Spionii lui Vladimir Putin au furat formula vaccinului antiCovid AstraZeneca pentru a crea propriul vaccin (The Sun)

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2021, 13:28 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Rusia a furat formula vaccinului antiCovid AstraZeneca pentru a dezvolta propriul vaccin împotriva coronaviruslui, Sputnik V, susțin surse citate de cotidianul britanic The Sun. Serviciile secrete britanice ar avea probe care confirmă suspiciuni mai vechi legate de faptul că spionii lui Vladimir Putin au furat formula serului.

Publicația citată amintește că vaccinul rusesc Sputnik folosește o tehnologie similară celei care stă la baza vaccinului dezvoltat de Oxford/AstraZeneca.

Suspiciuni erau încă de anul trecut, când serviciile britanice declarau că sunt convinse în proporție de 95% că hackerii ruși susținuți de Kremlin au încercat să fure informațiile esențiale din Regatul Unit, SUA și Canada.

La acea dată, fostul ministru al securității James Brokenshire decara că autoritățile sunt apopare sigure că acest lucru s-a întâmplat dar sunt foarte prudente atunci când vine vorba despre demascarea actorilor implicați pentru că trebuie să fie siguri că au toate dovezile necesare.

De fapt, datele ar fi fost sustrase în persoană chiar de către un agent străin, și nu prin intermediul unui atac cibernetic.

Parlamentarul conservator Bob Seely, expert în probleme de politică externă pe zona Rusiei, spune că ”trebuie să luăm în serios spionajul Rusiei și al Chinei”.

“Fie că este vorba despre a fura formula pentru Astra- Zeneca sau despre șantajul energetic la adresa noastră practicat de aceste regimuri autoritare și totalitare, trebuie să ne deșteptăm în această privință”, a mai comentat politicianul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12549 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    sau viceversa (Luni, 11 octombrie 2021, 13:32)

    tahomir [utilizator]

    Ca pana la urma rusii au fost primii care au scos vaccin si nu englezii.
    Dar, ca intotdeauna, englezii demonstreaza ca au umor de calitate.
    • +4 (8 voturi)    
      Woaw! (Luni, 11 octombrie 2021, 15:36)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Da, esti foarte perspicace :))))))))))))))))) au avut vaccin primii pentru ca l-au furat de la englezi cand era in faza de testare! E greu, frate! Rusii nu au ''inventat'' mai nimic nefurat de la altii, nici macar in spatiu nu ieseau fara oamenii lui von Braun de la Peenemunde - aia mai ghinionisti, care nu plecasera in America!
    • +2 (6 voturi)    
      e ca Concorde.. (Luni, 11 octombrie 2021, 16:23)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ... rusii l-au furat si au facut o copie (mai proasta) inaintea celor de la care au furat.
  • +1 (13 voturi)    
    Quelle ''surprise''! :))))))) (Luni, 11 octombrie 2021, 13:34)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Mai tineti minte in primavara cand zicea Sosoaca ca daca s-ar vaccina, ea nu ar face-o decat cu Sputnik si ca de ce nu se autorizeaza Sputnik?:)))
  • +5 (11 voturi)    
    daca imi aduc bine aminte (Luni, 11 octombrie 2021, 13:35)

    levierul [utilizator]

    Parca formulele pentru vaccinurile anticovid sunt libere si nu sunt purtatoare de patente, tocmai pentru a le face mai usor de produs de catre oricine are tehnologia necesara.
    • +2 (10 voturi)    
      nu aveau patentul pt 5G :) (Luni, 11 octombrie 2021, 15:30)

      MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      si a trebuit sa il fure :)
  • +4 (8 voturi)    
    oare e bine? (Luni, 11 octombrie 2021, 13:40)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    au furat sa faca bine...
    ... cate milioane de rusnaci ar fi murit fara vaccinul rusesc care defapt nu e rusesc?
  • -2 (8 voturi)    
    Nimci nou sub soare, (Luni, 11 octombrie 2021, 13:42)

    bancher [utilizator]

