Papa Francisc, ieșire dură contra ”cancel culture”: "În numele protejării diversității, ajungem să ștergem sensul oricărei identități"

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2022, 15:42 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: Tiziana FABI / AFP / Profimedia
Papa Francisc a criticat luni "colonizarea ideologică" care, în opinia sa, are loc în unele instituții publice, considerând-o o expresie a "culturii anulării" (cancel culture), transmite AFP.

"În numele protejării diversității, ajungem să ștergem sensul oricărei identități", a spus suveranul pontif în discursul său adresat corpului diplomatic.

"Asistăm la dezvoltarea unei gândiri unice care este menită să nege istoria sau, mai rău, să o rescrie pe baza unor categorii contemporane, în timp ce orice situație istorică trebuie interpretată în funcție de hermeneutica vremii", a regretat el.

"Cred că aceasta este o formă de colonizare ideologică care nu lasă loc libertății de exprimare și care astăzi ia tot mai mult forma unei 'culturi a anulării' care invadează multe domenii și instituții publice", a deplâns Papa, referindu-se la "agendele dictate tot mai mult de un mod de gândire care neagă fundamentele naturale ale umanității și rădăcinile culturale care constituie identitatea multor popoare.”

Potrivit capului Bisericii Catolice, acest lucru tinde să "reducă la tăcere pozițiile care apără o idee respectuoasă și echilibrată a diferitelor sensibilități".

În decembrie, papa argentinian își exprimase deja nemulțumirea față de un document intern al Comisiei Europene care recomanda evitarea folosirii cuvântului "Crăciun", considerându-l un "anacronism" provenit dintr-un "secularism diluat".

Comentariile Papei par să se refere, de asemenea, la controversele din Europa și din Statele Unite cu privire la îndepărtarea statuilor unor personalități istorice din cauza trecutului lor colonial.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24693 vizualizari

  • +41 (77 voturi)    
    asta e unul dintre momentele (Luni, 10 ianuarie 2022, 15:58)

    Crup [utilizator]

    Asta e unul dintre momentele cand sunt mandru ca sunt catolic. Stiu, mandria este un pacat, dar tot nu ma pot abtine sa nu fiu un pic mandru.
    Si imi intareste parerea ca - dupa ce tragem linie si calculam - Biserica Catolica va ramane cel mai mare stavilar in calea culturii distrugerii, culturii neomarxiste care macina Occidentul. Ma refer la nivel de Occident, nu la nivel de judet sau oras din Romania.
    Iar acum astept hate-ul vostru, ateu sau ortodox, cu invocarea pedofiliei, a cruciadelor sau mai stiu eu ce idei de hate mai aveti! :)
    • 0 (28 voturi)    
      întrebare (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:10)

      viorrell [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Imi vin mai multe întrebări citindu-vă comentariul, o să mă limitez la una: ce credeți că ar zice Papa Francisc despre acest comentariu? :)
      • +15 (21 voturi)    
        ce ar zice Papa despre comentariul meu (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:59)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui viorrell

        Probabil ca ar zice ce deja am auzit de un miliard de ori de la preotii catolici cu care am avut eu tangenta: ca ortodocsii sunt fratii nostri.
    • +26 (40 voturi)    
      "hate-ul ortodox" (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:11)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Nu exista.
    • +35 (49 voturi)    
      "hate-ul vostru" ... "ortodox"? (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:14)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Asta chiar nu o inteleg,.. Pana la ultima fraza ai avut un comentariu cat se poate de pertinent, de ce ai tinut sa te ineci ca minoritarul la mal?
    • +10 (36 voturi)    
      Ma scuzi dar ce ate ateismul (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:18)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Cu cancel culture? Inca mai crezi ca comuniștii erau atei? In România a existat seminar pe vremea comunismului. Au existat preoți plătiți de stat si chiar nenea Dany a fost la Sorbonna pe banii statului. Cancel Culture este o mișcare extremista sprijinita de stânga. Nu prea au o ideologie adevărată fiind mai mult o simpla anarhie, de distrugere doar pentru a distruge.
      Problema lor adevărată este ca nu au o istorie sau cultura și vor sa distrugă tot în speranța unui restart pe care ei sa-l fure.
      Deși sunt împotriva acestei mișcări pe undeva trebuie înțeleasă furia lor dupa ce sute de ani negrii și homosexualii au fost reprimați de cultura alba și biserica. Ce nu au înțeles este ca minoritățile trăiesc din "mila sau simpatia" majorități și ca la un moment dat lumea se va satura sa fie "agresata" de aceste minorități.
      Pe mine m-au convins când s-au luat de Churchill ca nu vreau sa fiu de partea lor.
      • -5 (13 voturi)    
        ... (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:13)

