Lambda, Mu… Omicron? De ce OMS a sărit “Nu” și „Xi” pentru a denumi noua variantă

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 29 noiembrie 2021, 19:20 Actualitate | Internaţional


OMICRON
Foto: Profimedia Images
Mergând pe alfabetul grecesc, următoarele nume ale noii variante ar fi trebuit să fie „Nu” și „Xi”, dar Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a sărit peste ele și a denumit noua variantă a coronavirului „Omicron”, conform South China Morning Post. De ce? Este un motiv faptul că seamănă denumirea cu numele președintelui chinez Xi Jinping?

Înainte ca OMS să numească Omicron drept îngrijorătoare vineri, ultima variantă identificată era Mu, numită după cea de-a 12-a literă din alfabetul grecesc.

„Nu” și „Xi” ar fi fost literele ce ar fi trebuit să urmeze, adică 13 și 14.

Totuși, într-o declarație pentru Associated Press de sâmbătă, OMS a spus: „Nu” este prea ușor de confundat cu „new”, iar „Xi” nu a fost folosit pentru că este un nume comun”.

A mai spus că „cele mai bune practici de numiri ale bolilor sugerează evitarea ofensării oricăror grupuri culturale, sociale, naționale, regionale, profesionale sau etnice”.

Numirea virusului mereu a fost un subiect controversat în trecut, când fostul președinte al SUA, Donald Trump, și aliații săi se refereau la coronavirus ca „virus chinezesc” sau “virusul Wuhan”, în ciuda protestelor de la Beijing.

Sâmbătă, fiul lui Trump, Donald Trump Junior a scris pe Twitter că: „În ceea ce mă privește, (numele n.r.) original va fi întotdeauna varianta Xi”.

Senatorul republican Ted Cruz a sugerat, tot pe Twitter, că numele Omicron a arătat că OMS a fost „speriată de Partidul Comunist Chinez”.

Cât de comun este numele Xi în China


În China, mai multe caractere chinezești se pronunță „Xi” sub diferite tonuri în ceea ce privește numele de familie.

Conform datelor oficiale, numele președintelui chinez este pe locul 296 în ceea ce privește numele cele mai comune din țară.

Alte două nume de familie care se citesc „Xi” dar în diferite tonuri sunt mult mai comune, aflându-se pe locurile 169 și 228 în top 300 cele mai comune nume de familie din China.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19046 vizualizari

  • +10 (46 voturi)    
    Au declarat aproape pe față... (Luni, 29 noiembrie 2021, 19:23)

    Nyk1 [utilizator]

    ...că nu au vrut ca lumea să facă glume pe seama lui Xi Jinping. Asta cu nume comun nu prea ține, nici măcar în China numele Xi nu este deloc comun, din câte am aflat.
    • +10 (20 voturi)    
      dar si omicron (Luni, 29 noiembrie 2021, 20:44)

      novax [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      aduce cu numele unui sef de stat
    • -19 (29 voturi)    
      "Virusul chinezesc" (Luni, 29 noiembrie 2021, 21:44)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pentru cei care consideră că virusul SARS-CoV-2 ar trebui numit "virus chinezesc", atunci virusul SIDA ar trebui numit "virus american"

      Boala SIDA a fost observată şi raportată pentru prima oară în anul 1981, la homosexuali din Los Angeles. Sursa: https://bit.ly/3xHz7X5
      A durat 10 ani până când s-a descoperit adevărata origine a virusului HIV, la cimpanzei dintr-o ţară africană (Camerun)
      • -1 (7 voturi)    
        Conform "logicii" antivaxxer (Marţi, 30 noiembrie 2021, 5:54)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

        deoarece boala SIDA a fost descoperită prima oară în Los Angeles, asta înseamnă că virusul SIDA trebuie să fi "scăpat" dintr-un laborator de la UCLA.
  • +10 (44 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 noiembrie 2021, 19:27)

