Joe Biden: „Nu este luată în calcul” trimiterea de trupe americane pentru a apăra Ucraina de un atac rusesc / Nu este țară NATO

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2021, 23:29 Actualitate | Internaţional


Joe Biden
Foto: Shawn Thew / INSTAR Images / Profimedia
Trimiterea de trupe americane pentru a apăra Ucraina de un atac rusesc „nu este luată în calcul” pentru că ţara nu face parte din NATO, a declarat miercuri preşedintele american Joe Biden.

„Ideea ca SUA să recurgă unilateral la forţă pentru a răspunde unei invazii ruse a Ucrainei nu este luată în calcul în prezent”, a declarat Joe Biden, afirmând că are „o obligaţie morală şi legală faţă de aliaţii noştri din NATO, o obligaţie sacră care nu se extinde şi la Ucraina”, relatează AFP şi Reuters, citate de Agerpres.

Însă un atac rusesc ar atrage o consolidare a prezenţei militare americane pe teritoriile ţărilor membre NATO în Europa de Est, a avertizat Joe Biden.

„Vom fi probabil obligaţi să ne întărim prezenţa în ţările NATO pentru a le linişti în special pe cele din partea estică. În plus, am spus cu claritate că vom furniza şi mijloace de apărare Ucrainei”, a declarat el.

Preşedintele american a mai spus, a doua zi după videoconferinţa de marţi, că l-a ameninţat pe omologul său rus Vladimir Putin cu sancţiuni „cum nu a mai văzut” în caz de atac asupra Ucrainei.

„Am fost foarte clar că, dacă într-adevăr invadează Ucraina, vor exista consecinţe grave”, „consecinţe economice cum nu a mai văzut”, a declarat Joe Biden în faţa jurnaliştilor la Casa Albă.

SUA, NATO şi Kievul acuză Moscova că masează trupe la frontiera cu Ucraina pentru a ataca ţara.

Moscova pretinde, pe de altă parte, că susţinerea de NATO pentru Kiev şi ambiţiile ucrainene de a se alătura organizaţiei alimentează riscul de confruntare militară în regiune şi constituie o ameninţare pentru securitatea Rusiei.

Vladimir Putin a spus miercuri că Rusia are „dreptul de a-şi proteja securitatea”, estimând că a lăsa NATO să se apropie de frontierele sale fără a reacţiona ar fi „criminal”.

Ţară săracă din Europa de Est, Ucraina este devastată din 2014 de un război între Kiev şi separatiştii din estul ţării care s-a soldat cu peste 13.000 de morţi şi a izbucnit după anexarea peninsulei Crimeea de către Moscova.

Guvernul ucrainean acuză Rusia că-i susţine pe separatişti, ceea ce Moscova neagă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3707 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Mesaj indirect pentru China (Miercuri, 8 decembrie 2021, 23:48)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Poate sa anexeze Taiwan-ul linistita ca SUA nu va interveni militar, pentru ca nici Taiwan nu mai are o alianta militara care sa o protejeze de atac din 1980.
    • +8 (16 voturi)    
      Industria din Taiwan este vitala pentru SUA... (Joi, 9 decembrie 2021, 0:21)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Nu are nevoie de alianta pentru a fi aparata de SUA.

      Foarte multe firme din SUA depind de circuitele integrate care sunt facute in Taiwan. Firmele astea au influenta foarte mare asupra politicii SUA si va iesi rau pentru China daca incearca ceva.
      • +9 (13 voturi)    
        Tocmai ca s-au resemnat cu pierderea (Joi, 9 decembrie 2021, 1:12)

        Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui taro

        De ce fac Texas Instruments si Samsung fabrici de 30 si 17 mld $ in Texas?
        Au realizat ca mai devreme sau mai tarziu China o sa controleze semiconductorii din Taiwan si nu vor sa ramana la mana ei.
      • 0 (8 voturi)    
        Foarte multe corporatii din US (Joi, 9 decembrie 2021, 2:15)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui taro