        B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Ai scris foarte bine si sper sa ai dreptate. Dar chiar Churchil a zis ca "Dusmanul dusmanului meu imi este prieten". Sunt atatea minoritati, incat daca ele s-ar alia punctual, pe anumite idei, ar putea deveni majoritate (sau cel putin ceva greu de ignorat). Si cred ca asa s-a intamplat in revoltele BLM din anii trecuti.
      • 0 (6 voturi)    
        Simpatia majorități (Luni, 10 ianuarie 2022, 22:29)

        DarthV [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Așa-i, da, 'minoritățile trăiesc din "mila sau simpatia" majorități'...Nu e nici foarte istețe nici să scrie corect nu știe...
    • +8 (22 voturi)    
      nu e cazul de nici un hate (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:24)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      ai toate motivele si tot dreptul sa fi mandru.
    • +35 (37 voturi)    
      In privinta "culturii anulării" (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:28)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Opinia ortodocsilor este identica cu cea a catolicilor.
    • +10 (12 voturi)    
      Oare (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:49)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      isi revine Papa ? Cazul merita sa fie urmarit indeaproape. Ma rog sa il lumineze Dumnezeu si Duhul Sfant sa il calauzeasca !
      • +2 (12 voturi)    
        Sau poate că începe să simtă flăcările (Luni, 10 ianuarie 2022, 21:42)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        cuptoarelor lui Sarsailă și îngrașă rapid porcul înainte de Crăciun. :)

        Oricare ar fi cazul, să sperăm că-și revine din sminteala de până acum.
    • -9 (9 voturi)    
      Pacat (Luni, 10 ianuarie 2022, 22:16)

      Viezure007 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Cunoastem, așa sunteți voi, mândrii și păcătoși. Nici măcar cele 10 porunci ale voastre nu vi le puteti urma.
    • -2 (4 voturi)    
      Petru (Luni, 10 ianuarie 2022, 22:23)

      DarthV [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Mai catolic decât papa?
  • -18 (38 voturi)    
    Catolicii cu au inteles nimic de la Martin Luther! (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:29)

    Miky60 [utilizator]

    Papa si sistemul de ev mediu al bisericii catolice nu au inteles nimic din reformele lui Martin Luther si din toc e a vrut sa spuna cu modificarea gandirii!
    Tot niste retrograzi conservatori cu ochii doar dupa bani si dupa luat toate averile au ramas! Un fel de oligarhi pesedisti care nu vor sa accepte ca realitatea este alta si nu mai pot fura ei cat putem noi protesta!
    Catedralele uriase construite din sugjugarea poparelor ocupate de imperiul bisericii catolice sunt cel mai bun exemplu! 99% din populatia de atunci era la limita subzistentei, traind doar de pe o zi pe alta in timp ce ei, cei 1% lafaiau in banchete scumpe si invocand "Dumnezeu" in orice ca sa poata sa-si puna in aplicare totul!
    Si nimic se pare ca nu s-a schimbat acum!
    Nici la ei, nici la biserica ortodoxa retrograda ruseasca care nu inteleg nimic din ceea ce inseamna credinta!
    De aceea sunt mandru ca sunt protestant si am citit ce spune Martin Luther!
    Iar acum astept hate-ul vostru, catolic sau ortodox, ca doar atat intelegeti!
    • +16 (16 voturi)    
      ? (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:28)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      au fost vreodata prieteni,aliati sau simpatizanti?catolicii si Luther ? bineinteles ,catolicii nu au inteles nimic de la luther . si invers. Credinta e ce alege fiecare sa creada,nu ce consideri tu,luther,un catolic sau un ortodox. tu zici de catolici,catolicii de voi,ortodocsii de toti la un loc,etc. vezi-ti de credinta ta si nu o comenta pe a altuia. Asta a uitat sa va invete Luther a vostru.se pare
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru Mistrelutz (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 1:06)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Corect ! Nu avem noi dreptul sa judecam. Dumnezeu este singurul in masura sa judece. Noi trebuie sa cautam sa respectam credinta pe care o avem si sa nu denigram celelalte culte religioase.
  • -17 (29 voturi)    
    se simte cu musca pe caciula...? (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:30)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... sa nu cumva sa-l canceleze careva, vreun copil care a crescut?
  • +24 (24 voturi)    
    Bravo Papa! (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:42)

