Consiliul de Securitate al ONU nu reuseste sa condamne ferm atentatul din Ierusalim

de D.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 martie 2008, 7:38 Actualitate | Internaţional


Reunit in sedinta de urgenta, Consiliul de Securitate al ONU nu a reusit sa adopte o declaratie care sa condamne ferm atentatul comis impotriva unui institut talmudic din Ierusalimul de Vest, soldat cu 8 morti si cel putin 35 de raniti. Ambasadorul american Zalmay Khalilzad, citat de France Presse, a declarat ca dezbaterile de joi seara nu au ajuns la un consens din cauza opozitiei Libiei. "Delegatia libiana nu a vrut sa condamne atentatul, ci vroia sa il lege de evenimentele din Gaza", a adaugat responsabilul american, precizand ca o astfel de legatura este inacceptabila.


Atentatul de la Ierusalim provoaca ingrijorarea comunitatii internationale

Masacrul comis de un militant palestinian intr-o scoala talmudica din Ierusalim a fost condamnat de presedintele Autoritatii Palestiniene, Mahmoud Abbas, de secretarul general al ONU, Ban Ki-moon si de presedintele american George Bush. Intr-o convorbire telefonica purtata imediat dupa atentat cu premierul israelian Ehud Olmert, liderul de la Casa Alba l-a asigurat ca Statele Unite sunt alaturi de Israel. Secretarul de stat american, Condoleezza Rice, aflata la Bruxelles, a declarat ca "atacul socheaza toate natiunile iubitoare de pace".


Atacul a fost revendicat de o grupare necunoscuta

Un canal de televiziune apropiat miscarii siite Hezbollah a relatat ca atacul din Ierusalimul de Vest a fost revendicat de un grup palestinian necunoscut. Este vorba despre Kataeb Ahrar el-Jalil - Brigada oamenilor liberi din Galileea. Potrivit agentiei France Presse, purtatorul de cuvant al gruparii ar fi telefonat in cursul serii la redactie si ar fi anuntat ca revendica atentatul. Televiziunea formatiunii siite a comentat ca "rezistenta palestiniana a lovit in inima Israelului", mentionand ca atacatorii sunt organizati intr-o grupare noua, "despre care se aude vorbindu-se pentru prima oara".

Atentatul soldat cu cel putin 8 morti si cel putin 35 de raniti s-a produs, joi seara, la o universitate evreiasca din Ierusalimul de Vest. Potrivit France Presse, trei raniti sunt in stare grava. In momentul atacului, in cladire se aflau cel putin 80 de persoane. Acesta este cel mai grav atentat petrecut in Israel, in ultimii ani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















885 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    principiul Lidice? (Vineri, 7 martie 2008, 12:02)

    H2SO4 [anonim]

    Imi pare rau de ceea ce postez acum.
    Nu sunt antisemit, din contra, admir sincer poporul evreu. Are drept legitim la existenta statala in teritoriile stabilite prin rezolutii ONU. Dar represaliile disproportionate sunt inacceptabile, iar IDF s-a specializat in astfel de actiuni, care evoca principiul Lidice/Oradour sur Glane. Pentru un civil israelian omorat de o racheta Quassam nu se omoara 125 de palestinieni, majoritatea civili - incl. femei si copii (si multi alti raniti), sub pretextul actiunilor teroriste ale Hamas. In proportii diferite, cam la fel s-au petrecut lucrurile la Lidice, cand pentru omorarea lui Heydrich de catre un partizan ceh au fost executati 400 localnici. Chiar daca este fortata comparatia, este greu sa nu te duca gandul la asa ceva cand vezi atrocitatile pe care IDF le comite asupra civililor din Gaza.
    De aceea, atacul de ieri, desigur condamnabil, are o legatura cel putin implicita cu evenimentele tragice din Gaza. Ne place sau nu! Probabil ca vor urma represalii si mai ample ale IDF, cu sute de morti si raniti...
    • +1 (1 vot)    
      Lui h2so4 = acid sulfuric (Vineri, 7 martie 2008, 22:35)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui H2SO4

