatate din ovulele fecundate nu se '"prind" de peretii uterului. Sa fi oare o problema de desing undeva?

    Un fetus nu este un prunc "nenăscut". Este un fetus, o posibilitate şi nimic mai mult. Mai degrabă posibilitatea unei posibilităţi, pentru că pruncul nu este altceva decât posibilitatea unui adult, membru onest şi responsabil al societăţii.

    Umanitatea nu este o specie pe cale de dispariţie. De fapt suntem atât de mulţi încât din cauza noastră dispar 10.000 de specii de pe pământ. Zilnic. Înmulţirea nu este o prioritate pentru noi.
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru toti "oamenii" fara frica lui Dumnezeu (Luni, 14 aprilie 2008, 15:30)

      Mao Gandhi [anonim] i-a raspuns lui Iosif Stalin

      Pentru "Stalin".

      Traiesti cumva in China sau in India?
      Ca pe meleagurile noastre, populatia e in scadere constanta.

      Cat despre avort, din momentul in care "prinde viata", orice fel de contopire microscopica, fie ea recunoscuta sau nu, ca viata, de catre o "autoritate" omeneasca(cea medicala), tot crima ramane sa o anulezi. Chiar si gandul si tupeul de a anula, ceva care nici macar nu iti poti imagina cum se petrece taina aparitiei vietii, este abominabil.
      In consecinta si contraceptivele orale sunt avort, ideea insasi de a le folosi. Prezervativul mai putin, ala presupune alegere individuale, morala, constiinta.

      Educatia este ceva pe care trebuie insistat, nu dreptul la avort. E ca si cu lupta cretina si fara sens impotriva terorismului, in loc de a educa oamenii, si a constrange diplomatic la dialog si respectarea drepturilor si legilor internationale.
      Se irosesesc resurse unde si cum nu trebuie.

      Dar asa e acum: dracul sta degeaba, ca-i fac oamenii treaba.
      • 0 (0 voturi)    
        ipocritule (Marţi, 15 aprilie 2008, 0:45)

        gg [anonim] i-a raspuns lui Mao Gandhi

        dar stii cate animale sunt ucise pentru tine in fiecare zi, si felul in care sunt ucise? sa la mananci, sa le imbraci.<br><br>PENIBIL. observ ca majoritatea romanilor...nici nu ma mira. voi aspirati spre vest , dar aspirati doar spre bogatiile vestului.
        • +1 (1 vot)    
          Dar tu? (Marţi, 15 aprilie 2008, 13:13)

          Gica fara frica [anonim] i-a raspuns lui gg

          Si care e legatura intre oameni si animale? Nu ne pare rau de oameni(copii) omorati dar ne pare rau de animalele ucise. Sau poate nu ar trebui sa omoram animale pentru hrana dar in schimb sa se dea liber la oameni? Asta nu inseamna ca as incuraja in vreun fel bestialitatea, ma intrebam doar care e legatura?
          Aspiram spre lucrurile bune din vest nu spre mizeriile care oricum patrund de acolo!
        • +1 (1 vot)    
          Ipocrit esti chiar tu.... (Marţi, 15 aprilie 2008, 13:49)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui gg

          Sa compari animalele cu oamenii?????
          BAI IPOCRITULE, dar plantele???
          DE CE SA UCIDEM PLANTELE???

          DAR INSECTELE?
          Tantarii, sobolani, etc. etc. ????
  • -2 (4 voturi)    
    ?! (Luni, 14 aprilie 2008, 15:29)