        Depind de fabricile din China...remember? :)))
  • +6 (16 voturi)    
    Ghinionul Ucrainei (Miercuri, 8 decembrie 2021, 23:58)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si norocul celor din Afghanistan, membri NATO timp de 20 de ani pana in 2021 cand le-a expirat "abonamentul". Sau gresesc?
  • +9 (15 voturi)    
    Importanta e încalzirea Germaniei (Joi, 9 decembrie 2021, 0:00)

    Propinatiu [utilizator]

    Importanta e încalzirea Germaniei nu primirea României în Schengen. Cine ştie ce-au discutat de fapt.
    • -5 (11 voturi)    
      cred ca mai importanta (Joi, 9 decembrie 2021, 3:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Propinatiu

      a fost discutia dintre Lavrov si Blinken.

      discutia dintre Putin si Biden este o discutie intre doi mosi, unul insa este mai expirat decat celalalt, din pacate...
  • +4 (8 voturi)    
    sanctiuni (Joi, 9 decembrie 2021, 2:03)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Consecintele ar fi intr-adevar grave! Ar putea ca 2, sau chiar 3 persoane cu cetatenie Rusa sa aiba interdictie la vize pt SUA, sau cel putin o intarzaiere in eliberarea acestora! Asa ca.... ATENTIE., da?
  • +4 (6 voturi)    
    Daca tacea, filozof ramanea... (Joi, 9 decembrie 2021, 4:17)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Nici Bush senior n-ar fi trimis trupe in Ucraina.
  • -2 (10 voturi)    
    o vai (Joi, 9 decembrie 2021, 6:37)

    kthor7 [utilizator]

    Senilul Biden, mai baieti, in ce hal a ajuns america!!! Condusa de un senil ales de o populatie in majoritate ajunsa mediocra. Doamne, ce vremuri traim. Maine o sa faca si cu Romania cum a facut cu americanii din Afganistan, adica o sa uite ca suntem in NATO si totul va fi dezastruos. Aduceti-l pe Trump inapoi! Era el prost dar un prost mai istet decat senilul asta!
  • +2 (8 voturi)    
    Constrangerea rusiei, economic? Povesti! (Joi, 9 decembrie 2021, 8:48)

    Contributors [utilizator]

    Pentru ce si-a cheltuit Ucraina banii, participând cu trupe la operaţiunile din Afganistan şi Kosovo? Pntru ca, membru partener fiind cu NATO a sperat intr-un feedback din partea acesteia. Ce ne spune Joe Biden acum, este ca tocmai putin i-a dat mat. Constrangerea rusiei, economic? Povesti! Atata timp cat Europa depinde energetic de Rusia, nu o v-a putea constrange in nici-un fel, iar iar putin stie asta.
  • +3 (5 voturi)    
    ..."dar le-am dat instructori (Joi, 9 decembrie 2021, 10:57)

    John M. [utilizator]

    si armament pentru doua razboaie, nu unul singur"...a mai spus The Prez, dar la editare asta s-a scos.
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenii SUA s-au cam saturat de razboaie (Joi, 9 decembrie 2021, 12:23)

    cicoare [utilizator]

    Nu ar aproba asa ceva, ceea ce nu inseamna ca Ucraina nu poate fi ajutata altfel, cu arme si munitii, tehnica de lupta, imagini din satelit, informatii militare, antrenarea trupelor etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Just! (Joi, 9 decembrie 2021, 14:55)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui cicoare

      Dar cine plateste puscoacele?
  • 0 (0 voturi)    
    ”Privilegiu” (Joi, 9 decembrie 2021, 17:57)

    Zagura [utilizator]

    Nu va trimite America trupe, la apropiata discuție anunțată cu surle și trâmbițe, Iohanis i le va oferi cu entuziasmul caracteristic excesului de obediență cu care ne-a obișnuit. Motivând desigur că ni s-a făcut o mare favoare. Dă Doamne să n-am dreptate. Mi-aduc aminte că și președintele Constantinescu a aprobat survolarea României de către aviația NATO (americană) pentru bombardarea Belgradului.