      Esti onest, poate, dar ca cei mai multi, prost informat. Atrocitati ? Lidice ? Scrii pur si simplu prostii ! Daca vreo forta ostila ar face Romaniei ceeace fac "palestinienii" Israelului, reactia ar fi incomparabil mai dura. Mai invata subiectul.
      • 0 (0 voturi)    
        j (Sâmbătă, 8 martie 2008, 18:48)

        Je [anonim] i-a raspuns lui Iosif

        Josef esti bigot. Sulfuric are o comparatie buna. Cei care cauta razboi, de asta o sa moara fie ei palestinieni sau evrei. Stii tu bine ce 'invatau' aia la seminar acolo. Erau echivalentul de bigotism al Hamas.
      • 0 (0 voturi)    
        vax (Duminică, 9 martie 2008, 15:41)

        seby [anonim] i-a raspuns lui Iosif

        evreii au luat cu japca paminturile alea si au izgonit circa 3 milioane de palestinieni, deh ce sa-i faci dc au parazti fac ce vor....
    • 0 (0 voturi)    
      De ce nu se ia in calcul toate coordonatele proble (Duminică, 9 martie 2008, 12:16)

      anna [anonim] i-a raspuns lui H2SO4

      Tu stii ce inseamna sa traiesti in Sderot in localiatatea in care de 7 ani nu mai exista viata rachetele aruncate din Gaza distrugand tot stii ce inseamna sa traiesti 7 ani de zile cu stres si frica pt ca nu stii cand o sa sune alarma si trebuie sa intri in adapost .De ce nu se vorbeste si despre asta? Acum ca Israelul a intrat si a omorat oameni in Gaza toti condamna dar daca ar fi fost orice alta tara din lume in situatia Israelului nu cred ca ar sta si pur si simplu nu ar face nimic de frica sa nu omoare civili dar Hamas in ce trag nu in civili israelieni?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ”principiul Lidice”,d-le acid sulfuric! (Luni, 10 martie 2008, 0:28)

      Berzintu [anonim] i-a raspuns lui H2SO4

      Faceti comentarii in necunostinta de cauza, si, comparatia pe care o faceti nu-i valabila. Nu pentru un civil israelian s-au omorât 125 de palestinieni! In urma numeroaselor atacuri cu rachete Quassam din partea gruparii teroriste Hamas, Israelul a trebuit sa reactioneze pentru a-si apara cetatenii. In razboi, sigur ca mor si civili, pentru ca asa e in razboi. Razboiul aduce numai nenorociri, in ambele parti. Daca palestinienii n-ar face terorism, atunci nici Israelul n-ar ataca pentru apararea cetatenilor sai. Oare nu stiti câti cetateni israelieni au murit in urma atacurilor teroriste palestiniene, incepând cu anul 2000 si pâna in prezent? Foarte multi! Numai intr-un singur loc, la discoteca Delfinarium au murit cca 30 de tineri. Eu lucrez in Israel de peste zece ani, si, cunosc mai bine situatia fata de altii dinafara.Referitor la faptul ca sunteti sau nu antisemit, cred ca din punct de vedere semantic termenul se foloseste eronat, deoarece mai multe popoare sunt semite,printre care si arabii.Oare n-ati inteles ca Hamasul nu accepta existenta statului Israel?Motiv pentru care face terorism, si nu doreste pacea! N-ati auzit declaratiile sefului statului iranian, Ahmadinejad, care sustine Hamasul?
  • 0 (2 voturi)    
    totusi (Vineri, 7 martie 2008, 14:35)

    dino [anonim]

    Draga H2SO4,
    da' cu rachetele alea aruncate aproape zilnic in nordul Israelului de baietii "buni" nu se prea vorbeste. Eu cred ca evreii, pe linga ca au dreptate, mai sunt si mult prea rabdatori. Tu ce-ai spune ca nordul Romaniei sa fie aproape zilnic bombardat ??
    Iti recomand calduros o carte, se numeste " Because they hate" de Brigitte Gabriel, este un first hand experience, merita citita
    • 0 (2 voturi)    
      RASPUNSUL (Vineri, 7 martie 2008, 15:22)

