Franța: Sute de mii de persoane rămân fără permis sanitar după noile reglementări privind dozele booster

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 13:17 Actualitate | Internaţional


Certificat sanitar Franta
Foto: Mathieu Thomasset / AFP / Profimedia Images
Mai mult de jumătate de milion de francezi, deşi vaccinaţi, riscau să rămână fără permis sanitar de sâmbătă, odată cu intrarea în vigoare a noilor măsuri privind dozele booster, relatează dpa şi AFP, citate de Agerpres.

Teoretic, este vorba de 560.000, conform cifrelor indicate vineri seara de Ministerul Sănătăţii, dar cifra reală e greu de stabilit.

De sâmbătă, adulţii vaccinaţi cu a doua doză cu mai mult de şapte luni în urmă au nevoie şi de a treia doză pentru ca permisul lor sanitar să-şi păstreze valabilitatea.

Permisul este obligatoriu între altele pentru a avea acces în restaurante, cafenele, spectacole şi altele, într-un context în care infecţiile continuă în ritm viguros în Franţa, cu aproape 330.000 cazuri noi în 24 de ore anunţate vineri, şi 191 decese atribuite COVID-19.

La fel ca weekendul trecut, sâmbătă se anunţă noi manifestaţii anti-permis în Franţa, unde şeful statului, Emmanuel Macron, a anunţat că urmăreşte să-i "enerveze" pe nevaccinaţi şi unde la protestele de săptămâna trecută s-au adunat peste 105.000 manifestanţi, conform Ministerului de Interne, de patru ori mai mulţi ca la mobilizarea precedentă din 18 decembrie.

La 15 februarie, intervalul pentru booster va scădea de la şapte la patru luni de la injecţia precedentă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7531 vizualizari

  • +14 (30 voturi)    
    asa le trebuie (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 13:20)

    martel55 [utilizator]

    in smen de reucnostinta pentur dtatul dictatorial s anu uite sa puna stmapila pe Macron la alegeri
  • +2 (10 voturi)    
    Nu au fost atenti ! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 14:06)

    __Constantin__ [utilizator]

    Si l-i s-a spus cand au plecat din locuinta sa fie atenti !
  • +13 (23 voturi)    
    Macron chiar e un idiot... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 15:09)

    Luk [utilizator]

    .
    • +3 (5 voturi)    
      Totul este posibil...! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 23:07)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Insa, afirmatia D-voastra intra in contradictie cu parerea Doamnei Brigitte Macron care a afirmat ca el a fost un GENIU inca din Liceu, unde l-a cunoscut.

      Or, calitatile timpuri de care a dat dovada ELEVUL ei a facut-o pe doamna profesoara sa se ATASEZE cu 'trup si suflet' de tanarul student, tocmai pentru ca el o alinta spunandu-i... "maman"!
      Mai mult decat atat, ea chiar a divortat pentru a se casatori cu actualul Pres al Frantei in 2007.

      Cred ca este interesant de remarcat faptul ca al doilea copil [din cei TREI avuti in prima casatorie] al doamnei Brigitte este nascut in acelasi an cu actualul ei sot, deci in 1977...

      Confirmarea celor scrise, se afla in aceasta adresa:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Brigitte_Macron

      Oricum, in curand vom cunoaste care este Adevarul...
      Pana atunci, putem inca opta intre cele DOUA variante...
      • -2 (4 voturi)    
        alo (Duminică, 16 ianuarie 2022, 5:56)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Russian misinformation!
  • +14 (22 voturi)    
    cand imi (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 15:52)

    andrei1245 [utilizator]

    aduc aminte ca exista johannis ma gandesc ca francezii il au pe macron si ma calmez.
  • -14 (20 voturi)    
    Românii si parerologia (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 17:48)

    Dogul [utilizator]

    Nu mai pot franțuziții de părerile rumânilot șoșocari :)))