Şefa serviciului de sănătate publică din Israel, sub protecţia poliţiei după ce ar fi primit ameninţări cu moartea / În spatele acestora s-ar afla antivacciniștii

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 31 octombrie 2021, 18:49 Actualitate | Internaţional


Vaccinare in Israel
Foto: Tomer Neuberg / Xinhua News / Profimedia
Şefa serviciului de sănătate publică din Israel se află sub protecţia poliţiei ca urmare a unor ameninţări cu moartea, posibil din partea unor "antivaccinişti", relatează dpa.

Decizia a venit după un mesaj pe Twitter al soţului lui Sharon Alroy-Preis, care le-a cerut autorităţilor să ia măsuri, a confirmat duminică un purtător de cuvânt al Ministerului securităţii publice.

Meir Preis a indicat în mesajul de joi că au fost proferate ameninţări la adresa soţiei sale, care a primit telefoane de ameninţare şi ale cărei date de contact telefonic au fost publicate în social media.

Conform mai multor informaţii din media, în spatele acestor ameninţări s-ar afla antivaccinişti, informaţii pe care purtătorul de cuvânt citat a refuzat însă să le confirme.

Joi, premierul israelian Naftali Bennett i-a acuzat pe antivaccinişti că duc un război al dezinformării împotriva lui Sharon Alroy-Preis şi a altora şi le-a cerut oamenilor să ignore ştirile false şi să se vaccineze.

O proporţie semnificativă din populaţia lumii rămâne convinsă că pandemia cu noul coronavirus este o creaţie a media şi a rezistat eforturilor de vaccinare, scrie dpa.

Israelul a devenit la sfârşitul lunii iulie a.c. prima ţară din lume unde se inoculează şi doza a treia, iar conform Ministerului sănătăţii din acest stat 42 la sută din populaţia de 9,4 milioane a primit deja trei doze, 62% beneficiind de două doze de vaccin destinat să protejeze împotriva COVID-19. (Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6756 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Felicitari Duamnei Senator! (Duminică, 31 octombrie 2021, 20:07)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Tot respectul, jos paplaria!

    Un mare BRAVO pentru Duamna Senator, care a reusit sa isi faca adepti foarte activi si hotarati chiar si acolo, in Tara Sfanta!
    • -1 (7 voturi)    
      ! (Duminică, 31 octombrie 2021, 21:29)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      Sper ca glumesti! :))
      • -1 (1 vot)    
        Dar care ar fi explicatia alternativa?! (Duminică, 31 octombrie 2021, 22:43)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Indiferent daca glumesc sau nu, in vizunea dumneavostra CARE ar fi explicatia pentru:

        "Ar fi primit ameninţări cu moartea / În spatele acestora s-ar afla antivacciniștii "

        O ipoteza alternativa?
  • -2 (6 voturi)    
    Antivacciniștul - noul terorist (Duminică, 31 octombrie 2021, 22:37)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    La fel ca si nationalistul, antivaxxerul devine dusmanul numarul unu pentru linistea turmei.
  • -1 (3 voturi)    
    Genocidul Romaniei continua.... (Luni, 1 noiembrie 2021, 8:52)

    mike123 [utilizator]

    Vaccinuri 150 milioane la 12 milioane locuitori (spaga la greu), in rest nu exista medicamente, oxygen, locuri in spitale doar propqagqndq antivaxer!
    Crima cu premeditare!
    Responsabili; Catu, Johaniss, Guvernul Romaniei!
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 noiembrie 2021, 9:45)

    [anonim]

  • -1 (3 voturi)    
    Cind iesitul in strada e inutil, se trece la etapa (Luni, 1 noiembrie 2021, 9:58)

    D-or [utilizator]

    urmatoare.

    Anticii stiau asta, de aceea ascultau de Vox Populi de la bun inceput, inainte sa asculte de furcile acestuia.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta ne asteapta si pe noi: doza a n-a (Luni, 1 noiembrie 2021, 10:00)

    D-or [utilizator]

    pentru cei rezistenti, care n-au crapat de la dozele n-x
  • +1 (1 vot)    
    chiar si Tonga, dupa 2 ani fara, a intrat in rand (Luni, 1 noiembrie 2021, 14:21)

    GNG [utilizator]

    "Este vorba despre o persoană vaccinată complet care a fost repatriată din Noua Zeelandă." Dupa 2 ani fara un singur caz, na, ghinion. Bine ca l-au testat si nu s-au bazat pe certificatul verde. Acum aveau mai multe cazuri si se intrebau de unde. Sau dadeau vina pe cei nevaccinati!