    AnoNim [anonim]

    in loc sa va dati cu capu de tastatura si sa il preaslaviti pe doamne doamne cu mousu in mana, mai bine ati pune si voi mana sa faceti ceva util. d'aia suntem vai de viata noastra, nimeni nu munceste, toti dau din gura. a si era sa uit nu avem nici macar juma de c"oi sa le spunem astora in fata ce vrem si cine suntem
  • -2 (6 voturi)    
    vaca ordinara (Luni, 14 aprilie 2008, 15:31)

    luci [anonim]

    asa crede ea ca va castiga alegerile? cu tampenii din astea? cine da dreptul la pruncucidere?
    cand se reguleaza nu se gandeste la urmari?
    cine le obliga sa faca copii pe vremea lui ceasca?
    dar masurile sociale gen servici casa, alocatii ,de ce nu se pun la socoteala?
    acum ne plangem ca imbatraneste populatia... asa suntem noi, dupa cummbate vantul... apropo, cate cazuri de sida erau inainte si cate sunt acum?
    cine isi asuma responsabilitatea? sau comunismul e de vina?
    • +2 (4 voturi)    
      Fiziologia umana (Luni, 14 aprilie 2008, 16:18)

      georgiana [anonim] i-a raspuns lui luci

      Lucica draga, "a se regula" o fi el verb reflexiv, dar sa stii ca gramatica este inselatoare. Actiunea la care te referi implica doi indivizi - de regula o femeie si un barbat. Inteleg ca - dupa mintisoara ta odihnita - ai impresia ca femeia se inmulteste prin inmugurire. Am o surpriza pentru tine: nu-i asa. Exista un coautor care are responsabilitati egale in ce priveste viata copilului nenascut. Nu trebuie sa o crezi pe nevasta-ta daca ti-a spus ca a ramas gravida fara sa faceti sex. Dar fii tu baiat intelegator si nu permite sa fie ucis un nevinovat - creste-l si sa-ti traiasca.
  • 0 (4 voturi)    
    Lasati femeile sa aleaga (Luni, 14 aprilie 2008, 15:57)

    cri [anonim]

    Oare de ce comenteaza aproape numai barbatii? Intai sa nasca ei un copil, sa-l creasca, sa-l ingrijeasca, si apoi sa vorbeasca despre pruncucidere. Prea multi ipocriti care se dau crestini, dar daca le ramane concubina gravida, o lasa sa se descurce cum stie. intai invatati sa respectati femeia, si apoi sa veniti cu pretentii "crestine"
    • 0 (0 voturi)    
      Viata nu crima! (Marţi, 15 aprilie 2008, 13:16)

      ortodox [anonim] i-a raspuns lui cri

      Lasati femeile sa aleaga viata nu crima! Barbatii intra si posteaza pentru ca sunt egoisti, superficilai si pentru ca li se pare ca li s-ar lua dreptul la o placere(fara sa-si asume in vreun fel responsabilitatea) . Sunt slabi si nu se pot abtine(dupa atatea prostii la TV, pe net cred ca e greu dar totusi mintea si sufletul trebuie sa domine trupul si nu invers!)
  • +1 (1 vot)    
    avort (Luni, 14 aprilie 2008, 16:04)

    anca [anonim]

    ce sa-ti spun,adica vine madama pina in romania sa se lamureasca! da' de ce nu s-o fi dus in italia ,ca nici astia nu au "liber" la avort,si nu sint comunisti ci sint catollici!
  • 0 (0 voturi)    
    un copil cu adevarat nedorit?si mai intai de cine? (Luni, 14 aprilie 2008, 16:56)

    nadia [anonim]

    Multe femei recurg la avort nu numai pt ca nu isi doresc copilul, dar mai ales sub influenta unor puternice sentimente pe care le au in momentul in care afla ca sunt insarcinate... in general de teama de viitor.

    In acest caz cred ca toate femeile care vor sa faca avort ar trebui intai consiliate psihologic pentru a se afla daca intr-adevar isi doresc avortul. Se stie ca impliatiile unui avort sunt foarte serioase asupra femeii, deci de ce nu se ocupa statul un pic de o consiliere psihologica in loc de inlesnirea accesului la bisturiu?

    Multe pontentiale mame fac avortul sub influenta familiei, prietenelor, iubitului sau a oricui altcuiva deranjat oarecum de un eventual copil, deci de ce sa nu aiba ele parte si de un ajutor profesionist care sa le ajute si pe ele sa realizeze ce e important de fapt pentru ele?

