Cazul care a șocat Marea Britanie: Polițistul care a violat-o și ucis-o pe Sarah Everard și-a aflat sentința

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 15:49 Actualitate | Internaţional


Wayne Couzens
Foto: Kent Messenger / SWNS / Profimedia Images
Un poliţist de 48 de ani a fost condamnat joi de justiţia britanică la închisoare pe viaţă pentru că a violat-o şi ucis-o în luna martie pe londoneza Sarah Everard, pe care a încătuşat-o înainte de a o răpi, un caz care a provocat un val de emoţie în Regatul Unit, relatează CNN.

Anunţând pedeapsa pentru Wayne Couzens la tribunalul penal Old Bailey din Londra, judecătorul Adrian Fulford a subliniat că crima s-a produs în „circumstanţe extrem de brutale” şi că victima a fost o persoană „complet ireproşabilă”.

Decesul lui Sarah Everard, de 33 de ani, răpită când se întorcea pe jos acasă de la o cină la nişte prieteni şi apoi găsită moartă, strangulată şi cu corpul ars, o săptămână mai târziu, într-o pădure, a provocat un val de emoţie în ţară.

Mii de femei şi-au mărturisit pe reţelele sociale sentimentul de insecuritate, făcând apel la responsabilii politici să acţioneze împotriva violenţelor care le vizează.

Judecătorul a declarat că Wayne Couzens, un bărbat căsătorit şi tată a doi copii, a plecat „să vâneze o femeie singură pentru a o răpi şi viola” şi că trebuie să-şi fi dat seama că „s-ar putea să fie necesar să o ucidă”.

Polițistul a încercat să își ascundă crima


Pedeapsa dictată în cazul acestui poliţist - numită „whole life order” - este cea mai severă prevăzută în sistemul justiţiei penale britanice, fiind menită să-i pedepsească pe cei care comit crimele cele mai grave.

O persoană condamnată la o astfel de pedeapsă nu poate depune cereri de eliberare condiţionată, cu excepţia cazului în care există motive umanitare excepţionale pentru a le justifica.

Judecătorul a mai spus că poliţistul a încercat „să minimalizeze responsabilitatea sa reală” când a fost interogat de poliţie, potrivit BBC.

După ce le-a spus poliţiştilor că a predat-o pe Sarah Everard, în viaţă, unui număr de trei bărbaţi din Europa de Est, Wayne Couzens şi-a recunoscut vina şi a pledat vinovat la acuzaţiile de răpire, viol şi crimă.

Avocatul lui Couzens, Jim Sturman, a explicat joi că clientul său „nu încearcă să găsească scuze pentru ce a făcut şi că este plin de ură de sine şi de ruşine”.

Pe același subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12280 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    devine scriitor.. (Joi, 30 septembrie 2021, 15:52)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. si iese repede. stati linistiti.
    • +7 (13 voturi)    
      UK nu e roMANIA... (Joi, 30 septembrie 2021, 16:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      UK nu e roMANIA...
      • +1 (7 voturi)    
        isi transfera executarea in Romania.. (Joi, 30 septembrie 2021, 16:52)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        ... joac-o p'asta.
  • +25 (25 voturi)    
    un fel de Dinca (Joi, 30 septembrie 2021, 16:07)

    doejohn [utilizator]

    Diferenta este ca englezii l-au si condamnat pe ala pentru o fapta din martie 2021. Dinca a fost condamnat la noi pentru fapta din vara lui 2019? Oare cat o lalaie specialii nostrii? Magistrati, procurori, politie, etc? Adica toti aia ce se pensioneaza anticipat si / sau cu pensii speciale.
    • +3 (5 voturi)    
      dinca deja e scriitor.. (Joi, 30 septembrie 2021, 16:53)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      .. o sa faca cerere peste 2 ani de eliberare, ca e batran, ca are probleme cu cardiece. si il lasa astia in libertate. o sa vedeti.
  • 0 (14 voturi)    
    Polițiștii britanici scapă frecvent nepedepsiți (Joi, 30 septembrie 2021, 16:10)

    Harald [utilizator]

    pentru omucideri. În cele mai multe cazuri nici nu ajung să fie judecați.

