Zero paturi ATI libere pentru pacienții Covid, sâmbătă

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 13:32 Actualitate | Internaţional


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
Un număr de 1.593 paturi de terapie intensivă sunt ocupate la nivelul întregii țări cu pacienți bolnavi de Covid-19, nefiind niciun loc liber la acest moment, conform datelor oficiale transmise sâmbătă.

Potrivit datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.537 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19. În București sunt avizate de DSP 335 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19.

De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 135 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19.

Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale.

La nivel national cât și la nivelul Municipiului București nu mai sunt libere paturi ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2.

Potrivit autorităților, se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare.

În procesul de operaționalizare a unor noi paturi ATI se pune accent pe cele destinate persoanelor care prezintă anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2 pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare, adaugă sursa citată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1961 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    De ce (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 13:48)

    vali_pk [utilizator]

    Nicusor Dan a inchis spitalul modular pentru pacienti Covid fix in perioada asta cand e nevoie maxima de locuri in plus?
  • -2 (18 voturi)    
    De remarcat (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:00)

    Mazeta [utilizator]

    Ministerul pluserist al Sănătății a creat nu paturi ATI, ci o aplicație care numără paturi ATI. Tot e ceva.
    • +7 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:30)

      [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      • 0 (4 voturi)    
        80% (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:18)

        Vasile [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu stiu de unde va informati de tot scrieti ca tarile civilizate au 80% vaccinati! In Europa doar Portugalia,Islanda si Spania au trecut de acest procent ca si total si numai Portugalia cu ambele doze. Europa are 57% din care 53% cu ambele.
        Sursa: https://ourworldindata.org/covid-vaccinations
  • -2 (14 voturi)    
    Spitalele modulare UNDE SUNT ?! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:17)

    Zummm [utilizator]

    Mandria Armatei Rromane Le-a vizitat si papusa sefa Klaus. Medicii de familie de ce nu pot prescrie antivirale ? ptr ca nu vrea tov Arahat ?
    • -2 (4 voturi)    
      se limiteaza la vaccinarile la chiuveta! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:06)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      si-au dat masura capacitatii, aceste personaje.
    • +2 (10 voturi)    
      De aia nu te vaccinezi? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Vrei să mori într-un spital modular? Cu COVID nevaccinat și ajuns la ATI ,mai sigur ești de moarte decât de viață. Toată lumea spune că nu există tratament și tu vrei la spital. De ce?
  • -3 (11 voturi)    
    Si sectiile modulare? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:29)

    mike123 [utilizator]

    De abia acum se gindesc/pregatesc sa le foloseasca?
  • 0 (4 voturi)    
    Astept (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:07)

    Ibit [utilizator]

    Sa vina Iohannis sa ne explice de ce nu sunt cele peste 1200 de paturi noi pe care a promis ca vor fi suplimentate la ATI ?
    Ai auzit , Iohannis ?
    Cand vii ?
    Sau , cand pleci ?
    Definitiv !