    Mai mult, de ce societatea eticheteaza orice femeie care face copil singura drept stricata? Aceste prejudecati ale societatii le indeamna pe multe la pruncucidere. DAca societatea nu ar fi atat de rea si plina de prejudecati si daca mamele ar avea cu adevarat suportul necesar, mult mai putine ar fi de fapt avorturile. In acelasi timp am avea un popor mult mai sanatos, atat fizic cat si psihic.

    A se vedea ca de fapt tendinta societatii e sa se mearga spre libertatea gandirii si a vointei din moment ce , de ex in suedia, 70% din copii se nasc in afara unei familii.

    Nu sprijin familia dezmembrata, Doamne Fereste, dar cred ca crima impotriva acestor copii nevinovati este mult mai mare decat pacatul impotriva unitatii familiale.

    Prejudecatile noastre au nascut un monstru si mai mare, crima impotriva copiilor nenascuti.
  • 0 (0 voturi)    
    si daca se interzice avortul (Luni, 14 aprilie 2008, 17:24)

    liana [anonim]

    ati uitat cand pe vremea lu piticu avortul era interzis, cate mame insarcinate cu un copil nedorit au apelat la avortul facut in conditii improprii si au murit in septicemie, lasand alti 3-4 copii acasa. Femeia trebuie sa aleaga daca vrea sau nu copilul. Ganditi-va cate fete raman insarcinate la 15-16 ani dintr-o prostie (poti fi considerat responsabil la varsta aia??). Poate sa pastreze copilul (in cazul asta scoala este pusa pe planul 100), sa-l nasca si sa-l dea la adoptie sau sa faca avort. Ce ar fi mai usor pentru ea? Cu toata educatia, astea sunt lucruri care din pacate inca se mai intampla.
    • +2 (2 voturi)    
      Pacat de oamenii fara constiinta! (Luni, 14 aprilie 2008, 18:01)

      ortodox [anonim] i-a raspuns lui liana

      Lucrurile astea vin din lipsa de educatie(educatia la TV) si de morala - de aici se ajunge la aceste acte "iresponsabile". Oricum greu pacat sa ucizi doar pentru a-ti satisface o placere! Nemaivorbind de traumele psihice ulterioare dovedite .... dar iata ca sunt unii care sustin cu seninatate aceste crime ...
      • 0 (0 voturi)    
        da inainte de 89 (Luni, 14 aprilie 2008, 18:43)

        liana [anonim] i-a raspuns lui ortodox

        In primul rand, si pe vremea lu ceausescu exista educatie si morala. Dar majoritatea femeilor cred ca faceau avort, de vreme ce nu aveau 20 de copii. As vrea sa va intrebati mama, matusi, bunici etc -si asta ca sa va educe- ce metoda contraceptiva au folosit. In cazul meu stiu cum sta treaba si stiti deja raspunsul (au comis-o). Din lipsa de educatie, si de morala au facut-o? Nu, de necesitate, pentru ca le era imposibil sa creasca multi copii si nu exista alta masura contraceptiva. Deci sunt multi oameni fara constiinta in Romania conform standardelor dumneavoastra. In acelasi timp, am prieteni ale caror mame au murit din cauza unui avort septic. Sunt convinsa ca acum numarul de avorturi e mult mai mic ca inainte de 89. Eu sunt pentru alegere: o femeie poate sa continue sarcina, sa faca avort, nu conteaza -este viata ei. Nu este o fericire, este o drama. Daca o femeie vrea avort, macar sa l faca in conditii de spital, si nu de 4-3-2. De aceea consider ca dreptul femeii de a face avort trebuie sa ramana viabil, alftel ne intoarcem iar mizeria de dinainte.
        • 0 (0 voturi)    
          Pacat de noi - macar de la femei asteptam mai mult (Luni, 14 aprilie 2008, 22:13)

