Emmanuel Macron a schimbat culoarea drapelului francez fără să anunțe

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 14 noiembrie 2021, 20:20 Actualitate | Internaţional


Emmanuel Macron
Foto: Captura YouTube
Este un detaliu care a trecut neobservat și nu a fost anunțat oficial, dar steagul Franței și-a schimbat culoarea, dezvăluie Europe 1.Astfel, tricolorul francez compus din albastru, alb și roșu nu mai este exact la fel de un an de zile.

Este un detaliu pe care nimeni nu l-a văzut și totuși este foarte semnificativ: steagul francez și-a schimbat culoarea. Franța are în continuare aceleași culori, albastru-alb-roșu, dar albastrul în cauză nu mai este chiar același de un an de zile la Palatul Élysée , dezvăluie Louis de Raguenel, șeful departamentului politic al Europe 1. Este acum un bleumarin care este afișat pe toate clădirile anexate Palatului Élysée, Adunării Naționale și chiar Place Beauvau, la Ministerul de Interne, etc.

Decizia de schimbare a culorii drapelului francez a fost luată de Președintele Republicii la 13 iulie 2020, îndemnat cu tărie de o persoană puțin cunoscută publicului larg, un anume Arnaud Jolens, directorul de operațiuni al Elysée, cât și Bruno Roger-Petit, consilier al președintelui. Dar și cu o mică complicitate a marinarilor, pentru că Marina Franceză a folosit întotdeauna acest bleumarin.

După o dezbatere internă la nivelul Elysee-ului, Emmanuel Macron a luat această decizie din motive estetice, dar mai presus de toate, anturajul șefului statului explică dorința Președintelui Republicii de reconectare cu un simbol al Revoluției Franceze, cel al drapelului francez din 1793.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















42976 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    1793? (Duminică, 14 noiembrie 2021, 20:47)

    atc [utilizator]

    Revolutia franceza: 04.05.1789 - 09.11. 1799.

    Editor: Da, am corectat. Mulțumesc. Drapelul din 1793, un simbol al Revoluției franceze, nu Revoluția a fost în 1793.
  • -7 (27 voturi)    
    hahahaha (Duminică, 14 noiembrie 2021, 20:55)

    john70 [utilizator]

    Probabil ca sa fie in ton cu reconectarea la Iacobinismul de atunci. Sa asteptam ghilotinarea nevaccinatilor?
  • -16 (22 voturi)    
    superficiali (Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:06)

    razeshu [utilizator]

    Nu se dezmint, au ramas aceeasi superficiali frantzujii. Pandemia si criza climatica musca din omenire iar ei sunt preocupati de asortarea culorilor la steag. Frivolitate impinsa la maxim, de ce sa ne mai miram ca stagneaza economic de atatia ani ...
  • +10 (14 voturi)    
    Macar sunt culori nationale... (Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:46)

    Olyx [utilizator]

    Burleanu, presedintele FRF, a "imbracat" nationala Romaniei in alb...!!!
    • +10 (10 voturi)    
      culoarea pacii (Luni, 15 noiembrie 2021, 2:17)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      pentru ca albul e culoarea pacii, noi nu amenintam pe nimeni niciodata serios, se califica cine vrea in grupa noastra.
    • +3 (3 voturi)    
      haha (Luni, 15 noiembrie 2021, 10:13)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      mare scofala... puteau sa joaca si dezbracati ca la fel de penibili erau :D
  • +1 (1 vot)