Republica Moldova: Stare de urgență din cauza că sistemul de gaze a coborât la limita critică / Ce pretenții are Gazprom pentru prelungirea contractului

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:45 Actualitate | Internaţional


Furnizarea de gaze, in situatie critica in R. Moldova
Foto: Facebook
Parlamentul Republicii Moldova a decis instituirea stării de urgență pe o perioadă de 30 de zile în contextul crizei gazelor, măsura fiind solicitată de Guvern pentru a putea achiziționa gaze din surse alternative, în condițiile în care Gazprom nu mai livrează cantități suficiente pentru a asigura consumul, potrivit Radio Chișinău.

În favoarea instituirii stării de urgență au votat 55 de deputați de la PAS.

Premierul Natalia Gavriliță a declarat în plenul Parlamentului că încă nu s-a ajuns la o înțelegere cu Gazprom și nici nu există certitudinea că ea va fi atinsă într-un final.

Între timp, s-a înregistrat deja un deficit de aproximativ 16 milioane de metri cub de gaz, iar presiunea este la limita critică de funcționare a sistemului.

Potrivit hotărârii, pe parcursul stării de urgență va fi instituit un regim special de procurare a gazelor naturale în regim rapid, iar dacă va fi necesar, va fi raționalizat consumul de gaze naturale și de alte resurse energetice.

R. Moldova plătește acum un preț record pentru gaze


Blocul comuniștilor și socialiștilor a criticat măsurile întreprinse de Guvern pentru a negocia noul contract la gaze, considerând că nu a întreprins toate acțiunile necesare, iar instituirea stării de urgență nu este motivată.

Amintim că Moldovagaz nu a reușit să semneze prelungirea contractului de livrare a gazelor cu Gazprom. Acesta a expirat la 30 septembrie, iar în octombrie, Republica Moldova cumpără gaze la un preț record - aproape 800 de dolari pentru mia de metri cubi și în cantități limitate.

Negocierile continuă cu gigantul rus, iar, între timp, guvernul poartă discuții și cu alte state, precum Ucraina, România, Polonia, pentru a achiziționa gaze din surse de alternativă.

Autoritățile moldovene au anunțat că vor oferi indemnizații familiilor cu venituri mici pentru a acoperi creșterea cheltuielilor.

Gazprom vrea plata unei datorii de 700 de milioane de dolari


Presa rusă scrie, citând surse anonime că una dintre condițiile Gazprom-ului pentru prelungirea contractului este achitarea de către Chișinău a unei datorii de circa 700 milioane de dolari.

„După cum a aflat Kommersant, partea rusă a oferit un preț de piață corect cu o reducere suplimentară de 25%. Singura condiție pentru obținerea reducerii a fost returnarea în termen de trei ani a datoriei acumulate în anii precedenți de Moldova (cu excepția Transnistriei) pentru gazul furnizat în valoare de aproximativ 700 milioane dolari” relatează presa rusă, preluată de Agora.md.

Komersant scrie că partea moldovenească a solicitat un preț la gaz cu 50% mai mic decât prețul de piață, dar mai mult decât a plătit până în toamnă. De cealaltă parte, Kremlinul propune un preț de piață de cca 1.000 de dolari per mia de metri cubi.

Potrivit sursei citate, delegația R. Moldova a presat pentru o reducere a prețurilor, invocând lipsa fondurilor.

Sursele Kommersant spun că, în aceste condiții, încheierea unui nou contract pe termen lung înainte de 1 noiembrie este extrem de îndoielnică și există riscuri ridicate de întrerupere completă a aprovizionării cu gaz rusesc după această dată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5070 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 9:55)

    HP [utilizator]

    Pai parca se inaugurase marele gazoduct Iasi Ungheni.

    Nu ii putem ajuta pe fratii nostri ?
    • +8 (14 voturi)    
      Da! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 11:15)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ba da, cu sfaturi, ca de-astea avem! Cu gazele stam mai prost!
    • +1 (1 vot)    
      si moca (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:04)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ca au de plata 700mil la gazprom!
      nu sunt intelegatori deloc rusii astia!
      cred ca trebuie sa ia de la usa gaze lichefiate pe datorie!
  • +5 (21 voturi)    
    Jigodia de Putin (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 10:40)

    ploiesteanu [utilizator]

    îi pedepsește.
    • +3 (17 voturi)    
      Jigopdie ,puțin spus. (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 11:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Datoria este a Transnistriei și Putin șantajează de mulți ani R. Moldova cu asta.
    • -2 (20 voturi)    
      Asta au ales! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 11:17)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Si prostia, si fudulia, se platesc!
      • -3 (11 voturi)    
        Ai suflet de slugă ! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 13:00)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Și dacă te privești mai bine ,nu vei spune că-i așa. Presupun că ai aceleași păreri și despre România.
        • +1 (3 voturi)    
          tu ai suflet de spartan (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:09)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          esti omul potrivit sa-ti incordezi muschii si sa-i dovedesti pe cei de la Gazprom!
          nu te lasa pana ce nu-i pui cu botul pe labe!
        • 0 (2 voturi)    
          i-auzi psihologu'! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:30)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          1. Da.
          2. Da despre idiotii care ne conduc si care NU reprezinta Romania, ci numai pe prostii care i-au votat.
  • -2 (12 voturi)    
    Asta e, ați vrut cu Maia Sandu... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 14:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă era Dodon președinte, găsea o reșenie în 5 minute cu un simplu telefon!
    • -1 (5 voturi)    
      Nyk1, nu-i frumos să minți. (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 16:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Rusia are o problemă cu gazele, nu a mai investit în modernizare/pompare în rețea și acum când este creștere mare a consumului, nu are de unde. Nici rușii nu se bucură de situație, pentru că ratează o ocazie bună de câștig. Și au nevoie mare de bani. Au dat mult pentru înarmare și încep să se vadă rezultatele. Parcă seamănă cu 1989. Industria învechită, armele frumoase și strălucitoare ruginesc și se învechesc. Colac peste pupăză și COVID. Altfel, nu moare Moldova fără gaz de la ruși. Nu sa încălzit din totdeauna cu gaze rusești. Dacă vor suferi, vor suferi Transnistria care aui ceva industrie specifică, dar văd și ei cum este prietenia cu rușii. Mereu rece.
    • +1 (5 voturi)    
      Javre ... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 18:59)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Javre comuniste ! Pai DE CE marele rahat rosu Dodon n-a prelungit contractul cat era mare si tare ? Ca l-a scuipat intre ochi tovasrsul Putin ! Hai SIK KTIR comunisti banditi !
      • 0 (2 voturi)    
        gaze la liber din UE?! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:42)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

        Pai, nu era corect sa-i lase placerea partidului "democratei" - victorios in alegeri si avand tot sprijinul UE- sa hotarasca soarta tarii? Poate ia gaze mai ieftine din UE, renuntand la dependenta de "javrele comuniste", cum le zici!? Iar in cazul ca vrea de la rusi, de ce nu-l intreaba pe Orban "cel rau" cum de-a prelungit contractul cu Gazprom pe 15 ani?