          ortodox [anonim] i-a raspuns lui liana

          De ce generalizezi? Stii tu ce faceau majoritatea femeilor inainte de '89? Si , daca, presupunand ca faceau rau si faceau avort, asta inseamna ca e bine? daca majoritatea face ceva rau, nu mai exista speranta? Cred ca toti care sunt pentru aceasta crima ar trebui sa priveasca mai intai un avort filmat si apoi sa-si dea cu parerea - atunci vom vedea cine mai are o faram de suflet... Sigur cea mai sigura cale e abstinenta dar cine sa incerce asa ceva - plus ca nu orice contact sexual are ca rezultat un copil. Deci - scuze subtiri pentru pacate grele! In rest - morala si educatia s-a degradat de la comunisti pana in prezent -e o realitate trista si dura care ne va mai oferi si alte astfel de "exemple minunate".
          • 0 (0 voturi)    
            oamenii slabi (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:39)

            ginel [anonim] i-a raspuns lui ortodox

            Oamenii slabi care nu au fost pusi vreodata in situatia de a alege recurg la religie. Religia e o scuza excelenta, si dupa aia cand femeia cu care si-au tras-o ramane gravida, ii dau banii de un avort si sa n-o mai vada.
            Cand li se vorbeste de responsabilitate, spun "da' ce eu te-am pus sa ti-o tragi cu mine?". Cam pe acolo esti ortodoxule, si cam toti cei 90% ca tine din Romania.
            Notiunea de libertate individuala paleste in fata notiuni de "hai sa o omoram cu pietre ca nu e ca noi".
            Eu intamplator m-am nascut ca maicamea n-a reusit sa faca avortul.
      • 0 (0 voturi)    
        Pacat pe pacat scoate (Marţi, 15 aprilie 2008, 12:11)

        borul [anonim] i-a raspuns lui ortodox

        Ar fi o alinare daca as stii ca macar te autoflagelezi pentru pacatele pe care le comiti zilnic. Da' nu verbal, aici pe forum, ci cu un bici sanatos, cu tinte. Jesus spunea ca cel care nu a gresit sa dea primul cu piatra...Oare n-ar fi mai bine sa lasam pentru Judecata de Apoi pacatele, ca in mod normal are cine sa le judece, nu? Ah, si altceva, e un pacat greu sa-i acuzi pe altii doar ca sa-ti satisfaci tie o placere, in acest caz aceea de a parea in proprii tai ochi o fiinta morala. Stii bine ca nu esti....
        • +1 (1 vot)    
          Gresit! (Marţi, 15 aprilie 2008, 12:43)

          ortodox [anonim] i-a raspuns lui borul

          Normal, nimeni nu e fara de pacat cum bine zici, nu incerc sa acuz pe cineva(ori nu ai citit bine) incerc sa acuz ceva - adica pacatul in sine de a omori un copil. Este un pacat mare impotriva caruia(eu cel plin de pacate)voi lupta.
          Sigur baietii de aici de pe forum normal ca nu vor dori sa-mi dea dreptate ca e grea abstinenta mai ales cand nu te duce capul la ce urmeaza - si in fond ce sufera ei mai apoi - poate doar cei care mai au constiinta. In rest sufera ingrozitor femeile si ma asteptam la o reactie pozitiva din partea lor.
  • +1 (1 vot)    
    speranta (Luni, 14 aprilie 2008, 18:18)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Sper sa vad un republican la Casa Alba, si pe democrati sa nu-i mai vad de loc. Nici in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    e tare (Luni, 14 aprilie 2008, 20:48)

    corny [anonim]

    vai de capu lor, sa-si vada de treaba lor si de viata lor sa nu dea exemplu de la nimeni, sa se iute la ei in tara ca e destul de putreda asa de democratica cum pare.Dai in colo de americani.
  • +1 (1 vot)    
    un trabuc pentru hillary (Luni, 14 aprilie 2008, 22:24)

    OBAMA [anonim]

