Studiu: Oameni de știință explică de ce femeilor nu le e frig când ies noaptea la distracție sumar îmbrăcate, deși e frig

de A.Th.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2021, 21:33 Actualitate | Internaţional


Vineri seara în UK
Foto: Manchester Evening News
Iarna bate la ușă și mulți poartă haine mai groase, dar unele femei încă se îmbracă atunci când ies noaptea în oraș de parcă ar fi încă vară. Uneori, nevoia de a arăta bine, stârnită de dorința de a impresiona, o învinge pe cea de a pune o haină mai călduroasă. Dar în vreme ce unii se miră cum pot îndura femeile frigul, există o explicație științifică a faptului, oferită de Liverpool Echo.

Un studiu publicat în British Journal of Social Psychology, intitulat „Când a arăta ʼhotʼ înseamnă a nu simți frigul: Dovezi că auto-obiectificarea inhibă senzația de frig”, pretinde că a soluționat misterul.

Lucrarea spune: „De la corsete la lenjerie mulată, de la pantofi cu două numere mai mici la cei cu tocuri cui, standardele pentru înfățișarea femeii au prioritizat frumusețea înaintea confortului.”

„Astăzi, un exemplu grăitor despre cum se îndură disconfortul de dragul modei poate fi văzut în orașe din toată lumea, mai ales în nopți de iarnă, când multe femei expun din corp mai mult decât acoperă când ies pentru distracție.”


(Foto: Manchester Evening News)

„Apare întrebarea: Nu le e frig? Având în vedere că femeile nu sunt imune la vremea rece, am analizat dacă acest fenomen are o explicație psihologică.”

Roxanne Felig, una din autorii studiului, a pretins pe TikTok că atunci când cineva este foarte concentrat pe aspect, nevoile de bază trec pe al doilea plan. Ea spune că femeile sunt prea atente la cum arată pentru a mai simți frigul. Explică: „Când femeile sunt într-o stare de obiectificare, sunt mai puțin conștiente dacă le e foame, inimile lor bat. Sunt mai puțin capabile să-și conștientizeze stările interne. Într-o cultură de obiectificare sexuală, pentru multe femei a arăta ʼhotʼ înseamnă a nu simți frigul.”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















65383 vizualizari

  • +3 (35 voturi)    
    femeile au sangele mai rece, de reptile (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 21:55)

    Gryphus [utilizator]

    asta e de fapt adevarul: sange rece, reptilian
  • +24 (42 voturi)    
    vorbind popular (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 21:57)

    dessik [utilizator]

    Sunt in "calduri", deci nu simt frigul.
  • +25 (39 voturi)    
    Vai (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 22:15)

    sorance2000 [utilizator]

    mama lor de oameni de stiinta. Asta e psiholgie de balta. Ba le e frig, iar genul ala de femeie va cobori dintr-o masina si va merge intr-o cladire, deci nu va sta mai mult de 2-3 minute afara in acea tinuta, ca pana la urma nu vor merge la dans in aer liber.
  • +13 (23 voturi)    
    titlul e mortal (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 22:29)

    andimi [utilizator]

    titlul (Oameni de știință explică de ce femeilor nu le e frig când ies noaptea la distracție sumar îmbrăcate, deși e frig) e mortal! Poate il corectati ulterior, acum suna foart original!
  • +25 (29 voturi)    
    excelent (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 22:32)

    Filbert [utilizator]

    O metoda ideala de a scadea factura la incalzire, tine-ti nevasta mai mult dezbracata!
  • +14 (16 voturi)    
    cretini (Joi, 11 noiembrie 2021, 8:21)

    mongolul [utilizator]

    care se lupta sa explice cretinismele favoritelor; pai ele fetisizeaza atractia sexuala, desi zic altceva.......
  • -5 (9 voturi)    
    cultura (Joi, 11 noiembrie 2021, 11:08)

    dsd7 [utilizator]

    Deci, cultura de obiectificare sexuala, dale dreaq de femei, obiecte sexuale, deci nu dai doi bani pe ele.
  • +9 (11 voturi)    
    au încălzire centrală.. (Joi, 11 noiembrie 2021, 11:32)

    mgexpert [utilizator]

    ..pe verificate.. :))
  • +7 (7 voturi)    
    Serios? (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:13)

    George2020 [utilizator]

    Oamenii aia "de stiinta" chiar nu mai au pe ce sa cheltuiasca banii contribuabililor?
    P.S. Cunosc cazuri de femei dintr-astea caror "nu le e frig". Alea 2-3 minute de la masina la intrarea in club au fost suficiente pt. o pneumonie de toata frumusetea.
  • +7 (7 voturi)    
    De bete, de ce sa nu le fie frig? (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:59)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Si nu am cunoscut niciodata o femeie(treaza, sober), care sa nu se vaite tot timpul (fie vara, fie iarna), ca ii e frig...''inchide geamul'' e prima propozitie a zile, pe care o aud de cel putin 10 ani de zile de la nevasta mea!
    • +1 (1 vot)    
      optiune (Joi, 11 noiembrie 2021, 19:10)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Trimite-ti nevasta la club din cind in cind, nu cred ca o sa se mai vaiete de frig iar daca totusi o face, n-o auzi tu ci altu'...
      • +1 (1 vot)    
        Las' ca poa' sa bea si acasa, (Joi, 11 noiembrie 2021, 19:29)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        e mai ieftin! :D!
  • +1 (3 voturi)    
    asa zic (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:12)

    andrei1232000 [utilizator]

    cercetatorii britanici.
    • +2 (2 voturi)    
      Și pe bună dreptate (Joi, 11 noiembrie 2021, 18:37)

      Scouser [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Pentru că tot ce văd pe străzile din orașe în serile reci de weekend (mai puțin sau deloc duminica) îi uluiește și i-a făcut să caute explicația.
      Pozele din articol sunt parcă făcute în biserică (sunt chiar bine îmbrăcate, fetele), față de ce se petrece pe străzi. Nici vorbă să se dea jos din mașini și să intre în cluburi, fac pe jos trasee lungi de „pub-binging” până cad pe jos.
  • 0 (0 voturi)    
    Inseamna ca eu sunt muma emanciparii (Joi, 11 noiembrie 2021, 19:30)

    Gandeste [utilizator]

    ...pentru ca din octombrie pana in mai nu ies din sosoni si haine groase. Dar si cand ies, direct in slapi.