    [anonim]

  • +4 (34 voturi)    
    Nuuuuu (Luni, 29 noiembrie 2021, 19:33)

    gigilu [utilizator]

    n-are nici o legatura! Asa cum nici china n-are nici o legatura cu molima. Ce-or sa faca atunci cand sor epuiza toate literele grecesti? Incearca cu 2.0?
  • +15 (23 voturi)    
    China (Luni, 29 noiembrie 2021, 19:41)

    RM01 [utilizator]

    Toate drumurile ne duc la China :)
  • +10 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 noiembrie 2021, 19:58)

    [anonim]

  • +9 (17 voturi)    
    se apropie varianta R(h)O (Luni, 29 noiembrie 2021, 20:07)

    tusnami [utilizator]

    Tare curios sunt daca o sa fie sau nu folosita.
  • +6 (14 voturi)    
    Omicron este a 13-a varianta. A cui o fi ghinionul (Luni, 29 noiembrie 2021, 20:31)

    D-or [utilizator]

    Sa speram ca a virusului.
  • -4 (32 voturi)    
    Hahaha (Luni, 29 noiembrie 2021, 20:31)

    gavrone [utilizator]

    Trump Jr confirma ca e la fel de inteligent ca si taica-su. A uitat cum il lingea Trump pe dictator

    Q: Are you concerned that China is covering up the full extent of coronavirus?
    Trump: No. China is working very hard. Late last night, I had a very good talk with President Xi, and we talked about -- mostly about the coronavirus. They're working really hard, and I think they are doing a very professional job.

    Q: Mr. President, are you still satisfied with how President Xi is handling the coronavirus?
    Trump: I think President Xi is working very hard. As you know, I spoke with him recently. He's working really hard. It's a tough problem. I think he's going to do -- look, I've seen them build hospitals in a short period of time. I really believe he wants to get that done, and he wants to get it done fast. Yes, I think he's doing it very professionally.

    "China has been working very hard to contain the Coronavirus," Trump wrote in a post on Twitter. "The United States greatly appreciates their efforts and transparency. It will all work out well. In particular, on behalf of the American People, I want to thank President Xi!"

    Iar celalalt, Fat Wolverine, e viteaz mare cu China stiind ca nu poate pati nimic, nu la fel de viteaz a fost cand Trump i-a jignit nevasta. Acum a ajuns sa-i linga talpile oranjutanului...Oameni bravi acesti conservatori....
  • +15 (33 voturi)    
    Cele omise sunt placeholdere! (Luni, 29 noiembrie 2021, 20:50)

    mircea112 [utilizator]

    Cele omise sunt placeholdere pana Romanii vor scoate de sub pres tulpinile romanesti!
    Tulpini pe care inca nu le-au declarat ca sa nu ne ia strainii la ochi ca pe chinezi.

    - Varianta "NU" nu ma vaccinez nu port masca!
    - Varianta "Xi" Xi ce daca fac covid, ma doare la masca!


    Amandoua variante Romanesti.
  • +17 (31 voturi)    
    Prostia de corectitudine politica!!! (Luni, 29 noiembrie 2021, 20:59)

    LiviuX [utilizator]

    Acum o sa schimbam si alfabetul grecesc (vezi Xi), istoria (vezi civilizatiile sclavagiste). Oare nu ar fi mai simplu sa-i schimbam pe idiotii adepti ai corectitudinii politice in detrimentul istoriei, stiintelor?
  • +12 (26 voturi)    
    evident de ce (Luni, 29 noiembrie 2021, 21:31)

    hanu [utilizator]

    OMS e in plata chinei. Dar asta era clar, ce e incredibil e tupeul acestora.
  • -6 (6 voturi)    
    De ce ?! (Marţi, 30 noiembrie 2021, 4:53)

    Alamicdarau [utilizator]

    Ca sa se mire prostii a spus Moromete
    Plus : postacii de la Hotnews