    Cazul de față a scandalizat națiunea pentru că victima era educată și din mediul corporatist. Polițistul a arestat-o pe stradă pentru încălcarea restricțiilor Covid.
    • +1 (5 voturi)    
      restrictii covid? (Joi, 30 septembrie 2021, 16:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      am vazut in inregistrarile video inaintea rapirii ca purta masca. bine, depinde si la ce buze s-a uitat nenorocitul ala.
      • +1 (3 voturi)    
        Găsești pe BBC înregistrările video (Joi, 30 septembrie 2021, 17:49)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        din noaptea aceea.

        De asta e nevoie de libertatea de exprimare și de asta bine că BBC e de stânga, nu se întâmplă ca la secția 16.
        • +2 (4 voturi)    
          Adica? (Joi, 30 septembrie 2021, 18:28)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Ce vrei sa spui coane, ca media de stanga este pentru libertatea de exprimare si cea de dreapta nu este? Vrei sa luam cazuri rasiste despre care media de stanga din USA a tacut malc?...
          • -2 (4 voturi)    
            Ce vezi tu rasist în cazul de față?! (Joi, 30 septembrie 2021, 18:59)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Dreapta încurajează abuzurile poliției. Oamenii cu viziuni autentice de dreapta sunt adepții ordinii cu orice preț, chiar dacă ajunge la manifestări patologice.

            Stânga autentică este adepta dezordinii, care poate atinge și ea manifestări patologice, dar care nu merge până la a oferi polițiștilor licence to kill.

            Cazul de față nu e rasist, cazul de la secția 16 nu a fost rasist. Ce amestec are aici rasismul? Ca să faci tu un pic de gălăgie pe dinafara subiectului legat de polițiștii care omoară oameni?
            • -1 (5 voturi)    
              Bullshit (Joi, 30 septembrie 2021, 19:13)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Stanga ofera licentu to kill BLM, ANTIFA sau altor grupari paramilitare (avem si alte exemple de prin Italia, Franta, Irlanda si alte tari colorate).

              Oricum rasismul n-are ce cauta in cazul de fata, asa cum nici orientarea politica nu are ce sa caute. Trebuie sa ai probleme pentru a aminti orcare dintre ele.
              • +3 (3 voturi)    
                BLM și Antifa nu sunt poliția statului! (Joi, 30 septembrie 2021, 22:10)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                Poți face diferența asta? BLM și Antifa sunt niște infractori obișnuiți, nu poartă uniforma statului și nu sunt plătiți din bani publici să mențină ordinea publică.
            • 0 (4 voturi)    
              E vorba de libertatea presei. (Joi, 30 septembrie 2021, 19:45)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Si eu ti-am dat exemplu ca in USA libertatea de exprimare nu este imbratisata de media de stanga, atunci cand nu le convine si sunt situatii de rasism, de exemplu, indreptate catre un candidat republican care nu au fost prezentate de media de stanga. Asta am spus, nu am zis nimic de rasism in cazul prezentat in acest articol.

              Ceea ce vrei tu sa insinuezi este ca media de stanga are asa o libertate de exprimare care se reflecta doar in visele tale, nu si in realitate. Vedem cum orice parere care este diferita de cea a stangii progresiste este anihilata imediat (ajungand chiar la arderea de carti). Aceasta este libertatea de exprimare a stangii: este libertate numai daca esti de acord cu ei.

              Politistii sunt oameni si unii dintre ei oamoara alti oameni, la fel cum simpatizanti de stanga omoara oameni, la fel cum alti oameni omoara oameni. Nu are legatura cu stanga si dreapta, are legatura cu oamenii.