    Mincinoasa asta ne...a venit in tara dupa 7 ani de la disparitia lui Ceausescu si a vazut femeile care nu aveau voie sa faca avort. Mai bine povestea cum a fost cu trabucul, cu barbatu-sau si cu Monica Lewinski.
  • 0 (0 voturi)    
    my 2 cents (Luni, 14 aprilie 2008, 22:40)

    simplex [utilizator]

    ok.. eu nu pot vorbi in numele femeilor la acest subiect sensibil.. daca intr-adevar este nevoie si nu exista alta cale pentru persoana respectiva atunci nu e cazul sa facem talmes balmes.. Sunt situatii si situatii pentru ca nu sti cum se ajunge la decizia de avort si lipsa unei educatii sexuale adecvate aici la noi e un lucru si mai grav.
  • 0 (0 voturi)    
    bibliografie serioasa si reversul medaliei (Marţi, 15 aprilie 2008, 7:15)

    nimeni [anonim]

    oare nu are legatura comentariul doamnei cu mult laudatul film 2luni, 3 sapt. si 4 zile?
  • +1 (1 vot)    
    avortati, avortati si iar avortati! (Marţi, 15 aprilie 2008, 7:23)

    ispy [anonim]

    titlul spune totul. Hillary Clinton: O vizita in Romania m-a convins sa sustin dreptul femeii la avort
    Adica sotia lui pretenu lu Monica, dupa ce a vazut romani, si-a zis: Daca mamele lor ii avortau pe acesti oameni la timp, acum nu mai aveam Romania pe harta. Dar asa...
    Dar vai!
  • 0 (0 voturi)    
    Diplomata! (Marţi, 15 aprilie 2008, 8:17)

    Catelu [anonim]

    Eu cred ca Mrs Clinton s-a hotarat sa incurajeze avorturile dupa ce a discutat cu politicienii rromani. Si mie, cand ii vad sau aud, imi pare rau ca mamelor lor li s-a interzis acest drept.
  • +1 (1 vot)    
    "epidemia de SIDA" (Marţi, 15 aprilie 2008, 10:06)

    Rovama [anonim]

    Epidemia de SIDA nu a aparut din cauza abandonarii copiilor ci din cauza ca in vremea de trista amintire nu numai ca nu se gaseau prezervative (mai usor aduceai in tara hasis decat prezervative sau orice alt material anticonceptional) dar nici nu s-a popularizat pericolul de a putea fi infestat. Politica strutului aplicata fata de SIDA adica daca nu o vedem nu exista, a dus la nenorocirile ulterioare. Principial sunt impotriva avortului dar pentru asta este nevoie de educatie sexuala de la varsta la care copii incep sa aibe curiozitati sexuale si sa se constientizeze tineretul de pericolul sexului neprotejat. Un copil nedorit este nimic pe langa SIDA. Sunt si situatii limita, violuri, boli etc.. unde clar femeia sa poata decide daca vrea acel copil sau nu.
  • +1 (1 vot)    
    Avort inseamna crima (Marţi, 15 aprilie 2008, 11:23)

    Cristian [anonim]

    Oricum ai da-o, avortul tot crima se numeste. Daca nu exista un pericol medical, sarcina trebuie dusa pana la capat. Avort nejustificat = crima.
  • +1 (1 vot)    
    Mentalitate misogina (Luni, 26 mai 2008, 14:11)

    lavinia [anonim]

    Vad aici multi barbati care fac comentarii pe tema avortului, dar inainte de asta ar trebui sa fie capabili sa treca peste egoismul care ii caracterizeaza si sa se puna in situatia acelor femei care nu avorteaza din placere ci in cele mai multe cazuri din cauza egoismului lor si care considera ca prevenirea unei sarcini este doar responsabilitatea femeii. Vad ca nimeni nu pomeneste nimic la adresa unora ca acestia. Unde mai pui ca am auzit multi barbati care se lauda la prietenii lor ca au facut-o intentionat pentru a se "razbuna", si nu sunt putini acestia, avand in vedere mentalitatea misogina care exista in societatea romaneasca. De acea Romania este pe primul loc la avorturi.