In timpul summitului NATO de la Bucuresti

Bush va avea intalniri cu presedintele Basescu si premierul Tariceanu

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 14 martie 2008, 12:59 Actualitate | Internaţional


George W. Bush
Foto: Rompres
Casa Alba a anuntat ca presedintele american George W. Bush va avea, cu ocazia participarii sale la summitul NATO de la Bucuresti, intalniri bilaterale cu presedintele si premierul Romaniei, precum si cu secretarul general al NATO, se arata intr-un comunicat al Presedintiei americane. De altfel, Bush, insotit de sotia sa, Laura, va vizita Ucraina, Romania si Croatia in luna aprilie.

George W. Bush se va afla la Kiev la 1 aprilie, unde are programate intalniri cu presedintele si premierul Ucrainei. Presedintele american si sotia sa se vor deplasa apoi la Bucuresti, in Romania, pentru a participa la summitul NATO din 2-4 aprilie, precizeaza comunicatul.

Presedintele si Laura Bush vor merge de asemenea in Croatia, unde seful Casei Albe se va intalni cu presedintele si premierul Croatiei si cu "liderii acelor tari pe care aliatii vor decide la summitul de la Bucuresti sa le invite sa se alature NATO", informeaza Presedintia americana.

Vizita cuplului prezidential american in Ucraina, Romania si Croatia va sublinia importanta promovarii unei Europe unite, libere si care se bucura de pace, conchide comunicatul Casei Albe.

Si Administratia Prezidentiala a anuntat, vineri, printr-un comunicat ca presedintele SUA, George W. Bush se intalneste cu presedintele Traian Basescu la Neptun.

Agenda discutiilor va cuprinde subiecte prioritare ale parteneriatului strategic romano-american, precum si teme de actualitate internationala.

De asemenea, va fi trecuta in revista agenda Summitului NATO, cu accent pe aspecte privind extinderea Aliantei, consolidarea cooperarii cu tarile partenere, precum si promovarea securitatii si a valorilor democratice pe intreg continentul european.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1006 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    teroristul nr 1 in lume (Vineri, 14 martie 2008, 13:37)

    elena 39 [anonim]

    propun ca toti romanii onesti si cu spirit de dreptate sa iasa in strada in semn de protest vizavi de politica din ultimii ani a Americii , si a vizitei teroristului busch ( zilnic sunt ucisi sute de oameni nevinovati din cauza politicii lui) , locul lui nu este printre noi...
    • +1 (1 vot)    
      bine... (Vineri, 14 martie 2008, 13:53)

      unu [anonim] i-a raspuns lui elena 39

      ca esti tu mai destept ca toti
  • -2 (4 voturi)    
    ACUM (Vineri, 14 martie 2008, 13:47)

    csi [anonim]

    astept comentarii cu "laude conducatorului iubit", ca alea de la vizita lu' sarko.
    Gluma la o parte curios ce o sa discute despre georgia...
  • -2 (2 voturi)    
    boschet +Basecu=Love (Vineri, 14 martie 2008, 14:14)

    2 teroristi [anonim]

    cine se aseamana se aduna.A venit boschet sa ii dea ordine catelusului sub porunca,cutu cutu ..hai ia si pupa papucul sultanului daca mai vrei sa stai presedinte inca vreo 5 ani....
    • +1 (1 vot)    
      pentru doi teroristi (Vineri, 14 martie 2008, 15:34)

      sile [anonim] i-a raspuns lui 2 teroristi

      Cretinismul este o caracteristica comuna tuturor teroristilor.
    • +1 (1 vot)    
      KK (Vineri, 14 martie 2008, 15:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui 2 teroristi

      nu e suficient cit kk maninci la cotidianu.ro, ai venit sa imputi si hotnewsul?
      Du-te bulache inapoi de unde ai venit! Vade retro, bulache!

      ps
      decit papucul lui patriciu-kgb si al lui iliescu-pcr(pcus), mai bine oricare altul, fie el si al lui Bush, bulache dragutule.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar crezi ? (Sâmbătă, 15 martie 2008, 19:57)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui 2 teroristi

      Se intilnesc doi papagali, oameni de paie, unul mai prost ca celalalt.
      Parca ved ca derbedeul nostru o sa faca sluj la picioarele lui Bush si iarasi o sa-si ia teapa. Sint curios cu ce minciuni o sa incerce sa ne mai bage in cap.
  • +2 (2 voturi)    
    numai sa vezi.... (Vineri, 14 martie 2008, 14:14)

    gogu [anonim]

    ....ce-o sa-l mai traga de urechi pe primul-motociclist-al tarii, de o sa-i ramina urechile clapauge, si o sa-i spunem CLAPAUGEANU
  • +2 (2 voturi)    
    Spre Comunism Atunci !? (Vineri, 14 martie 2008, 14:43)

    ion [anonim]

    Lasati glumele proaste la o parte altfel ni-l aduce pe Ceausescu inapoi si sistemul din trecut adica Comunismul , o sa-i acuzam pe americani din nou ca ne-au dat rusilor . bucurativa de LIBERTATE fratilor si de DEMOCRATIE ! cu DUMNEZEU inainte !
  • -1 (1 vot)    
    Intrebare (Vineri, 14 martie 2008, 16:12)

    Claudiu [anonim]

    Am citit ceva foarte important pe CNN :
    " Hussein's Iraq and al Qaeda not linked, Pentagon says"

    Cum de asa ceva nu apare si pe aici. Poate sa ami explice cineva ?
    La Ziarele internationale merge si la noi nu ?
    De ce ?
  • -2 (2 voturi)    
    Vine LICURICIU'.. Drepti! (Vineri, 14 martie 2008, 17:05)

    Jak [anonim]

    Deci Base' se intalneste in sfarsit cu Licuriciu' al' mare...la Neptun, mmmm. Imi si imaginez dialogurile din Licuriciu' mare si mangafaua mica de est... hihi
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 martie 2008, 17:35)

      [anonim] i-a raspuns lui Jak

      • 0 (0 voturi)    
        Intrebare (Sâmbătă, 15 martie 2008, 20:01)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui

        Sintem cumva pe un forum privat al lacheilor ?
        Stiam ca hotnews.ro se va cota la bursa, lasa-ma sa-mi cresc potentiala investitie cu fraieri ca tine. Cu cit mai multi cu atit mai bine pentru trafic. Si pentru mine.
  • 0 (0 voturi)    
    Fiti binevenit, dle Bush (Vineri, 14 martie 2008, 22:40)

    O singura doleanta am [anonim]

    O singura doleantza am, ca cetatean al Romaniei. Sa nu fie si Cioroianu in peisaj cand Bush da noroc cu diversi reprezentanti ai Statului Mafiot Roman. <br><br>Nu de alta, dar nimic nu ar fi mai gretzos decat sa stiu ca moaca lui Cioroianu se umfla in pene dimineata cand se uita in oglinda, gandindu-se ce politician de anvergura este el, dand noroc cu George Bush si cu alti lideri planetari. <br><br>Atat as dori daca se poate. M-ar bucura ca provincialul ala mediocru de Cioroianu sa fie frustrat cu ocazia vizitei lui Bush.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 15 martie 2008, 8:01)

    Empire [anonim]

    Va dati seama ca asta e o pacaleala, nu? Se intalneste bush cu basescu la vila lui din neptun... exact pe 1 aprilie... Ce presedinte de stat se intalneste cu altul in casa de vacanta a unuia dintre ei?