              Interesant cum "libertatea de exprimare" este adulata de sustinatorii stangii din tarile capitaliste, caci dupa cum se vede, libertatea de exprimare in tarile comuniste lipseste cu desavarsire. Si in acele tari politistii au licenta de a ucide, dar asta nu te deranjeaza, ca nu da bine pentru imaginea stangii.
              • 0 (0 voturi)    
                România în ce categorie o încadrezi? (Joi, 30 septembrie 2021, 22:11)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                Secția 16 e o secție de poliție din București.
                • +2 (2 voturi)    
                  So... (Joi, 30 septembrie 2021, 23:24)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  Libertatea de exprimare, caci despre asta este vorba in comentariile noastre: tu sustii ca presa de stanga este cea care sustine libera exprimare si eu zic ca nu, ca orice presa prezinta ce ii convine.

                  Eu iti mai zic ca tu si cei ca tine va dati mari sustinatori ai stangii si presei de stanga, dar uitati sa mentionati cum este presa de stanga in tarile comuniste.

                  Mai spui ca politistii din tarile capitaliste au license to kill. Dar cum sunt politistii din tarile comuniste, uiti sa mentionezi.

                  Apoi ma intrebi de sectia 16 din Romania... Acesta este raspunsul tau la parerea mea despre liberatea de exprimare a presei de stanga. "Dialog" din manualele progresiste.
          • 0 (0 voturi)    
            Ai răstălmăcit comentariul meu, e mai sus (Joi, 30 septembrie 2021, 23:43)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Erau două idei diferite acolo, pe care le-ai amestecat ca să-ți iasă ție abordarea ideologică. Eu am scris așa:

            (a) e nevoie de libertatea de exprimare și
            (b) de asta e bine că BBC e de stânga, nu se întâmplă ca la secția 16

            Explicații: (a) de libertatea de exprimare e nevoie întotdeauna, indiferent ce orientare ideologică ar avea BBC;

            (b) BBC fiind de stânga, nu susține abuzurile poliției, în numele păstrării ordinii publice.

            Acum, ce presă de stânga ai tu în România care investighează faptele de la secția 16?
            • +1 (1 vot)    
              Tocmai imi demonstrezi .. (Vineri, 1 octombrie 2021, 5:16)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              ce afirm eu. ca presa de stanga nu este cea care sprijina libera exprimare: in Romania majoritatea presei este de stanga, majoritatea politicienilor sunt de stanga. Deci stanga este cea care musamalizeaza ce trebuie musamalizat.

              "(b) BBC fiind de stânga, nu susține abuzurile poliției, în numele păstrării ordinii publice."

              Deci, inca o data, cum e cu presa de stanga din tarile comuniste? Presa de stanga, asa cum afirmi tu, nu sustine abuzurile politiei. Deci toate abuzurile politiei din tarile comuniste sunt demascate de presa de stanga... Sau nu sunt deloc abuzuri ale politiei in tarile comuniste... Si eu sunt cel care am amestecat ca sa-mi iasa abordarea ideologica, dar tu esti cel care abordeaza ideologic libertatea de exprimare si abuzurile politiei.

              In alta ordine de idei, nu doar BBC a difuzat inregistrarile video. Iarasi o manipulare grosolana, cum ca media de stanga a publicat, iar media conservatoare nu a publicat acele imagini.

              Cam asa fabricati voi "adevarul" si "stirile".
              • +1 (1 vot)    
                România e sau nu o ”țară comunistă”? (Vineri, 1 octombrie 2021, 11:21)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                în viziunea ta?

                Bați câmpii cu generalități ideologice (ideologizate nejustificat, mai bine spus) dar nu vrei deloc să te referi la abuzurile poliției și la presa care ar trebui să le investigheze.

                Mai există un aspect pe care nu pari să îl înțelegi: înainte de a exista regimuri de stânga sau de dreapta, există idei de stânga sau de dreapta și există temperament înnăscut de stânga sau de dreapta.

                Presa independentă nu e totuna cu presa regimului. Ce presă independentă ai tu în România, care să fi investigat faptele de la secția 16?