      H2SO4 [anonim] i-a raspuns lui dino

      la " da' cu rachetele alea aruncate aproape zilnic in nordul Israelului de baietii "buni" nu se prea vorbeste. Eu cred ca evreii, pe linga ca au dreptate, mai sunt si mult prea rabdatori " este aproape explicit in postarea mea anterioara. Stim cu totii frecventa lansarilor din teritoriul palestinian, pagubele materiale, precum si stressul generat de acestea.
      Ceea ce subliniam se refera la dimensiunea exagerata a retalierii, problema cu care IDF si autoritatile civile israeliene se confrunta de mult timp pe plan international. Exista elemente de drept international, principii si reguli de retaliere.
      Executiile colective tip Mi Lai (mai nou Haditha), precum si interventia Israeliana recenta in Liban sunt documentate si calificate ca atare: crime de razboi. Ca sa nu mai vorbesc de episodul Odessa 1942 (si inca multe alte sute), au fost si sunt toate justificate ca raspunsuri la actiunile teroristilor. Toti luptatorii maquis-ului erau teroristi. S-a scris enorm pe aceasta tema, lucrurile sunt clare acum.
      Ca atare, ce propui daca se consuma rabdarea evreilor? Eliminarea fizica totala a palestinienilor, considerati per toto teroristi?
  • -1 (1 vot)    
    Israelul distrus! (Vineri, 7 martie 2008, 16:19)

    Daniel [anonim]

    Israelul are o politica nazista, au intrat cu forta in Palestina si cu forta raman acolo. Atunci cand nu vor mai avea forta (sprijinul SUA) si cand arabii vor fi uniti, vom vedea ce a fost in Rwanda la o scara de 10 ori mai mare, ii vor macelari pe toti evreii si auxiliarii din Israel.
    Va dura poate 1 an, 10, 100, dar asa va fi pana la urma.
    istoria se repeta, a fost la fel cu statele cruciate.
    Si nu sunt arab!
    • -1 (1 vot)    
      aleluia (Vineri, 7 martie 2008, 17:11)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Daniel:

      Sper sa ai dreptate. Evreii trebuie sa plateasca pt tot raul facut in lume. Cu economia americana subreda...sprijinul e pe terminate in 10 ani.
    • 0 (2 voturi)    
      Lui Daniel, care nu e arab... (Vineri, 7 martie 2008, 22:45)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ...dar se exprima ca un arab: Israelul este statul national al evreilor precum Romania al romanilor si e ei au dreptul la acest loc si stat pe baza unei istorii de peste 3000 de ani ! Pe atunci arabii se mai mancau unii pe altii , ceeace mai continua intr-un fel pana acum. In Palestina ei sunt deci in tara lor ! Mai invata si tu !
  • 0 (0 voturi)    
    Evrei in RO (Sâmbătă, 8 martie 2008, 1:19)

    twisted_arrows [utilizator]

    aparent sunt multi evrei si in RO.
    • +1 (1 vot)    
      Lui Twisted (dar nu arrows). (Sâmbătă, 8 martie 2008, 10:34)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui twisted_arrows

      Simbolul tau e clar, dar esenta ta e twisted. Deci, nu mai incapi in Romania de multimea evreilor ? Iata pana unde poti ajunge de la o corespondenta internationala ! Ura ta jubileaza.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Sâmbătă, 8 martie 2008, 10:47)

    totio [anonim]

    nu trebuiai sa se mute cu forta in teritoriile alea (vax rezolutie onu); au trait acolo acu nu stiu cata vreme, au plecat, aleluia...
    ce-ar fi daca ar veni italienii peste europa ca de, a fost imperiu acu ceva mii de ani?
    oricum, sint o natie de bancheri care a ajuns sa manipuleze toata lumea, de aia USA ii pupa in cur atata, ca altfel ii radeau arabii de mult de acolo...
    zicea bine europei si sua presedintele ala arab: daca ii vreti de ce nu ii luati la voi?
    :))))))