    Rusii prefera sa fure, decat sa creeze (mai ales ca de multe ori nu au aceleasi resurse de cercetare precum vesticii).
    Schemea celebrului automat AK 47 a fost furata de la nemti de capitanul de tancuri Kalasnikov ( in ziua de azi originalul se poate vedea in muzee din Germania, doar ca este in intregime facut din metal). Formula bombei atomice a fost furata (prin spionaj pe bani) de la englezi, iar prima mostra de uraniu imbogatit a fost furata la propriu de la americani de un agent KGB si adusa la Moscova (intr-un mic recipient ascuns sub maieu). La fel si planurile bombardierului de cursa lunga, B29, au fost furate de la americani si puse in practica de proiectantul rus Serghei Antonov (care, de frica sa nu strice ceva, nu a schimbat nimic decat vopseaua si stema).
    Asa ca, ce ne mai miram ca ne fura rusii reteta unui vaccin...prosti suntem ca ii lasam.
    • -1 (5 voturi)    
      nu cred ca trebuie desconsiderati.. (Luni, 11 octombrie 2021, 16:25)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ... sa furi si copiezi ceva asa complex, necesita multa smecherie si inteligenta. de multe ori mai multa decat inventatorii.
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred... (Marţi, 12 octombrie 2021, 9:31)

        Divergent [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        ...pai in cazul asta, nu era mai ieftin si mai usor sa-l faca de la zero? :))
  • +5 (9 voturi)    
    deci e bun sau e rau sputnik?? (Luni, 11 octombrie 2021, 13:45)

    xan [utilizator]

    AZ e bun si aprobat, sa se vaccineze cat mai multi. Vaccinul rusesc e rau, nu il vrea nimeni. Dar e copie dupa AZ, formula e sustrasa chiar de catre un agent in persoana. Nu mai inteleg nimic...
    • -1 (3 voturi)    
      Dacă au furat formula. (Luni, 11 octombrie 2021, 15:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Nu înseamnă că au respectat formula și că procesul de fabricație respectă niște standarde. Din ce am aflat ,la vaccinul Sputnik nu sunt 2 doze identice, de aici și rezultatele contradictorii obținute.
  • +1 (7 voturi)    
    haaa! :))) (Luni, 11 octombrie 2021, 13:50)

    codyrocco [utilizator]

    pai puteau sa-l ceara direct, cred ca il dadeau aia moka
    plus ca bazele tehologiei sunt la liber, nu e mare lucru sa faci propriul vaccin, daca ai sculele necesare.
    DACA!
  • +4 (8 voturi)    
    UK e ca swaiterul pt FSB (Luni, 11 octombrie 2021, 14:37)

    MTTRN [utilizator]

    Se pare ca se servesc cu orice date vor ei
  • 0 (10 voturi)    
    Cu doua galeti de noviciok se face liniste in ... (Luni, 11 octombrie 2021, 14:56)

    FortApache [utilizator]

    ...toata Anglia.
    • -2 (8 voturi)    
      Prea scumpe 2 galeti (Luni, 11 octombrie 2021, 15:31)

      MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Dar au vreo 2000 focoase nucleare. sau 4000, cine numara?
  • +2 (6 voturi)    
    Chiar ma intrebam (Luni, 11 octombrie 2021, 16:32)

    UpNext [utilizator]

    usor retoric, prin ianuarie 2020, cand vor publica englezii un articol plin de probe incriminatorii la adresa rusilor, cu enunturi tipice gen gen "se pare ca...", "ar fi putut....", "este posibil ca...", in buna traditie a articolelor de senzatie ale The Sun. Iata ca asteptarea s-a incheiat :)

    Asa cum continui sa ma mir , de vreo 20 de ani, cum nu s-a "descoperit" inca de catre serviciile secrete US/UK ca Saddam Hussein avea de fapt arme de distrugere in masa, fabricate, evident, in Rusia si ascunse in ambasada Rusiei la Bagdad.

    Dar nu e niciodata tarziu...
    • +3 (5 voturi)    
      Btw (Luni, 11 octombrie 2021, 16:55)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Sputnik V este in curs de omologare in UE, deci....