    RA. [utilizator]

    @Crup: De ce nu iti duci "crucea" pana la capat? Nu oricine care nu este de aceiasi parere cu tine este un hater. Si ce daca iti vor aminti de pedofilie, cruciade etc. Fac parte din istoria bisericii catolice.
    Tocmai asta inteleg ca vrea Papa spuna, sa ne asumam trecutul !
    Si o alta idee pe care o puncteaza este ca a fi tolerant nu inseamna o convertire si o predare neconditionata.
  • +9 (31 voturi)    
    Papa e "un adevarat" (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:44)

    Calmo [utilizator]

    N-are legatura cu catolicismul sau ortodoxismul. Papa are ceva de spus si spune ca sa corecteze ce-i rau, in timp ce al nostru Patriarh ne oboseste cu limbajul de lemn specific unui functionar ordinar. Cred ca e mult mai in spiritul religiei ce face papa acum. Pana la urma sa corectezi tampenii inseamna sa faci bine, deci e in fisa postului unui om apropiat de Dumnezeu.
    Multe ar putea sa faca si Patriarhul - pe plan national - si nu face.
    A'propo: sunt Ortodox, dar n-am motive de mandrie cand vad cine ma reprezinta la nivelul cel mai inalt. Dumnezeu sa-i dea sanatate si putere de munca Papei!
  • 0 (42 voturi)    
    La noi vârful de lance al CANCEL CULTURE (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:47)

    Rescator [utilizator]

    este coteria neomarxistă,adeptă violentă a Marii
    Resetări Mondiale,numita USR.
  • +11 (19 voturi)    
    Bravo Papa! (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:48)

    RA. [utilizator]

    La ce ne spune Papa in cele de mai sus, se potriveste urmatoarea povestioara, fabula:

    Într-o zi ariciul veni la șarpele de casă și îi spuse:

    – Găzduiește-mă, șarpe de casă, pentru un timp în cuibul tău.

    Șarpele de casă îl găzdui. Dar de cum intră ariciul în cuib, puii șarpelui de casă nici că mai avură trai. La o vreme, șarpele îi spuse:

    – Te-am găzduit pentru un timp, dar acum pleacă: puii mei se tot înțeapă dureros în ghimpii tăi.

    Ariciul răspunse:

    – Să plece cine se înțeapă, că eu unul nu mă plâng.
    • -1 (5 voturi)    
      proasta fabula (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:04)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui RA.

      Iar analogia e si mai proasta.
      Apropo, de unde Doamne ai scos fabula asta? :))) In sensul ca de cand sarpele e baiatul cel bun? :))) Sau nu e, dar tie iti plac serpi....
      • +3 (3 voturi)    
        ...e vorba de ..arici nu de serpi.. (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:48)

        richter [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        e doar o fabula..nu mai apuca sarpele de casa sa-l conduca acasa, si oricum nu l-ar fi invitat; cred ca-i o fabula facuta de un arici alb sa poata fi spusa si puilor de arici de alta ..culoare///
        constat ca a inceput oficial lupta de clasa; acum fiecare asi poate alege tabara sau sa ramana spectator
  • -9 (13 voturi)    
    Eheee câte culturi a cancelat Biserica Catolica... (Luni, 10 ianuarie 2022, 22:08)

    Viezure007 [utilizator]

    Culmea nesimțirii ca tocmai Papa să vorbească de colonizare ideologică și să canceleze toată istoria glorioasă a colonizării ideologice a culturilor din Americi și Africa. Nici o urmă de empatie...
  • -2 (6 voturi)    
    Opiul popoarelor (Marţi, 11 ianuarie 2022, 7:06)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Atat ortodocsii cat si catolicii vor fi in curand considerati teroristi.